Setari Cookie-uri

ce parere aveti de anticonceptionalele Karissa??

am primt de la ginecolog karissa dar fara sa imi faca analize de sange. ce parere aveti ca eu am auzit chestii bune si chestii negative despre karissa??
a mai luat cineva? ati patit ceva rau de la ele?
ast cu nerabdare parerile voastre
Sabynutza
Postat pe 2 Februarie 2009 20:13
da si eu am luat si iau karisa si sa stii ca sunt bune... pe langa faptul ca au aparut cam de un an pe piata, au cel mai mic procent de hormoni dintre toate... nu te ingrasi...nu ai alte reactii adverse...singura conditie e sa le iei in fiecare zi la aceeasi ora ca sa isi faca efectul

Postat pe 7 Februarie 2009 00:01
la mine nu e cazul sami pun astfel de antrebari
erikahd2008
Postat pe 23 Februarie 2009 03:31
buna..de obicei nu prea scriu pe acest forum..doar mai citesc din cand in cand..dar, acum nu m-am putut abtine cand am auzit de anticonceptionalele karissa..povestea mea e urmatoarea, am fost la medicul ginecolog mi-a recomandat pastilutzele. Dupa 4 luni am ajuns la spitalul de neurologie, tomografe peste tomografe, analize, internari si asta pentru ca mult recomandatele anticonceptionale imi afectase circulatia pe anumite parti ale creierului...provoaca tromboze..si credeti-ma e destul de grav..si foarte dureros..iar recuperarea e de lunga durata..In spital cat am fost internata am mai intalnit pe cineva care avea ceva similar cu ce am patit eu, si care folosise karissa..sincer, nu-i inteleg pe doctori cum iti pot recomanda fara analize, pt ca si mie mi-a facut la fel...probabil au target la recomandarea Karissei...sfatul meu este sa ne interesam noi mai bine, si sa nu mai luam chiar orice ne este recomandat fara a face nici o investigatie..cam atat am avut de spus..
vieriu_narcisa
Postat pe 23 Februarie 2009 12:55
eu tocmai mi am cumparat karissa si nu stiu ce sa fac sa iau sau sa nu....k vad k sunt fel si fel de pareri
iulya_sweet
Postat pe 27 Februarie 2009 11:02
eu stiu ca sunt destul de bune...
_dulcik_
Postat pe 14 Martie 2009 10:39
si eu iau de 4 luni anticonceptionale karissa si sincer nu stiu ce sa cred dar ma doare ingrozitor capul , partea dreapta a capului , simt k imi pocneste ceva in interior ......nu cred k sunt atat de indicate aceste pilule....asa k mai bine trebuie sa consulti un medic inainte de a lua karissa.
mirela_mio
Postat pe 14 Martie 2009 15:00
Sunt nemaipomenite !!!! Ca doar daca au nume sexos trebuie sa fie neaparat si bune ...ca stiu aia care le produc ce trebuie sa faca, nu ???Noi cumparatorii sa scoatem banu si sa le cumparam doar ...de ce dracu sa mai mergem la gineco ... ca si asa astia sunt varza si nu stiu de capu lor...le luam asa dupa ureche ,,,,stim noi mai bine ..

Jesussssssssss
__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 15:05
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-14 15:05:43Sunt nemaipomenite !!!! Ca doar daca au nume sexos trebuie sa fie neaparat si bune ...ca stiu aia care le produc ce trebuie sa faca, nu ???Noi cumparatorii sa scoatem banu si sa le cumparam doar ...de ce dracu sa mai mergem la gineco ... ca si asa astia sunt varza si nu stiu de capu lor...le luam asa dupa ureche ,,,,stim noi mai bine ..

