Setari Cookie-uri

nevoia de afectiune

citesc de ceva vreme tot felul de subiecte care seamana unele cu altele ca trase la indigo, iubiri imposibile, femei care se indragostesc de persoane nepotrivite. Din diverse puncte de vdere, ca sunt casatoriti, ca sunt departe, in alte tari, ca sunt despartiti de varsta, cu mari diferente..., religie, si altele, fete care se indragostesc de seful lor, etc.
Toate acestea se intimpla pentru ca nevoia femeii de afectiune este permanenta si nu poate fi controlata de ratiune, de scoarta cerebrala si daca nu stim sa o orientam spre.....copii, nepoti, sau....in lipsa, sa crestem caini, de multe ori se intimpla (ceasul rau, bata-l vina) sa avem langa noi un coleg, un sef, un vechi prieten din gasca care e gata sa ne ofere ceea ce ne lipseste. Sau... un prieten virtual, s-a intimplat si asta, dupa cum vad. Dar, e o persoana nepotrivita. Naste conflicte in interiorul nostru si si impulsul de a scrie si a cere sfaturi pe un topic de specialitate. E casatorit, e departe, e prea tanar sau prea batran, e sarac, e musulman, ... te miri ce alte nepotriviri.

Subiectul propus de mine este acesta: ce facem sa nu avem nevoie? Atunci cand copii s-au casatorit si nu mai au nevoie de dragostea ta materna, cand nepotul e prea mare sa se mai lase imbratisat, dar mai ales, cand sotul tau e o persoana cu manifestari reduse de afectiune (de a da si a primi) si considera ca, daca material nu-ti lipseste nimic, totul e in regula. Da, totul e in regula si nu apuc sa-mi deschid gura ca as vrea ceva, sa vad Venetia in februarie si lucrurile sunt gata, dar eu vreau sa ma sarut pe podurile din Venetia!... si nu e cazul...suntem oameni seriosi, ce Dumnezeu!..

nefer
Postat pe 30 Ianuarie 2009 08:45
asa e , suntem oameni si AVEM NEVOIE DE AFECTIUNE....
din pacate...luam si noi de unde putem!daca nu de unde vrea inimioara
morticia_adams
Postat pe 7 Februarie 2009 14:42
asa este, femeile au nevoie de afectiune, indiferent de varsta la fel si barbatii, dar eu una nu pot sa inteleg, de ce unor barbati chiar nu le placa sa ofere/primeasca afectiune. mai ales cand iubesti pe repectivul/a, atunci cu atat mai mult ar trebui sa-ti placa astfel de manifestari....parerea mea
FRN
Postat pe 8 Februarie 2009 15:24
cu totii avem nevoie de afectiune,femei sau barbati.cu asta ne hranim.daca nu avem devenim apatici,suferim.daca astepti sa-ti creasca copii mari ,sa plece,e problema ta.ei pleaca si tu ce faci?cu ce ramai?cu iluzii?
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum se sterge un topic? 8 De la: _stef80_ 2 Iunie 2009 16:32
Nu stiu cum sa procedez 27 De la: Diavolyta_ 8 Iunie 2009 16:58
Ce este fericirea 19 De la: freedom123 11 Aprilie 2010 17:40
Iubita de ocazie? 10 De la: alfredodecurtofreco 12 Octombrie 2010 09:57
o dilema 38 De la: alicsandra21 6 Iulie 2009 16:09