Setari Cookie-uri

va cer parerea din tot sufletul!!!!!!!

Am 43 de ani,un baiat de 15 ani si sunt despartita de fff multi ani de tatal copilului meu.De aproape doi ani am o relatie cu un barbat un barbat pe care chiar il iubesc si cu care mi-am facut multe planuri,inclusiv sa ne casatorim.
Vreau sa va spun ca suntem la o distanta unul de celalalt de 300km dar cu posibilitatea sa ne vedem ori de cate ori putem ca avem fiecare masina lui. Copilul meu la- acceptat ba chiar s-a atasat de el si il iubeste,deasemenea si familiile noastre.Toate bune si frumoase pana acum dupa sarbatori cand el era la mine si intr-o dimineata mi-a zis ca :gata aici se opreste relatia .Am ramas incremenita ,am clacat.si-a facut bagajul ,l-a dus in masina,dar la rugamintile mele a mai ramas o zi asa dealtfel cum si programasem plecarea,ca trebuia sa inceapa serviciul.Am tot insistat sa-mi spuna motivul care l-a determminat sa ia astfel de decizie.dupa mult timp mi-a zis ca nu poate face fata obligatiilor si ca daca nu ar fi baiatul nu ar fi nici o problema.Mentionez ca in toata perioada de aproape doi ani nu a fost nici o discutie intre noi ba dimpotriva a fost extraordinar ,o relatie pe care oricine si-ar dori-o Nu am spus la nimeni ce s-a intamplat, doar mamei lui cu ,care am incercat sa dezleg misterul.. Este unicul copil al ei si vrea ca orice parinte sa ii fie bine desi acum dupa cate s-au intamplat cred cu tarie ca si ea are un rol deosebit in toata povestea asta, nu vrea sa plece de langa ea ,este ff posesiva.Ce nu inteleg dragii mei este urmatorul lucru;Sa fie oare copilul meu motivul?sau este doar o motivatie nu are destul curaj sa-mi spuna?eu nu vreau sa ne despartim il iubesc si as vrea sa rezolv aceasta situatie.voi ce ma sfatuiti sa fac si care credeti ca este motivul de s-a ajuns aici.Va multumesc din suflet.
cristio2006
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:53
E tare trista povestea ta si sunt absolut convinsa ca doare ingrozitor. Variante ar fi multe si am sa incerc sa banuiesc cateva:
1. si-a gasit alta iubita
2. mama lui nu te vrea
3. il deranjeaza prezenta copilului care, hai sa recunostem, are foarte multa nevoie de tine acum
4. pur si simplu s-a plictisit
Cam astea le vad eu, dar indiferent de motiv, eu zic ca ar fi trebuit sa aiba demnitate si sa iti spuna adevaratul motiv.
Lucia1971
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:41
spune ca nu vrea obligatii ,desi eu nu l-am lasat niciodata sa se simta impovarat cu nimic.am situatie ff buna ,nu am nevoie de nimic decat de dragostea lui ,iar el stie asta.
mama lui nu mi-a aratat niciodata ca nu m-ar vrea ba dimpotriva se poarta cu mine super.
copilul e deosebit si fff cuminte .poate si-a gasit pe alcineva nu am de unde sa stiu ...ce sa fac?pe politaiul?cum ca sunt 300 km pana la el . iar eu chiar nu vreau sa pierd aceasta relatie.
cristio2006
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:53
De la: cristio2006, la data 2009-01-14 13:53:46Am 43 de ani,un baiat de 15 ani si sunt despartita de fff multi ani de tatal copilului meu.De aproape doi ani am o relatie cu un barbat un barbat pe care chiar il iubesc si cu care mi-am facut multe planuri,inclusiv sa ne casatorim.