Jesussssssssss


ala care ti le-a dat dupa ureche nu era medic l...era vraci ..incearca un medic ca lumea ... pana sa bagi toate porcariile in tine
__LL__
Postat pe 14 Martie 2009 15:06
Eu i-au Karissa de 2 luni si sunt foarte ok.Cand am menstuatie nu am dureri deloc si imi vine regulat. Sunt la inceput dar sunt multumita de ele sper sa nu ma dezamageasca nici mai tarziu. SI in plus mi le-a prescris medicul nu le i-au dupa ureche. Depinde si de organism ca nu la oricine i se potriveste Karissa.
Sabynutza
Postat pe 14 Martie 2009 19:06
Eu am luat Novinette si am incercat Karissa pentru ca tot se facea reclama ca ar fi cele mai bune si cele mai eficiente.Sincer daca nu luam la ora respectiva mi se facea rau cu greata cu dureri de cap, si nu ma simteam deloc bine.Acum am revenit la Novinette.Dar daca nu ai totusi o activitate sexuala foarte intensa mai bine nu le lua prea mult timp.Odata ce s-a regulat menstruatia va veni regulat.Totusi se mai intampla si atunci cand esti obosita ori cand esti stresata sa iti intarzie menstruatia.Incearca sa nu apelezi la astfel de substante decat in caz extrem, mai exista si alte metode de a evita o sarcina, plus ca trebuie folosit prezervativul de fiecare data, pentru a te proteja si de eventualele boli cu transmitere sexuala.Chiar daca aveti incredere unul in celalalt 100% e posibil ca unul sa nu fie destul de puternic sa declare o eventuala greseala.Anticonceptionalele dau doar 99 % protectie asa ca exista o marja de eroare in care nu poti fi 100% protejat.Aveti grija de voi!
citystella
Postat pe 15 Martie 2009 17:25
Eu nu i-au Karissa in loc de protectie eu i-au pentru ca aveam dureri ingrozitoare cand aveam menstruatie. Dar acum am scapat de dureri si nu am nici o reactie adversa deocamadata sper sa nu am nici mai tarziu.
Sabynutza
Postat pe 16 Martie 2009 17:38
Imi doresc si eu sa nu existe lucruri rele pe lume, si totusi ele se intampla.Daca ai dureri cand ai menstruatie e si din cauza lipsei de vitamine din organism.Poti lua clorocalcin care te linisteste pe moment, si e bine sa faci si cura de vitamine si minerale si consumate multe fructe si legume de preferat in forma lor naturala.Inca ceva, ti-ai pus problema ce pot face unii hormoni nou introdusi in organism?Gandeste-te si de ce ai unele transformari hormonale, de ce nu mai ai chef de sex si de ce te masculinizezi.Nu stiu daca stii, ca unele persoane care au consumat anticonceptionale le este greu sa ramana insarcinate.Ai grija totusi.Un gand bun pentru o zi senina
citystella
Postat pe 17 Martie 2009 03:35
mie mi-au fost recomandate d un ginecolog,dar dkt m-a consultat,n mi-a facut alte analize,sh nush c sa fc dk sa le iau sau n,pt k am inteles k contraceptivele n trb luate inainte d varsta d 20 d ani,pt k sunt periculoase,din kuza lor poti fc cancer coluterin sau cancer la san,oare chiar e adevarat?
kudika056203
Postat pe 7 August 2009 17:44
Orice substanta nou introdusa in organism care nu este naturala, cauzeaza modificari.
citystella
Postat pe 10 August 2009 00:41
Si mie mi-a recomandat ginecologul anticonceptionalele Karissa ,dupa ce mi-am facut analize . Am o problema insa ,cu vreo 10 zile inainte de data cand ar trebui sa`mi vina ciclu ,imi apare o sangerare ,ce tine in jur de 5 zile ,dupa care imi vine ciclul normal. pe prospect scrie ca in primele 3 luni de administrare e ceva normal , dar eu sunt deja in a4a luna de cand le iau ,si tot aceasi problema o am . Ati m-ai patit careva dintre voi asa ceva ?
kudika083271
Postat pe 12 Noiembrie 2009 16:03
Am fost la planing familial si mi-a dat sa fac super multe analize si in urma acestora mi s-au recomandat aceste pilule.Le iau de aproape 4 ani si nu am probleme.Este foarte important sa-ti faci analize inainte sa incepi sa iei anticonceptionale pt ca iti pot da peste cap intreg metabolismul.pup
leapisi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:22
Am 31 de ani,am luat in fac 2 ani anticonceptionale si acum am descoperit un adenom hepatic,care se face de la anticonceptionale si care trebuie operat .Toti ginecologii imi recomandau sa iau 10 ani dar stiam de atunci ca nu sunt bune si sunt toxice.Din pacate e rau sa nu ai minte si sa nu ai grija de sanatatea ta.Cu mintea de acum,as face 100 de copii decat sa ma intoxic cu tampenii.Si oricum,dupa facultate am descoperit ca sunt alte metode mult mai eficiente decat pastilele.Aveti mare grija cu pastilele si vaccinurile astea pe care le recomanda toti dr dar care fac mai mult rau decat bine.
17
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:31
Fumezi? sau ai fumat?
Scuze... Pt. vieriu_narcisa era intrebare, daca mai intra pe forum. Spunea ca a avut probleme foarte mari cu AC si as vrea sa o mai intreb ce varsta are.

