Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de haosul din spitale...........incompetenta cadrelor medicale.......spaga.......si lipsa de profesionalism!!!!

Hai sa va spun si eu o mica povestioara..............

am fost internata in spital acum doi ani pt operatie..............

aveam o formatiune tumorala inghinala in partea stanga.............si pt asta m-am dus la cabinetul medicului chirurg..................
operatia a fost usoara si a lucrat bine ...nu se vede decat o dunga subtire roz .................
am fost chemata de asistenta sa imi schimbe pansamentul....... si chiar si eu stiu ca nhu trebuie sa tragi de nebun de pansament fara a fi umezit un pic in prealabil..................
dar cum eu nu am avut nimic sa ii pun in buzunar a smuls pansamentul de pe taiatura de am zis ca imi desface atele......................
a tasnit singele mai ceva ca dupa taietura...........................
si daca am avut tupeul sa ma iau de ea m-a expediat ca pe un nimeni...............

m-am, revoltat si l-am intrebat pe medic si pe cea care se ocupase de mine dupa operatie daca e normal asa ceva si ca prefer sa imi schimb singura pansamentele decat sa mi-l schimbe ea..................

trecand pe langa un salon in drum spre camera mea.....................

il auzii pe un asa zis renumit chirurg de pe la noi...ROMILA se numeste..............

cand o pacienta de a lui i-a zis ca are dureri si ca e ceva in neregula cu ea...el i-a raspuns promt::
" Si ce imi spui mie asta? Nu vezi ca mai ai [putin si crapi?"
Am ramas fara grai la ce am putut sa aud ............
replica de medic..............
sun_shine
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:52
vezi tu dandanico acum depinde si de noroc referitor la aceasta boala a secolului cancer

eu am internat-o pe mama mea la bucuresti trimisa de urgenta de la valcea (medicii de aici au avut bunul simt sa recunoasca faptul ca ii depaseste si sa mergem la bucuresti)acolo analize peste analize plus bani in stanga si indreapta concluzia :nu are nimic un simplu chist hidatic spune nemernicul ala de doctor universitar(preocupat mai mult sa-mi faca ochi dulci libidinos imputit)din astea operez cateva pe zi operatie simpla pentru ca dupa cateva ore cat a durat operatia sa-si trimita stagiarul(mana a doua)sa-mi spuna ce de fapt au gasit celule canceroase si a trebuit sa extirpe aproape jumatate din plamanul drept(nemernicul nu a avut nici macar tupeul sa dea ochii cu mine)si apoi a urmat calvarul am mers cu ea la cluj acolo doctorii mi-au spus ca nu trebuia sa fie operata analize amanuntite facuta chimio si abia dupa daca (numai daca)operata-ironic nu

referitor la accidentele copilariei acelasi lucru l-am patit si eu dandanico numai ca eu m-am taiat la mana stanga foarte rau putin a lipsit sa raman fara mana stanga am fost dusa la spital(cred ca doctorul ce m-a operat era chiar baut)operatie chinuitoare de pe urma careia am ramas cu o cicatrice foarte urata si cu unele sechele,parinti mei au umblat foarte mult dupa aceea cu mine pentru a rezolva problema si peste tot ne izbeam de aceeasi intrebare:ce cismar v-a cusut fata?
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:53
si asta e viata?
saracii oamenii in varsta stau la cozi infernale pt ce?ca spera sa se amelioreze durerea sau boala de care sufera..................
lume impertinenta ,care banul le-a luat judecata.......doar sa isi umple buzunarele....si atat...nu ii bag pe toti in aceeasi oala...slava domnului ca mai sunt cativa care isi fac treaba........si fara bani......aia merita toate meritele...nu lighioanele celelalte........
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:54
De la: portitza_, la data 2009-01-27 11:54:49si asta e viata?
saracii oamenii in varsta stau la cozi infernale pt ce?ca spera sa se amelioreze durerea sau boala de care sufera..................
lume impertinenta ,care banul le-a luat judecata.......doar sa isi umple buzunarele....si atat...nu ii bag pe toti in aceeasi oala...slava domnului ca mai sunt cativa care isi fac treaba........si fara bani......aia merita toate meritele...nu lighioanele celelalte........


