Setari Cookie-uri

It's alive !!!!!

Nu stiu ce se intampla dar de la un timp parul meu se electrizeaza intr-un mare fel.Nu mi-am schimbat samponul si nici balsamul,pieptenul meu e din os,nu ma usuc cu feonul si am parul natural..Nu stiu care este cauza electrizarii dar e foarte enervant,ma scoate din sarite.Nu as vrea sa incep sa folosesc produse ca ceara de par sau spuma.Daca stie cineva care ar fi cauza si cum as putea sa scap de aceasta napasta o rog sa ma ajute !!!
diana1981
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:19
taree asta ...
Inseamna ca ai ceva tu :).Esti un fenomen.
MagnifiQue_GiRL
Postat pe 1 Februarie 2009 04:24
Incearca cu balsam leave in ,iti va domoli electrizatul asta plus ca ti va hrani parul!Stiu ce inseamna sa ai un par dificil.Eu am de furca cu el in fiecare zi.Succes!:)
mauinboots
Postat pe 1 Februarie 2009 05:14
o cauza a electrizarii ar fi vremea de afara...si eu patesc...la mien remediul e rabdare....:)
alinush_dadi
Postat pe 1 Februarie 2009 06:19
De multe ori si mie mi se intampla asta, mai ales iarna cand port pulovere pufoase, de lana, etc...am impresia ca si puloverele sunt de vina sau hainele care contin polyester (plastice, nu stiu cum se zice pe romana, eu sunt din Canada). Cand ma imbrac si ma dezbrac, si mie mi se electrizeaza parul Plasticele atrag parul sa se electrizeze si cand atingi o persoana poti sa le dai si un mic "soc" electric. Mi s-a intamplat de multe ori
sweetheart_05
Postat pe 1 Februarie 2009 08:02
Sunt persoane mai sensibile.Si mie mi se intampla, mai ales in ultima perioada sa nu mai suport materiale sinteitice pe piele.Apar niste ..blande ce ma mananca.Solutia ;Poarta materiale naturale.
cosmeticsuper
Postat pe 1 Februarie 2009 08:15
Incearca cu ulei de masline. Unge-l bine, lasa-l vreo 15-20 minute, dupa aceea spala-l normal. Eu am avut aceasi problema intr-o perioada si a functionat.
AlisKing
Postat pe 1 Februarie 2009 09:05
Da, in mare parte e cum au spus fetele, de la vreme si de la puloverele mai groase pe care le purtma. Si mie mi se electrizeza parul de la ele, si nu sunt deloc adepta spuemi, a fixativului sau orice altceva. In schimb o dala pe saptamana, acum iarna imi fac o masca cu ou si ulei de masline. o las pe par macar 15 minute dupa care ma spal normal. Parul e mult mai hranit, mai lucios si nu mi se electrizeaza atat de tare. O alta solutie ar fi sa umezesti putin pieptenele inainte sa il bagi in par, eu mai fc asta cateodata cand fenomenul ia amploare.
OnaAndreea
Postat pe 1 Februarie 2009 09:17
buna dimineata . eu sant noua pe acest forum .dar vreu sa va zic ca mie mi se intampla sa mi se electrizeze parul dar de la perie, pt ca eu imi usuc parul natural.
irina__alina
Postat pe 1 Februarie 2009 09:36
Incearca sa clatesti parul cu apa calduta in care pui putin otet de mere.
gabrielas17
Postat pe 1 Februarie 2009 09:50
am parul cret natural, asa ca efectul de electrizare il cunosc foarte bine. Din Decembrie mi-am cumparat un feon de la Braun care emite ioni negativi, si parul meu a inceput sa nu mai fie electrizat. Sfatul meu ar fi sa-ti iei un feon de la Braun. Good Luck!
ruxandra_angelescu
Postat pe 1 Februarie 2009 10:25
Efectul electrostatic al parului dvs este rezultatul stresului, poluarii, alimentatiei cu prea multe E-uri si al purtarii indelungate a vestimentatiei cu poliester, poliamida etc. Feonul de la Braun ce emite ioni negativi este un remediu antistres. Plimbarea in parc, printr-o padure dimineata sau prin ploaie mocaneasca si, desigur, celebrul remediu al plimbarilor(desculta ) prin iarba cu roua sunt tot atatea remedii antistres, de maxima eficienta, alaturi de obligativitatea purtarii lenjeriei, cel putin, daca nu va puteti schimba intreaga garderoba, din BBC 100%. Ignorarea acestor probleme, va conduce, in timp, la dezvoltarea unor boli ale lumii "civilizate", mult mai neplacute.
popa29
Postat pe 1 Februarie 2009 10:40
De la: diana1981, la data 2009-01-19 20:19:20Nu stiu ce se intampla dar de la un timp parul meu se electrizeaza intr-un mare fel.Nu mi-am schimbat samponul si nici balsamul,pieptenul meu e din os,nu ma usuc cu feonul si am parul natural..Nu stiu care este cauza electrizarii dar e foarte enervant,ma scoate din sarite.Nu as vrea sa incep sa folosesc produse ca ceara de par sau spuma.Daca stie cineva care ar fi cauza si cum as putea sa scap de aceasta napasta o rog sa ma ajute !!!


