Setari Cookie-uri

Gelozia----o dovada de dragoste?

De la: dindirel, la data 2010-05-07 16:33:05 Gelozia este dragostea insasi este acelasi lucru, daca nu esti gelos inseamna ca nu iubesti






nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!

Postat pe 17 Iulie 2010 16:38
De la: dindirel, la data 2010-05-07 16:33:05 Gelozia este dragostea insasi este acelasi lucru, daca nu esti gelos inseamna ca nu iubesti






nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!

Postat pe 17 Iulie 2010 16:38
De la: Ladywind, la data 2009-01-27 23:18:33M-am comfruntat de foarte multe ori cu problema gelozie din parte iubitului meu....de multe ori imi zice...te iubesc si deaceea sunt foarte gelos....
Problema e ca eu de fire nu prea sunt gelosa...
numai daca vad ca intr-adevar e ceva in neregula...dar cu toate ca explodez de gelozie...nici o data nu arat pe fatza acest lucru...
Am si eu o intrebare.Gelozia----o dovada de dragoste?



Treaba cu gelozia este cu dus si intors..
Intr-adevar nu poti avea incredere totala in cineva, si e bine sa pastrezi o "rezerva", dar scenele de gelozie care se declanseaza fara un fundament, fara un motiv real, mi se par de-a dreptul patetice.
Nu stiu in ce masura gelozia poate fi o dovada de dragoste...Poate fi intr-o anumita masura teama pregnanta de a pierde persoana iubita..sau poate fi de asemenea lipsa increderii in persoana iubita..
Ma rog..exista multe posibilitati..dar daca este vorba gelozia morbida, cu sigurantsa nu este semn/dovada de iubire..
Stii ca e vorba aia cu "hotului de hot ii e frica" ... . Daca intelegi ce vreau sa zic...daca nu... mai gandeste-te o data
calypsso
Postat pe 17 Iulie 2010 17:00
gelozia poate fii o dovada de iubire, dar depinde de intensitatea acestea, orice om care iubeste este incercat de acest sentiment, insa depinde numai de persoana si de reactia acesteia la trairea acestui sentiment
yumy
Postat pe 17 Iulie 2010 17:08
De la: yumy, la data 2010-07-17 17:08:54gelozia poate fii o dovada de iubire, dar depinde de intensitatea acestea, orice om care iubeste este incercat de acest sentiment, insa depinde numai de persoana si de reactia acesteia la trairea acestui sentiment

fata ce profunda ai fost
lasa abureala..ca e de la bere...nu convingi asa usor
dragon_fly88
Postat pe 17 Iulie 2010 17:11
De la: dragon_fly88, la data 2010-07-17 17:11:52
De la: yumy, la data 2010-07-17 17:08:54gelozia poate fii o dovada de iubire, dar depinde de intensitatea acestea, orice om care iubeste este incercat de acest sentiment, insa depinde numai de persoana si de reactia acesteia la trairea acestui sentiment

fata ce profunda ai fost
lasa abureala..ca e de la bere...nu convingi asa usor

astea-s fleacuri efecte secundare sa vezi rezultatele finale
yumy
Postat pe 17 Iulie 2010 17:13
De la: yumy, la data 2010-07-17 17:08:54gelozia poate fii o dovada de iubire, dar depinde de intensitatea acestea, orice om care iubeste este incercat de acest sentiment, insa depinde numai de persoana si de reactia acesteia la trairea acestui sentiment




corect !!!!!!!!....

