Setari Cookie-uri

am 29 ani si mi-e teama de mama!

buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!
blabla11
Postat pe 10 Martie 2009 10:11
E maim simplu decat crezi. Il iubesti pe acel om? Fa copilul. Nu de alta, dar ceasul tau biologic ticaie si a doua oara poate n-ai sa mai fi asa norocoasa. Si daca te poti intretine tu singura e si mai bine. Oricum, nu renunta la sarcina doar de gura parintilor tai. eu zic sa te consulti mai intai cu tatal copilului si sa luati decizia impreuna. Pentru ca s-ar putea sa pierzi o iubire de dragul parintilor...
Lucia1971
Postat pe 10 Martie 2009 10:15
daca iti este frica acum o sa iti fie si peste 5-10 ani....si de acord cu lucia...daca il iubesti fa copilul
coffeeta
Postat pe 10 Martie 2009 10:18
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!


ai o varsta la care potzi hotari singura ce-i mai bine pentru tine bineantzeles asa cum spuneau si fetele trebuie implicat si prietenul tau
donttouch
Postat pe 10 Martie 2009 10:21
Mai, eu nu zic ca mi-a mers rau ca am ascultat de parinti., dar nici nu mi-a fost asa de bine ca acuma. Pe bune! dar n-am de gand sa o sufoc pe fiica-mea cu grija excesiva. Ca uite, ajunge la 29 de ani fara sa aiba curajul sa_si ia viata-n propriile maini..
Lucia1971
Postat pe 10 Martie 2009 10:21
De la: Lucia1971, la data 2009-03-10 10:21:56Mai, eu nu zic ca mi-a mers rau ca am ascultat de parinti., dar nici nu mi-a fost asa de bine ca acuma. Pe bune! dar n-am de gand sa o sufoc pe fiica-mea cu grija excesiva. Ca uite, ajunge la 29 de ani fara sa aiba curajul sa_si ia viata-n propriile maini..


normal lucia totzi ne simtzim bine cand stim ca exista cineva ce ne poarta de grija dar .....................este o varsta la care ar cam trebui sa stie ce are de facut cu viatza ei
donttouch
Postat pe 10 Martie 2009 10:24
da. stiu ca aveti dreptate, simteam nevoia unor incurajari, intrucat sunt stresta rau de catre ai mei. da, il iubesc pe 'baiat' si el isi doreste copilul. avem si cu ce sa-l crestem... va multumesc pentru raspunsuri!
blabla11
Postat pe 10 Martie 2009 10:26
La faza cu varsta nu m-am bagat prea tare pentru ca n-am cum sa stiu ce as fi facut eu la 29 de ani daca eram singura. dar chiar ar fi tare trist sa-si faca un avort doar de dragul parintilor...
Lucia1971
Postat pe 10 Martie 2009 10:26
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:26:47da. stiu ca aveti dreptate, simteam nevoia unor incurajari, intrucat sunt stresta rau de catre ai mei. da, il iubesc pe 'baiat' si el isi doreste copilul. avem si cu ce sa-l crestem... va multumesc pentru raspunsuri!

Fata mea, daca te pot ajuta, iti spun doar atat: vrei sustinere morala? Hai lca te sustin eu moral de nici nu stii cand iti face pruncul 1 an!
Lucia1971
Postat pe 10 Martie 2009 10:28
pai toti parintii sunt exagerati uneori..uite eu stau de vreo 9 ani singura si...acum 8 luni am cunoscut un tip si dupa 2 sapt deja ne-am mutat impreuna..ai mei au innebunit .... dar este viata mea si chiar incercam sa facem un copil ..tanti de la ginecologie a zis sa ma gandesc serios sa fac anul asta un bebe...asa ca..atunci cand iubirea exista ..da-i bice...si normal daca ai nevoie de sprijin moral..suntem destule dispuse
coffeeta
Postat pe 10 Martie 2009 10:36
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!


daca avetzi ganduri serioase, da inainte cu copilul, nu trebuie sa faci intrerupere de sarcina pt k itzi e groaza de ai tai. doamne fato..
cristi_nne
Postat pe 10 Martie 2009 11:01
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:26:47da. stiu ca aveti dreptate, simteam nevoia unor incurajari, intrucat sunt stresta rau de catre ai mei. da, il iubesc pe 'baiat' si el isi doreste copilul. avem si cu ce sa-l crestem... va multumesc pentru raspunsuri!