Vreau sa va spun ca suntem la o distanta unul de celalalt de 300km dar cu posibilitatea sa ne vedem ori de cate ori putem ca avem fiecare masina lui. Copilul meu la- acceptat ba chiar s-a atasat de el si il iubeste,deasemenea si familiile noastre.Toate bune si frumoase pana acum dupa sarbatori cand el era la mine si intr-o dimineata mi-a zis ca :gata aici se opreste relatia .Am ramas incremenita ,am clacat.si-a facut bagajul ,l-a dus in masina,dar la rugamintile mele a mai ramas o zi asa dealtfel cum si programasem plecarea,ca trebuia sa inceapa serviciul.Am tot insistat sa-mi spuna motivul care l-a determminat sa ia astfel de decizie.dupa mult timp mi-a zis ca nu poate face fata obligatiilor si ca daca nu ar fi baiatul nu ar fi nici o problema.Mentionez ca in toata perioada de aproape doi ani nu a fost nici o discutie intre noi ba dimpotriva a fost extraordinar ,o relatie pe care oricine si-ar dori-o Nu am spus la nimeni ce s-a intamplat, doar mamei lui cu ,care am incercat sa dezleg misterul.. Este unicul copil al ei si vrea ca orice parinte sa ii fie bine desi acum dupa cate s-au intamplat cred cu tarie ca si ea are un rol deosebit in toata povestea asta, nu vrea sa plece de langa ea ,este ff posesiva.Ce nu inteleg dragii mei este urmatorul lucru;Sa fie oare copilul meu motivul?sau este doar o motivatie nu are destul curaj sa-mi spuna?eu nu vreau sa ne despartim il iubesc si as vrea sa rezolv aceasta situatie.voi ce ma sfatuiti sa fac si care credeti ca este motivul de s-a ajuns aici.Va multumesc din suflet.
simonica3008
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:53
De la: cristio2006, la data 2009-01-14 14:53:23spune ca nu vrea obligatii ,desi eu nu l-am lasat niciodata sa se simta impovarat cu nimic.am situatie ff buna ,nu am nevoie de nimic decat de dragostea lui ,iar el stie asta.
mama lui nu mi-a aratat niciodata ca nu m-ar vrea ba dimpotriva se poarta cu mine super.
copilul e deosebit si fff cuminte .poate si-a gasit pe alcineva nu am de unde sa stiu ...ce sa fac?pe politaiul?cum ca sunt 300 km pana la el . iar eu chiar nu vreau sa pierd aceasta relatie.
si-a dat seama ca e prea mult ptr el situatia asta,s-a trezit si a realizat ca locul lui nu e langa tine,cam dur .E un sentiment de vinovatie pe care il simte,nu s-a vazut in viitor alaturi de voi
nor_pufos
Postat pe 24 Ianuarie 2009 00:30
Am inteles ca tu ai un copil, dar nu ai spus nimic de el... cati ani are, care copii, divortat, necasatorit niciodata... spune ceva si despre el ca sa-mi pot face o parere, altfel e greu de dat un sfat relativ corect, daca nu ai toate datele "problemei".
Cer_instelat
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:32
Da... ,a fost si el casatorit este despartit,nu are copii si este de o varsta cu mine.Din pacate am inceput sa ma autoeduc ca asta e ,nu am solutii in acest moment dar nici nu s-a schimbat nimic
.
cristio2006
Postat pe 25 Ianuarie 2009 19:33
Raman la parerea mea: e un magar de clasa I
Lucia1971
Postat pe 25 Ianuarie 2009 19:44
De la: cristio2006, la data 2009-01-25 19:33:54Da... ,a fost si el casatorit este despartit,nu are copii si este de o varsta cu mine.Din pacate am inceput sa ma autoeduc ca asta e ,nu am solutii in acest moment dar nici nu s-a schimbat nimic
.