Multumesc, Madlen
kudika097968
Postat pe 28 Decembrie 2009 22:15
Eu am renuntat complet la pastile. Si Jasmin-ul era cu continut scazut de hormoni, nu m-am ingrasat, nu am avut reactii adverse. Insa m-am umplut de celulita in mai putin de un an. Inainte aveam dar nu se vedea cand stateam in picioare, doar cand strangeam pielea. Acum am decis sa folosesc Novaring. Cred ca e mai ok decat sa-mi umplu organismul cu tot felul de tampenii. Dupa ce am renuntat la anticonceptionale aveam stari de nervi indexplicabile si nejustificate. Cred ca, oarecum, provoaca dependenta.

Multa bafta!
lollitta
Postat pe 29 Decembrie 2009 10:03
folosesc Karissa de 2 ani si nu am avut probleme mi-am facut si analize de sange cu ocazia unui control ginecologic si totul a fost ok,.doctorul mi-a spus ca pot lua anticonceptionale timp de 5 ani neintrerupt daca te simti bine dar mai poti face la acest interval niste analize sa vezi daca totul e ok
si chiar a laudat aceste anticonceptionale spunand ca sunt ceva mai bune decat cele pe care le stim de multa vreme de ex.triregol
Ela82
Postat pe 29 Decembrie 2009 11:39
eu luna aceasta am inceput sa iau Karissa...e prima oara cand iau anticonceptionale si in urma unui control ginecologic,doctorita mea mi a prescris aceste anticonceptionale.problema e ca de cateva zile am niste stari de voma foarte intense si ma doare si capul...nu stiu daca e de la ele,dar nu pot sa nu mi pun intrebarea asta.ce parere aveti?
Arianne85
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:03
De la: Arianne85, la data 2010-01-30 19:03:27eu luna aceasta am inceput sa iau Karissa...e prima oara cand iau anticonceptionale si in urma unui control ginecologic,doctorita mea mi a prescris aceste anticonceptionale.problema e ca de cateva zile am niste stari de voma foarte intense si ma doare si capul...nu stiu daca e de la ele,dar nu pot sa nu mi pun intrebarea asta.ce parere aveti?

despre?? da un tel la medicul de fam sau la ginecoloaga ta
Shhh
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:06
buna fetelor. iau si eu karissa de 3 ani si nu am avut probleme niciodata pana acum. mai nou am auzit ca trebuie intrerupte la 6 luni ceea ce n-am facut,.si n-am fost la nici un control dar trebuie sa merg neaparat. as vrea sa stiu daca a mai luat cineva mai multi ani.
mj300877
Postat pe 2 Februarie 2010 23:11
da sant bune in sensul ca te protejeaza dar zic totusi ca au si efecte secundare ca orice medicament de altfel si chiar nu le iau la ora fixa niciodata.
mj300877
Postat pe 2 Februarie 2010 23:18
Eu implinesc un an de cand iau karissa si vreau sa fac o pauza de vreo 4-5 luni ca asa mi-a recomandat medicul si timp de un an cat am luat nu am avut nici o reactie adversa si aveam menstruatie regulat si nu aveam dureri in timpul menstruatiei.
Sabynutza
Postat pe 5 Februarie 2010 21:19
Ce parere avety de anticonceptionalele Diane 35?
ucka24
Postat pe 7 Februarie 2010 12:20
...are denumire de catea...
freakbabe
Postat pe 7 Februarie 2010 12:26
buna fetelor, sunt noua pe forum...si mie mi`au fost recomandate anticonceptionalele Karissa si pana acum nu am avut probleme gen dureri de cap sau greata...vreau sa va intreb ceva...am terminat cu anticonceptionalele de 2 zile si azi mi`a venit menstruatia. Cand incep urmatoarea cutie? Astept sa treaca 7 zile de la terminarea primei cutii? Sau iau iarasi in prima zi a menstruatiei? Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc!
Eu2010
Postat pe 13 Februarie 2010 09:32
Dupa ce ai terminat cutia faci pauza 7 zile si apoi incepi urmatoarea cutie
Sabynutza
Postat pe 13 Februarie 2010 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
?!ignoranta. 324 De la: fity 31 Octombrie 2011 13:51
Eu tauroaica, el sagetator..vreo sansa sa avem o familie? 12 De la: kudika324283 15 August 2011 08:44
Pareri PRO si CONTRA Zodiei Scorpion! 31 De la: november13 15 Ianuarie 2012 14:46
Zodiile si culorile 40 De la: pupa 5 Martie 2010 11:12
Doar pentru Berbeci 46 De la: kudika295505 25 August 2010 14:02