Setari Cookie-uri

ce faci cand te pune sa alegi intre el si restul lumii?

sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me
sweet_candycandy
Postat pe 3 Februarie 2009 16:02
De la: obrejaoliviagabriela, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg,avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me


sfatul meu este sa-l lasi si fugi cat poti de el

daca acum ca nu sunteti casatoriti se manifesta asa iti dai seama cum va fi viata ta cu el dupa casatorie
donttouch
Postat pe 3 Februarie 2009 16:05
exact ca donty.iti spun si eu....fugi cat te tzin picioarele.Acuma.Nu mai sta pe ganduri,viatza alturi de el iti va fi un chin,ori eu nu cred ca vrei sa te inhami la asa ceva.....fuuuuugiiii
matracucu
Postat pe 3 Februarie 2009 16:07
da..dar i-l iubesc..nci eu nu stiu cum sa fac..oare sa incerc sa i-l intreb daca ar accepta ca altfel ma va pierde?
:-?? :-s
sweet_candycandy
Postat pe 3 Februarie 2009 16:07
nici vorba.....se poate sa accepte pana la un moment dat.....dar nu te atepta la miracole.
matracucu
Postat pe 3 Februarie 2009 16:10
tu dupa 4 luni de relatie ai planuri de casatorie?:) wow...cred ca te grabesti un pic...eu in locul tau as fugi mancand pamantul de un asemenea om, si crede ma iti vb dintr o experienta din pacate apropiata. in primul si primul rand, nu cred ca poti sa iti pui problema unei casnicii cu o persoana cu care te certi zilnic. daca in primele 4 luni, cand totul se presupune ca tb sa mearga bine, sa fie magie, intelegere, etc..voi va certati...dupa 10 ani cum crezi ca o sa fie?:)
in al doilea rand nu ar trebui sa faci niciodata greseala de a lasa un partener sa iti stabileasca cursul vietii si modul tau de a fi. inteleg multe kestii in relatii mai putin asta, faptu k e atat de gelos reflecta doar neincrederea in el. in timp o sa ajunga sa te controleze in tot ce faci, tu poate fara sa iti dai seama o sa cedezi din ce in ce mai mult, deh, pt binele relatiei, si o sa te trezesti intr o buna zi si o sa iti dai seama ca a trecut viata pe langa tine, k ai ramas singura, k te-ai indepartat de toti oamenii din jurul tau care erau langa tine, cu care iti lacea sa vorbesti si sa razi si ce o sa ai langa? un om frustrat care ti-a rapit timp pretios din viata.
intr o relatie trebuie sa fii respectat si acceptat, nu schimbat zilnic dupa meandrele si fricile interioare ale celuilalt....iti doresc mult succes si maturitatea necesara sa iei decizia cea mai buna pentru restul vietii tale.

si inca ceva, daca tot pui problema casatoriei, vizualizeaza si tu lucrurile intr o perspectiva indelungata, nu in termen de "luni".
boomboom
Postat pe 3 Februarie 2009 16:11
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:07:57da..dar i-l iubesc..nci eu nu stiu cum sa fac..oare sa incerc sa i-l intreb daca ar accepta ca altfel ma va pierde?
:-?? :-s


acum il iubesti dar in timp aceasta iubire se va transforma in altceva

nu cred ca vei suporta sa stai toata viata langa un om pe care o sa incepi sa-l urasti