Dar ia zi-ne iubita, in ce oras stai?
Lucia1971
Postat pe 10 Martie 2009 11:03
Doamne ......;;;;nu pot sa cred! pai scumpii tai parinti vor sa te stie singura toata viata? pune mina si fa copilul ,intemeiaza o familie ca miine poimiine regreti ca nu ai facut ce ai vrut tu! pai copilul meu face ce vrea el la 16 ani .........si abia asteapta sa-si ia viata in miini! parintii tai sint prea posesivi ca tu ai permis lucrul asta! schimba obiceiul cu raportul ..........spune ca nu ai timp si apoi foarte clar le spui ca tu o sa ai o familie si controalele lor nu mai au sens!..................nimeni nu moare din asta ........;ei cu atit mai putin! succes si nu te mai lasa dominata...........de nimeni !
FRANNNCE
Postat pe 10 Martie 2009 11:46
Stiu si eu prea bine cum stau lucrurile in astfel de cazuri.....dar o data si o data trebuie sa-i infrunti pe ai tai si sa-i faci sa inteleaga ca ai o varsta la care tu singura hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta,tu alegi cu cine si cand sa-ti intemeiezi o familie,mai ales ca din cate spui tu ca din punct de vedere financiar va descurcati amundoi......iar grija asta excesiva alor tai trebuie oprita,pt ca astfel risti sa nu-ti mai traiesti viata...daca ar fi dupa ei,poate ca niciodata....te inteleg,pt ca am trecut si inca mai trec...dar sper sa realizeze ca e ridicol sa se comporte asa.....acum tu ai si un iubit/sot care iti este alaturi si care te iubeste si vrea sa intemeieze o familie cu tine,asta conteaza cel mai mult.....sa ai pe cineva care sa-ti fie alaturi in momentele grele pe care le treci datorita parintilor.....urmeaza-ti inima si constiinta...un copil este un dar de la Dumnezeu si trebuie pretuit ca atare,ofera-i iubire si blandete si la fel iti va darui si el tie...parinti trebuie sa inteleaga ca un copil nu este o proprietate sau un soldatel care tb sa indeplineasca ordine......cu rabdare ai sa-i faci pe ai tai sa inteleaga ca e viata ta si tu decizi ceea ce crezi tu de cuviinta..iar ei ca parinti ar trebui sa -ti fie alaturi indiferent ce hotarare vei lua si sa te sprijine neconditionat.....ce poate fi mai rau decat lipsa de iubire parinteasca?
Si ai grija sa nu faci la fel cu copilasul tau...tu ai trecut prin asta si vei stii cum sa procedezi corect
Numai bine si nu uita sa-ti urmezi inima......mai ales ca ai un om bun langa tine care te iubeste si vrea o familie cu tine
onuta81
Postat pe 10 Martie 2009 12:55
m-am imbolnavit de nervi din cauza alor mei. toata viata m-au frecat asa. e bine doar ce le convine lor. as prefera sa nu ma mai sune deloc, ca de cate ori o fac, izbucnesc in plans. jalnic, dar adevarat. va multumesc pentru raspunsuri! :)
blabla11
Postat pe 10 Martie 2009 13:09
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 13:09:30m-am imbolnavit de nervi din cauza alor mei. toata viata m-au frecat asa. e bine doar ce le convine lor. as prefera sa nu ma mai sune deloc, ca de cate ori o fac, izbucnesc in plans. jalnic, dar adevarat. va multumesc pentru raspunsuri! :)



Ce ai descris tu mai sus,cunosc prea bine.....dar trebuie sa vorbesti cu ai tai si sa-i infunti..si eu duc munca de lamurire cu ai mei mai mereu....dar cum ti-am spus si mai sus,este viata ta si fie ca le convine ,fie ca nu,tu alegi ce sa faci cu ea.....vezi partea buna a lucrurilor,faptul ca ai un serviciu bun,ca iubitul tau/sotul tau te intelege si este alaturi de tine,ca esti in alt oras si sunteti doar voi ....cu toate ca da,este greu,ei la telefon te innebunesc....dar pur si simplu nu le mai raspunde,spune-le ca iti fac mult rau daca se poarta cu tine asa...crde-ma ce spun ,eu am trecut prin ce ai spus tu.....dar macar ai langa tine un om care te sprijina...el a incercat sa vb cu ai tai? oricum nu te mai consuma atat,pt ca iti faci rau ,tie si copilasului...pur si simplu eu zic sa mergi sa discuti cu ei,sa le spui cum stau llucrurile si fie ca le convine sau nu,tu mergi pe drumul tau....normal ca nu vor accepta din prima,pt ca ei s-au obisnuit sa detina controlul,dar nu vor avea ce face si cu timpul vor realiza,atat timp cat tu iti vezi de viata ta si esti impacata cu tine,urmeaza-ti inima...conteaza enorm sa ai pe cineva langa tine si sa inteleaga prin ce treci datorita parintilor,fara sa te judece...un om care sa lupte si el pt voi ,prin faptul ca vrea sa va intemeiati o familie...e bine ca nici parintii iubitului/sotului nu se amesteca in viata voastra...asa ca nu mai baga in seama crizele alor tai,traieste-ti viata asa cum iti doresti,fa-ti familia pe care ti-o doresti,ai grija de micut/a si ai sa vezi ca timpul le vindeca pe toate
onuta81
Postat pe 10 Martie 2009 14:12
mai la varsta asta sa iti fie frica de mama ta este "grav " celmai bn e sa nu le mai raspunzi la telefon din ce in ce mai rar pe motiv ca nu poti vb la telefon ca esti prea ocupata si astfel poate isi vor da seama ca e timpul sa iei singura deciziile si ca nu ai nevoie sa fi controlata tot timpul......
everything_for_you
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:03
De la: everything_for_you, la data 2009-04-01 16:03:25mai la varsta asta sa iti fie frica de mama ta este "grav " celmai bn e sa nu le mai raspunzi la telefon din ce in ce mai rar pe motiv ca nu poti vb la telefon ca esti prea ocupata si astfel poate isi vor da seama ca e timpul sa iei singura deciziile si ca nu ai nevoie sa fi controlata tot timpul......

