Setari Cookie-uri

E adevarat sau fals ca Gelozia se naste odata cu Iubirea dar nu dispare odata cu aceasta?

Eu cred ca sunt anumite persoane care desi nu mai fac parte din viata celuilalt de mult timp, inca mai sunt chinuiti /te de gelozie. Sa fie oare aceste persoane mult prea egoiste? Se spune ca : Gelozia se naste din nesiguranta si se hraneste cu banuieli sau temeri mai mult sau mai putin fondate. Mi-ar placea sa raspunda in mod deosebit cei ce simt acest sentiment de GELOZIE, de cand si dece au ajuns sa simta acest lucru?
rox_rbz
Postat pe 8 Martie 2009 00:14
din cate stiu daca iubesti e normal sa fi gelos cel putin un pic acolo desigur sunt pers obsedate care cum isi vad partenerul/partenera vb cu cnv cred ca este inselat,atunci este numite neincrede Dar dupa parerea mea oricine e un pic gelos chiar daca ai incredere..hai sa ne gandim ti-ar place sa sti ca una se da la partenerul tau sau invers?! si atc.,insa nu trebuie sa fim obsedati de gelozie...intradevar se zice ca chiar daca iubirea dispare ,gelozia ramane..insa nu o putem numi chiar asa...De ex daca te desparti de cnv si erai gelos(a) cand i/ol vezi cu altcineva esti gelos(a) dar asta se poate numi invidie...pt k u poate mai ti la el/ea pe cand el/ea e cu altcineva ...asta e parerea mea

Postat pe 12 Martie 2009 01:24
Imi cer scuze ca intervin aici...fara nicio legatura.....dar...am nevoie de un sfat,nu sunt genul care vorbeste mult,cu atat m-ai mult despre probleme,cu atat m-ai mult despre asta,dar acum cred ca nu m-ai pot tine in mine...Am un prieten 5 ani,am 21 de ani,el e mai mare decat mine cu 5 ani....de fapt trebuie sa rectific,aveam un prieten...i-am dat totul,m-am dat pe mine,asa cum sunt...nu am vazut nimic altceva in afara de el,am facut totul...pentru el,sa-i fie bine,chiar daca mie nu mi-a fost intotdeauna bine...acum,baiatul s-a reprofilat...nu mai vrea relatie,fara sa-mi dea nicio explicatie a plecat...mi-a spus doar ca nu mai vrea nicio relatie...nu am incercat sa intru in detalii,sa-l intreb de ce ...sau daca e vorba de altcineva...eu doar incerc sa trec peste asta...nu stiu de unde si cum sa incep...stiu ca din tot,mi-a ramas orgoliul si pentru asta il las sa plece...ca si cum nu mi-ar pasa...cum sa fac sa uit?stiu,nu am cum sa uit...dar poate timpul ma va ajuta...
alexxaaa
Postat pe 12 Martie 2009 01:35
Trebuie sa iti spui ca nu te-a iubit suficient cat sa ramana si sa treci peste cat mai rapid (asta e sfatul pe care m-am gandit sa ti-l dau si acum in mod surprinzator imi dau seama ca eu nu l-am gandit si nu l-am aplicat) de ce oare se pricep oamenii sa dea sfaturi dar cand e vorba de viata lor sunt praf nu stiu , de ce sa stam noi ca proastele sa ne gandim cu ce am gresit, ce as fi putut sa fac mai mult, mai bine, ca sa mearga cand ei pleaca fara nici o explicatie. Daca le-ar pasa cu adevarat s-ar stradui si ei mai mult ar incerca sa discute, sa-ti explice ce probleme sunt, sa incerce sa gaseasca solutii. Trebuie sa constientizam ca nu le pasa si sa nu le mai gasim noi scuze cand ei nu sunt in stare sa-ti dea un motiv plauzibil cand dupa atatia ani de relatie pleaca ca nesimtitul. Traieste-ti viata esti tanara, deja ai investit prea mult timp in relatia asta, nu mai pierde altul gandindu-te la el, nu merita
luminita_dy
Postat pe 3 August 2009 12:31
Am mai postat o data referitor la topic insa vad ca nu a aparut, oricum nu raspunsasem la intrebarea ta. Acesta este un punct de vedere, ca sunt egoista, ca nu vreau sa fie fericit cu altcineva, cu alta mai buna decat mine. Punctul meu de vedere este altul, nu cred ca pot fi fericita eu cu altcineva, l-am vazut fericit, am fost fericita alaturi de el si refuz sa cred ca nu mai sunt eu cea care il face fericit, refuz sa ma gandesc ca se trezeste dimineata alaturi de altcineva, ca-i spune alteia: TE IUBESC, ca saruta ochii si buzele alteia. In fiecare zi insa incerc sa-mi vad de viata, nu l-am sunat nicioadata, nu l-am implorat niciodata si nu i-am facut crize niciodata. De fiecare data cand a revenit in viata mea i-am mai dat cate o sansa, desii nu a meritat-o. Iar in ceea ce priveste intrebarea cand a a aparut gelozia din primul moment cand a privit o alta fata, altfel decat ar fi trebuit, din momentul in care am observat la el nevoia continua sa fie placut de restul lumii. Era placut, iubit de mine dar asta se pare ca nu ia fost deajuns . Nu-i doresc raul, nu vreau sa fie singur, vreau sa fim fericiti amandoi, separat daca impreuna nu se poate, insa departe unul de celalalt fiecare cu viata lui.
luminita_dy
Postat pe 3 August 2009 16:22