da iti va spune ca accepta dar va fi un compromis numai de moment din partea lui

am intalnit un astfel de om si sti ce viata amarata a avut biata fiinta ce a stat langa el
donttouch
Postat pe 3 Februarie 2009 16:12
ms pt sfaturi..e usor de zis,dar greu de facut,chiar foarte greu pentru ca nu stiu daca s putea trai fara el..i-l iubesc foarte mult.el imi zice ca e gelos pentru ca ma iubeste si ca vrea sa fiu doar a lui.Ca ma iubeste prea mult si de asta n u suporta sa ma vada ca rad cu nimeni,sa ma vada ca rad cu cineva,sau ca ma simt bine in compania altcuiva decat a lui.Oare e adevarat?E din prea multa iubire?Ma pune pe ganduri pentru ca si el a renuntat la toti pentru mine.Si-a sters hi5,nu iese in oras fara mine,cand suntem impreuna sta numai langa mine,ma alinta,ma trateaza foarte frumos.Dar are obesia asta cu prietenii,sa nu am eu nici un prieten si ma deranjeaza.Sincer nu stiu ce sa fac,daca sa mai accept sau nu,pentru ca i-l iubesc dar in acelasi timp,nici nu imi convine ce imi impune:(:( plz help me
sweet_candycandy
Postat pe 4 Februarie 2009 19:54
vezi k am postat pe forum - special- violenta impotriva femeii o poveste pe care am trait o alaturi de o prietena...citeste si dupa aia o sa iti dai seama ca daca tipa asta a iesit din ce situatie era, poti sa termini si tu daca chiar iti doresti asta. parerea mea e ca ar tb sa te gandesti ft bine ce fel de relatie vrei sa ai...uite, eu si prietenul meu suntem impreuna de 7 ani.ne petrecem ft mult timp impreuna, doar noi doi, dar si iesim ft mult cu prietenii. avem ce i drept multi prieteni comuni. dar e pacat sa pierzi sentimentul pe care il ai cand esti alaturi de prieteni si e perfect normal sa ai cercul tau social...iti dai seama pe termen lung cat te ai limita alaturi de prietenul tau? e mare, mare pacat....
si crede ma, e plina lumea asta de baieti, chiar daca nu pare asa usor la inceput, pot sa te asigur 100% ca vei gasi pe cineva mai bun. ideea de a fi intr o relatie inseamna sa iti fie cat mai bine alaturi de partener, si acesta nu trebuie sa te limiteze niciodata cu kestii d-astea:(
si apoi...gandeste te si la prietenii tai...k si ei te vor pierde de langa ei...e pacat....doar imagineaza te peste un an singura, doar tu cu el, fara nimeni cu care sa vb la telefon sau sa iesi la o cafea sau la o barfa cu fetele....si daca te convinge imaginea asta....nu stiu cum te am putea ajuta...:(
boomboom
Postat pe 5 Februarie 2009 11:45
acum poate este asa cum spui, dar mai tarziu toate astea vor deveni scene de violenta
cand vor trece deja 14 ani si copilul tau te va intreba: < de ce nu ai putut sa-mi gasesti alt tata?> ai idee oare cat te va durea sufletul pantru el?
ameli30
Postat pe 5 Februarie 2009 11:52
draga mea,

nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi dar in opinia mea cred ca asa incepe orice relatie cu gelozia,actualul meu prieten e foarte gelos, imi verifica tel saptamanal , mail-ul,vrea sa auda conversatia cd sunt la prieteni ,...etc..vrea sa fiu numai al lui,dar stati linistiti ca sunt la fel de posesiva .prefer genul lui de a fi decat unul care sa nu-i pese,am o experienta si cu gen de om nepasator,care nici nu ma intreba cum o fo la lucru,sau nici nu ma suna sa intrebe cum o fo la examene,sau niciodata nu ma intreba ce note ai....,e gen deala care sta numai in fata laptop-ului .
Asa ca din p meu de vedere e mult mai bine cu unul grijuliu si iubitor
enykogombar
Postat pe 8 Februarie 2009 01:22
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:07:57da..dar i-l iubesc..nci eu nu stiu cum sa fac..oare sa incerc sa i-l intreb daca ar accepta ca altfel ma va pierde?
:-?? :-s

in 4 luni de zile il iubesti?
lasa-l acuma cat sunteti la inceput si asa tai raul de la radacina
timpul trece si va fi super dificil
iti imaginezi o viata in care sa stai doar la bucatarie si sa ii gatesti si atat
tu nu el cu siguranta da
de prietene nici vb nu mai zic de famile k de te pune impotriva lui...
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 01:27
vezi imaginea alaturata?asta vei avea tot timpu ....este alegerea ta