chiar eu am pus in aplicare asta
everything_for_you
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:05
Ba ar putea chiar sa nu le mai raspunda deloc la telefon, asa, vreo luna de zile, ca sa-i invete minte! Cum sa avorteze din cauza parintilor?! asta o facea daca nu vroia copilul, dar daca si ea si iubitul ei vor, atunci normal ca sa-l faca! Cum sa iei asa decizii din cauza parintilor?! asta mi se pare aiurea!
darksukkubus69
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:40
buna!am vazut ce ai scris si nu m-am putut abtine....trebuie sa-ti respecti parintii si sa fi recunoscatoare pentru tot ceea ce fac pentru tine insa acum este vorba despre VIATA TA...despre viitorul tau si asa cum au spus si fetele trebuie sa iei hotararea cu tatal copilului si numai cu el....daca va iubiti si va doriti copilul nu mai sta pe ganduri,ai 29 de ani....cine stie cand se mai iveste ocazia sa poti face alt copil cu persoana iubita......si sa-ti mai spun ceva,la 27 de ani am avut si eu indoieli insa din motive mult mai serioase dar am riscat si acum am o fetita frumoasa si desteapta care imi lumineaza viata...ce sa-ti spun...succes si mult curaj...
maryutza75
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:06
e viata ta pana la urma...ai un iubit care vrea cu tine un copil, nu gasesti peste tot asta, nu iti lasa viata condusa de altcineva, ai totusi 29 de ani
priest
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:12
De la: mirelaurs2003, la data 2009-03-10 10:11:42buna tuturor. am 29 ani, un iubit frumos si bun, de 33 ani, cu care sunt impreuna de aproape 5 luni, dar cu care am ramas gravida. port un bebe pe care el si-l doreste si pe care mi l-as dori si eu (nu atat de mult cat el, dar mi-l doresc), insa mi-e frica sa-i spun mamei ca sunt gravida. am parinti cam isterici si desi am 30 ani aproape, ma suna si ma "controleaza" de 3 ori pe zi, si noaptea. ei locuiesc in alt oras decat mine si pun totul pe seama grijei pe care mi-o poarta. insa exagereaza si nu-i mai suport. ma considera copilul lor nestiutor, care trebuie controlat daca a mancat, s-a spalat, ma intreaba ce program am zilnic, cand plec, cand vin si de unde vin, cu cine am fost, cu ce ma imbrac... etc... vreau sa fac intrerupere de sarcina, intrucat mi-e groaza de reactia mamei daca i-as spune ca sunt gravida. o sa creada ca sunt o proasta, pe care 'el' a pacalit-o, ceea ce este o aberatie, fara nicio legatura cu adevarul. ce sa fac?! ma tot gandesc de 2 saptamani... simt ca innebunesc!

pfoai maaaamaaa! deci dak vrei sa-i faci un copil este alegerea ta si mama ta draga si iubita poa sa-si bage gheara-n gat cat vrea dumneaei k tot n-are ce-ti face! 'ntaleji matale? deci mai bine casatoreste-te intai apoi faci bebeul si apoi viata buna, lunga si frumoasa!!!
anaadyan
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:54
29 DE ANI SI TI-E FRICA DE MAMA??????Cum sa faci avort???Dar ce-ti lipseste draga mea?Poate ...materia cenusie...
camelusha83
Postat pe 11 Aprilie 2009 18:20
De la: camelusha83, la data 2009-04-11 18:20:46 29 DE ANI SI TI-E FRICA DE MAMA??????Cum sa faci avort???Dar ce-ti lipseste draga mea?Poate ...materia cenusie...


