Setari Cookie-uri

Gelozia----o dovada de dragoste?

io cred k da....deoarece iu bitul meu este plecat in afara...sji pe vremea knd era alaturi de mn nu era gelos...bn uneori...dar dupa ce a plecat ainceput sa ma sune din c in c mai des sjima tot intreba unde sunt sji alte cjestii..sji la urama imi zicea"..nu uita..te iubes"..deci io cred k este ..sji pootin gelozie nu strik..din contra face relatia mai excitanta
kudika002101
Postat pe 11 Martie 2009 19:40
...Gelozia aia patologica, bolnava, sufocanta, scandaloasa si cu sange pe pereti , aia da nu e buna, CLAR ...dar nici sa mergi pe incredere totala ca te trezesti la un moment dat...ca ai fost oarba si legata la ochi si-ti dai palme cum de nu ai vazut ce se intampla ....nu putem avea incredere 100% in oameni( fie ca' femei fie ca's barbati ( da, si barbatii tot oamenii sunt;)). ..trebuie sa ''cascam ochii bine '' ce si cum si sa nu ne culcam pe o ureche cum ca ...da ma iubeste nu are cum sa ma insele sa ma minta ..sa bla bla. ..nu e vora de nici o lumina a iubiri si de nici un intuneric al geloziei ...e vorba de I N C R E D E R E !!!! Se poate uita dupa altele si cu tine de mana .... ...asa ca ....sunt situatii si situatii ...eu vorbesc din experientza ...Nu am fost geloasa si am avut incredere si am gresit ...akum nu spun ca e bine ca mine ..spun doar sa aveti grija, daca eram mai atenta poate puteam evita unele situatii...Nici indiferenta nu e buna ...doare mai tare uneori si ajungi la un moment dat sa nu stii ce vrea omul ala de la tine...iar daca gelozia e dovada de lipsa a iubirii I N D I F E R E N T A ce mai e??? Moderatie si echilibru in tot ce faceti va doresc !!!
__LL__
Postat pe 11 Martie 2009 19:59
Nu este o dovada de dragoste ci de apartenenta."Tu imi apartii mie iar,intrigile si scenariile dictate de subconstientul meu imi macina sufletul."Gelozia strica armonia si deci implinirea sentimentala.....lucru care impiedica fundamental atingerea utopiei in relatia cu partenerul.Eu personal cand ma lovesc de un asemenea sentiment inferior ca perceptie din punctul meu de vedere,prefer sa renunt indiferent de tot.

Cum poate fii dovada de dragoste cand cele doua simtiri sunt in antiteza.Una te implineste,iar cealalta iti macina sufletul!
VisareInVant
Postat pe 13 Martie 2009 08:58
gelozia e o boala grava si in doze mari dauneaza grav relatiei de cuplu!!!!!!!!
bruneagra25
Postat pe 13 Martie 2009 15:04
Gelozia este un amestec de sentimente (teama, furie), care determina multa suferinta si stress, având un mare potential distructiv. Gelozia este o reactie la o amenintare perceputa - reala sau imaginara - vis-a-vis de o relatie sau de calitatea acesteia.
_dulcik_
Postat pe 13 Martie 2009 17:01
Un pic de gelozie e buna odata pe an si atunci inseamna ca e o dovada de dragoste insa in momentul in care apare gelozia inseamna ca se clatina increderea, fie ea increderea in sine sau in partener... depinde de dimensiunea manifestarilor, ca daca e o criza in toata regula deja nu mai e dragoste e teama amestecata cu nebunie

Uneori gelozia poate deveni patologica - cunosc o doamna casatorita cu o persoana foarte foarte geloasa: Ea se trezea noaptea si se ducea sa-si inveleasca bebelusul si el o cauta prin casa (gandindu-se probabil ca e plecata sa-l insele?! )
InDark
Postat pe 13 Martie 2009 22:29
De la: alina_luminita, la data 2009-02-24 17:36:06hai ma sa fim seriosi pe toate va aud aici k gelozia ba e o prostie ba e imaturitate , da acu sa fim seriosi. Iesi cu iubitu/iubita undeva si vine una la el/ea si vezi cum se da la el , sau tot felul de gesturi dastea ssi voi spuneti k nu sunteti geloase? sau te duci la un party si il vezi pe una k ii sare in brate pt diverse motive sau pur si simplu si tu zambesti fara nici un sentiment? ei bn !!!!! asa k ......


