Setari Cookie-uri

viata peste hotare:simpla si complicata

Sunt membra a acestei comunitati de ceva vreme si mereu citesc subiectele propuse de celelalte membre si recunosc ca ai ce invata de la unele... Probabil sunt destul de multe printre noi care au plecat peste hotare sa munceasca. Eu sunt una dintre acele persoane si nu mi-a fost deloc usor sa renunt la tot ce aveam acasa la mine in tara si sa plec peste hotare, dar va pot spune ca viata si oamenii de aici nu se compara deloc cu ce e in tara noastra. Nu pot intelege de ce romanii nostrii nu sunt mai open mind si sa incerce sa evolueze si sa invete sa comunice altfel, pentru ca trebuie sa recunoastem ca suntem un popor destept, gandim mai mult decat multi altii dar totusi nu sunt multi care sa stie ceva despre Romania...
Este foarte greu sa mergi intr-o alta tara sa lucrezi si mai greu este daca esti singur, poti reusii numai daca ai incredere in tine si daca esti optimist...
Multi afirma ca viata peste hotare este mult mai simpla (de parca aici umbla cainii cu covrigi in coada) fara sa stie ce inseamna sa fii singur printre straini. Poate in unele domenii se castiga mai bine in strainatate dar aici trebuie sa inveti sa te adaptezi regulilor lor, formei lor de viata si multe alte lucruri care sunt complet diferite de ale noastre...

Postat pe 10 Martie 2009 13:22
De accord cu tine si iti mai trebuie si un dram de noroc(ce de altfel oriunde...) insa nu trebuie sa uitam de unde am plecat si lectiile pe care le-am invatat in tara....Nu este usor dar nici imposibil!
jemima_uk
Postat pe 10 Martie 2009 13:38
ai dreptate anne
dar ce sa facem fiecare alegem drumul nostru si indiferent unde ne aflam trebuie sa ne asumam ,,riscul`` de a reusi
Uneori pare mai usor in strainatate dar degeaba ai cariera daca nu ii ai pe cei dragi pe langa tine ...pt k de multe ori le simti lipsa...
Nu pute sa le avem pe toate de o data asa k riscam
poop
bestiutza_relouded
Postat pe 10 Martie 2009 14:10
am doar 2 cuvinte pt tine:

IDENTITATE NATIONALA ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Martie 2009 14:38
te inteleg foarte bine, si pot spune k e greu sa pleci dincolo, nici acolo nu gasesti joburi pe toate gardurile, si dak mergi la lucru (si nu la furat), atunci vei munci din greu pt a castiga banii...este adevarat k viata acolo este frumoasa, oamenii nu sunt atat de invidiosi si rai k aici, acuma depinde si unde mergi, k difera de la o tara la alta, dar oricum, in general este o alta educatie si mentalitate....dar nu poti sa stii peste cine dai, si ce te faci dak te trezesti fara un loc d munca?...knd nu cunosti pe nimeni si nu ai persoanele dragi langa tine...
sweety13
Postat pe 10 Martie 2009 14:47
De la: sweety13, la data 2009-03-10 14:47:51te inteleg foarte bine, si pot spune k e greu sa pleci dincolo, nici acolo nu gasesti joburi pe toate gardurile, si dak mergi la lucru (si nu la furat), atunci vei munci din greu pt a castiga banii...este adevarat k viata acolo este frumoasa, oamenii nu sunt atat de invidiosi si rai k aici, acuma depinde si unde mergi, k difera de la o tara la alta, dar oricum, in general este o alta educatie si mentalitate....dar nu poti sa stii peste cine dai, si ce te faci dak te trezesti fara un loc d munca?...knd nu cunosti pe nimeni si nu ai persoanele dragi langa tine...