ei.hai.nu fi asa de rea cu ea.e putin ciudat ca la 29 de anı ıı e frıca de mama eı dar daca ai sustinerea partenerului tau nu ar trebui sa te intereseze prea mult de parinti.ma rog,respeca-i dar fii hotarata sa vorbesti cu ei serios ca sa le spui ca nu mai esti copil mic.eu zic sa pastrezi copilul sa nu te iei dupa parinti.
roscatika23
Postat pe 11 Aprilie 2009 18:41
mie una mi se pare aiurea ca la varsta asta sa iti fie frica de mama ta...totusi e cam deplasat...ia-ti inima in dintii si spunele ca numai esti mik si ca ai si tu dreptul la viatza...nu tb sa te controleze mereu...iar legat de copil...daca vi-l doriti dc tb sa il avortezi din cauza mamei...
_dulcik_
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:15
sa nu faci prostia de a renunta la copil,este un dar de la Dumnezeu, vb cu tatal copilului si impreuna hotarati nu parinti. stiu un caz ca al tau dar ea a renuntat la copil si acum nu cred ca mai poate face copii ca a avortat in 4 luni jumatate si el a parasit-o pentru ca-si dorea copilul. asa ca nu renunta la ce ai .
bafta

kudika001837
Postat pe 6 Mai 2009 12:13
pan' la urma ce'ai mai facut?? ce s'o mai intamplat?
ai pastrat copilul sau nu??
Diavolyta_
Postat pe 6 Mai 2009 12:20
OFFFF PARINTII TAI SEAMANA CU SOCRII MEI,DAR MULTUMESC LU DUMNEZEU CA SOTU TINE CU MINE.L....................NU FI FRAERA AI 30 DE ANI ACUSI SI TIE TIE FRICA DE AI TAI....................... ......................DACA EL TE IUBESTE SI VREA COPILU ATUNCI SA TE IA DE NEVASTA,SI PARINTII LASAI DEOPARTE ,,...........NU FA AVORT
dadi19
Postat pe 6 Mai 2009 12:23
nu a mai intrat de 7 zile pe forum...

nene...da' ce parinti sunt aia ?

intrebare retorica, desigur...si mama mea e la fel de crizata, desi am 45 de ani...

eu am citit ceva material de specialitate...si cica genul asta de parinti se numesc parinti parazit...genul care sufoca copilul si il privesc ca pe o proprietate, nu ca pe o fiinta de sine statatoare

ii anihileaza personalitatea in asa hal incat copiii aia nici dupa moartea parintilor nu isi mai revin...tocmai pentru ca li se induce o stare de dependenta

e trist...
prometeus_wife
Postat pe 6 Mai 2009 12:29
De la: kudika001837, la data 2009-05-06 12:13:27sa nu faci prostia de a renunta la copil,este un dar de la Dumnezeu, vb cu tatal copilului si impreuna hotarati nu parinti. stiu un caz ca al tau dar ea a renuntat la copil si acum nu cred ca mai poate face copii ca a avortat in 4 luni jumatate si el a parasit-o pentru ca-si dorea copilul. asa ca nu renunta la ce ai .
bafta


Eu sunt mai micuta doar 22 d ani insa ..si sunt cu cineva d 5 luni doar si ai mei is oarecum sceptici ca trebuie sa ma mut departe de ei ...ca eu stau la ei acum si lucrez tot aici....si nu ar fi de acord sa plec el are 28 d ani insa...stiu sa-mi impun punctul de vedere ii respect ...insa sa ma lase sa iau si eu hotarari is ff dificili unii parinti dar u la 29 d ani chiar nu ar trebui sa pui problema asta ia si fa bebele ....ai sa vezi ca o sa iti dai seama ca e singurul lucru bun din viata ta:) mie daca mi s-ar intampla l-as pastra indiferent cat o sa fie parintii mei suparati pe mine:) sa ne spui si noua ce ai mai facut
truelife
Postat pe 6 Mai 2009 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfaturi ptr a intelege..... 32 De la: kudika357170 2 Iulie 2011 21:35
singura... 18 De la: ferero 19 Mai 2009 04:38
Eu nu inteleg ce se intampla de fapt..si ma gandesc poate ma ajutati voi.. 29 De la: Barbie30 30 Septembrie 2010 10:47
o iubeste mai mult pe fosta 19 De la: elena_22 3 Februarie 2020 15:51
O idee de cadou... 5 De la: kudika_10 26 Martie 2010 19:33