Setari Cookie-uri

am mare nevoie de sfaturi ..

sunt insarcinata .. mi-am dorit mult copilul acesta,dar din pacate iubitul meu nu este de acord. of.. sa va prezint circumstantele. Am 22 de ani, la facultate am venit din alt oras,parintii mei nu ma ajuta financiar,locuiesc cu iubitul meu de 2 ani acasa la parintii lui. El are 28 de ani si mai are un copilas de 3 ani si jumatate dintr-o casatorie anterioara. M-am atasat mult de copil si el de mine,si cei 2 pentru mine inseamna toata fericirea mea. Problema este ca nici parintii lui nu se de acord sa tin copilul,iubitul meu spune ca nu este momentul, ca nu avem nimic stabil,si din contra avem datorii etc. si mai rau , faptul ca nu vrea sa i se intample ce i s-a intamplat cu fosta lui sotie,adica sa fie presat sa accepte un copil pe care atunci nu il vroia. Imi spune ca trebuie sa aleg, intre el si copilul acesta,si imi promite ca vom avea un copil atunci cand va fii cazul. Stiu ca ma iubeste si stiu ca nu mai vrea sa treaca prin ce a trecut..dar eu deja imi iubesc bebelul :( ..precizez faptul ca am mai trecut prin asta..am avut o sarcina toxica in urma cu un an, nici atunci nu l-a vrut, dar toata lumea inclusiv doctorii mi-au recomandat intreruperea.. Chiar si in conditiile astea,m-a durut si ma doare mult experienta aceea
ralu2323
Postat pe 11 Februarie 2009 15:33
De la: ralu2323, la data 2009-02-11 15:33:21sunt insarcinata .. mi-am dorit mult copilul acesta,dar din pacate iubitul meu nu este de acord. of.. sa va prezint circumstantele. Am 22 de ani, la facultate am venit din alt oras,parintii mei nu ma ajuta financiar,locuiesc cu iubitul meu de 2 ani acasa la parintii lui. El are 28 de ani si mai are un copilas de 3 ani si jumatate dintr-o casatorie anterioara. M-am atasat mult de copil si el de mine,si cei 2 pentru mine inseamna toata fericirea mea. Problema este ca nici parintii lui nu se de acord sa tin copilul,iubitul meu spune ca nu este momentul, ca nu avem nimic stabil,si din contra avem datorii etc. si mai rau , faptul ca nu vrea sa i se intample ce i s-a intamplat cu fosta lui sotie,adica sa fie presat sa accepte un copil pe care atunci nu il vroia. Imi spune ca trebuie sa aleg, intre el si copilul acesta,si imi promite ca vom avea un copil atunci cand va fii cazul. Stiu ca ma iubeste si stiu ca nu mai vrea sa treaca prin ce a trecut..dar eu deja imi iubesc bebelul :( ..precizez faptul ca am mai trecut prin asta..am avut o sarcina toxica in urma cu un an, nici atunci nu l-a vrut, dar toata lumea inclusiv doctorii mi-au recomandat intreruperea.. Chiar si in conditiile astea,m-a durut si ma doare mult experienta aceea


iar faceti proiecte pt facultate..????
SweetHappyButterfly
Postat pe 11 Februarie 2009 15:35
Ah, acum am inteles Ciqui... fata tine cu tot dinadinsul sa atraga atentia...
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 15:59
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 15:59:47Ah, acum am inteles Ciqui... fata tine cu tot dinadinsul sa atraga atentia...