Postat pe 8 Februarie 2009 01:40
este cel mai posesiv om cu putinta, iar argumentele aduse de el nu sunt decat niste baliverne. Cum adica daca iubesti pe cineva nu suporti sa il/o vezi simtindu-se bine alaturi de prieteni???
Copilu',ai grija cu genul asta de oameni, nu sunt decat niste frustrati care au pus mana pe ce n-au avut vreodata si acuma gata! De la ce face acum pana la a-ti interzice sa mai iesi din casa nu-i decat un pas. Oricat de mult l-ai iubi, ai sa ajungi la concluzia ca nu-ti trebuie asa ceva...Incearca sa vb cu el, sincer, deschis, si spune-i ca nu asta vrei de la viata...
mrskattousa
Postat pe 8 Februarie 2009 01:46
mai.....cum adica sa nu mai vorbesti cu nimeni decat cu el? sa nu mai iesi cu nimeni decat cu el? sa nu mai razi cu nimeni decat cu el? si mai zice si ca ii din prea multa iubire........

pai al meu, daca ma intalnesc cu fetele la cafea, ma lasa acolo ' sa stau cu fetele la povesti', ca doar 'n-o sa stea el intre 5 femei, sa ne tina lumanarea', si se duce acasa,sa faca de mancare, apoi ma suna ca ii gata mancarea, si el se pune la un film pana ajung eu.....eventual ii cheama pe baieti la el si ne asteapta si cu ceva vin
sau pur si simplu se duce la fotbal cu baietii.......


sa-ti mai zic ca eu ies cu prietenii mei, el cu ai lui, si iesim impreuna cu prieteni comuni?
sa-ti mai zic ca prietenii lui tin la mine mai mult decat la el?
sa-ti mai zic ca in sesiune eu invat cu 2 baieti la unul dintre colegi acasa, si el vine, ne duce sa mancam sau ne face de mancare si pleaca?

cum poti sa crezi ca te iubeste dar ii e frica sa te vada ca te intelegi bine cu cineva? omul asta e bolnav......rau....
_diana_
Postat pe 8 Februarie 2009 02:02
Imi vine sa rad dar sa si plang cand va aud (citesc in cazul de fata) ca "iubiti de nu puteti trai fara el"... in ciuda faptului ca recunoasteti ca ceva e putred in relatia voastra, in ciuda faptului ca va jigneste, va inseala, va loveste... (nu e cazul tau aici .. INCA)..
Cand un iubit.. dupa DOAR 4 luni de zile... iti INTERZICE lucruri care pe tine te fac fericita, multumita... ceea ce in mod normal ar trebui sa-si doreasca si el ... atunci e clar ca ori e doar un pusti infumurat (si atunci lasa incolo casatoria ca nu e cazul).. ori e ceva mult mai grav... si ar trebui (ar fi trebuit deja) sa ai mari semne de intrebare pe cine iubesti si langa cine vrei sa-ti petreci viata.

parerea mea este ca scriind aici.. o faci cu un scop. De a afla pareri despre ceea ce ti se intampla, de a cere un sfat, de a impartasi cu altii necazurile sau bucuriile tale. Si tot parerea mea este sa citesti cu mai multa atentie din experienta similara a celor de aici si sa tragi concluzii.. inainte de a trece timpyl. si, doamne fereste.. a deschide un nou topic peste un timp... in care ne vei intreba cum sa faci sa scapi..... de "iubitul fara de care nu puteai trai"
rashela
Postat pe 8 Februarie 2009 09:57
M-am oprit din citit dupa primele 2 randuri..
Deci, sunteti de 4 luni , el ar vrea sa fii un fel de prizoniera, proprietate privata WTF, da-l naiba !

Postat pe 8 Februarie 2009 10:03
De la: Hefe_me, la data 2009-02-08 10:03:30M-am oprit din citit dupa primele 2 randuri..
Deci, sunteti de 4 luni , el ar vrea sa fii un fel de prizoniera, proprietate privata WTF, da-l naiba !


subscriu...