Postat pe 17 Iulie 2010 17:57
Gelozia?
la inceput este ok ,iti spui "oh,ii pasa de mine,tine la mine,ma iubeste ,etc etc."
daca ii dai motive ,nu stiu ce sa spun,asuma-ti riscul. Si atunci cand gelozia face parte din caracterul lui poti spune ca este obsedat de tine,ceea ce este infiorator de urat.
al meu iubit imi spune mereu " daca nu sunt gelos sa-ti faci griji" ,dar pt ca am o experienta oarecare in arta geloziei pot spune ca ca gelozia este : frica de altul/alta a avea ce ai tu, frumosul de la inceputul unei relatii, care tu ai trecut de mult langa el/ea ,il poate oferii altcuiva,frica ca poate gasii ceva mai interesant ca tine,frica altcineva poate avea parte de benefiicile de care ai tu de la el/ea,mandria, cineva poate rade de tine pt faptul ca nu esti destul de bun/a cat sa il.o tii langa tine,frica de a pierde si alte cateva pot fii specificate. gelozia este un cuvant ciudat. eu cred,ca ar trebui sa ne fie teama de persoanle care nu arata gelozia ,sunt genul de persoane care nu isi calca pe orgoliu vorbind despre cat de gelos este si asa poate disparea o data fara explicatii doar si doar sa nu-si pateze mandria sa-ti spuna ca defapt este terific de gelos. si tot persoanele care nu arata gelozia pot strange totul intr-un loc al creierului si la un moment putin asteptat te trezesti ca iti spune tot ce l-a deranjat si ca este satul si etc etc...ceea ce este putin jenant.
persoanele care isi arata gelozia cu frica ,sunt persoanele care trec peste orice fel de scene facut de el/ea. sunt persoane care se rezuma la "e,doar se uita, e,doar vb, nu-i nimic tot la mine se intoarce..." pana intr-o zi cand vezi ca sa fi buna,esti luata de tampita. pers. care isi arata gelozia cu scene de matrix,go away , persoanele care isi arata gelozia prin ironii ( ceea ce traiesc eu) sunt pers care pastreaza cateva fragmente apoi face o intreaga poveste de unde reise ca eu l-am inselat CLAR,dar nu este sigur...cam asta am patit si aseara...este genul ala de gelozie care te face sa-ti doresti sa nu ai psihic ,pt ca nu ar avea ce distruge. putin din categoria "obsesie"
gelozia este frumoasa in cantitati mici,sa o spui in gluma,in ras sua cum se poate mai frumos,asta in cazul in care nu exista motive clare ca are de ce sa fie gelos. gelozia este parte din iubire,nu ai cum sa schimbi asta,trebuie sa accepti si sa stii cum sa-l faci sa nu aiba ce sa-ti tranteasca la o cearta... si eu sunt geloasa,extrem de geloasa si eu reactionez ciudat dar nu vrei sa stii cum reactionez cand ma simt mintita,deci minciuna este cea mai periculoasa in viata ,cea de care trebuie sa te feresti MINCIUNA suna atat de urat... ce om a creat cuvantul asta???
in fine,cert este ca un om gelos este de mai multe feluri,si gelozia la fel si viata la fel...
louiza
Postat pe 18 Iulie 2010 13:28

nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!![/quote]

nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :))
louiza
Postat pe 18 Iulie 2010 13:33
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!





Pentru ca oltenii stiu cu adevarat sa iubeasca ! Gelozia inseamna iubire, unde nu e gelozie nu e iubire !!!!!!





















nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :)) [/quote]
Dindirel
Postat pe 18 Iulie 2010 16:21
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!


nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :)) [/quote]




Scumpa mea ...stai linistita ca si eu am o doza de gelozie dar ...numai atunci cind sunt convinsa ca asa este si ...asa cum ai spus si tu nu suport minciuna si ipocrizia !!!!

Postat pe 18 Iulie 2010 22:48
Eu cred ca gelozia e o dovada de prostie. Cum poti spune ca iubesti pe cineva, atata timp cat ii ingradesti libertatea? Sau dragostea se masoara in intensitatea crizelor de gelozie?
kitty_na
Postat pe 18 Iulie 2010 22:57
De la: dindirel, la data 2010-07-18 16:21:24
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!





Pentru ca oltenii stiu cu adevarat sa iubeasca ! Gelozia inseamna iubire, unde nu e gelozie nu e iubire !!!!!!





















nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :))
[/quote]






Hai sa fim seriosi !!!!...nici chiar asa ...oare numai oltenii stiu sa iubesca ????? ... poate fi iubire si fara acea gelozie bolnava !!!

Postat pe 18 Iulie 2010 23:10
De la: kitty_na, la data 2010-07-18 22:57:38Eu cred ca gelozia e o dovada de prostie. Cum poti spune ca iubesti pe cineva, atata timp cat ii ingradesti libertatea? Sau dragostea se masoara in intensitatea crizelor de gelozie?




Sunt intr-u totul de acord cu tine Kitty draga ...din cauza acestei gelozii timpite multe cupluri se duc de rapa !!!

Postat pe 18 Iulie 2010 23:21
De la: camelyta_camy, la data 2010-07-18 23:10:05
De la: dindirel, la data 2010-07-18 16:21:24
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!





Pentru ca oltenii stiu cu adevarat sa iubeasca ! Gelozia inseamna iubire, unde nu e gelozie nu e iubire !!!!!!





















nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :))














Hai sa fim seriosi !!!!...nici chiar asa ...oare numai oltenii stiu sa iubesca ????? ... poate fi iubire si fara acea gelozie bolnava !!! [/quote]



Nu numai oltenii stiu sa iubesca , dar oltenii sunt cei mai fideli relatiei,in Oltenia sunt cele mai putine divorturi si focul iubirii cel mai mare e in Oltenia !!!!! pe oltean sa nu-l injuri de nevasta ca e pericol !! Gelozia nu este o prostie si nici o ingradire de libertate, [ asta o spune numai cine nu iubeste ] gelozia este iubire, nu exista una fara alta , e imposibil sa iubesti fara sa fii gelos pe persoana iubita ! Iubire fara gelozie este iubire falsa, gelozia este sinceritate fata de partener ,e ceva frumos !!! !!!!
Dindirel
Postat pe 19 Iulie 2010 13:17
Nenea Dindirel,din ce carte citesti?
Barbie30
Postat pe 19 Iulie 2010 22:03
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?

