Setari Cookie-uri

Doresc si eu un sfat cu privire la viitorul relatiei mele !

Sunt o tinara divortata de aproape 5 ani care are un oofff care vrea sa- marturiseasca si sa-i da-ti un sfat- SINCER !
Incep prin a va spune ca acum 1 an si ceva in urma mi s-a facut "curte" prin intremediul messului de catre un tip , nu din orasul meu , dar provenind din acelasi oras cu mine !Acest tip este mai mare cu vreo10 ani mai mare decit mine, , a insistat luni bune ca sa vorbesc cu el.Vazind ca tot insista atit si pina la urma si de gura mamei care stia de el ca ma tot cauta pe mess , am cedat si i-am dat nr de telefon.Am inceput sa vorbim si pe telefon la inceput , pina intr-o frumoasa zi de iarna cind am primit un sms ca este in orasul natal si ca vrea sa ne intilnim!Am stabilit ora de intilnire , a fost punctual si atent ( ca de fiecare data cind ne intilnim - imi aduce florile mele preferate )!
!Seara a fost deosebita , flori , restaurant , muzica cind a inceput sa-mi marturiseasca ceva - Ca este CASATORIT .Acesta casatorie este de forma datorita serviciului , ca nu simte deloc ca este casatorit! .Am inceput sa ne intilnim ,sa ne tinem de mina asa cum facem si in prezent indiferent daca este zi sau seara , i-am cunoscut atit surorile - de Craciun cit si parintii mai tirziu, el mi-a cunoscut mama -vine cu mine la petreceri unde sunt si cunostinte de-ale lui ....Relatia merge nemaipoment dn toate punctele de vedere , respect , comunicare, etc..Mare Problema-ii e teama sa nu-i creeze probleme la serv. - sotia daca divorteata !In cuplu se cearta toata ziua am descoperit atit eu cit si surorile lui .Ne dorim un bebel si ne facem planuri de viitor dar deocamdata nu pina nu-si clarifica situatia .Mama mea tare mult l-ar vrea ca ginere , dar se gindeste ca nu renunta la serviciu , ca sa vina aici in oras . In fiecare zi sunt sunata de el , multe rude si cunoscuti ii spun atit lui cit si parintilor lui , ca el si cu mine suntem facuti unul pentru celalalt !Au dreptate , iar eu sper ca anul acesta sa-si rezolve cu BAFTA marea lui problema !Un amanut care ma deranjeaza - ea il cam joaca pe degete asa cum vrea ea - iar el deocamdata nu are nici un cuvint !Ce ma sfatuiti , sa renunt la aceasta Dragoste frumoasa si deosebita , sau nu ? Va multumesc si astept sfaturile voastre sincere
mikafeli
Postat pe 2 Februarie 2009 13:52
Daca citeai pe acest forum observai ca sunt destul femei care au umblat cu barbati casatoriti si mai incolo au regretat. Trebuia sa divorteze si dupa aia sa te caute, sa vrea o relatie, asa esti in postura de amanta
metal
Postat pe 2 Februarie 2009 14:15
Cum nu are nici un cuvant ?! Dimpotriva ! Mingea e in terenul lui...
_oktober_
Postat pe 2 Februarie 2009 14:18
Singurul serviciu care imi vine in minte care sa se pupe cu ceea ce spui tu ar fi...preotia .
Desi nu-s sigura daca preotii au voie sau nu sa divorteze dar de , banuiesc ca nu au voie.

In rest ....nush ce sa zic , totul e frumos pana la partea cu divortul nu ?

Afla si tu ce anume s-ar intampla daca ar divorta totusi si apoi ia decizia cea mai buna.
iris_4_ever
Postat pe 2 Februarie 2009 14:46
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-02 14:46:03Singurul serviciu care imi vine in minte care sa se pupe cu ceea ce spui tu ar fi...preotia .
Desi nu-s sigura daca preotii au voie sau nu sa divorteze dar de , banuiesc ca nu au voie.

In rest ....nush ce sa zic , totul e frumos pana la partea cu divortul nu ?