F U C K O F F ori H I M
matracucu
Postat pe 8 Februarie 2009 10:06
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me


sweet_candycandy ,in general oamenii sunt gelosi.Unii isi arata gelozia,altii nu.
Depinde pana unde impingi tu acele glume ,pentru ca o gluma combinata cu un dat din gene si un
zambet se cheama flirt.


ella_c
Postat pe 8 Februarie 2009 10:09
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me




Nu imi vine sa cred ce citesc aici!!!Adica dupa 4 luni incepe sa-ti interzica sa vorbesti cu alte persoane?ma faci sa rad,sincer...cu ce vrei sa fii ajutata?cum vine asta ca nu stii ce sa alegi :pe el sau ce iti place tie?pai ti-as raspunde sa alegi ce iti place tie dar daca tie iti place el? lasa-l si cauta-ti un barbat cu care sa te casatoresti,unu care sa te respecte,sa te iubeasca si sa te lase sa respiri ,e foarte important .Cum ati ajuns voi la concluzia ca va iubiti daca voi va certati zilnic?
me_laura
Postat pe 8 Februarie 2009 10:21
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me
si nu ai fugit inca?tu te gandesti la casatorie?de ce?iti place la inchisoare?pt ca asta va fi.nu iti strica viata ca vei regreta mai tarziu.
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 10:27
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me


Eu am spus : 'INTOTDEAUNA SE GASESTE UNUL MAI BUN" asa ca PARASESTEL.... poate acum ti se pare dragut si iti spui ca te iubeste, te simti foarte flausata ,ca ai putut sa starnesti astemenea sentimente cuiva. Cu acest oameni nu poti trai.Acum te incanta ideea dar mai incolo te vei simti sufocata, asta find cel mai bun lucru....ca celelalte pot fi mai cumplite... Si meriti mai mult in viata....Si inca
un lucru....NU IL VEI PUTEA SCHIMBA NICIODATA!!! CREDE-MA NU VREI SA TRAIESTI CU UN OM CARUIA ITI ESTE FRICA CUM VA REACTIONA...


PS. ai vazut filmul " the secret"? daca nu incearca sa il vezi
mult noroc.
arm_ramona
Postat pe 8 Februarie 2009 10:40
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:02:40sunt cu un baiat de 4 luni si nu stiu ce sa aleg(pe el sau sa aleg ce imi place mie)avem planuri de casatorie,ne iubim dar ne certam aproape zilnic pentru ca este prea gelos.Nu ma lasa sa am prieteni,nu ma lasa sa vb cu nimeni pentru ca este gelos.Ce parere aveti,e bine ca accept asta,sau nu?Eu sunt o fire sociabila,imi place sa rad sa vorbesc,sa comunic,sa ma distrez.
El nu suporta sa ma vada ca vorbesc cu nimeni..si mi-a zis de multe ori,as incerca sa ii spun cum vreau eu sa imi traiesc viata,dar mie- frica pentru ca nu stiu cum ar reactiona..plz help me


Gindeste-te bine inainte sa actionezi mai departe. Deciziile aduc dupa ele consecinte , bune sau rele , asta depinde de tine in ce directie te indrepti . Vorbeste cu el ce nu ii place si de ce se comporta asa cu tine , si apoi luati o decizie impreuna . Pentru ce face asa ? Considera ca e o forma de inselaciune ceea ce faci tu ? Intreaba-l si vei primi un raspuns . Nu uita ca pe o relatie serioasa Increderea este cea mai importanta la inceput , iar pe planul 2 sunt sentimentele , iar daca el nu prea are incredere in tine nu stii ce va urma dupa ce va casatoriti . Nevoia de a comunica cu semenii nostii este una din cele 14 nevoi fundamentale ale fiintei noastre . Daca acum este asa dupa vreo 3 sau 4 ani ( daca ve-ti rezista asa ) ce vei face ?, sau ce -ti va face el ?? Sunt intrebari pe care ti -leam pus , Gindeste si apoi actioneaza .
Ce anume din comportamentul tau il face sa fie asa ?
Poate ca si tu ai fi in anumite conditii posesiva , sau cine stie cum ai reactiona..... Suntem ca si caractere toti diferiti unul de altul , si dincolo de sentimente si atractia fizica , psihica avem in noi modele, obiceiuri dupa care ne ghidam viata , unele se atrag reciproc altele se resping categoric .

