Setari Cookie-uri

Credeti ca un suferind de SCLEROZA MULTIPLA ar fi maibine sa se sinucida?

Sufar de aceasta maladie incurabila , am dureri frecvente ,imiamortesc membrele , spatele si obrazul. Sper ca nu cumva saparalizez peste noapte fiindca  nu ma voi maiputea sinucide si astfel boala ma va invinge si ma va umili cu intregul ei cortegiu simptomatic . Cand nu voi mai putea munci nu-mi voi mai putea plati nici chiria. Si voi ajunge in strada. Iar de bani pentru suplimente nutritive ce sa mai spun . Dv. ce ati face daca ati fi in locul meu?
sulumorudar
Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:43
Mi se pare dureros cand citesc ce scrii aici...incerc sa ma pun in locul tau,dar stiu ca nu pot intelege pe deplin.Viata e frumoasa,se spune.Chiar daca nu e lipsita de greutati.Dar daca nu avem sanatate,frumusetea cam dispare.Dumnezeu ne da atat cat putem duce.Oare asa sa fie?Nu exista nicio sansa pt a te vindeca?Ce stii despre situatia ta?
Sinuciderea nu e o solutie buna.Gandeste-te la cei dragi tie.Eu am vrut sa fac pasul asta,insa m-am gandit la parintii mei si la iubitul meu.Si am renuntat imediat.!
Gandeste-te bine!

Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:44
Sant singur ,nu are cine sa sufere in urma mea.De fapt acesta este simotivul pentru care nu m-am casatorit ,tocmai pentru a nu-mi lasa mostenitori bolii. Mama mea a suferit de aceeasi boala . paralizase si dobandise un lacunarism cerebral , dar nu a ajuns la orbire si surzenie cum prognosticasera medicii pentru ca i-a cedat inima. Parca oaud si acum gemand de durere. Acum mi-a venit randul mie doar ca eu nu voi avea pe cineva care sa aiba grija de mine in zilele neputintei totale. Dar daca ma voi sinucide nu voi avea nevoie de nimeni care sa sufere din cauza mea.
sulumorudar
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:59
cat pesimism......nu vreau sa fiu in locul tau......dar nu m-as gandi la sinucidere.........poti avea prieteni.....care te pot ajuta......poti consulta un psiholog............imi pare rau

Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:02
De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 13:43:03 Sufar de aceasta maladie incurabila , am dureri frecvente ,imiamortesc membrele , spatele si obrazul. Sper ca nu cumva saparalizez peste noapte fiindca nu ma voi maiputea sinucide si astfel boala ma va invinge si ma va umili cu intregul ei cortegiu simptomatic . Cand nu voi mai putea munci nu-mi voi mai putea plati nici chiria. Si voi ajunge in strada. Iar de bani pentru suplimente nutritive ce sa mai spun . Dv. ce ati face daca ati fi in locul meu?

Eu zic ca ai facut un pas extrem de mare facandu-ti cont pe acest site. Pentru ca aici iti poti gasi prieteni care sa te ajute macar sa schitezi un zambet. Pentru ca sunt convinsa ca indiferent ce am face noi, boala nu ti-o putemlua. Putem, in masura in care ne permiti si tu, sa-ti tinem de urat pe-aici.
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:07
ce mai zici ,sulumorudar?ce ai mai facut?

Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:12
Da-ne si noua de veste,Radu ..asteptam..
liza24_84
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:15
am mai auzit si vazut pe cineva care sufera de aceasta boala, merge inainte
viata e dura, unii au probleme de snatate altii altele dar, sinuciderea nu este o solutie
parerea mea.....
mi333
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:46
fratioaaare da cate dracu de topicuri ai deschis???
de dat coltul vad ca inca nu l-ai dat....

dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Februarie 2009 18:30
ALT TOPIC? fratioare tu esti dus rau.................dar uite cunosc un caz cu unu care se dadea lovit ca tine si sute de cucoane trimeteau bani de medicamente etc..........doar ca aici nu gasisi fraiere de supt!........................dar oricum iti doresc sa ai parte de ce doresti!adica de screloza...............ca Dumnezeu nu doarme nesimtitule si o sa ai !
FRANNNCE
Postat pe 5 Februarie 2009 18:38
again???
mucky
Postat pe 5 Februarie 2009 18:56
si eu l-am compatimit

iti aduc si coroana................
portitza_Maria
Postat pe 5 Februarie 2009 18:58
De la: portitza_, la data 2009-02-05 18:58:18si eu l-am compatimit

iti aduc si coroana................
nu merita da-l in papuci.............asteptam sa iasa urzicile ca tot nu mai moare!
FRANNNCE
Postat pe 5 Februarie 2009 19:03
Mai oameni buni, asta tot se incapatzaneaza? Tot nu crapa?
Dor_a
Postat pe 5 Februarie 2009 19:33
atunci asta are ceva lipsa la cap daca minte

"merita compatimit" ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!
mi333
Postat pe 6 Februarie 2009 17:06
daca ar fi asa usor cu faza asta...compatimirea.....
tipul are nevoie urgenta de o vizita la psihiatru,nicidecum de compatimire...

problemele la mansarda se trateaza...dar nu cu indiferenta...
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Februarie 2009 18:03
viata este frumoasa....traieste orice clipa....dragostea si bunatatea omului invinge orige boala...iubeste si lasa-te iubit de cei din jur...si totul este frumos chiar si cind esti bolnav
mikela_my
Postat pe 10 Februarie 2009 10:02
“Vanitatea este pacatul meu preferat.” Al Pacino

No matter how hard we try to ignore or deny it, eventually the lies fall away, whether we like it or not. But here’s the truth about the truth: It hurts! So we lie!

Daca va exista ceva de iertat, intotdeauna va exista si ceva de condamnat. Friedrich Nietzsche
mi333
Postat pe 10 Februarie 2009 17:30
si eu care credeam ca deja esti pe lumea cealalta!!!! ai nevoie de ajutor ?ca singur vad ca nu te descurci!!!!
catch_a_fire
Postat pe 14 Februarie 2009 17:34
De la: mirc, la data 2009-02-10 17:30:26“Vanitatea este pacatul meu preferat.” Al Pacino