una inventata de el..chiar de el scrisa...si eventual singurul cumparator..tot el
dragon_fly88
Postat pe 19 Iulie 2010 22:05
hai ca-i tare DINDIRELEEEE .... iar o dai in diverse !!!!! gelozia e sinceritate?????????

anastasia_m
Postat pe 19 Iulie 2010 22:10
De la: camelyta_camy, la data 2010-07-18 23:10:05
De la: dindirel, la data 2010-07-18 16:21:24
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!





Pentru ca oltenii stiu cu adevarat sa iubeasca ! Gelozia inseamna iubire, unde nu e gelozie nu e iubire !!!!!!





















nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :))







Hai sa fim seriosi !!!!...nici chiar asa ...oare numai oltenii stiu sa iubesca ????? ... poate fi iubire si fara acea gelozie bolnava !!! [/quote]
si-alala la la la la, iu iu cum adica numai oltenii stiu sa iubeasca? da ce restu nu sunt oameni??
si gelozia inseamna lipsa de incredere in cuplu, nici o dragoste breee esti obsedata de olteni daca toti gandesc asa
clau19
Postat pe 19 Iulie 2010 22:16
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?




...Nenea DINDIREL ...a citit multe carti despre ...gelozia asta bolnava la unii ,care ...vaiiiii !!!! ...din atita dragoste ajung sa sa comporte ca niste ...monstrii si asta din prea multa iubire

Postat pe 19 Iulie 2010 23:35
De la: clau19, la data 2010-07-19 22:16:14
De la: camelyta_camy, la data 2010-07-18 23:10:05
De la: dindirel, la data 2010-07-18 16:21:24
De la: louiza, la data 2010-07-18 13:33:21
nu vreau sa supar pe nimeni si ...imi cer scz anticipat daca ...chiar supar ,dar ...voi oltenii sunteti bolnavi de gelozie !!!





Pentru ca oltenii stiu cu adevarat sa iubeasca ! Gelozia inseamna iubire, unde nu e gelozie nu e iubire !!!!!!





















nu superi pe nimeni ,nici macar pe mine ,care imi fierbe sangele de olteanca prin vene . cert e ca sunt nascuta in centrul constantei dar sangele e sange :)) :)) :))







Hai sa fim seriosi !!!!...nici chiar asa ...oare numai oltenii stiu sa iubesca ????? ... poate fi iubire si fara acea gelozie bolnava !!!

si-alala la la la la, iu iu cum adica numai oltenii stiu sa iubeasca? da ce restu nu sunt oameni??
si gelozia inseamna lipsa de incredere in cuplu, nici o dragoste breee esti obsedata de olteni daca toti gandesc asa [/quote]




Te-as ruga frumos sa te controlezi si sa nu ma faci obsedata ,daca nu ai invatat sa citesti ...mai uita-te inca o data si vezi ...ca eu am pus o intrebare ...oare numai oltenii stiu sa iubeasca ????...si nicidecum nu am considerat gelozia o dragoste ...ci o boala .Asa ca te rog frumos nu te grabii sa faci afirmatii gratuite numai de dragul de a scrie pe forum ...eu cred ca pina la virsta asta am invatat sa respectsi sa gindesc destul de sanatos .

Postat pe 19 Iulie 2010 23:54
De la: camelyta_camy, la data 2010-07-19 23:35:32
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?




...Nenea DINDIREL ...a citit multe carti despre ...gelozia asta bolnava la unii ,care ...vaiiiii !!!! ...din atita dragoste ajung sa sa comporte ca niste ...monstrii si asta din prea multa iubire




... gelozia intr-o relatie care nu se bazeaza doar pe sex si include(sau parea sa includa si respect reciproc) e normala ... daca nu depaseste niste limite, mai ales fizice, si are un minim de substanta ... gelozia pitizpoancelor care si-au tras baiat de baiat si nu vor sa piarda cascavalul e de aceiasi natura proasta ca si gelozia ''masculilor'' care sint strict convinsi ca p...a lor e proprietate si in consecinta o pot ignora, minti si chiar batea dupa cum le vine lor ... e o mica mare diferenta ... prima este gelozie a doua este doar o forma de interes material sau sexual ascunsa dupa niste cuvinte ... unii sint idealisti si vorbesc la modul perfect dar realitatea este ca nu vorbim de gelozie de cele mai multe ori ... in relatiile bazate pe interes sau cele strict sexuale nu prea se poate vorbi de gelozie ... sau nu de gelozia produsa de iubire ...

marco918
Postat pe 19 Iulie 2010 23:56
De la: marco918, la data 2010-07-19 23:56:56
De la: camelyta_camy, la data 2010-07-19 23:35:32
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?