Afla si tu ce anume s-ar intampla daca ar divorta totusi si apoi ia decizia cea mai buna.
mikafeli
Postat pe 2 Februarie 2009 18:21
Sa va mai spun ca fostul meu sot a fost PREOT si ca NU MAI SUNT ACELE VREMURI CIND PREOTII NU AVEAU VOI , ce mai spuneti !
mikafeli
Postat pe 2 Februarie 2009 18:23
da, au trecut acele vremuri cand preotii erau... preoti...si nu e atat de mare problema divortului - desi vorbim de o "taina", ci de purtarea preotului care a dus la un divort....
ocs
Postat pe 2 Februarie 2009 18:29
un comportament inadecvat precum betia, minciuna si cel mai grav ......care a dus si la divort - Aflarea vestii ca a aparut in viata lui o femeie care este mai mare decit mama lui cu 4 ani , adica el avea 25 ani , iar ea 56 , iar coincidenta maxima cu partenerul meu este ca sunt in aceeasi zodie si diferenta cu o zi la data de nastere intre ei !Si inca ceva ......relatia pe care o am acuma este in primul rind de o prietenie sincera in primul rind bazata pe respect reciproc si intelegere
mikafeli
Postat pe 2 Februarie 2009 18:42
De la: mikafeli, la data 2009-02-02 18:23:08Sa va mai spun ca fostul meu sot a fost PREOT si ca NU MAI SUNT ACELE VREMURI CIND PREOTII NU AVEAU VOI , ce mai spuneti !


Pai ce sa mai spunem acum ca ne-ai dat cu firma in cap ? eu incercam sa-i gasesc noului partener o scuza fata de faptul ca o tot da de garduri cu problemele pe care le-ar putea avea daca divorteaza iar tu mi-ai daramat teoria.

De la: mikafeli, la data 2009-02-02 13:52:03.Mare Problema-ii e teama sa nu-i creeze probleme la serv. - sotia daca divorteata !I


In cazul asta ma vad nevoita sa fiu rautacioasa si sa te intreb direct : ce pana mea tip de probleme i-ar face sotia la serviciu presupunand ca tipul chiar AR VREA sa divorteze de nevasta ?
iris_4_ever
Postat pe 2 Februarie 2009 18:58
Buna dimineata ! Nu am de ce sa fiu suparata pe tine , doar ti-ai spus punctul de vedere cu privire la aceasta Problema a mea !Deocamdata nu mi-a demonstrat ca ar fi cu "2 Fete " ! Plus ca i-am spus de la inceputul relatie ca nu vreau sa fiu mintita si cind spune ca vrea sa faca ceva - chiar o face , mi-a demonstrat acest lucru !
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 10:12
daca tu crezi k el e cea mai buna alegere pt u,atunci nu ai decat sa astepti si sa vezi c va face....sa speram k nu prea mult. as vrea totusi sa ne spui c probleme i ar face nevasta lui daca ar divorta...
rocka
Postat pe 3 Februarie 2009 10:42
De la: rocka, la data 2009-02-03 10:42:42daca tu crezi k el e cea mai buna alegere pt u,atunci nu ai decat sa astepti si sa vezi c va face....sa speram k nu prea mult. as vrea totusi sa ne spui c probleme i ar face nevasta lui daca ar divorta...
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 11:45
rocka , esti Tu esti mult PREA MITITICA ca sa vorbesti si sa-ti dai seama ce inseamna o prietenie adevarata ! I-ar curiosii mor repede ca sa stii !
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 11:48
vai draga dar c te ai atacat asa???? nu credeam k e vreo limita d varsta...
tu ai cerut pareri...eu ti am scris o p a mea asa k shut the f u c k up!
daca nu ti convine nu mai deschide topicuri....
rocka
Postat pe 3 Februarie 2009 12:01
De la: mikafeli, la data 2009-02-03 10:12:08Buna dimineata ! Nu am de ce sa fiu suparata pe tine , doar ti-ai spus punctul de vedere cu privire la aceasta Problema a mea !Deocamdata nu mi-a demonstrat ca ar fi cu "2 Fete " ! Plus ca i-am spus de la inceputul relatie ca nu vreau sa fiu mintita si cind spune ca vrea sa faca ceva - chiar o face , mi-a demonstrat acest lucru !


Draga mea , nu am avut cum sa-mi spun punctul de vedere doarece nu ai dat suficiente detalii.

Cum naiba nu umbla cu doua fete cand el este casatorit iar nevasta il joaca pe degete ?
iris_4_ever
Postat pe 3 Februarie 2009 12:55
De la: mikafeli, la data 2009-02-03 11:48:45rocka , esti Tu esti mult PREA MITITICA ca sa vorbesti si sa-ti dai seama ce inseamna o prietenie adevarata ! I-ar curiosii mor repede ca sa stii !



Nu stiu cati ani are rocka pentru ca nu m-am uitat la profilul ei si chiar nu conteaza varsta ....ti-a dat un sfat pertinent si a pus o intrebare logica.