aici cred ca si noi suntem un pic de vina.................
cu tot respectul darnoi i-aminvatat asa.....sa le dam sa se ocupe de noi.............
daca i-am fi dat in judecata?? daca i-am fi tras la raspundere? Cecredeti ar fi fost vreo diferenta??
sun_shine
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:59
De la: portitza_, la data 2009-01-27 11:54:49si asta e viata?
saracii oamenii in varsta stau la cozi infernale pt ce?ca spera sa se amelioreze durerea sau boala de care sufera..................
lume impertinenta ,care banul le-a luat judecata.......doar sa isi umple buzunarele....si atat...nu ii bag pe toti in aceeasi oala...slava domnului ca mai sunt cativa care isi fac treaba........si fara bani......aia merita toate meritele...nu lighioanele celelalte........


celia ...iti mai spun ca in 99 cand m0am operat de apendicita ma stat de la ora 9:00 pana la ora 18:00 seara in sala de asteptare ???cand a intrat medicul de garda si m-a vazut acolo a inceput sa urle la toti ca pana acum trebuia sa fiu deja operata si ca ce asteapta sa mor sau sa fac peritonita ,ca sa se uite si la mine????
,nu stiu sa iti dau o solutie dar, parerea mea sincera este ca inainte sa iti alegi o profesie ca doctor ar trebui sa fi testat psihologic ,la sange ,in fiecare luna daca se poate...
nu e normala detasarea si lipsa de empatie la marea majoritate a medicilor, nimeni nu spune ca trebuie sa fie ca maica tereza, dar un minim de interes ar trebui sa arate...
asta este doar parerea mea...

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:01
interesul exista la unele pers ......dar la altii lasa de dorit.............de cateva luni ma confrunt cu medicii......am ajuns sa ma duc in alt jud......la privat......ca sunt incompetenti...........ma rog.......situatia poate fi schimbata de noi........daca am lua atitudine .....
ma uit la bietii pensionari.......ca de abia au bani sa traiasca de pe o zi pe alta......si ajung in spitale si sunt tratati oribil.........scot bani din buzunar sa li se faca tratamentul adecvat............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:08
De la: portitza_, la data 2009-01-27 12:08:30interesul exista la unele pers ......dar la altii lasa de dorit.............de cateva luni ma confrunt cu medicii......am ajuns sa ma duc in alt jud......la privat......ca sunt incompetenti...........ma rog.......situatia poate fi schimbata de noi........daca am lua atitudine .....
ma uit la bietii pensionari.......ca de abia au bani sa traiasca de pe o zi pe alta......si ajung in spitale si sunt tratati oribil.........scot bani din buzunar sa li se faca tratamentul adecvat............


apropo de asta ,mi-am adus aminte de un reportaj pe care l-am vazut aseara...
sti ca in cazul de la spitalul din slatina cu ala care a murit ca a asteptat prea mult ..au fost destituiti 2 medici managerul spitalului bla bla bla ...de catre ministrul sanatatii.
sti ce face acum Colegiul medicilor????
contesta in instanta hotararea luata de ministrul sanatatii
adica "C A C A T I I ' aia de la colegiul medicilor pana acum in toate cazurile de malpraxis pana acum nu au luat o hotarare buna(ba un avertisment ,ba o scadere din salariu ba doar o mustrare) si acum au tupeul sa conteste o hatarare a ministrului...
sti ce este halucinant??????
ca se poate face asa ceva..adica ti se demonstreaza vina public, cu probe incontestabile si "C A C A T I I ' au tupeul sa spuna ca nu avea dreptul sa ii suspende ca ei si-au facut datoria ...