Ce dragutza e sinceritatea ta... sint perfect de acord cu tine dragutzico , insa unele din fete chiar cred ca nu sint geloase, si asta nu pt ca si-ar iubii prietenii si le-ar dori binele :))) ci pt ca vor sa se scape de ei :))) si sa-si manifeste curiozitatzile si cu alte p..e soane :))))))))) ele sint doar indiferente :) dar daca ele spun ca asa este, hai sa le dam dreptate si sa le credem cuvintele... daca au mintit vor plati pretzul minciunilor la momentul potrivit si plata pe care o vor plati, le va fi cea mai eficienta lectie din partea vietzii :) totzi ne platim pretzul ... (dar imi place stilul tau, iubesc sinceritatea ta, te simt curata...)
denis_3d25
Postat pe 13 Martie 2009 23:13
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-11 19:59:19...Gelozia aia patologica, bolnava, sufocanta, scandaloasa si cu sange pe pereti , aia da nu e buna, CLAR ...dar nici sa mergi pe incredere totala ca te trezesti la un moment dat...ca ai fost oarba si legata la ochi si-ti dai palme cum de nu ai vazut ce se intampla ....nu putem avea incredere 100% in oameni( fie ca' femei fie ca's barbati ( da, si barbatii tot oamenii sunt;)). ..trebuie sa ''cascam ochii bine '' ce si cum si sa nu ne culcam pe o ureche cum ca ...da ma iubeste nu are cum sa ma insele sa ma minta ..sa bla bla. ..nu e vora de nici o lumina a iubiri si de nici un intuneric al geloziei ...e vorba de I N C R E D E R E !!!! Se poate uita dupa altele si cu tine de mana .... ...asa ca ....sunt situatii si situatii ...eu vorbesc din experientza ...Nu am fost geloasa si am avut incredere si am gresit ...akum nu spun ca e bine ca mine ..spun doar sa aveti grija, daca eram mai atenta poate puteam evita unele situatii...Nici indiferenta nu e buna ...doare mai tare uneori si ajungi la un moment dat sa nu stii ce vrea omul ala de la tine...iar daca gelozia e dovada de lipsa a iubirii I N D I F E R E N T A ce mai e??? Moderatie si echilibru in tot ce faceti va doresc !!!


Buna buzitze dulci :)
Vad ca-mi ataci textul :)) bine ai avint pe campul de lupta iubit adversar :) inainte sa ma ataci ar trebui sa ma potzi iubi mai mult decat te iubesc eu pe tine. Sti de ce? Cel ce iubeste mai mult, castiga razboiul... Dumnezeu ar fi un cuvant egal cu zero, daca Epist.1Ioan, nu ar clarifica ce este acest D-zeu.. si Ioan spune: "D-zeu este Iubire.. si acolo unde Lumina lui D -iubirii apare, Diavolul, iadul , suferintza, prostia, gelozia dispare... In Iubire nu exista gelozie, tot asa cum nici intunericul nu traieste in lumina. Cand iubirea din tine va creste, vei intzelege cuvintele mele :) Cand Iubesti ,esti fericit iar cand esti gelos suferi. Ori esti in Lumina fericirii, ori esti in intunericul suferintzelor, Intzelegi acum? Sexul este trupesc, feminin si masculin. Dar Sufletul? Neutru? poate fi si asta, mai poate fi si in fericire sus sau jos in chinuri... Iubirea ne inaltza in fericirile nesfarsite, iar geloziile sint calea inversa ...
"Indiferentza ce mai e?" ...este un arbitru dintre doua echipe, un teren de lupta, un observator, un elev... dar, eu nu vorbeam de indiferentza ci de iubire... Iubirea sau D-zeu, nu sint ceva limitat care se afla inchise intr-o cutiutza inchise in biserici... nu... iubirea nu este un mos cu barba alba, pictat pe peretzi , ea nu pedepseste pe nimeni si nu iarta pe nimeni ... ea doar ne bucura cand o ascultam, ne umple de fericire si intzelegere, prietenie , armonie, veselie, multzumire, implinire, admiratzie, libertate... ea ne elibereaza de ori ce durere ... bea din ea buzitze dulci si ma vei intzelege...
denis_3d25
Postat pe 14 Martie 2009 00:01
De la: _dulcik_, la data 2009-03-13 17:01:31Gelozia este un amestec de sentimente (teama, furie), care determina multa suferinta si stress, având un mare potential distructiv. Gelozia este o reactie la o amenintare perceputa - reala sau imaginara - vis-a-vis de o relatie sau de calitatea acesteia.




