Setari Cookie-uri

Filme Romanesti-Noutati dar si clasice

Hai sa vorbim despre filmele romanesti nou aparute. Cati ne ducem sa le vedem la cinematograf? Cati nu? De ce nu ne ducem sa le vedem?
Va propun acum sa povestiti depre
-Nunta muta
-Boogie
-Restul e tacere
-4,3,2
Fiti liberi/e sa comentati orice film romanesc mai nou sau mai vechi.

Postat pe 15 Ianuarie 2009 20:20
4,3,2 impreuna cu Moartea domnului Lazarescu m-au impresionat cel mai mult.
Lucia1971
Postat pe 15 Ianuarie 2009 20:22
In ce sens?

Postat pe 15 Ianuarie 2009 20:39
Nu va uitati la filmele romanesti?

Postat pe 17 Ianuarie 2009 17:56
4,3,2
restul e tacere
california dreamin'
furia
restul e tacere


Si mai stiu unul care este penibil rau de tot :))) : poveste de cartier



Postat pe 7 Februarie 2009 00:15
poate sunt eu mai batuta in cap, dar chiar nu apreciez noutatile astea.
am revazut zilele astea Actorul si salbaticii, o poezie...
googoodoll
Postat pe 7 Februarie 2009 00:41
Nu sunt toate bune

Prefer teatrul romanesc, nu filmul...

Postat pe 7 Februarie 2009 01:04
Mi'a placut filmul rominesc ''Margo''care reflecta realitatea crunta a vietii atunci cind fiica este fortata de catre insusi tatal sau vitreg sa se prostitueze.Ea isi gaseste mingierea in comunicarea cu prietenile sale si faptul ca tinea un jurnal cu ajutorul unei camere de filmat.Atunci cind moare mama sa ea se intoarce in satul natal din care plecase cu multi ani in urma iar aici ea este nevoita sa confrunte realitatea dureroasa:toata lumea stie ce se ascunde in spatele aparentei ei reusite in viata adica faptul ca ea este o prostituata.Cel care reuseste sa'i schimbe cursul destinului este fotograful unei reviste mondene care se indragosteste de ea Iar Margo ii propune un joc:Numarul de telefon in schimbul unei cereri in casatorie..... Dupa parerea mea e un film rominesc ce merita vazut
aleera
Postat pe 16 Februarie 2009 03:38
De la: googoodoll, la data 2009-02-07 00:41:50poate sunt eu mai batuta in cap, dar chiar nu apreciez noutatile astea...

Le-ai vazut? Daca da, pune comentariul tau la fiecare.

Postat pe 17 Februarie 2009 04:42
De la: Roco, la data 2009-02-17 04:42:59
De la: googoodoll, la data 2009-02-07 00:41:50poate sunt eu mai batuta in cap, dar chiar nu apreciez noutatile astea...

Le-ai vazut? Daca da, pune comentariul tau la fiecare.


Interesant topic:), am vazut tot ce ai enumerat tu in afara de boogie ..pe care o sa-l caut si o sa ma uit daca ni l-ai recomnadat cu asa caldura si a meritat sa-l enumeri in lista d mai sus...:*:D!
Nunta muta mi s-a parut putin superficial, glumele putin cam ''nesarate'' dar unele peste altele , incluzand chiar si sfarsitul este un film ok , bun de vazut .
432...prea multa publicitate si prea putina actiune ...trist , nu m-a impresionat asa tare ...
Iti recomand Roco sa vizionezi si Marilena de la P7...chiar daca spui ca nu te intereseaza noutatile, e un film cu o poveste mai dura, dar e realizat bine si actorii isi fac treaba ca lumea..;)
__LL__
Postat pe 18 Februarie 2009 11:32
Eu consider bun doar pe Restul e tacere, din cele enumerate de mine.
O sa caut Marilena de la P7, Multam de recomandare.

Postat pe 18 Februarie 2009 11:53
De la: Georgia99, la data 2009-02-07 00:15:144,3,2
restul e tacere
california dreamin'
furia
restul e tacere


Si mai stiu unul care este penibil rau de tot :))) : poveste de cartier




sunt de acord cu tine , teatrul romanesc e mult mai bun, iar filmul ala ''Poveste de cartier'' m-am automutilat psihic ca sa-l vad pana la capat....teribil..urat...si muzica aia...uhhh
__LL__
Postat pe 18 Februarie 2009 11:58
Poveste de cartier e la fel de gunoi ca multe altele...din pacate.