ma gandeam eu...poate are si asta vreun proiect la facultate
SweetHappyButterfly
Postat pe 11 Februarie 2009 16:01
nu stiu dak e proiect de facultate sau nu dar eu o sa-ti raspund.si eu m-am trezit insarcinata la 21 de ani in timpul facultatii...si mi-am iubit burta din prima clipa cu toate k aveam tot felul de piedici si din partea sotului k nu avem stabilitate financiara si nu e momentul...am luptat pt burta mea(m-au sustinut ai mei k erau constienti ce e trauma unui avort),am continuat facultatea cu burta inainte.sotul meu si-a revenit repede din soc si acum imi spune k e cel mai bun lucru pe care l-am facut,sa ma impotrivesc lui care nu era destul de matur.
lacrasar
Postat pe 19 Februarie 2009 13:12
tocmai ca ai mai patit`o de protectie ati auzit??
daca nu vreti copii dece nu va protejati???? gandestete fffffffff bine innainte sa iei o decizie....
mariantonia
Postat pe 2 Martie 2009 10:14
...trebuia sa te protejeze..:) daca nu-si doreste copil ..trebuia sa ia masuri..a mai trecut prin asta o data..eu zic sa-l lasi..cu viata lui complicata..si familia lui...esti tanara..poti mai mult ..o sa ai si tu familia ta...si dreptul tau de a-ti alege momentul de a avea un copil....Nu e de tin ...un om care te pune in fata unei astfel de decizii..cu atat mai mult cu cat si el a luat parte la asta..:)
bafta..!!!
Aesma_Daeva
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:37
eu cred ca daca te iubeste cu adevarat trebuie sa pastrezi copilul,acela este rodul iubirii voastre,nici mama nici tata nu poate decide in aceste cazuri,mai discutati problema si ganditi va ca-l suparati pe domne doamne si cum el are un copil dintr o relatie asa iti doresti si tu sa fie al tau nu a alteia,Bafta
bkkl
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:21
Complicat.......dar daca situatie este asa cum este........nu o complica si tu m ai mult.Te cred ca l iubesti,dar pt el este o trauma ce sa intamplat.As vrea sa l intelegi.Poate si tu ai fi procedat la fel.......................tre sa aveti casa si rostul vostru,esti inca tanara,ai timp sa faci nu unul...ci poate 2 bebei. Ai grija de tn.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:31
De la: nico_dana2006, la data 2009-04-30 10:31:43Complicat.......dar daca situatie este asa cum este........nu o complica si tu m ai mult.Te cred ca l iubesti,dar pt el este o trauma ce sa intamplat.As vrea sa l intelegi.Poate si tu ai fi procedat la fel.......................tre sa aveti casa si rostul vostru,esti inca tanara,ai timp sa faci nu unul...ci poate 2 bebei. Ai grija de tn.
SIDONIA69
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:33
caz clasic de lipsa de comunicare in relatie.... si de absenta metodelor contraceptive

Eu asa stiam, ca atunci cand incepi sa faci sex cu cineva, te pui de acord asupra metodei contraceptive folosite, iar daca vrei sa faci un copil, vorbesti despre asta cu partenerul, nu te faci ca ai uitat o pastila

kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:44
daca il iubesti il pastrezi...barbati mai sunt....copilul ala nu o sa`l mai ai :)....
ioanaeu20
Postat pe 8 Mai 2009 02:40
nush' de ce da' io cred ca a avortat copilu'
Diavolyta_
Postat pe 8 Mai 2009 02:50
nu ca judec...dar consider ca pune pret mai mult pe un barbat decat pe un copil...copilul stii ca e al tau toata viata,orice s-ar intampla...barbatul rar il ai toata viata..:))
ioanaeu20
Postat pe 10 Mai 2009 03:24
si eu am ramas insarcinata in timpul facultatii. desi ai mei erau de acord si ma ajutau, eu eram cea cu dubii. daca nu stiu ce sa-i fac sau nu o sa ma descurc... imi doream un copil enorm dar parca nu era momentul. norocul ce l-am avut a fost k eram la jumatatea anului 4 de facultate si decanul a inteles si am putut sa imi dau examenele mai devreme. asa am reusit sa imi termin facultatea cu o fetita scumpa de 5 luni care a fost langa mine cand am luat diploma de terminare a facultatii. revenind la problema ta: nu cred k te iubeste asa mult precum zici, pt ca nu te-ar pune sa alegi intre el si copil. e ca si cum te-ar pune sa alegi daca iti tai o mana sau un picior. acum copilul face parte din tine si tot ce simti u simte si el. poate am eu prejudecati, dar ai aflat de ce l-a lasat prima sotie? poate a gresit si ......... nu stiu dar sincer ...........e greu dar as renunta la copil dar si la el. asa as avea din nou ajutorul parintilor, si as reusi parca altfel sa trec peste toate. de barbati e plina lumea, iar copiii sunt usor de facut, dar greu de crescut. poate am reusit sa iti dau un sfat bun. oricum orice alegere vei face, gandeste-te mai intai la ce iti doresti, si daca dorinta ta iti va face viata mai frumoasa. un copil ingreuneaza tot. e un miracol in viata ta, dar o mare responsabilitate. mul noroc.
wild_me
Postat pe 10 Mai 2009 09:09
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-08 02:50:35nush' de ce da' io cred ca a avortat copilu'