Mai precis Al Pacino jucandu-l pe Dracu'.
Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 17:50
stai dracului in banca ta si traieste-ti viatza .si eu am anumite probleme de sanatate foarte nasoale,sunt constienta ca pot sa crap oricand,dar ma bucur de fiecare noua zi si fac tot ce doresc chiar daca nu am voie anumite lucruri.sa ma sinucid sinuciderea e doar pt idiotzi.
ETE_EU
Postat pe 14 Februarie 2009 17:53
Buna ! Sigur nu este usor sa ai un asemenea diagnostic, dar iti pot spune cu certitudine ca am vazut multi bolnavi cu asemebnea boala si la fiecare s-a manifestat diferit ca simtome si durata de viata .Unii au ajuns la adanci batranete si boala s-a schimbat in timp foarte putin. Trebuie sa traiesti mereu cu speranta ca poate odata se poate inventa si la aceasta boala un medicament mult mai eficace decat cele prezente.Din punct de vedere astrologic prin intrarea lui pluton in capricorn este posibil orice.Daca ma gandesc insa la fatul ca ai o boala ereditara de la parintii tai, iti pot spune ca te-ai nascut in aceasta familie tocmai pentru ati urma karma, Ati curma zilele ar fi o nesabuinta care poate duce la manifestarea acestei boli si intr-o viata viitoare.Daca insa vei invinge boala prin insas dorinta de a traii vei echilibra aceasta karma si intr-o alta existenta, vei putea fi mult mai fericita.Dupa parerea mea trebuia sa te casatoresti si atat cat viata iti dadea un dram de fericire , sa te bucuri intens de ea. Poate chiar un oarecare om prin casatori cu tine, ar fi putut si el sa-si rezolve o anumita Karma , prin ajutorul si dragostea pe care ti-ar fi putut-o acorda. Nu stiu cati ani ai , poate nu-i inca tarziu sa-ti gasesti inca perechea potrivita.Tin sa-ti dau insa un sfat schimba-ti viziunea despre tine si ceilalti din jur, lupta-te cu destinul increzatoare in tine si cauta sa-l simti in sufletul tau pe Dumnezeu.Am uitat sa-ti spun ca aceasta boala , poate fi uneori prost diagnosticata sau poate avea o manifestare de acutizare de lunga durata in timp. Iti doresc sanatate.Pa.
nicusor
Postat pe 16 Martie 2009 17:11
NU . Oricat de grea ar fi suferinta,si oricat de negru si nedrept ar fi destinul, sinuciderea NU e solutia pt NICIO problema pe lumea asta
Sweetie88
Postat pe 16 Martie 2009 17:46
vorbiti voi vorbiti dar dak e adevarat? il faceti pe asta sa se sinucida? aq io nush ce topicuri a my deschis dar din ce spoune ca are e grav ...
d3nyssaa_eo
Postat pe 16 Martie 2009 17:54
Singurii oameni care ar trebui sa se sinucida sunt cei prosti si rai .Ne-ar face tuturor un mare serviciu daca ne-ar scuti de prezenta lor.Cat despre tine daca intr-adevar esti bolav nu ar trebui sa te lasi invins atat de repede,s-au mai intamplat miracole.Incearca sa traiesti o viata sanatoasa,mananca multe legume si fructe proaspete,bea ceaiuri medicinale,pastreaza-ti speranta si bunatatea in suflet si vei invinge orice boala.
E valabil pentru toata lumea !!
diana1981
Postat pe 16 Martie 2009 17:59
Curaj !
Imi place sa cred ca fiecre om soseste pe lumea asta mare cu un scop precis si fiecare avem o misiune de indeplinit . Poate ca si tu la randul tau ai ceva de realizat . Te-ai gandit si in felul asta ?
Poate ca suna puti cam SF dar uneori asa imi place sa cred si asta imi da putere in momente in care simt ca as putea sa ma prabusesc . Succes !
yoko200
Postat pe 17 Martie 2009 08:00
si totusi coliva cand mananc??

Doamne ce minte aveti.. altii isi doresc sa traiasca si mor.. si altii vor sa se sinucida
creca nu mai pot de bine...
viata Dumnezeu ti`a dat`o si trebuie traita asa cum e ea.. cu bune.. cu rele...
Diavolyta_
Postat pe 17 Martie 2009 08:07
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-06 18:03:08daca ar fi asa usor cu faza asta...compatimirea.....
tipul are nevoie urgenta de o vizita la psihiatru,nicidecum de compatimire...

problemele la mansarda se trateaza...dar nu cu indiferenta...


:))))))))))))))))) mah e clar ca omu' nu are toata tigla pe casa...cat despre mansarda, e goaaaaaaaalaaaaa....
crissa_909
Postat pe 17 Martie 2009 08:31
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-05 18:30:09fratioaaare da cate dracu de topicuri ai deschis???
de dat coltul vad ca inca nu l-ai dat....



iupiiii n-a crapat, asta inseamna ca n-am ratat petrecerea cu coliva si ati promis ca ma invitati ...
crissa_909
Postat pe 17 Martie 2009 09:11
De la: Kathara, la data 2009-02-14 17:50:07
De la: mirc, la data 2009-02-10 17:30:26“Vanitatea este pacatul meu preferat.” Al Pacino



Mai precis Al Pacino jucandu-l pe Dracu'.


Unul din filmele (si replicile de film) mele preferate
(da' asta nu-i vanitos, e t a m p i t )
Dor_a
Postat pe 17 Martie 2009 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medici buni -recent 3 De la: Amelie_Melo 14 Iunie 2016 10:18
Cine imi poate recomanda un medic alergolog? 3 De la: RUY_BLAS 3 Iulie 2011 19:00
incompetenta si indiferenta medicilor 38 De la: sexologie 6 Iulie 2009 20:41
ginecologie 4 De la: kudika_nikole 3 Ianuarie 2012 11:43
Contentie gresita? 1 De la: kudika_15324 30 August 2012 19:57