Postat pe 18 Februarie 2009 12:01
De la: Roco, la data 2009-02-18 12:01:05Poveste de cartier e la fel de gunoi ca multe altele...din pacate.[/quote




L-am urmarit din curiozitate, macar m-am amuzat :D

Postat pe 18 Februarie 2009 12:19
De la: Georgia99, la data 2009-02-18 12:19:12
De la: Roco, la data 2009-02-18 12:01:05Poveste de cartier e la fel de gunoi ca multe altele...din pacate.[/quote




L-am urmarit din curiozitate, macar m-am amuzat :D



Georgia99, iubita, e bine totusi ca prostia inca ne amuza :D...in curand ne va face sa plangem si mai apoi ...sa ne taiem din vene ..ca si asa sunt prea lungi ..la ce bun?!
Succes Roco si vizionare placuta la Marilena :), sper sa-ti placa, daca nu, accept sa ma injuri dar sa o lasi pe mama in pace ,glumesc , te pup !
__LL__
Postat pe 18 Februarie 2009 18:28
Eu dau o sansa tuturor filmelor romanesti, le urmaresc, ca cine stie...poate chiar sunt bune. Pana si la unele telenovele romanesti m-am uitat ( cateva episoade doar ). Am remarcat unii actori foarte buni, insa unele scene, personaje, replici, lasa de dorit...


Mi-a mai placut orient express

Postat pe 18 Februarie 2009 18:54
initial ma apucase lenea sa comentez ceva, dar m-am razgandit :D
4,3,2 spre ex. , nu stiu ce dreaq ar fi exceptional la o poveste morbida si din pacate arhirepetata in viata, joc atoricesc destul de slabut si in general aceeasi atmosfera excesiv artificiala din toate filmele romanesti mai recente, parca nu gasesc calea sa transmita emotii.
moartea domnului lazarescu idem, in loc sa simti disperarea si haul emotional in care s-ar dori antrenat publicul, iti amintesti doar ca asa ti s-a intamplat si tie alaltaieri la camera de urgente cand ti-ai rupt piciorul.
googoodoll
Postat pe 18 Februarie 2009 19:00
De la: googoodoll, la data 2009-02-18 19:00:50initial ma apucase lenea sa comentez ceva, dar m-am razgandit :D
4,3,2 spre ex. , nu stiu ce dreaq ar fi exceptional la o poveste morbida si din pacate arhirepetata in viata, joc atoricesc destul de slabut si in general aceeasi atmosfera excesiv artificiala din toate filmele romanesti mai recente, parca nu gasesc calea sa transmita emotii.
moartea domnului lazarescu idem, in loc sa simti disperarea si haul emotional in care s-ar dori antrenat publicul, iti amintesti doar ca asa ti s-a intamplat si tie alaltaieri la camera de urgente cand ti-ai rupt piciorul.



Nu stiu ce premiu a primit filmul 4,3,2...ideea este ca a impresionat prin tratamentul aplicat unei femei care avorteaza, de fapt ideea in sine de avort in Romania acelor vremuri..cam atat

Postat pe 18 Februarie 2009 22:40
De la: googoodoll, la data 2009-02-18 19:00:50initial ma apucase lenea sa comentez ceva, dar m-am razgandit :D
4,3,2 spre ex. , nu stiu ce dreaq ar fi exceptional la o poveste morbida si din pacate arhirepetata in viata, joc atoricesc destul de slabut si in general aceeasi atmosfera excesiv artificiala din toate filmele romanesti mai recente, parca nu gasesc calea sa transmita emotii.
moartea domnului lazarescu idem, in loc sa simti disperarea si haul emotional in care s-ar dori antrenat publicul, iti amintesti doar ca asa ti s-a intamplat si tie alaltaieri la camera de urgente cand ti-ai rupt piciorul.

Eu daca le mai vad odata pe astea doua, mor de inima rea.

Georgica, ala 432 a luat premiu o frunza de palmier.

Postat pe 18 Februarie 2009 22:51
De la: Roco, la data 2009-02-18 22:51:18
De la: googoodoll, la data 2009-02-18 19:00:50initial ma apucase lenea sa comentez ceva, dar m-am razgandit :D
4,3,2 spre ex. , nu stiu ce dreaq ar fi exceptional la o poveste morbida si din pacate arhirepetata in viata, joc atoricesc destul de slabut si in general aceeasi atmosfera excesiv artificiala din toate filmele romanesti mai recente, parca nu gasesc calea sa transmita emotii.
moartea domnului lazarescu idem, in loc sa simti disperarea si haul emotional in care s-ar dori antrenat publicul, iti amintesti doar ca asa ti s-a intamplat si tie alaltaieri la camera de urgente cand ti-ai rupt piciorul.