PANA UNDE POATE MERGE ''INTELIGENTA ''FEMININA!!!!!!!!!!!!!!

Dulcik, scumpika mea fetitza, acesta este un tribut adus tuturor userilor kudika...imi permit sa vorbesc eu in numele vostru, iertare va rog , dar nu ma rabda, ..Tu fata draga nu fi trista, gaura'n batista ..pune si tu niste ghilimele akolo, nu ne lua chiar de prosti ...!!!! Vedeti voi fetitza asta pur si simplu da copy paste de pe site-uri cu referate si nu numai ca sa ne arate noua ce desteapta e ea ....si ce inculti si incuiati la minte suntem noi ...fetitza tu esti platita sa o faci pe ''papagalitza'' sau asa esti tu de felul tau ???Poate ai alta treaba si noi te retinem ...daca vrem sa aflam definitii de pe google ...le cautam singurei/singurele..nu trebuie sa ''ne ajuti'' tu !!
Poate indraznesti sa comentezi ceva ca spal Kudika de pacate cu tine . ..
Iata un link de unde ''se aprovizioneaza'' duduitza adolescenta si plina de avant intelectual :

http://facultate.regielive.ro/referate/psihologie/gelozia_si_semnificatiile_ei_ascunse-87836.html


Sper sa nu ne mai incrucisam pe prea-curatul forum...si NU, NU-ti acord prietenia mea , ete asa ca NU VREA lobul meu de la urechea stanga care este prmis altcuiva !!!!
Hai ''zbarrr pe-o dugheana ''....vezi una lume mai foloseste si ghilimelele ...deci se poate ...
__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 03:21
De la: denis_3d25, la data 2009-03-14 00:01:34
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-11 19:59:19...Gelozia aia patologica, bolnava, sufocanta, scandaloasa si cu sange pe pereti , aia da nu e buna, CLAR ...dar nici sa mergi pe incredere totala ca te trezesti la un moment dat...ca ai fost oarba si legata la ochi si-ti dai palme cum de nu ai vazut ce se intampla ....nu putem avea incredere 100% in oameni( fie ca' femei fie ca's barbati ( da, si barbatii tot oamenii sunt;)). ..trebuie sa ''cascam ochii bine '' ce si cum si sa nu ne culcam pe o ureche cum ca ...da ma iubeste nu are cum sa ma insele sa ma minta ..sa bla bla. ..nu e vora de nici o lumina a iubiri si de nici un intuneric al geloziei ...e vorba de I N C R E D E R E !!!! Se poate uita dupa altele si cu tine de mana .... ...asa ca ....sunt situatii si situatii ...eu vorbesc din experientza ...Nu am fost geloasa si am avut incredere si am gresit ...akum nu spun ca e bine ca mine ..spun doar sa aveti grija, daca eram mai atenta poate puteam evita unele situatii...Nici indiferenta nu e buna ...doare mai tare uneori si ajungi la un moment dat sa nu stii ce vrea omul ala de la tine...iar daca gelozia e dovada de lipsa a iubirii I N D I F E R E N T A ce mai e??? Moderatie si echilibru in tot ce faceti va doresc !!!