...Nenea DINDIREL ...a citit multe carti despre ...gelozia asta bolnava la unii ,care ...vaiiiii !!!! ...din atita dragoste ajung sa sa comporte ca niste ...monstrii si asta din prea multa iubire




... gelozia intr-o relatie care nu se bazeaza doar pe sex si include(sau parea sa includa si respect reciproc) e normala ... daca nu depaseste niste limite, mai ales fizice, si are un minim de substanta ... gelozia pitizpoancelor care si-au tras baiat de baiat si nu vor sa piarda cascavalul e de aceiasi natura proasta ca si gelozia ''masculilor'' care sint strict convinsi ca p...a lor e proprietate si in consecinta o pot ignora, minti si chiar batea dupa cum le vine lor ... e o mica mare diferenta ... prima este gelozie a doua este doar o forma de interes material sau sexual ascunsa dupa niste cuvinte ... unii sint idealisti si vorbesc la modul perfect dar realitatea este ca nu vorbim de gelozie de cele mai multe ori ... in relatiile bazate pe interes sau cele strict sexuale nu prea se poate vorbi de gelozie ... sau nu de gelozia produsa de iubire ...









Corect !!!!!!...bine punctat

Postat pe 20 Iulie 2010 00:23
Gelozia ar putea sa fie si o boala la un momendat , mai ales cand aceasta vine nefondata . Cand partenerul devina gelos fara motiv , ar trebui sa cauti problema la el poate e nesigur pe el , si are complexe si gasindu-se cu anumite defecte se gandeste ca si tu il vezi la fel si de aceea isi imagineaza ca ti-ai putea refugia in bratele altuia pentru ca el se considera insuficient de bun .
Oricum parerea mea este ca aceasta nu a r trebui sa fie o dovada de iubire
healthy017200
Postat pe 20 Iulie 2010 01:20
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?



Din cartea vietii si experiente papusa scumpa , intreaba pe mami ta ,daca il vede pe tati tau cu o alta tanti ca ii da "bomboane" nu ii zice nimic ?? daca pretinde ca mami il iubeste pe tati!!
Dindirel
Postat pe 20 Iulie 2010 10:47
barbie, dupa nenea dindirica, nu ai mai mult de 5 anisori...multi inainte
miss_darine
Postat pe 20 Iulie 2010 10:53
De la: dragon_fly88, la data 2010-07-19 22:05:22
De la: Barbie30, la data 2010-07-19 22:03:32Nenea Dindirel,din ce carte citesti?

una inventata de el..chiar de el scrisa...si eventual singurul cumparator..tot el



Iti raspund , dar mai intai spune-mi daca stii ce e aia iubire, ai avut vreodata sentimentul asta in suflet ? stii cum se manifesta ?? mai scrie si prin carti psihologice, dar trebuie sa simti tu !!!!
Dindirel
Postat pe 20 Iulie 2010 10:56
iumalico asa mi se facu un dor de tine,fata!
ce bine ca nu te-a extenuat facultatile alea si afacerile si pretenii!
De la: yumy, la data 2010-07-17 17:08:54gelozia poate fii o dovada de iubire, dar depinde de intensitatea acestea, orice om care iubeste este incercat de acest sentiment, insa depinde numai de persoana si de reactia acesteia la trairea acestui sentiment
size_back
Postat pe 20 Iulie 2010 10:57
De la: miss_darine, la data 2010-07-20 10:53:24 barbie, dupa nenea dindirica, nu ai mai mult de 5 anisori...multi inainte




de ce-l "tentezi"? lui nenea dindirel care-i oltean sadea ii plac "prospaturile"!
fante_de_dorobanti
Postat pe 20 Iulie 2010 10:58
De la: anastasia_m, la data 2010-07-19 22:10:15hai ca-i tare DINDIRELEEEE .... iar o dai in diverse !!!!! gelozia e sinceritate?????????





Da normal , un caracter al geloziei este si sinceritatea , o iubire fara gelozie , este o iubire falsa,sinceritatea este un caracter al iubirii normal ca este si al geloziei !!
Dindirel
Postat pe 20 Iulie 2010 11:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac? 23 De la: vcharmed 6 Mai 2009 19:45
soacra 106 De la: dalilapink 18 August 2014 23:45
sora lui :( 37 De la: iubi7a_lui 8 Mai 2012 18:13
Se numeste sau nu inselat? 31 De la: cristinxxx 28 Noiembrie 2010 12:05
ceva ce ma framanta ... 54 De la: GABYTA13 17 August 2009 23:32