Eu daca le mai vad odata pe astea doua, mor de inima rea.

Georgica, ala 432 a luat premiu o frunza de palmier.



eu zic sa mai vezi o data ,,Poveste de cartier'' si sa incerci sa inveti cantecele alea nemuritoare :)))

Postat pe 18 Februarie 2009 22:52
off topic, scz roco, am vazut un film superb de curand: menaj a trois, coprod coreeano-japoneza.
un film ca un haiku de o ora si ceva, extraordinar , imagine, poveste, joc, pe scurt, de vazut!
googoodoll
Postat pe 18 Februarie 2009 23:58

Mi-a placut foarte tare ,,Milionari de week-end'', chiar nu m-am plictisit la el, am si ras, a fost fain.

Boogie-neimpresionant

Italiencele-nu este senzational, dar este amuzant

Moartea domnului Lazarescu-Filmul arata perfect birocratia si situatia din spitalele din Romania, tocmai de aia a luat premiul la Cannes, pe noi romanii nu cred ca ne impresioneaza prea mult...

Nunta muta-cred ca este un film bun pt debutul lui Horatiu Malaele...are umor negru, distributie buna, este ok

Legaturi bolnavicioase-atat de mediatizat si ridicat in slavi, eu consider ca este o porcarie

Supravietuitorul-din nou supe mediatizat cu surle si trambite de fapt este un film de kko cap coada...eu chiar nu inteleg de ce trebuie sa aleaga toti telenovelistii sa joace in astfel de filme. Mi-a placut doar Ileana Lazariuc :)) a jucat bine si in plus a aratat ca este buna rau, nu degeaba a luat-o ion ion tiriac

Deci...recomand Nunta muta si Milionari de week-end



Dintre filmele de toata jena facute pe la noi se numara :
-Lacrimi de iubire
-Garcea si oltenii
-Poveste de cartier
-Iubire ca in filme
-Un film simplu - in asta a jucat o prietena de-a mea, a recunoscut chiar ea ca este un film prost


Cam atat...am de gand sa urmaresc si alte filme romanesti, chiar ma voi consulta cu dl visarion referitor la reusitele cinematografiei romanesti...
Sa imi mai recomandati si voi alte filme

Postat pe 19 Februarie 2009 01:23
De la: googoodoll, la data 2009-02-18 23:58:41off topic, scz roco, am vazut un film superb de curand: menaj a trois, coprod coreeano-japoneza.
un film ca un haiku de o ora si ceva, extraordinar , imagine, poveste, joc, pe scurt, de vazut!


Vazut , placut , de acord cu tine googoodoll:)..si l-am vazut pe tv ....tvr 2 cred ..m-a surprins!!!5 stele:D
Pup
__LL__
Postat pe 19 Februarie 2009 16:10
Care e titlul original ?

Postat pe 19 Februarie 2009 22:15
Majoritatea filmelor romanesti sunt deprimante.

Recomand si eu Milionari de weekend si Filantropica.
Kathara
Postat pe 19 Februarie 2009 22:16
De la: Kathara, la data 2009-02-19 22:16:46Majoritatea filmelor romanesti sunt deprimante.

Recomand si eu Milionari de weekend si Filantropica.




Postat pe 19 Februarie 2009 22:18
"Menaj a trois" !
crezi ca daca-s coreeni si japonezi, nu stiu si ei limbi de circulatie?
googoodoll
Postat pe 19 Februarie 2009 22:18
Multumesc. Incer sa ma uit sambata daca se poate.

Postat pe 21 Februarie 2009 05:15
daca il gasesti si nu e prea mare deranjul, as vrea sa stiu si eu unde sa-l gasesc, as vrea sa-l am.
googoodoll
Postat pe 21 Februarie 2009 15:46
iti spun cu placere. Vrei o anumita varianta?

Postat pe 21 Februarie 2009 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gossip Girl 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:54
Oare cum se numeste??? 3 De la: kudika421339 28 Octombrie 2011 15:27
seriale online 14 De la: oportunity 31 Mai 2019 21:12
Filme horror 36 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 01:21
titlu film 1 De la: kudika_14960 25 August 2012 21:41