unica solutie ...uita-l...
in mod evident ...i-au trecut fluturasii ...din stomac ....iar acum s-a trezit intr-o relatie pe care nu si-o doreste...
copilul tau ....nu este o piedica( in aceasta relatie)....asa ca exclude-l
in alta ordine de idei ....daca mie mi-ar fi spus ...ca motivul este copilul ....ii si faceam vant pe scari ...ca sa ajunga mai repede jos ...in nici un caz nu il imploram sa mai ramana o zi .....doamneeeeeeeeeee
mda....vei plinge ...vei suferi ...dar o sa iti treaca....asa ca .....mult succes...in tot ceea ce vei face ...si nu fi trista
ninushk
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:11
De la: Lucia1971, la data 2009-01-25 19:44:41Raman la parerea mea: e un magar de clasa I


Subscriu , chiar e magar si dau si argumente in sensul asta.

Copilul a fost folosit drept scuza pentru alte motive pe care nu e capabil sa ti le spuna asa ca a ales cea mai usoara cale de a iti da papucii ...cea mai usoara cale pentru el ca daca era sa se gandeasca la tine in mod sigur nu ar fi procedat asa.

De ce spun asta ? pentru ca acum te-a facut sa te intrebi daca intradevar copilul tau este o piedica in calea fericirii .

Raspunsul este evident NU , nu copilul e vinovat cu faptul ca tipul nu e in stare sa puna punct unei relatii fara sa caute scuze penibile.

Daca nu era la curent cu existenta baiatului , daca nu se intelegeau bine ( sunt convinsa ca au avut o relatie frumoasa amandoi pentru ca baiatul nu l-ar fi acceptat daca ar fi simtit ca nu e ,,dorit'' ) atunci da , ar fi avut motive sa spuna ca baiatul e motivul despartirii.

In conditiile in care stia de la inceput ca tu esti mama automat iti accepta si copilul odata ce a inceput o relatie cu tine asa ca nu cred ca i-au trebuit doi ani de zile sa-si dea seama ca defapt il deranjeaza prezenta baiatului in relatia voastra.

Plus ca ....baiatul are deja 15 ani , adica nu incepe sa planga la 2 noapte fix in momentul in care voi sunteti calare sooooo ...let him go !
Nu te merita nici pe tine nici pe baiatul tau !

P.S. .....asta ...mda , nush cum sa zic sa nu sune aiurea dar ...o zic ....baiatul ar putea fi o piedica doar in cazul in care doamne fereste are vreo boala grava caz in care esti nevoita sa-i acorzi mai multa atentie decat e normal unui adolescent.
iris_4_ever
Postat pe 25 Ianuarie 2009 20:37
Da.... aveti mare ,are dreptate,cu cat trece timpul si imi imaginez cum sau petrecut lucrurile cu atat imi dau seama ca nu a fost decat un ticalos care s-a folosit de mine..ca slava domnului am avut grija de el sa nu-i lipseasca nimic asa cum am avut si de copiul meu.
Dar vedeti voi... eu nu am incercat niciodata sa cantaresc ce am facut eu pt el si ce a facut el pt ,,noi" ,am zis ca suntem toti si asa trebuie sa fie...dar din pacate ...nu a fost asa.Sigur nu voi mai repeta aceasta greseala ,voi avea grija de copilul meu si punct.Asta e viata si o sa o iau asa cum es te. Va multumesc din suflet pt sfaturi si pareri si vreau sa stiti ca aveti mare dreptate.Am tot respectul pt voi.
cristio2006
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:09
Cristio, cred ca am mai vorbit despre asta. Nici maica-sa nici copilul tau nu-s baiul. El e. A cautat scuze, si bine-nteles, a aruncat matza in gradina ta... Cat despre maica-sa! Hai mai nu fi copil! La varsta lui nu-i mai spune mamica ce sa faca... Daca CHIAR te-ar fi vrut, aia 300 de km n-ar fi fost o problema... Pleaca altii din tara cand au parinti si tot nu-i bai.
Dar ce jeg (scuza-ma, stiu ca te doare), auzi! Sa iti arunce faza cu copilul in fata...
Dor_a
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai stiu oamenii sa iubeasca? 34 De la: geo_refinantat 11 Mai 2011 12:24
ce sa fac ? help me.. 17 De la: ank111 7 Aprilie 2009 18:37
cat iti ia sa te indragostesti? 68 De la: oana84onutza 30 Noiembrie 2009 17:23
povestea mea 21 De la: perce_neige 11 Aprilie 2010 10:07
cei mai frumosi ochi 53 De la: Ian504087 15 Mai 2012 12:21