Buna buzitze dulci :)
Vad ca-mi ataci textul :)) bine ai avint pe campul de lupta iubit adversar :) inainte sa ma ataci ar trebui sa ma potzi iubi mai mult decat te iubesc eu pe tine. Sti de ce? Cel ce iubeste mai mult, castiga razboiul... Dumnezeu ar fi un cuvant egal cu zero, daca Epist.1Ioan, nu ar clarifica ce este acest D-zeu.. si Ioan spune: "D-zeu este Iubire.. si acolo unde Lumina lui D -iubirii apare, Diavolul, iadul , suferintza, prostia, gelozia dispare... In Iubire nu exista gelozie, tot asa cum nici intunericul nu traieste in lumina. Cand iubirea din tine va creste, vei intzelege cuvintele mele :) Cand Iubesti ,esti fericit iar cand esti gelos suferi. Ori esti in Lumina fericirii, ori esti in intunericul suferintzelor, Intzelegi acum? Sexul este trupesc, feminin si masculin. Dar Sufletul? Neutru? poate fi si asta, mai poate fi si in fericire sus sau jos in chinuri... Iubirea ne inaltza in fericirile nesfarsite, iar geloziile sint calea inversa ...
"Indiferentza ce mai e?" ...este un arbitru dintre doua echipe, un teren de lupta, un observator, un elev... dar, eu nu vorbeam de indiferentza ci de iubire... Iubirea sau D-zeu, nu sint ceva limitat care se afla inchise intr-o cutiutza inchise in biserici... nu... iubirea nu este un mos cu barba alba, pictat pe peretzi , ea nu pedepseste pe nimeni si nu iarta pe nimeni ... ea doar ne bucura cand o ascultam, ne umple de fericire si intzelegere, prietenie , armonie, veselie, multzumire, implinire, admiratzie, libertate... ea ne elibereaza de ori ce durere ... bea din ea buzitze dulci si ma vei intzelege...


Ce sa-ti mai zic si tie ..ca ma ''exxteriorizai ''mai devreme putin ...o intrebare am ..de unde stii tu ca's dulce ???Ia zi repede ..?
Nu beau din nimic ce nu-i cunosc provenienta ...
Ne razboim alta data iubit adversar ...poate maine o sa ma iubesti mai mult ..si castig cu avantaj de puncte mai mare ..
Pacea fie cu tine !!
__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 03:25
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-14 03:21:31
De la: _dulcik_, la data 2009-03-13 17:01:31Gelozia este un amestec de sentimente (teama, furie), care determina multa suferinta si stress, având un mare potential distructiv. Gelozia este o reactie la o amenintare perceputa - reala sau imaginara - vis-a-vis de o relatie sau de calitatea acesteia.




PANA UNDE POATE MERGE ''INTELIGENTA ''FEMININA!!!!!!!!!!!!!!

Dulcik, scumpika mea fetitza, acesta este un tribut adus tuturor userilor kudika...imi permit sa vorbesc eu in numele vostru, iertare va rog , dar nu ma rabda, ..Tu fata draga nu fi trista, gaura'n batista ..pune si tu niste ghilimele akolo, nu ne lua chiar de prosti ...!!!! Vedeti voi fetitza asta pur si simplu da copy paste de pe site-uri cu referate si nu numai ca sa ne arate noua ce desteapta e ea ....si ce inculti si incuiati la minte suntem noi ...fetitza tu esti platita sa o faci pe ''papagalitza'' sau asa esti tu de felul tau ???Poate ai alta treaba si noi te retinem ...daca vrem sa aflam definitii de pe google ...le cautam singurei/singurele..nu trebuie sa ''ne ajuti'' tu !!
Poate indraznesti sa comentezi ceva ca spal Kudika de pacate cu tine . ..
Iata un link de unde ''se aprovizioneaza'' duduitza adolescenta si plina de avant intelectual :

http://facultate.regielive.ro/referate/psihologie/gelozia_si_semnificatiile_ei_ascunse-87836.html


Sper sa nu ne mai incrucisam pe prea-curatul forum...si NU, NU-ti acord prietenia mea , ete asa ca NU VREA lobul meu de la urechea stanga care este prmis altcuiva !!!!
Hai ''zbarrr pe-o dugheana ''....vezi una lume mai foloseste si ghilimelele ...deci se poate ...


__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 11:20
De la: VisareInVant, la data 2009-03-13 08:58:35Nu este o dovada de dragoste ci de apartenenta."Tu imi apartii mie iar,intrigile si scenariile dictate de subconstientul meu imi macina sufletul."Gelozia strica armonia si deci implinirea sentimentala.....lucru care impiedica fundamental atingerea utopiei in relatia cu partenerul.Eu personal cand ma lovesc de un asemenea sentiment inferior ca perceptie din punctul meu de vedere,prefer sa renunt indiferent de tot.