imi venea sa sparg televizorul de nervi

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:31
exact ce spuneam dandanico "o mana spala pe alta"
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:33
bn i-a facut lui fulga.........e un medic spagos.......e bun ca medic......cand are chef........dar ca ,caracter uman e deplorabil........un om fara caracter.....
la urgente in slatina sunt angajate asist med care habar nu au ce sa fac in cazuri de urgenta.......au facut colegiul sanitar pe langa........sau la colturi......
renica sef neurologie........ca medic e f bun......dar ia spaga.......si vb urat........un afemeiat.......
pot sa continui?
dar asta se intampla in orice oras........
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:40
De la: donttouch, la data 2009-01-27 12:33:26exact ce spuneam dandanico "o mana spala pe alta"


ce mana sa spele pe alta ca iti vine sa-i crapi capul la unul ca ala care sta si isi bea cafeaua si afara la usa cabinetului ii crapa pacientul de durere.....
nu cred sa scape de data asta asa de usor poate ca asta sa fie punctul de plecare al unei adevarate restructurari in domeniul sanitar...daca nici acum nu se ia atitudine apai.... ce sa mai zic de copilasul ala cu piciorusul rupt....
ce sa mai zici de cel cu capul crapat de medicul ginecolog la nastere????
ce sa mai zic de mine personal care era cat pe ce sa ma trerzesc operata la sani fara o biopsie fara nimic doar asa ca i s-a parut aluia ca am noduli....

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:40
pana cum asist nu purtau manusi......sau bracadierii...........la reportaj si-au luat echipamentul pe ei........sa fim seriosi.......sa se duca cu cam ascunsa......atunci vad realitatea........
la urgente.......la cardiologie......
la medicala......
orl.....
la pediatrie..............chirurgie.....
sa le vezi cu manechiura facuta .....tigarea in gura ........si cafa langa ele......
urla ca istericele...........habar nu au sa vb cu pacientii...............animale domestice
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:43
stiti ca si la valcea s-a intamplat acelasi lucru anul trecut au plimbat un pacient cu salvarea de la un spital la altul pana a murit saracul si era tanar

a fost mare nebunie si in presa si la tv

a aprut fostul ministru la tv si a cerut demisia directoarei spitalului judetean

rezultatul- nu s-a intamplat nimic, a fost o furtuna intr-un pahar cu apa, este aceeasi directoare si stiti care este culmea ironiei trage sfori sa ramana in continuare directoare.
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:49
CINE AR FI LA CONDUCERE TOT II LASA IN FOTOLIUL LOR PE ACESTI INCOMPETENTI .....LIGHIOANE ...CARE FAC O FACULTATE PE MALUL APEI SAU PRIN PADURI...........ANIMALE......
IMI VINE SA II STRANG DE GAT PE TOTI..............
portitza_Maria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:54
Ce parere sa am? Traim in Romania, asa e la noi. Obisnuiti-va
Ai bani traiesti .. nu ai te arunca pe holuri si departamente
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 22:33
bunica mea a murit din cauza incompetentei asa zisilor doctori care fac fac. de medicina doar pt. bani , oricum eu m-am decis nu le mai dau nici un ban si gata sunt niste excroci si nenorociti mama mea este foarte bolnava si am vrut sa o pensionez si nu am putut pt. ca cica este prea tanara are 49 de ani ce sa faca daca s-a imbolnavit acum, bineinteles daca ii controlezi pe cei pensionati pe caz de boala doar jumate sunt cu adevarat bolnavi dar ce sa faci daca au varsta corespunzatoare cerintelor domnilor doctori (ori cum pana acum chiar le-am dat dar de acum nu le mai dau ca degeaba le dai ca nu stiu meserie gasesti un doctor la o mie asa ca stati linistiti)
smigal
Postat pe 2 Martie 2009 11:49
medicii din Romania sunt cred ca cei mai incopetenti... moare omul pe masa si ei habar nu au dc.... te duci sa te tratezi la o boala de care intradevar suferi si ei te trateaza de altceva si cazuri sunt multe....
_dulcik_
Postat pe 3 Martie 2009 21:52
nu vreau sa iau apararea medicilor
ma aflu in aceiasi oala cu ei
cei drept sunt studenta
dar lukrez intro clinik privata si fac practika in spitalele de stat
in privat tre sa fiu painea lui Dz asa e in contract si dc se primeste reclamatie aleau e vai si amar de pilea noastra
voi ati zice pai da ca suneti incompetenti ...
ideea e ca nu avem cu ce
abia ne descurkam in sistem privat
dar totusi e mai bine decat la stat
exista situatii in care aducem de acasa medicamante pansamente pana si banalele manusi ni le cumparam singuri
sincer sunt chestii care voi le vedeti asa in treacat dar noi lukram zilnik cu nepasarea unor oameni
dc stau sa ma gandesc si eu platesc acei bani pt sanatate practik ma platesc eu pe me ca sa am cu ce sa imi fac treaba dar tot degeaba k le iau pe bani mei de acasa
e fff aiurea cand stai o noapte intrega ca o pereche de manusi
prefri sa o arunci si sa lukrezi cu mainle goale chiar dc risti ff mult atat pt sanatatea ta ca om cat si a celor din juru tau
sunt ff multe de sps acum sper k nu imi sariti in cap
denisuk
Postat pe 21 Aprilie 2009 02:06
caz real.. tatal matusii mele a murit din cauza medicilor... avea probleme cu rincihii si medici l-au tratat de ficat si din cauza asta a facut blocaj renal si s-a stins din viatza
_dulcik_
Postat pe 22 Aprilie 2009 22:09
Spaga si incompetenta se regasesc in toate domeniile ! In cazul medicilor, daca stii unde sa te tratezi si, cel mai important, DACA TE TRATEZI LA TIMP, nu ai cum sa mori asa cat bati din palme !