stai calma nu esti singura care trece prin asa ceva....si eu am parul foarte lung si la fel se electrizeaza.... e cam greu de explicat de ce...mi a axplicat o data profu de fizica....dar concluzia explicatiei lui era ca am un par sanatos... si mai am colege tot cu parul lung care patesc la fel...asa k don't worry....be happy....
summer_love
Postat pe 1 Februarie 2009 10:43
Electrizarea parului poate avea mai multe cauze: incarcarea electrostatica din lifturi (poate circuli des cu liftul), imbracaminte din poliester pe gat care se scoate pe cap, periere indelungata, fete de perna sintetice.
Remediul este spalatul pe cap cu apa calduta in care ai pus putin otet iar prosopul cu care te stergi trebuie sa fi 100% bumbac.
aprov
Postat pe 1 Februarie 2009 11:04
Si eu am avut probleme din astea in anotimpul rece.Electrizarea parului se producea mai ales cand ma imbracam cu un pulover gros care era cu lana sau mohair .Imediat vedeam cum parul se lipeste de pulover ,se electrizeaza si aratam ca o mica vrajitoare.Nu e samponul si nici balsamul de vina.Ai grija sa pui mai mult balsam de rufe la spalat.Succes.
oana_pallmall
Postat pe 1 Februarie 2009 11:19
Multumesc tuturor pt. sfaturile lor.Problema s-a rezolvat,am reusit sa-mi "domolesc" parul rebel.
Va doresc multa sanatate si fericire !!!
diana1981
Postat pe 1 Februarie 2009 13:57
De la: diana1981, la data 2009-01-19 20:19:20Nu stiu ce se intampla dar de la un timp parul meu se electrizeaza intr-un mare fel.Nu mi-am schimbat samponul si nici balsamul,pieptenul meu e din os,nu ma usuc cu feonul si am parul natural..Nu stiu care este cauza electrizarii dar e foarte enervant,ma scoate din sarite.Nu as vrea sa incep sa folosesc produse ca ceara de par sau spuma.Daca stie cineva care ar fi cauza si cum as putea sa scap de aceasta napasta o rog sa ma ajute !!!



buna. ma numesc Teo,sunt hairstilist. hai sa-ti explic eu cum sta treaba. Parul e supus zilnic agresiunilor externe care sunt: aer,apa,soare,poluare si multe altele,la astamai contribuie si anotimpul,ptr ca iarna din cauza frigului parul capata un aspect de porozitate maimare decat de obicei si are nevoie de f multa hidratare plus cauzele interne,lipsa de vitamine,stres,alimentatie,dereglari hormonale. cand parul ajunge sa se electrizeze,e destul de grav ptr ca isi revine f greu si inseamna ca a suferit o "implozie" sau o "explozie" din cauza cauza cimentului intercelular. Singurul lucru pe care il poti face este sa tratezi firul de par din interior,nu la exterior. ce iti recomand: daca ai banuti foloseste de la kerastase din gama Resistance samp Bain de force + una din mastile trat: Ciment Anti-Usure sau Ciment Termique,sau Age Recharge. Astea ar fi cele mai bune solutii ptr ca iti refac cimentul intercelular al firului de par si iti reconstruiesc firul de par. daca nu-ti permiti kerastase inceark Keune care e ff bun incearca gama Care line Hair repair ,samp si masca.
turcbazat
Postat pe 1 Februarie 2009 14:40
ulei de par de la kallos "glossy"..pui o picatura 2 in functie de cat de lung ai parul si masezi bine la varfuri..nu la radacina.nu ingrasa nu ae nevoie de caltire poti sa il fol si pe par ud si uscat;)
haruka_obake
Postat pe 1 Februarie 2009 15:13
pai porti fular? pt ca de la fular ti se electrizeaza parul..
Lo
Postat pe 1 Februarie 2009 16:05
De la: Lo, la data 2009-02-01 16:05:34pai porti fular? pt ca de la fular ti se electrizeaza parul..

