Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de ceea ce se intampal cu romanii in strainatate (italia si spania in general)? ma refer la toate violurile, crimele, furturile etc.... sa vorbim putin de imaginea romaniei !

in ultimul timp avem parte de o mediatizare intensa a mai multor crime, violuri etc comise de catre romani peste granitele tarii nostre! voi ce credeti? resimtiti aceste lucruri cand mergeti in afara tarii, cand sunteti in vacanta in alta parte decat in romania... sunteti priviti divers doar pt ca scrie pe pasaport Romania?
rrammy81
Postat pe 23 Februarie 2009 12:22
Mesaj adresat Romaniei (o stimata doamna parca din parlamentul Italian): "TINETI-VA INFRACTORII ACASA!"...cred ca asta spune totul... Suntem o tara de infractori, dupa parerea lor, si nu facem decat sa confirmam asta, zi de zi. Suntem luati in vizor zdravan de tot. Chiar asa, o sa ajungem sa ne fie jena sa scoatem pasaportul la customs...
mrskattousa
Postat pe 23 Februarie 2009 12:34
Infractorii exista in toate tarile, nu suntem numai noi cei rai !! Toate tarile isi au infractorii lor. Bineinteles ca atunci cand acesti infractori depasesc granitele tarii, au de suferit cei care muncesc din greu sa isi construiasca o viata in strainatate. Dar pana la urma urmei, cei onesti au intotdeuna de suferit, in orice comunitate.
Inca nu mi s-a intamplat sa fiu tratata cu distanta pentru ca pe pasaportul meu scrie Romania. Insa am fost tratata cu distanta pentru ca sunt un "strain" si pentru ca aici unde locuies eu "strainii" sunt extrem de rau vazuti. Asta de ce ? Pt ca multi polonezi, iugoslavi, turci etc vin aici si se comporta ca intr-o cocina. Distrug, fura, intr-un cuvant nu se tin de reguli. Si tot asa creste ura cetateanului fata de strain.

Intradevar este tara noastra si avem dreptul sa o criticam si sa ne criticam oamenii, altfel nu se v-a schimba nimic ! Nu sunt mandra deloc cand citesc prin ziare ca inca doi romani au jefuit o casa, sau alte minuni de genul asta. Cum am putea oare schimba lucrurile? Infractorii vor exista intotdeuna.... :(

Elissa131
Postat pe 23 Februarie 2009 12:45
eu ma dezic de astfel de specimene, astia nu-s romani, ar trebui sa li se ia cetatenia