Cum poate fii dovada de dragoste cand cele doua simtiri sunt in antiteza.Una te implineste,iar cealalta iti macina sufletul!


nu uita ca unele persoane sunt mai posesive si au un ridicat simt de proprietate asupra persoanei iubite! nu este neaparat un lucru rau atata timp cat nu se sare calul!
missalexandra
Postat pe 14 Martie 2009 11:26
De la: denis_3d25, la data 2009-03-14 00:01:34
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-11 19:59:19...Gelozia aia patologica, bolnava, sufocanta, scandaloasa si cu sange pe pereti , aia da nu e buna, CLAR ...dar nici sa mergi pe incredere totala ca te trezesti la un moment dat...ca ai fost oarba si legata la ochi si-ti dai palme cum de nu ai vazut ce se intampla ....nu putem avea incredere 100% in oameni( fie ca' femei fie ca's barbati ( da, si barbatii tot oamenii sunt;)). ..trebuie sa ''cascam ochii bine '' ce si cum si sa nu ne culcam pe o ureche cum ca ...da ma iubeste nu are cum sa ma insele sa ma minta ..sa bla bla. ..nu e vora de nici o lumina a iubiri si de nici un intuneric al geloziei ...e vorba de I N C R E D E R E !!!! Se poate uita dupa altele si cu tine de mana .... ...asa ca ....sunt situatii si situatii ...eu vorbesc din experientza ...Nu am fost geloasa si am avut incredere si am gresit ...akum nu spun ca e bine ca mine ..spun doar sa aveti grija, daca eram mai atenta poate puteam evita unele situatii...Nici indiferenta nu e buna ...doare mai tare uneori si ajungi la un moment dat sa nu stii ce vrea omul ala de la tine...iar daca gelozia e dovada de lipsa a iubirii I N D I F E R E N T A ce mai e??? Moderatie si echilibru in tot ce faceti va doresc !!!


Buna buzitze dulci :)
Vad ca-mi ataci textul :)) bine ai avint pe campul de lupta iubit adversar :) inainte sa ma ataci ar trebui sa ma potzi iubi mai mult decat te iubesc eu pe tine. Sti de ce? Cel ce iubeste mai mult, castiga razboiul... Dumnezeu ar fi un cuvant egal cu zero, daca Epist.1Ioan, nu ar clarifica ce este acest D-zeu.. si Ioan spune: "D-zeu este Iubire.. si acolo unde Lumina lui D -iubirii apare, Diavolul, iadul , suferintza, prostia, gelozia dispare... In Iubire nu exista gelozie, tot asa cum nici intunericul nu traieste in lumina. Cand iubirea din tine va creste, vei intzelege cuvintele mele :) Cand Iubesti ,esti fericit iar cand esti gelos suferi. Ori esti in Lumina fericirii, ori esti in intunericul suferintzelor, Intzelegi acum? Sexul este trupesc, feminin si masculin. Dar Sufletul? Neutru? poate fi si asta, mai poate fi si in fericire sus sau jos in chinuri... Iubirea ne inaltza in fericirile nesfarsite, iar geloziile sint calea inversa ...
"Indiferentza ce mai e?" ...este un arbitru dintre doua echipe, un teren de lupta, un observator, un elev... dar, eu nu vorbeam de indiferentza ci de iubire... Iubirea sau D-zeu, nu sint ceva limitat care se afla inchise intr-o cutiutza inchise in biserici... nu... iubirea nu este un mos cu barba alba, pictat pe peretzi , ea nu pedepseste pe nimeni si nu iarta pe nimeni ... ea doar ne bucura cand o ascultam, ne umple de fericire si intzelegere, prietenie , armonie, veselie, multzumire, implinire, admiratzie, libertate... ea ne elibereaza de ori ce durere ... bea din ea buzitze dulci si ma vei intzelege...