Innt-0 familie sunt muuuulte lucruri necesare nu numai sentimente , sex si iesiri in oras si prin cluburi , si Iarta-ma ca iti spun dar prieteni sunt una si sincer daca stai sa vezi cine iti este prieten cu adevarat o sa ti ajunga degetele de la o mina sau ti -se va parea prea multe poate ... Restul de "prieteni " , " prietene " sunt doar amici care vin si pleaca din viata ta .
Cu mult Respect Neostar .
P.S.Fa un pas in orice directie simti tu ca iti va fi cel mai bine fiintei tale :)

Postat pe 8 Februarie 2009 10:54
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-04 19:54:13ms pt sfaturi..e usor de zis,dar greu de facut,chiar foarte greu pentru ca nu stiu daca s putea trai fara el..i-l iubesc foarte mult.el imi zice ca e gelos pentru ca ma iubeste si ca vrea sa fiu doar a lui.Ca ma iubeste prea mult si de asta n u suporta sa ma vada ca rad cu nimeni,sa ma vada ca rad cu cineva,sau ca ma simt bine in compania altcuiva decat a lui.Oare e adevarat?E din prea multa iubire?Ma pune pe ganduri pentru ca si el a renuntat la toti pentru mine.Si-a sters hi5,nu iese in oras fara mine,cand suntem impreuna sta numai langa mine,ma alinta,ma trateaza foarte frumos.Dar are obesia asta cu prietenii,sa nu am eu nici un prieten si ma deranjeaza.Sincer nu stiu ce sa fac,daca sa mai accept sau nu,pentru ca i-l iubesc dar in acelasi timp,nici nu imi convine ce imi impune:(:( plz help me
si-a sters hi5?si ce?vad ca ti-a sters si mintea,intr-un fel.ceri ajutor,desi nu vrei sa fii ajutata.astepti sa inveti din propriile greseli?mai invata si de la altii,ca nu le poti face tu pe toate.
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 11:01
cand piata este plina de lapte,tu iti cumperi vaca???(in cazul tau bou)....si mai ai de gand sa stai si cu el poate toata viata...trimite-l fato la un psiholog bun,ca are probleme saracul om...serios are probleme,de vrea el sa se rupa de lume in asa hal...
silviu_m74
Postat pe 8 Februarie 2009 11:05
De la: sweet_candycandy, la data 2009-02-03 16:07:57da..dar i-l iubesc..nci eu nu stiu cum sa fac..oare sa incerc sa i-l intreb daca ar accepta ca altfel ma va pierde?
:-?? :-s



daca el te pune sa alegi ...sa stii ca restul lumii poate fi mult mai interesant decit viata anosta dusa cu el. esti tinara, alege persoana potivita nu te agata de primul venit.mai tirziu nu o sa ai ocazii sa alegi , vei lua ce vei gasi disponibil.
kica
Postat pe 8 Februarie 2009 12:46
Intre Restul Lumii si Iubitul Meu totdeauna voi alege
IUBITUL MEU

Doar ca vezi tu, eu si ''Iubitul Meu'' TREBUIE sa ne INTELEGEM reciproc. Altfel, CUM?
Niciodata nu m-au interesat iesirile cu vre-o ''gasca'', la discoteci, etc.
Tot ceea ce poti face in viata de unul singur (distractii) o poti face si impreuna cu ''iubitul tau''.

NICI nu concep sa ma duc la vre-o petrecere fara ''iubitul meu''. Adica CUM vine treaba asta: EL bolnav acasa, iar eu sa ma ''dantzuiesc'' pe vre-undeva
EL sa munceasca, sa fie la serviciu, iar eu sa am program cu ''prietenele'' de o barfa

Oameni buni, cum intelegeti voi o ''casnicie'' ???
Umbland prin baruri, si pe la distractii ? Si mai ales de unii singuri, sau poate macar cu partenerul vreau sa sper !?

Este foarte adevarat ca nici o data nu m-am gandit la CASATORIE decat atunci cand am fost ceruta in casatorie
Sunt adepta LIBERTATII, dar aceasta vazuta intr-o relatie completa asa cum explicam mai sus.