speram ca nu
yumy
Postat pe 10 Mai 2009 09:14
trebuie sa te gandesti ca nici primul copil nu l-a facut sa ramana alaturi de sotia daca vrei sa pastrezi
copilul trebuie sa fii pregatita sa -l cresti singura .un copi nu e o jucarie.
kudika022395
Postat pe 10 Mai 2009 10:47
Gandeste-te ca ai mai facut un avort, mai faci unul acum, e posibil sa nu mai poti avea copii niciodata!!! Nu e neaparat sa se intample asta, dar e posibil. Un sufletel care cu siguranta o sa te inveseleasca e mai presus decat un barbat care nu-si asuma greselile!! Curaj!
chuupy
Postat pe 10 Mai 2009 13:12
bV SA FII FERICITA, DACA EL NU VREA SA SCRIE IN LIBERTATEA... PANA LA URMA ESTE VIATA SI DECIZIA TA. CHIAR DACA ESTE DE ACORD GRUL TOT LA TINE ESTE
silverangel
Postat pe 10 Mai 2009 13:55
Ai grija ca mai tarziu sa nu-ti para rau daca acum curmi viata unui suflet nevinovat!!! Iti spun din proprie experienta !
kudika022348
Postat pe 10 Mai 2009 14:01
faza cu proiecte pentru facultate ...kiar a fost buna.........puiule Dumnezeu a dat omului inima sa iubeasca...dar si creier sa gindeask.....un copil nu e ca un animalutz de casa....ceva de genul...''mami uite ce animalutz dragutz in vitrina...hai sa-l luam acasa..'',,,,,,,,,,
kudika016973
Postat pe 10 Mai 2009 15:48
eu am primt un raspus cert de la un fost ca nu vrea un copil si daca o sa raman insarcinata exista atat de multe metode sa scap de el...si am pus punct!nu-am ca mi-a zis acest lucru...tu stii ce mai bine ce sa faci ,un copil e o responsabilitate mare..daca vrei sa il ai sa cauti un centru pt femei singure si insarcinate ..acolo o sa ai parte de ajutor
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Mai 2009 17:57
eu spun cã el trebuie sã se desprindã odatã pentru totdeauna de imaginea fostei lui soþii,nu cred cã tu trebuie sã trãieºti mereu în umbra ei.,eºti o altã persoanã.ai alte calitãþi iar socrii tãi au cu atît mai puþin putere ºi dreptul de a hotãrî asupra deciziei tale de a pãstra sau nu bebeluºul.baftã ºi fii tare .copilul tãu va avea nevoie de o mãmicã puternicã.
kudika020157
Postat pe 10 Mai 2009 21:19
SFAT!!!


FA CE-ȚI DICTEAZÃ INIMA. ȘI NUMAI EA.