In ce consta prietenia voastra adevarata ? in faptul ca te-a mintit ca nu e casatorit sau in privinta motivului pentru care nu divorteaza ?
iris_4_ever
Postat pe 3 Februarie 2009 12:59
Rocka are 22 de ani si e prea mititica sa stie ce inseamana o prietenie adevarata ?
iris_4_ever
Postat pe 3 Februarie 2009 13:00
imi cer scuze dar eu nu pot intelege cum ii poate influentza viatza d serv ....un divotz....te rog sa ne dai mai multe detalii privind serv lui.

eu una consider k nu e deloc ok sa umbli cu un barabat casatorit.

dak chiar t iubeste inseamna k v-a divortza d sotia lui si va incepe o rel d la zero cu u.

imi pare rau sa-ti zic dar u esti singura d vina deoarece ii accepti atatea.

si ce nu mai inteleg eu e cum poate fi mama ta d acord cu asta...????


e prea mult p mine....dar bineinteles k nu sunt in situatia ta si nu stiu exact cum e imi pot da numai cu presupusul...asa k mult succes...orice ai hotari;)

kkt
Postat pe 3 Februarie 2009 13:10
de la prima intilnire mi-a marturisit ca este casatorit - una la mina si a doua stiu si motivul pt care ii este teama sa nu fie dat de la serviciu ! Mai multe detalii cu privire la serv . lui nu Va POT DA -stiu multe lucruri despre unde lucreaza , ce functie are , etc....
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 13:32
suntem constenti amindoi ca daca poate divorta , am lua-o de la 0 amindoi ,orice parinte isi doreste ca unicul copil al sau sa fie fericit - cum si parintii lui isi doresc acelasi lucru pt baiatul lor asa si mama mea vrea ca eu sa fiu fericita vazindu-ne fericiti impreuna!
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 13:38
De la: mikafeli, la data 2009-02-03 13:32:49de la prima intilnire mi-a marturisit ca este casatorit - una la mina si a doua stiu si motivul pt care ii este teama sa nu fie dat de la serviciu ! Mai multe detalii cu privire la serv . lui nu Va POT DA -stiu multe lucruri despre unde lucreaza , ce functie are , etc....


Miki , inainte sa aveti prima intalnire tipul ti-a facut curte un an de zile , timp suficient de mult incat putea gasi un moment de sinceritate in care sa strecoare printre discutiile voastre si faptul ca e casatorit asa ca nu te mai invarti dupa visin ca ai fost mintita cu buna stiinta.

Daca ai fi stiut ca e casatorit nu te-ai mai fi intalnit cu el corect ?

In privinta jobului lui super secret iti pot spune ca un prieten de al meu de la Cotroceni este divortat si nu l-a dat nimeni afara din cauza asta , un alt prieten care lucreaza la SRI tocmai a divortat anul trecut si iarasi nu a patit nimic si lista poate continua dar nu e cazul.

Ca sa iti fac jocul as putea crede ca iesi cu o persoana publica din viata politica desi mi se pare putin probabil pentru ca daca ar fi asa nu s-ar afisa cu tine oriunde riscand sa afle presa
iris_4_ever
Postat pe 3 Februarie 2009 13:44
De la: mikafeli, la data 2009-02-02 13:52:03Ce ma sfatuiti , sa renunt la aceasta Dragoste frumoasa si deosebita , sau nu ? Va multumesc si astept sfaturile voastre sincere


De la: rocka, la data 2009-02-03 10:42:42daca tu crezi k el e cea mai buna alegere pt u,atunci nu ai decat sa astepti si sa vezi c va face....sa speram k nu prea mult. .