kattousa... si eu o ador pe Jennifer
kitty_krieger
Postat pe 23 Februarie 2009 12:55
Urata imagine ni se creeaza de hoti,criminali violatori si copii abandonati.Orfelinatele care sant cocini... DEOCAMDATA NU AM AVUT PROBLEME,sant respectata pentru persoana care sant si corectitudinea mea.Am prieteni foarte buni si straini.
Dar ce spuneti de romanii confratii nostri care fac legea prin strainatate ,se cred mari si tari si in tara erau niste taietori de frunze?
miky4
Postat pe 23 Februarie 2009 12:55
E trist ce se intampla cu prietenii nostrii care sunt stabiliti in Italia si care sunt "buni de bagat in aceeasi oala cu infractorii,violatorii si mai stiu eu ce fel de delicventi".Am si eu niste prieteni care zic caci nu sunt afectati decat prin prizma mass mediei,cunoscuti lor le apreciaza calitatile de romani -de mult uitate de bastinasi.Atitudinea lor de superioritate cred ca vine din frustrari si neputinta de a gestiona infractionalitatea si situatia economica .Banuiesc caci orice natiune are uscaturile sale ,cum si noi vedem in tara "uscaturile italiei"-in zona Aradului de unde sunt eu sunt multi imigranti italieni.Multi dintre ei sunt investiori care fac afaceri profitabille,altii sunt pensionari in cautare de "placeri uitate"si admiratori ai femeilor harnice si frumoase in acelasi timp...Se prea poate sa nu fie ei violatori ca ai nostrii "Mailati"dar nici usi de biserici nu-s pe aici,imi pare ca noi suntem latini dar mai soft caci reusim sa fim mai toleranti cu imigrantii .Am speranta caci dragii nostrii prieteni plecati pe alte meleaguri(in cautarea unei vieti mai usoare)sa nu cada in capcana de a le fi rusine ca sunt romani si sa nu accepte umilinta printre straini cand acasa exista oricand o imbratisare calda si un colt de paine,chiar daca e mai uscat e mai sanatos.
Ana_happy
Postat pe 23 Februarie 2009 12:57
kattousa... si eu o ador pe Jennifer
ne-am trezit asa devreme si discutam probleme pe care adormitii din parlament ar trebui sa le discute Hai cu halba de cafea, ca ziua-i lunga!
mrskattousa
Postat pe 23 Februarie 2009 13:05
asa e elissa!!! toate tarile au criminalii lor! dar problema e ca foarte multi dintre ai nostri sunt in afara si dau aceasta "imagine buna" a Romaniei in afara granitelor! eu nu inteleg, cum poti sa furi la greu, sa dai in cap, sa violezi si multe altele!!! adevarul este ca foarte multi pleaca din tara deja hotarati sa mearga la furat! foarte multi se lasa prada iluziei ca in strainatate cainii merg cu covrigi in coada si pleaca cu ideea de a munci si dupa se regasesc in strada la furat! nu este chiar asa ca se gasesc locuri de munca oriunde si oricand... cine crede acest lucru este redus!!! sunt multe dintre acele fete "de la tara" si nu numai care cred in vorbele unora ca vor merge sa fie menajere sau babysitter si se regasesc in strada la produs!!! unele merg si de buna voie! din pacate asta e imaginea romaniei in afara... multe femei usoare in strada, multi tigani si multi criminali si hoti!
rrammy81
Postat pe 23 Februarie 2009 16:23
stii cum e... usor de zis, greu de facut! din pacate nu se poate lua cetatenia si ei raman....
rrammy81
Postat pe 23 Februarie 2009 16:25
De la: mrskattousa, la data 2009-02-23 12:34:57Mesaj adresat Romaniei (o stimata doamna parca din parlamentul Italian): "TINETI-VA INFRACTORII ACASA!"...cred ca asta spune totul... Suntem o tara de infractori, dupa parerea lor, si nu facem decat sa confirmam asta, zi de zi. Suntem luati in vizor zdravan de tot. Chiar asa, o sa ajungem sa ne fie jena sa scoatem pasaportul la customs...