Bafta.
cathysailor
Postat pe 10 Mai 2009 23:43
Si eu am trait aceasta experienta acum cateva luni dar eu am pierdut sarcina,mi-am dorit mult sa am un bebe dar si el este la fel in aceesi situatie de a avea un copil din casatorie anterioara si eu cred ca oamenii astia,ori sunt foarte speriati, ori foarte egoisti, doar ei sa aiba si uite noi suntem puse in fata faptului de a decide de a ne consuma si supara si asta nu duce la nimic bun decat la faptul ca ramanem cu sechele ca ne imbolnavim si mai ales ca incepem sa avem mereu un semn de intrebare vis- a vis de persoana iubita de persoana cu care traim si cu care ne impartim clipele;;; si asa asteptam si nu stiu dar cred ca ne mintim si ne pierdem curajul de a incepe ceva de a lua o decizie si a fi noi insine.Eu iti doresc din suflet sa te gandesti , sa te limpezesti in ganduri si in inima si iti mai zic ceva, ca statul cu parintii impreuna ,mai ales in aceasta situatie nu duce la nimic bun ptr relatia voastra;;;nu as vrea sa zic nimic rau caci sunt convinsa caci mai sunt si exceptii dar bine ar fi ca voi sa nu fiti influentati si sa aveti intimitatea si libera voastra alegere in alua decizii; nu soacra si mama etc;;;ok avem nevoie de sprijinul lor si chiar si de sfaturi dar atata timp cat ele sunt la locul lor si sa nu uite nimeni ca si ei parintii nu au avut viata pe roze si ca tot ce au facut ei afost excelent;in afara de faptul la care revin, de a ne aduce pe lume pe noi, si de a ne ajuta sa avem o educatie buna si sa fim niste persoane decente;Gandeste-te bine si mai ales la faptul ca esti tanara si multe perspective! cu mult drag Maria;
demarispinoiu
Postat pe 11 Mai 2009 14:46
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 10:45
De la: Cassey, la data 2009-05-15 10:45:45buna


matracucu
Postat pe 15 Mai 2009 10:46
asta se mai intampla si atunci cand ai incredere deplina in partener asta ce nar trebuii niciodatahttp://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/22904.html#
iubareatza
Postat pe 17 Iulie 2009 23:52
oofff...cam egoist barbatul ("baiatul|") asta!!! dar la tine nu se gandeste? stii toti isi dau cu parerea pana cand ajung sa treaca prin asta si atunci nu stiu incotro s-o ia..
pana la urma decizia tu o iei, gandeste-te bine si pune in balanta daca merita sa mai stai langa un barbat care nu vrea nimic stabil?
eu am trecut prin asta: la 21 de ani am ramas insarcinata in anul 3 de facultate...dar atunci eu nu am vrut copilul, el si l-a dorit ffff mult ca pana la urma m-a convins (cu toate ca nu aveam nimic, eu eram studenta el somer... ) acum ne onstruim o casa, fetita are 2 ani, e sanatoasa, ne intelegem bine si si viata merge inainte desi pe atunci lumea mea parea ruinata... nici acum nu e totul roz dar viata nu e roz!!!
deci gandeste-te daca te merita si in functie de ce are el de gand, ia o decizie!!!
adykanaty
Postat pe 21 Iulie 2009 18:18


sper sa nu fi facut avort .cand ai un copil ,chiar daca acum crezi ca nu o sa te descurci ,vei vedea ca atunci o sa gasesti puterea sa te descurci doar pentru el . in legatura cu sotul , poate ca si lui ii este frik si se gandeste la aceleasi lucruri la care se gandesc toti :dar bani avem, dar casa , ce o sa le dam sa manance , ne descurcam greu cu unul dar cu doi ???
trebuie sa vorbiti si sa lamuriti si sa ii spui ca iti doresti foarte mult acest copil si ca o sa gasiti un mod de a va descurca
sper sa iti fie bine
outoflife
Postat pe 6 August 2009 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista par dupa sarcina?? 4 De la: scorpio67 7 Iunie 2010 19:04
Va rog dati-mi un sfat 7 De la: GABYTA13 28 Octombrie 2009 08:31
Viitoarea Mamica? Esti Pregatita Pentru Sarcina? 7 De la: kudika_1012859 1 Noiembrie 2016 08:30
e posibil sa fiu insarcinata? 15 De la: kudika047783 7 Iulie 2009 09:42
saliva excesiva in timpul sarciniS 2 De la: iulia069834 11 Noiembrie 2009 20:05