Am mai auzit si am vazut consecintele GELOZIEI. Sunt teribile. Iar persoanele geloase sunt de-a dreptul odioase pentru mine - mi-e doar MILA de ele si nu as putea sa iubesc o astfel de persoana, cu atat mai mult cu cat NU are nici un motiv sa fie gelos pe mine. Am avut o asemenea experienta, dupa vre-o 3 ani de casatorie. Am divortat imediat, caci incercase sa ma loveasca si a nimerit peretele cu pumnu-i cand m-am ferit. Daca nu as fi iesit pe usa imediat, NU stiu sigur unde as fi ajuns, dar cu siguranta ca bine nu mi-ar fi fost. Si pentru CE: pentru ca i se parea ca intarzii 5 MINUTE cand vin de la facultate (eram studenti). Pentru 5 minute - NU stiu ce socoteli facea el, dar NU doar bautura ii fierbea in creieri.
Si cand te gandesti ca era un alt om, pana a fost SINGUR, la casa lui (scapase de sub papucul mamicii). Atuncea si-a aratat adevarata FATA.

Cauta sa cunosti cat mai bine omul de langa tine si nu accepta, dar nici nu-i da motive, sa fie GELOS.

Fiecare cauta in viata ceea ce i se potriveste mai bine, la un anumit moment dat cel putin.
Ori TU inca NU pari a fi pregatita sa-ti incepi o viata de familie !!!
A te casatori normal ca nu inseamna sa te inchizi in casa, dar INSEAMNA sa STII SA FACI SACRIFICII (si tu, si el). Puteti? Atunci puteti si sa faceti acest pas - casatoria!

Il cunosti pe un om la fel de putin dupa 10 ani, sau doar dupa 4 luni.
Se pune totdeauna marea problema: CE poti sa SACRIFICI si CE NU, sau altfel spus CAT poti SA TE SCHIMBI, sa OFERI SI ALTCEVA, SA NU TE PLAFONEZI ... are asta legatura cu ''gasca'' ???????
Insa cu GELOZIA, are mare legatura. GELOZIA este O BOALA periculoasa.

Mare atentie!
Simply_i
Postat pe 8 Februarie 2009 14:01
Aleg restul lumii cu tot cu ea , ca doar nu o fi unica !!!!?
castellocostellini
Postat pe 8 Februarie 2009 15:29
Pareri si pareri....inca nu am trait o experienta asemanatoare,ca daca ar fi fost macar una,as fi stiut cum sa procedez.El nu s-a mai comportat asa cu nici o fata cu care a fost in trecut.Doar cu mine e asa,si imi spune ca nu vrea sa ma piarda si de asta e asa.Ma tot intreaba daca prefer amicii in locul lui,si eu ii spun ca nu,cu toate ca as vrea sa ii spun ca da,ca vreau sa vb,ca vreau sa intru in contact si cu alta lume.Adica nu vreau sa traiesc numai in Universul lui,l-am intrebat ce ar fi daca ar trai el in Universul meu?Incep sa i-l dau pe brazda,deja nu mai e asa disperat sa imi numere cate mesaje mai am,nu mai este chiar asa exagerat pentru ca i-am spus de cateva ori ca nu suport gelozia excesiva,si ca o sa ma piarda daca o sa continue asa.
Am vazut ca zicea cineva ca o sa ajunga sa ma jigneasca sau sa ma loveasca,dar nu e cazul pentru ca am mandria mea,ii permit cat ii permit pana la un anumit punct.Multumesc mult de sfaturi..Mai astept povesti de viata,experiente de-ale voastre,legate de acest subiect.O sa caut si filmult "The secret"...tx
va poop
sweet_candycandy
Postat pe 8 Februarie 2009 17:39
alege ce crezi u ca e mai bn pentru tine nu te lasa doborata de lume si nu lasa ca cineva sati stapaneasca viata fi tare si nu lasa sa fi controlata
fa cea ce crzi u
eu ati spuna ca daca nosa ajungeti la un punct comun sar putea sa va despartiti pentru asta aveti nevoe de comunicare si de antelegere si multa iubire.ai grija de u si nu pune suflet chear an toate.
fii tare nu te lasa.
annaa_14_2007
Postat pe 9 Februarie 2009 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tu ce ai face? 21 De la: DefineDefiance 10 Iunie 2014 01:25
orice inceput are si un sfarsit... 14 De la: claussytta 7 Septembrie 2009 19:11
Gelozia sau....? 25 De la: anya016 29 Noiembrie 2013 21:09
Gelozia 39 De la: kudika_15024 23 Septembrie 2012 10:45
Monstrul de langa noi 165 De la: unombun 18 August 2014 23:45