Postat pe 22 Aprilie 2009 23:46
De la: denisuk, la data 2009-04-21 02:06:47nu vreau sa iau apararea medicilor
ma aflu in aceiasi oala cu ei
cei drept sunt studenta
dar lukrez intro clinik privata si fac practika in spitalele de stat
in privat tre sa fiu painea lui Dz asa e in contract si dc se primeste reclamatie aleau e vai si amar de pilea noastra
voi ati zice pai da ca suneti incompetenti ...
ideea e ca nu avem cu ce
abia ne descurkam in sistem privat
dar totusi e mai bine decat la stat
exista situatii in care aducem de acasa medicamante pansamente pana si banalele manusi ni le cumparam singuri
sincer sunt chestii care voi le vedeti asa in treacat dar noi lukram zilnik cu nepasarea unor oameni
dc stau sa ma gandesc si eu platesc acei bani pt sanatate practik ma platesc eu pe me ca sa am cu ce sa imi fac treaba dar tot degeaba k le iau pe bani mei de acasa
e fff aiurea cand stai o noapte intrega ca o pereche de manusi
prefri sa o arunci si sa lukrezi cu mainle goale chiar dc risti ff mult atat pt sanatatea ta ca om cat si a celor din juru tau
sunt ff multe de sps acum sper k nu imi sariti in cap