nu inteleg cum naiba au ajuns sa aiba italienii astia imperiu...si o istorie atat de bogata, cand sunt atat de prosti. cat de cretina sa fii sa spui public "tineti-va infractorii acasa". problema e alta...ce fac romanii nostri in strainatate e nimic fata de ce faca mafiotii aia din italia. chestia e ca si la noi in tara la stiri altceva nu vezi decat crima, viol, etc. alte tari stiu sa isi promoveze si ce au bun. numai ca in primul rand noi, in loc sa ne promovam partile pozitive (si sunt destule), noi ne facem reclama proasta. si cei din afara cand vad si se uita la noi in ograda si vad numai mizerie, au impresia ca suntem toti asa. si cand mai pui ca se mai intampla ca si peste granite sa mai faca unu cate o nenorocire...aia iau foc. oricum, in ceea ce o priveste pe cucoana aia din parlament, sau de unde e, i-as suci gatu, daca tot doreste infractori.
Ronnie_Coleman
Postat pe 23 Februarie 2009 19:18
Dar tineti-ve muncitorii acasa de ce nu zic? De ce nu vorbesc si de amaratii aia care au construit si Italia si Spania in ultimii 20 de ani?
Kathara
Postat pe 23 Februarie 2009 20:00
Ramona,stii ca noi am mai vb despre asta pe mess.Ce iti spuneam eu mereu?Ca la noi nicaieri!Sa ma explic.Mentalitatea este comunista,oamenii nu sunt ingrijiti,fura,nu exista economie,minciuni peste tot,conditii de trai foarte proaste,agresivitate,frustrare,disperare,saracie....E nevoie sa mai continui?!
Singuri ne-am fabricat aceasta imagine negativa peste hotare pentru ca pe oriunde am fost,in loc sa invatam de la cei de acolo,in loc sa ne mulam dupa modul lor de a se comporta si gandi,noi am facut totul in stilul nostru...
Este adevarat ca nu trebuie generalizat,pentru ca asa cum sunt romani lasi,infractori,oameni de nimic,avem si personaje deosebite,care merita tot respectul.
Dar cum bine se stie,ceea ce iese la suprafata sunt greselile,defectele,nu calitatile si bunul simt pe care unii dintre romani le poseda.
Singuri ne-am murdarit,singuri sa ne curatam!
despinarose
Postat pe 24 Februarie 2009 14:03
De la: Ronnie_Coleman, la data 2009-02-23 19:18:28
De la: mrskattousa, la data 2009-02-23 12:34:57Mesaj adresat Romaniei (o stimata doamna parca din parlamentul Italian): "TINETI-VA INFRACTORII ACASA!"...cred ca asta spune totul... Suntem o tara de infractori, dupa parerea lor, si nu facem decat sa confirmam asta, zi de zi. Suntem luati in vizor zdravan de tot. Chiar asa, o sa ajungem sa ne fie jena sa scoatem pasaportul la customs...

nu inteleg cum naiba au ajuns sa aiba italienii astia imperiu...si o istorie atat de bogata, cand sunt atat de prosti. cat de cretina sa fii sa spui public "tineti-va infractorii acasa". problema e alta...ce fac romanii nostri in strainatate e nimic fata de ce faca mafiotii aia din italia. chestia e ca si la noi in tara la stiri altceva nu vezi decat crima, viol, etc. alte tari stiu sa isi promoveze si ce au bun. numai ca in primul rand noi, in loc sa ne promovam partile pozitive (si sunt destule), noi ne facem reclama proasta. si cei din afara cand vad si se uita la noi in ograda si vad numai mizerie, au impresia ca suntem toti asa. si cand mai pui ca se mai intampla ca si peste granite sa mai faca unu cate o nenorocire...aia iau foc. oricum, in ceea ce o priveste pe cucoana aia din parlament, sau de unde e, i-as suci gatu, daca tot doreste infractori.