Ai primit cel mai bun / sincer sfat de la mititica de rocka
iris_4_ever
Postat pe 3 Februarie 2009 13:47
Hai sa lamurim lucrurile , nu am spus de cind mi-a facut curte , ci am spus ca toata povestea incepe cu un an si ceva in urma , spre greseala mea am omis un amanunt - acela ca 5 luni mi s-a facut acea "curte" pe mess si la telefon , fara sa ne vedem ......pina cind a luat c.o si ne-am cunoscut acasa ( adica in orasul natal )cind in seara aceea mi-a spus ca este " legat " intru-un fel !
mikafeli
Postat pe 3 Februarie 2009 18:19
mie mi se pare ca te-ai molipsit si tu de secretomania asta.nu prea miroase bine,fiindca 95% din oameni nu au de ce sa ascunda unde lucreaza. Tu ai vrut niste raspunsuri dar nu joci fair.Vrei cu adevarat sfaturi sau cauti doar o modalitate de a te descarca?
soraya1
Postat pe 3 Februarie 2009 18:32
cred k o vorba buna ar trebui sa ai shi cu nevasta lui..asa cu frumosul fa,o sa inteleaga sa.l lase in pace..shi sa nu mai profite d el..sa.l lase sa fie fericit cu tine...k meritati aman2 numa mom d bucurie...shi dak nu intelege cu frumosul...treci l planul 2...k pan l urma lupti pt barbatul tau..pt cel c il vrei mereu cu tn...nik sa nu t gandesti sa renunti..
x_girl_rose
Postat pe 3 Februarie 2009 21:02
Multumesc frumos de incurajare !
mikafeli
Postat pe 4 Februarie 2009 10:27
De la: mikafeli, la data 2009-02-03 18:19:41Hai sa lamurim lucrurile , nu am spus de cind mi-a facut curte , ci am spus ca toata povestea incepe cu un an si ceva in urma , spre greseala mea am omis un amanunt - acela ca 5 luni mi s-a facut acea "curte" pe mess si la telefon , fara sa ne vedem ......pina cind a luat c.o si ne-am cunoscut acasa ( adica in orasul natal )cind in seara aceea mi-a spus ca este " legat " intru-un fel !


Da mah , asa este ...am inteles eu gresit ma scuzi ca mi-am permis sa trag asemenea concluzie.

Bafta
iris_4_ever
Postat pe 4 Februarie 2009 12:10
v-a deranat ceva ....
mikafeli
Postat pe 5 Februarie 2009 15:22
Ce pot sa-ti spun ,iubita mea este ca relatia ta nu poate sa continuie asa fiindca niciodata nu vei fi multumita ca omul acesta bun nu iti apartine numai tie.Trebuie neaparat sa te gandesti ce vrei si tu cu adevarat ca pe urma sa nu ramai cu o mare durere in inima.
Tu fiindca nu-i cunosti sotia nu poti sa stii doar care este si adevarul ei.Nu poti avea incredere in el cu toata bunatatea si dragostea pe care ti-o ofera ,crede-ma ca lui i convine aceasta legatura ,el maninca din acest tort si cu toate astea tortul ramane intodeauna intreg.Cine spune ca te iubeste cu adevarat trebuie sa si dovedeasca lucrul acesta ,in cazul tau nu trebuie sa fie florile sau cuvintele dulci pe care ti le spune ci mai ales fapte.
cind gasesti dragostea adevarata trebuie sa mergi pina la sfarsit si in cazul lui asta trebuie sa fie divortul.Daca nu aceasta nu este dragostea pe care o meriti.
Aceasta a fost o simpla teorie acuma eu iti spun parerea mea personala :eu nu as accepta asa ceva niciodata sa -mi impart dragostea cu o persoana care nu este fidela ,m-as gandi ca peste cativa ani un asemenea om ar putea sa-mi faca si mie acelasi lucru si cu altceva.
Trebuie sa te desparti de el si asta cat m-ai repede pina nu vei fi ranita total.
Sunt noua pe aici si sunt o persoana care simpte oamenii de departe ,poate intr-o zi ma ve-ti cunoaste mai bine si veti vedea cata dreptate am avut.Succes
Shirel
Postat pe 28 Februarie 2009 16:16
O vreme ai dorit sa crezi ca lucrurile stau asa cum te straduiesti sa ni le prezinti, acum ti-a cam trecut credulitatea si cauti pareri pro-relatia-ta-minunata-cu-barbatul-minunat. Daca ai vrea sfaturi sincere, nu ai fi atat de defensiv-agresiva. Parerea mea... tardiva (am vazut ca e destul de vechi topicul)
daniella_s
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ATI FI DE ACORD DE CU EXAMENE PSIHOLOGICE DRASTICE ANUALE IN RANDUL MILITARILOR,JANDARMILOR ,POLITISTILOR S.A 5 De la: one_size 30 Martie 2010 20:48
frica de a fi inselata 55 De la: alesandu 28 Aprilie 2009 16:32
Cum reactionati cand alte femei de pe strada/baruri/etc. se uita insistent la partenerul vostru ? 88 De la: kudika315664 9 Septembrie 2010 00:31
probleme cu ochii 4 De la: crysa_tm 29 Septembrie 2010 11:26
Cum sa fac sa trec peste o relatie care s-a terminat de aproape un an :( 9 De la: kudika133835 1 Martie 2010 19:26