nimeni nu iti sare in cap..........problema e alta ..sistemul medical e la pamant...chiar daca exista cadre medicale competente ,care nu iau spaga si isi fac meseria asa cum trebuie ........sunt si uscaturile care nu au ce cauta in acest sistem.....cazuri sunt o gramada ,fiecare ne-am confruntat cu aceste "animale"care nu cunosc ,cuvantul devotament sau placerea de a face un bine omului sarac sau omului bolnav.....
diferenta e ca in sist privat e foarte diferit de cel de stat...........unde toti se ingrasa pe spinarea omului de rand......se duce cu o boala si pleaca cu mai multe sau doamne feri mort...............
nimeni nu a postat pana acum.......ca el nu e la fel...fiecare isi cauta scuze...........tu esti o studenta ....si stii cum e ,fiecare isi apara interesul................sa fim obiectivi si nu invers
just_heaven
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:11
ce ma ca mai multi bani ca la doctori nu ai unde sa dai... daca nu le dai nimic nici macar nu arunca privirea catre tine...mereu asteapta cate ceva... acum doctorii ies ca pe banda dai spaga sa iei licenta si vai esti medic...ai sa fim seriosi
_dulcik_
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:54
vreau sa va povestesc si eu experienta mea,...pe care am avut-o intr-un spital din Bucuresti.
Ma simteam foarte rau, aveam febra si ma durea foarte tare in zona apenticitei...m-am dus la urgenta, mi-au facut analize de sange, urina si o ecografie. Ca urmare, au dedus ca as avea apenticita si voiau sa ma interneze sa ma opereze . Nu am acceptat acest lucru, deoarece eu sunt in Alta localitate si mi-ar fi fost mai usor dc as fi fost la un spital din zona din care sunt, unde imi sunt parintii aproape chiar si cadre medicale mai comptetente.
Pe propria raspundere le-am refuzat internarea si am plecat din Bucuresti, ajunsa " acasa" m-am dus cu ai mei direct la spital, unde ma astepta personalul deja pregatit ca sa ma bage in operatie. Mi-au mai facut un set de analize si ..SURPRIZA.. aveam o infectie urinara ( raceala la rinichi ). M-au internat, nu m-au operat de apenticita ca nu era nevoie - mi-au administrat tratament pentru infectie si in 3 zile eram ca noua.
Ce faceam dc ma internam in Bucuresti? Ma operau de apenticita si infectia se agrava - puteam sa dau in septicemie si sa nu stie ce sa imi faca apoi. ..
Dar cam asta e competenta cadrelor medicale din Bucuresti.. la vreo 3 saptamani am racit din nou si m-am dus iar la un medic de la o clinica particulara de data aceasta ( am zis ca astia sunt mai buni ) sa imi dea ceva pastile - ce mi-a dat?..Augmetin 1 la 12 h . care era pt infectii foarte puternice - si deasemeni un antibiotic foarte puternic care te ameteste imediat ce il iei ( eu nu aveam nici o infectie atunci ca ma vindecasem - era o simpla raceala si ma durea foarte tare gatul ).

Nu contest...sunt si cadre medicale bune, insa ma rar dai peste asa ceva...
Mie una nu imi mai trebuie sa ma duc la vreun medic din Bucuresti .
cristinik21
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:20
De la: _dulcik_, la data 2009-04-24 10:54:37ce ma ca mai multi bani ca la doctori nu ai unde sa dai... daca nu le dai nimic nici macar nu arunca privirea catre tine...mereu asteapta cate ceva... acum doctorii ies ca pe banda dai spaga sa iei licenta si vai esti medic...ai sa fim seriosi



ai fata, zau asa, ca bine le zici ! dai spaga si faci facultatea intr-un an !

Postat pe 29 Aprilie 2009 14:47
o parere proasta e prea mult spus am o parere fff foarte proasta
yumy
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:27
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-29 14:47:19
De la: _dulcik_, la data 2009-04-24 10:54:37ce ma ca mai multi bani ca la doctori nu ai unde sa dai... daca nu le dai nimic nici macar nu arunca privirea catre tine...mereu asteapta cate ceva... acum doctorii ies ca pe banda dai spaga sa iei licenta si vai esti medic...ai sa fim seriosi



ai fata, zau asa, ca bine le zici ! dai spaga si faci facultatea intr-un an !