Da, stiu si eu versetul asta si ce-i curios e daca inlocuiesti cuvantul "iubire" cu "intelegere". Atunci parca totul devine mai simplu. Nu poti sa ai mintea limpede daca nu intelegi, daca nu esti inteles. Gelozia este un lucru care nu il intelegi. este neintelegere dar care se manifesta sufleteste, nu intelectual.
Ea se manifesta in oameni care au un spirit mai putin cultivat. Daca societatea in care traim nutreste valori intelectuale, rationale si profesionale, candva mai demult insasi stiintele contineau un ele o educare sentimentala. In spatele fiacarui sport/arta/stiinta este o latura spirituala care desprinde acel ritual dintr-un tot universal. Unii, majoritatea din noi, decupam doar activitatea in sine si nu facem prelungirea ei in subconstientul nostru ca o educatie. Luati aminte de la sportivi(si aici nu ma refer la fotbalisti figuranti) - lupte, innot, sporturi olimpice etc - ati cunoscut un astfel de sportiv vreodata? Eu da, si multi dintre ei aveau un sine cultivat si echilibrat. Cand exista echilibru in interiorul tau nu devii gelos cand pisi se duce sa danseze cu unu cu lantzu gros
m_user
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:20
gelozia urateste.
Aphrodite
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:49
VOI in ce situatii sunteti geloase?:) sunt curioasa....
BabeLove4U
Postat pe 4 Decembrie 2009 16:54
Buna fetelor! :* Recomand accesarea acestui link: http://ro.netlog.com/Onyx_99 - - > chiar dak nu are legatura cu acest subiect, merita sa va uitati, sunt produse noi, frumoase si la preturi foarte convenabile! pentru luna decembrie, dar si ianuarie, comanda se va face oricand doriti. va pup si va doresc Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
Dark
Postat pe 4 Decembrie 2009 17:02
Eu cred k gelozia este in stransa legatura cu increderea si comunicarea.Inainte sa-l cunosc pe iubitul meu de acum aveam impresia ca sunt o persoana foarte geloasa,insa acum am realizat ca barbatii de langa mine si comportamentul lor ma faceau sa fiu asa.
annk48
Postat pe 4 Decembrie 2009 18:24
Nu.E absurd sa fii gelos daca nu ai motive.Daca iubitul meru ar fi gelos fara sa ii dau motiv,m-as simti jignita.Inseamna k ma considera o femeie usoara,k nu pot sta doar cu un barbat.Doar oamenii nesiguri pe ei sau complexati sunt gelosi aiurea,poate simte k nu e destul de bun pt tine,k oricand il poti lasa pt altul mai bun.
annna_larysssa
Postat pe 18 Decembrie 2009 18:47
De la: Ladywind, la data 2009-01-27 23:18:33M-am comfruntat de foarte multe ori cu problema gelozie din parte iubitului meu....de multe ori imi zice...te iubesc si deaceea sunt foarte gelos....
Problema e ca eu de fire nu prea sunt gelosa...
numai daca vad ca intr-adevar e ceva in neregula...dar cu toate ca explodez de gelozie...nici o data nu arat pe fatza acest lucru...
Am si eu o intrebare.Gelozia----o dovada de dragoste?



depinde.uneori e o dovada de dragoste...alteori de posesivitate
blondiewishes
Postat pe 4 Mai 2010 23:33
Gelozia este dragostea insasi este acelasi lucru, daca nu esti gelos inseamna ca nu iubesti
Dindirel
Postat pe 7 Mai 2010 16:33
dp meu de vedere:
gelozia e o forma de egoism atunci cand se depaste limita manifestarii..ma refer la violenta, vorbe aiurea si palme..si altele...+ k e lipsa de respect.
esti gelos...e ok dak nu arati constant , dak econstant de fapt nu ai incredere in celalalt si in fortele tale: te-am cucerit deci esti a mea.. si asta nu tb sa fie ca un fel de proprietate...tb sa fie iubire...
ori gelozia pune eticheta de "nu atinge..k al meu"..
so..este egoism, imaturitate si uneori..hartuire -tii pe celalalt cu vbe "te iubesc" dupa care il injuri intr-o criza de gelozie...deci..ce mai e?
manifestare a iubirii e grija pe care o porti celuilalt..
dragon_fly88
Postat pe 17 Iunie 2010 18:46
In limite normale,gelozia este o dovada de dragoste...cand insa depaseste limitele devine o boala care ucide dragostea.e ca o sabie cu doua taisuri.
suflet_calator
Postat pe 17 Iunie 2010 18:50
De la: suflet_calator, la data 2010-06-17 18:50:57In limite normale,gelozia este o dovada de dragoste...cand insa depaseste limitele devine o boala care ucide dragostea.e ca o sabie cu doua taisuri.