Nu port fular .
diana1981
Postat pe 1 Februarie 2009 17:34
poate sa fie ceva si din atmosfera care ne inconjoara,mai multi factori pot influenta parul!
mhlscln
Postat pe 1 Februarie 2009 17:45
De la: turcbazat, la data 2009-02-01 14:40:05
De la: diana1981, la data 2009-01-19 20:19:20Nu stiu ce se intampla dar de la un timp parul meu se electrizeaza intr-un mare fel.Nu mi-am schimbat samponul si nici balsamul,pieptenul meu e din os,nu ma usuc cu feonul si am parul natural..Nu stiu care este cauza electrizarii dar e foarte enervant,ma scoate din sarite.Nu as vrea sa incep sa folosesc produse ca ceara de par sau spuma.Daca stie cineva care ar fi cauza si cum as putea sa scap de aceasta napasta o rog sa ma ajute !!!



buna. ma numesc Teo,sunt hairstilist. hai sa-ti explic eu cum sta treaba. Parul e supus zilnic agresiunilor externe care sunt: aer,apa,soare,poluare si multe altele,la astamai contribuie si anotimpul,ptr ca iarna din cauza frigului parul capata un aspect de porozitate maimare decat de obicei si are nevoie de f multa hidratare plus cauzele interne,lipsa de vitamine,stres,alimentatie,dereglari hormonale. cand parul ajunge sa se electrizeze,e destul de grav ptr ca isi revine f greu si inseamna ca a suferit o "implozie" sau o "explozie" din cauza cauza cimentului intercelular. Singurul lucru pe care il poti face este sa tratezi firul de par din interior,nu la exterior. ce iti recomand: daca ai banuti foloseste de la kerastase din gama Resistance samp Bain de force + una din mastile trat: Ciment Anti-Usure sau Ciment Termique,sau Age Recharge. Astea ar fi cele mai bune solutii ptr ca iti refac cimentul intercelular al firului de par si iti reconstruiesc firul de par. daca nu-ti permiti kerastase inceark Keune care e ff bun incearca gama Care line Hair repair ,samp si masca.


Oau Teo chiar te pricepi,dar m-ai cam lovit unde ma doare la faza cu banutii ! Cred ca o sa ascult de sfatul lui Haruka Obake si o sa-mi procur niste ulei de par.Am mai folosit si stiu ca-mi face bine !!
diana1981
Postat pe 1 Februarie 2009 17:47
Imbraca haine din tesaturi naturale ; bumbac,in,etc si incearca sa clatesti parul bine cu apa cu otet de mere ,dupa ce dai cu un balsam pe par .Dupa o perioada o sa treaca.Se mai intampla ,te incarci cu energie statica ,e nasol .
macaleone
Postat pe 1 Februarie 2009 19:30
eu as zice ca ai inceput sa te speli cam des parul si asta nu e in favoarea pielii si nici a parului ...ai grija ce aconitionador folosesti ...chiar si piaptanul daca-l folosesti de multe ori p zii ii da mai multa electricitate parului ;)

Postat pe 1 Februarie 2009 20:13
pt cosmeticsuper
cum scapi de blande?
ann8
Postat pe 1 Februarie 2009 22:02
exista o solutie la plafar pe baza de petrol extraordinara , PETROLE HAHN pentru revitalizare si hidratare , sper sa -ti ajute, produs frantuzesc , natural. eu o folosesc in fiecare zi , e mai bine daca o poti pune intr-un vaporizator.
roxu_a
Postat pe 2 Februarie 2009 09:58
Serul de par cu silicon care se pune pe parul umed? (eu am parul cretzuliu, efectul serului dureaza fix o zi dar pentru un par normal, drept ar trebui sa aiba un efect mai indelungat... cred... )
Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2009 10:21
Draga mea, recent m-am confruntat cu aceasi problema; motivul pentru care un par se electrizeaza este acela al tensunii din jur, ma refer la energie; fie ai o perioada in care activitatea psihica este mai intensa, fie esti mai irascibila si asta duce automat la elecrizarea parului.
Explicatia pe care ti-am oferit-o este de natra para-psiho, poate,asa un pikut...
Voi trece in sfera consumatorulor, si-ti voi spune ca solutia nu o reprezinta nici cera, nici spuma...ci, o perie cu ioni..eu mi-am procurat una de la PAnasonic..la numai 50ron...era si la reducere...but anyway...se simte diferenta..se foloseste dupa ce te speli pe cap, astepti sa se usuce un pikut, dupa care te perii incet,,,vei vedea ca elimina si un miros, tipic ozonului..dupa ce a plouat intr-o zi...e fantastic...Recomand cu sinceritate.
4me
Postat pe 2 Februarie 2009 15:24
:)..
haruka_obake
Postat pe 2 Februarie 2009 19:04
ai tu un exces de energie. nu te pange prea tare de par, e doar un amanunt ipsit de importana. fii fericita si da-te cu mm balsam sau masca cu placenta. te pup, mari
mariana23
Postat pe 2 Februarie 2009 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfat rapid urgent cat mai repede 5 De la: donttouch 24 Mai 2009 19:19
apa de mare 14 De la: kudika226898 14 Martie 2011 22:49
De la roscat inchis la saten ciocolatiu 5 De la: kudika_32051 16 Octombrie 2013 19:48
Extensii par 100% natural MICRORING IMPORT ANGLIA 2 lei 1 De la: ANGELIC_STUDIO 22 Februarie 2010 22:22
Stie cineva ? :D 5 De la: balrog 14 Martie 2011 12:55