vrei sa zici ca nu e asa... am o grmada de prietenii la medicina si stiu de la ei ca dau spaga ca sa ia licenta ... si mai am pe cineva care a terminat medicina si a dat 10000 euro si si-a luat licenta ...
_dulcik_
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:41
si eu ma patit la fel... din februarie pana in noiembrie am tot ajuns la urgenta imi era rau, crize, leucocite mari si ei ba imi faceau tratament pt rinichii ba pt fiere si tot asa... plus ca in ultima vizita la urgenta cu leucocite de 21 000 si cu durerii ale piciorului drept eu nu aveam nimic era doar o simpla raceala..noroc ca m-am dus la alt medic mai precis la spitalu din port si acolo am gasit un medic foarte bun care m-a operat de apendicita si culmea din cauza ca am stat atat in timpul operatiei mi s-a spart si apendicita ... noroc ca a stiut cum sa ma trateze si a avut foarte mare grija de mine... ala da un medic adevarat
_dulcik_
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:48
buna sunt Scorpia-- este adevarat ca banii alocati sanatatii sunt putini,avem medici mult mai bine pregatiti profesional decat cei din strainatate,chiar si asistentele -- din generatia veche--- care sumt mult superioare celor din strainatate tot ce va spun este real ,avind ocazia sa vad cum se lucreaza in occident.Medicii de acolo fara dotarile lor super sifisticate,computerizate etc. nu s-ar descurca.Prea putin isi pun capul la contributie, nu gindesc,nu judeca pt. asta face aparatul care este setat sa-ti dea solutia.Medicii nostrii ,trebuie sa gindeasca f. f. bine ce conduita terapeutica trebuie sa ia mai ales ca ni au prea multe oportunitati si apoi cu nimic nu prea poti face mare lucru.Apoi mai este o zicala ca din...ca..(rahat) nu poti face bici.DAR un mare DAR.. este loc si de mai bine.Am terminat cu aprecierea la adresa medicilor ,DAR am si o f.f.f. mare dezamagire referitoare la intreg sist. sanitar.Nu ai bani nu ai sa sanatate in Romania,incepand de la portar pana la medici daca nu dai bani nu ai parte de nimic.(portar,brancardier,infirmiere, asistente)Tuturor le lisesc cei 7 ani de acasa .Asi putea pana maine sa va tot scriu despre sist. sanitar ticalosit de la noi.Degeaba ar avea salorii si de 2-3 mii euro tot ar astepta ciubucul;pe astia nu-i poti satura deloc si sunt f. multe lucruri urate care se intimpla in sistem.
as putea scrie o carte.Ajunge pt. azi poate voi mai reveni si cu altele....
kudika028960
Postat pe 19 Iunie 2009 23:31
V-am citit parerile in mare parte si sunt in aceeasi masura de acord cu voi.Avem un sistem sanitar corupt, o scoala de medicina bine pusa la punct, atat pentru medici cat si pentru asistenti medicali.Sistemul din pacate este tare in neregula!Sistemul de spaga se inoculeaza inca de pe bancile scolii!Dincolo de constiinta si intelegerea fata de cel suferind.
Eu sunt asitent medical in Suedia, cu pregatire romaneasca.Va marturisesc sincer: nu am rezistat mai mult de 4 luni in sistemul romanesc.Mi-am PROMIS ca nu voi mai practica aceasta meserie in Romania.Si mi-am respectat aceasta promisiune.
Cativa ani mai tarziu, nemultumita cu statutul meu, am dat la facultatea de limbi straine, unde am si intrat.Un an mai tarziu am primit o bursa in Suedia( studiam germana-suedeza) asa incat am venit si am si ramas.Dupa anul de bursa, universitatea mi-a oferit posibilitatea de a-mi continua studiile.Asa incat ,pentru a-mi asigura cat de cat un nivel de trai decent,m-am angajat part time intr-o clinica norvegiana.Siam trait diferenta pe pielea mea.Aici nu exista cuvantul ''spaga''.Este o defaimare si lipsa de demnitate sa te lasi cumparat pentru a ajuta un bolnav.As vrea sa vad ca se schimba ceva si in Romania, in constiinta oamenilor.Nu sunt toti la fel,trebuie specificat acest lucru!
Dar as vrea sa vad ca se gandeste inainte de toate intr-o alta ordine de prioritati.De pilda: cum as putea sa ajut intai un suferind, inaintea de a sta cu mana intinsa la spaga, linistit ca am cu ce sa-mi umflu stomacul!Asadar as vrea sa vad sentimente umane si nobile puse in fata instinctului animal de a te imbuiba si exploda in grasime!
Va inteleg si o repet inca o data.Am vazut oameni lasati sa moara in chinuri, cu seruri si medicatie falsificate( antibiotice eliminate din tratament, vitamine sau proteine) pentru ca nu stimulasera la timp personalul.Jenant si umilitor!Am facut o pauza de 5 ani pana am reluat aceasta profesie in Suedia si credeti-ma ca nu regret o secunda.De cat sa te numesti criminal in Romania , cu buna stiinta, mai bine tragi linia si o iei de la capat acolo unde simti ca-ti este locul.Mai bine asa decat cu victima in umbra constiintei.Numai bine!
laviniamariad
Postat pe 29 August 2009 17:53
Parerea mea este k sistemul sanitar din romania este invechit...cu bani putin si plin de pile...k peste tot...mai grav este atunci cand iti apare un nodul la san te duci iti faci mamografie si doctorul oncolog nu vede cancerul, (probabil k erea in club cand sa predat la facultate lectia) si iti da medicamente care agraveaza situatia, si intr-o zi te duci u frumos dupa ce consulti internetul si toate cele si ii ceri o biopsie si surpriza neplacuta ce vezi ai cancer, si in ziua in care iei rezultatul si vrei sa te vada doctorul afli k e in concediu si k nici un alt doctor nu te poate vedea decat dak dai negatie pe fisa k nu mai vrei la doctorul ala.
Acum sa vedem aceeasi poveste intr-o alta parte a lumi parca intr-un alt univers...italia de exemplu descoperi k ai cancer te programeaza la analize si toate cele si in mai putin de 2 saptamani de opereaza si iti salveaza viata...fara sa stai la cozi....fara bani...fara nimic...doar pentru ca medici de acolo si-au dedicat viata k sa salveze alte vieti...pare a fi un rezumat al unei povesti...va asigur k nu este...e doar ceea ce am patit cu mama anul acesta...LE MULTUMESC DOCTORILOR DIN ITALIA CARE AU AVUT GRIJA DE EA... MERITA APlAUZE!!!
pysy_mai_2006
Postat pe 30 August 2009 00:03
De la: portitza_Maria, la data 2009-01-27 10:25:02dc oamenii strazii nu pot fi tratati?
ca nu au acte?
nu de aceea sunt acolo si si-au ales aceasta meserie..........pt a ajuta orice pers .......din orice categorie sociala?
eu stiu cum stau lucrurile in astfel de spitale......la fel ca si tine luci..........dar tot noi putem schimba asta .........fara a le mai umple buzunarele de bani...si a-i reclama cand obs ca duc lipsa de competenta