ai perfecta dreptate(cred ca ai o mare experienta de viata)
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 18:57
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 18:57:51
De la: suflet_calator, la data 2010-06-17 18:50:57In limite normale,gelozia este o dovada de dragoste...cand insa depaseste limitele devine o boala care ucide dragostea.e ca o sabie cu doua taisuri.

ai perfecta dreptate(cred ca ai o mare experienta de viata)

nu neaparat...depinde cat suflet pui in toate.
suflet_calator
Postat pe 17 Iunie 2010 19:00
eu am avut un iubit care a inceput cu gelozii fara rost.... apoi a inceput sa ma sune non-stop... venea sa ma ia de la lucru si daca salutam vreun coleg de munca el vedea asta si era gelos .. a ajuns sa ma injure din atata lucru deci ai grija sa nu se transforme totul intr-o boala... ca se va alege praful ! asa ceva nu se poate indura
bumbu83
Postat pe 12 Iulie 2010 13:32
normal k exista gelozie intr-o relatie dak iti iubesti partenerul dar nu inseaman k trebuie sa intreaca limita...........este cv normal gelozia dar cu limita
kudika149571
Postat pe 15 Iulie 2010 11:13
Gelozia cu limita si intemeiata, intotdeauna e o mica dovada de dragoste.

Gandeste-te.. daca nu te-ar mai iubi, ar mai avea vreun motiv sa fie gelos? Atunci ti-ar aplica tratamentul dureros : indiferenta!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 11:16
De la: veta_13, la data 2009-02-23 18:11:58 Gelozia e manifestarea unor frustrari acute in plan afectiv, emotional.
De cele mai multe ori, persoanele geloase nu stiu sa iubeasca sincer, decent, fara ascunzisuri. Din acest motiv, in marea majoritate a cazurilor, cei care mint si inseala frecvent sunt tocmai cei gelosi.
Hotul striga: Prindeti hotul!!


Bine punctat !!!!....bravo !!!!!

Postat pe 17 Iulie 2010 16:01
De la: catch_a_fire, la data 2009-02-24 18:17:13
De la: alina_luminita, la data 2009-02-24 17:36:06hai ma sa fim seriosi pe toate va aud aici k gelozia ba e o prostie ba e imaturitate , da acu sa fim seriosi. Iesi cu iubitu/iubita undeva si vine una la el/ea si vezi cum se da la el , sau tot felul de gesturi dastea ssi voi spuneti k nu sunteti geloase? sau te duci la un party si il vezi pe una k ii sare in brate pt diverse motive sau pur si simplu si tu zambesti fara nici un sentiment? ei bn !!!!! asa k ......
are

i cind cel pe c
foate bine zis!!!
U



Tu ai perfecta dreptate !!!...atunci cind iubesti este normal sa ai si o doza mica de gelozie dar ... trebuie sa stim sa ne oprim doar la acea doza ,ptr ca este chiar frumoasa de multe ori ...cind sarim mai mult de atit ...deja te numesti un om bolnav .

Postat pe 17 Iulie 2010 16:26
De la: suflet_calator, la data 2010-06-17 19:00:52
De la: kudika195501, la data 2010-06-17 18:57:51
De la: suflet_calator, la data 2010-06-17 18:50:57In limite normale,gelozia este o dovada de dragoste...cand insa depaseste limitele devine o boala care ucide dragostea.e ca o sabie cu doua taisuri.

ai perfecta dreptate(cred ca ai o mare experienta de viata)

nu neaparat...depinde cat suflet pui in toate.




asa este ...depinde de cit de mult suflet pui in tot ceea ce faci !!!!

Postat pe 17 Iulie 2010 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 10 De la: tamasmargo 28 August 2009 00:55
parul deteriorat 8 De la: iacinta 19 Februarie 2010 08:25
Cred ca sunt paranoica,va rog ajutati-ma sa-mi revin 58 De la: alyn27 27 Iunie 2010 12:53
Am nevoie de un sfat 3 De la: kudika_984823 3 Aprilie 2015 09:20
am 15 ani, ajutor. 24 De la: kudika329894 2 Septembrie 2011 14:26