chiar ca sant prosti ,eu una m am crucit!!
catch_a_fire
Postat pe 24 Februarie 2009 14:28
Parerea mea este Ramy, ca infdractorii vin de peste tot. Viena are cei mai multi straini posibili, sunt aici ungari, polonezi, turci, iugoslavi si crede-ma ca iugoslavi sunt si mai naspa vazuti aici. Cred ca punem noi accentul prea mult pe tara noastra, si este de fapt de inteles de ce facem acest lucru. Si pana la urma urmei nu imi prea pasa cum sunt fazut-a de ceilalti atunci cand spun ca sunt romanca. Din moment ce eu sunt cu capul pe umeri si muncesc atat cat se poate nu are ce sa m-a afecteze. Ok probabil sunt si asa optimista pt ca nu am fost nicodata asa "negativ" tratata. Din contra oamenii mi-au zambit cand le-am spus ca vin din Romania. Si pe deasupra mi s-a si spus ca noi romanii invatam repede:).
Prietena mea mi-a spus ca avut un astel de caz, mergand la doctor super bune si frumoase pana cand a spus ca e romanca si s-au schimbat lucrurile. Oamenii astia care ies sa fure sunt dupa parerea mea romii ( roma auf Deutch glaube ich), nu au nimic de a face cu Romania:D Astia s-au mutat de-a lungul istoriei de pe un teritoriu pe altul si au ramas si ei pe unde au putut mai bine sa fure si sa cerseaca. Regulat vad la metrou o tiganca romanca care pe langa Bitte, Danke schön mai zice si doamne ajuta. Acum sa nu ne suparam, dar oamenii astia cum trec granitza??? Nu exista nimeni sa controleze iesirea din tara?
Elissa131
Postat pe 27 Februarie 2009 17:55
Si intradevar !! Cine crede ca daca paraseste Romania, o duce mai bine se inseala amarnic. Aici nu ti se da absolut nimic gratis si tb sa muncesti din greu ( nu asa cum se obisuieste la noi) ca sa obtii ceea ce vrei !!
Elissa131
Postat pe 27 Februarie 2009 17:57
buna ...extensii clip on la cel mai bun pret pt detalii biancam225@yahoo.com
biancam225
Postat pe 27 Februarie 2009 18:00
De la: Elissa131, la data 2009-02-27 17:55:37Parerea mea este Ramy, ca infdractorii vin de peste tot. Viena are cei mai multi straini posibili, sunt aici ungari, polonezi, turci, iugoslavi si crede-ma ca iugoslavi sunt si mai naspa vazuti aici. Cred ca punem noi accentul prea mult pe tara noastra, si este de fapt de inteles de ce facem acest lucru. Si pana la urma urmei nu imi prea pasa cum sunt fazut-a de ceilalti atunci cand spun ca sunt romanca. Din moment ce eu sunt cu capul pe umeri si muncesc atat cat se poate nu are ce sa m-a afecteze. Ok probabil sunt si asa optimista pt ca nu am fost nicodata asa "negativ" tratata. Din contra oamenii mi-au zambit cand le-am spus ca vin din Romania. Si pe deasupra mi s-a si spus ca noi romanii invatam repede:).
Prietena mea mi-a spus ca avut un astel de caz, mergand la doctor super bune si frumoase pana cand a spus ca e romanca si s-au schimbat lucrurile. Oamenii astia care ies sa fure sunt dupa parerea mea romii ( roma auf Deutch glaube ich), nu au nimic de a face cu Romania:D Astia s-au mutat de-a lungul istoriei de pe un teritoriu pe altul si au ramas si ei pe unde au putut mai bine sa fure si sa cerseaca. Regulat vad la metrou o tiganca romanca care pe langa Bitte, Danke schön mai zice si doamne ajuta. Acum sa nu ne suparam, dar oamenii astia cum trec granitza??? Nu exista nimeni sa controleze iesirea din tara?


Adevarat. Si eu ma intreb adesea cum de ajung toti acesti oameni prin toate partile, ca au impanzit Europa.In Germania am vazut cu ochii mei de nenumarate ori cersetori romani, care auzindu-ma vbind romaneste m-au inconjurat si chiar mi se facuse frica la un moment dat. In Dublin, Irlanda, tigancile cu fuste inflorate se tin scai de oricine li se pare lor ca ar fi o "prada buna". In Paris nu mai vorbesc...As vrea sa cred ca se va schimba ceva la un moment dat...dar nu prea vad sanse.
mrskattousa
Postat pe 27 Februarie 2009 18:08
Faza si mai naspa ce am intalnit ieri seara in transportul in comun: un cuplu de romani batrani care "miroseau" de la o posta. Deci inca odata cum ajung oameni astia peste granitza?? au imputit toata romania de nu mai exista nici un pic de aer curat, cum vin si peste hotare? Da si mie mi se face frica cand vad astfel de oameni, dar nu numai friga si dezgust !!! Oribil
Elissa131
Postat pe 1 Martie 2009 12:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O varianta nealeasa a capitolului 3 4 De la: Kherise 17 Iulie 2007 04:49
hm 1 De la: alex19andra 24 Mai 2007 10:40
Aaa si cu premiul, cum ramane? 6 De la: Ankanca88 13 Septembrie 2007 10:41
inceputul sfirsitului 32 De la: Ramon3l 28 Mai 2008 15:29
Femei vs. Barbati 2 De la: Hania 24 Iunie 2008 10:07