Eram cu un baiat...nu`l iubeam ...deloc , nici nu am vb prea mult cu el...tineam la el ca la un amic ...putea sa umble si cu 10 fete dupa el...nu eram geloasa!!! deloc..ma lasa rece !!
M-am indragostit de un alt baiat ...nu suntem impreuna ..desi il iubesc si cred ca si el tine la mn...Sunt geloasa si pe gajica lui de la grady ( Glumesc...nici chiar asa)..dar daca il vad in preajma altei fete ..ma apuca gelozia...daca vad poza la av cu alta fata ..ma apuca gelozia :))..Daca are un sts " La multi ani printesa mea mica"...ma apuca o gelozie ..de numa numa ...ca mai apoi sa-mi dau seama ca sts era ptr Maria , nepotica lui de 3 anisori=))
Nicoleta01
Postat pe 27 August 2009 12:48
Buna.Eu am un prieten de 4 ani si s- a cam racit relatia, dar am inceput sa ma indragostesc de un prieten de- al lui pe care il stiam de mica. L- am intrebat si pe el de multe ori daca ma place, daca ar vrea o relatie cu mine fiindca eram dispusa sa- mi parasesc prietenul, insa nu vroia decat o relatie bazata pe sex fiindca nu vrea sa-l raneasca pe prietenul meu. Prietenul prietenului meu este mult mai gelos decat iubitul meu atunci cand cineva se poarta altfel cu mine sau se face o gluma si sunt implicata eu, este gelos si nu este normal fiindca iubitul meu nu este gelos si asta este interesant.
El este gelos ... dar nu ma place .... Poate fi si un alt tip de gelozie?
kudika388045
Postat pe 28 Aprilie 2011 10:12
De la: kudika388045, la data 2011-04-28 10:12:03Buna.Eu am un prieten de 4 ani si s- a cam racit relatia, dar am inceput sa ma indragostesc de un prieten de- al lui pe care il stiam de mica. L- am intrebat si pe el de multe ori daca ma place, daca ar vrea o relatie cu mine fiindca eram dispusa sa- mi parasesc prietenul, insa nu vroia decat o relatie bazata pe sex fiindca nu vrea sa-l raneasca pe prietenul meu. Prietenul prietenului meu este mult mai gelos decat iubitul meu atunci cand cineva se poarta altfel cu mine sau se face o gluma si sunt implicata eu, este gelos si nu este normal fiindca iubitul meu nu este gelos si asta este interesant.
El este gelos ... dar nu ma place .... Poate fi si un alt tip de gelozie?


Topicul e din 2009,spre ca nu astepti sa-ti raspunda tipa care a deschis topicul.
Barbie30_
Postat pe 28 Aprilie 2011 10:22
"E adevarat sau fals ca Gelozia se naste odata cu Iubirea dar nu dispare odata cu aceasta?"

gelozia nu are nici-o treaba cu iubirea, ci doar cu posesivitatea
battleofwits
Postat pe 28 Aprilie 2011 10:28
Neincrederea dintre cei 2 parteneri si lipsa de comunicare sunt dupa parerea mea, factorii care au nascut sentimentul de GELOZIE. Mai mult sau mai putin, fiecare dintre noi avem acest sentiment dar cei care au ajuns la stadiul de a nu putea scapa de acest lucru destul de grav, le vor fi destul de greu de a-l indeparta.
izabela_92
Postat pe 13 Mai 2011 22:09
Mai, gelozia moderata este normala, dar cand se exagereaza deja devine patologica si reflecta egoismul persoanei geloase, care nu mai are nici o legatura cu dragostea.
Eva32
Postat pe 18 Mai 2011 01:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singur dar intr-o relatie 8 De la: Mike_Dex 17 August 2014 13:54
oare sunt insarcinata? 9 De la: broscoiu 27 Octombrie 2011 11:28
sunt intre 2 barbati 6 De la: scorpyoW 27 Iunie 2009 18:05
M-a inselat sotia ! 10 De la: kudika_1016740 8 August 2016 07:17
Prieten posesiv 43 De la: kudika_23278 16 Aprilie 2013 10:22