Dar credeti ca in alt domeniu e mai multa competenta? Strati l;inisteite feteleor ca aici e doar vizibil si observam in momente grele. Dar incompetenta se manifesta la absolut toate nivelele. Uitati-va in aparatul birocratic si de stat. In justitie...peste tot e la fel. Dar stiti de ce?
Fiindca astia suntem oamenii din Romania !!! Noi facem lucrurile sa mearga astfel si-am transformat tara asta intr-o improvizatie. Sistemul spunem noi? Sistemul l-am creat tot noi. Parlamentarii de acum de pilda nu-s opera celor vechi ...prea putini din cei vechi mai sunt efectiv in postura de-a influenta ceva. Pe de alta parte cei noi ne aduc ceva bun?
cristinarudi
Postat pe 30 August 2009 02:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Radio Online 1 De la: kudika_974833 10 Octombrie 2014 20:47
INSCRIE-TE GRATUIT SI CASTIGA BANI FRUMOSI CU : REFORMA ASIGURARILOR !!! 1 De la: dana92 3 Octombrie 2009 16:10
Ce parere aveti de haosul din spitale...........incompetenta cadrelor medicale.......spaga.......si lipsa de profesionalism!!!! 105 De la: Ralukutzza 9 Septembrie 2009 15:09
pt amatorii de incest!!!! 31 De la: blue07scorpion 1 Iunie 2009 10:17
stire cutremuratoare 12 De la: Lucia38 23 Octombrie 2009 12:43