Dezrãdãcinarea este cumplitã, ºi pentru cei plecaþi ºi pentru urmaºi. Povara înstrãinãrii a fost dusã din greu ºi nu ºtiu ce aº putea face acum pentru mama, pentru tata care nu mai este, decât sã-i asigur cã voi fi mereu în inima Bucovinei cu sufletul ºi gândul. Cred în reîntregire, cred în unitatea neamului românesc, cred în demnitatea umanã cãci nu se poate altfel. Nu suntem singuri, doar ,,Dumnezeu este român!
MARIANA GURZA

Fãrã þarã, fãrã neam, fãrã familie, fãrã religie am deveni simple marionete. Dezrãdãcinaþii sunt cel mai uºor de manipulat ºi de folosit.

http://www.asseut.org/biblioteca/proverbe_proverb_zicatori_zicale.php

Ei sunt dezradacinatii - persoane cu o sensibilitate mai accentuata, care nu fac fata acestei ruperi de radacini si nu reusesc sa treaca obstacolele dure ale vietii. Noi incercam sa-i scoatem din depresie, sa le recuperam speranta si increderea in fortele proprii, sa le cream un anturaj care sa-i sprijine, pentru a scapa de aceasta tensiune. In general, insa, romanii sunt optimisti si muncitori. Sosesc din tara extrem de dezorientati si de prost informati, uneori chiar cu senzatia ca aici umbla cainii cu covrigi in coada. Vin si spun ca stiu sa faca "de toate", fara sa stie nimic bine. Nu vorbesc limba, nu cunosc legile si nici modalitatile de a te inscrie la centrele pentru gasirea unui loc de munca sau a unei case.
Nunta romaneasca, plina de emotie si de fast

Din cauza asta, de multe ori, cad prada unor traficanti care le iau comisioane pe nedrept sau accepta sa lucreze la negru, cand ei, ca membri ai Uniunii Europene, au drepturi. Dar se adapteaza repede, se specializeaza, sunt flexibili si invata usor. Romanii sunt doritori sa traiasca mai bine si mai frumos, daca nu ei, macar copiii lor. Se zbat pentru o casa cat mai frumoasa, o educatie mai buna (unii fac aici scoli sau se recalifica), un serviciu cat mai onorabil. Occidentul ii face oameni liberi, increzatori si creativi. Se bucura ca aici munca este apreciata si platita si vad ca, daca muncesc, pot avea, iar daca au, pot trai civilizat. Sunt si foarte multe familii despartite, pentru care strainatatea e greu de indurat. Au avut nevoie de mult curaj ca sa "se sacrifice pentru copii", cum spun ei. Si nu intotdeauna rezultatele sunt cele dorite. Am cunoscut mame care si-au lasat copilul in tara cu rudele, ca sa vina aici sa faca bani si, cand in sfarsit au putut sa-l aduca si pe el, copilul era instrainat de ea si-i reprosa ca n-a fost alaturi de el. Sunt si familii care nu reusesc sa traiasca la distanta si care, in lipsa afectiunii, o cauta in alta parte, isi strica casnicia si apoi se cearta pe casa din tara pentru care au muncit ani de zile. Daca pot sa dau un sfat tinerelor familii, acela este de a pleca mereu amandoi! Sa fie impreuna, si la bine, si la rau!

Ajunsi aici, romanii isi creeaza o dubla identitate: pastreaza limba, traditiile si obiceiurile romanesti, dar asimileaza si lucruri legate de civilizatia occidentala. Se intampla uneori ca unii romani sa aiba surprize neplacute din partea confratilor lor, si atunci se retrag, dezamagiti, intre italieni. Se izoleaza, si limba se pierde de la sine. Sau, adesea, considera ca ei au indurat destul statutul de emigrant si, dorind sa le ofere copiilor o viata mai buna, ii invata direct italiana si le pun nume italienesti acestor copii care se nasc pe teritoriul Italiei. Este un mod gresit de a privi lucrurile.



pacifista
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:51
Da te omteleg perfect.....asa e dar tt noi am ales drmul asta ptr a ne fo mai bine..........Depinde akum si-n ce tara esti ptr ca eu am aflat de unde sunt (Scotia) ca tot romanii nostrii sunt de 100 de ori mai civilizati si mai cu bun simt...nu crdeam ca voi ajunge la o asemenea concluzie dar peste ce am dat.........m-au lasat fara replica.........Tu in ce tara esti?
jeanpierre
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:40
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-03-10 14:10:42ai dreptate anne
dar ce sa facem fiecare alegem drumul nostru si indiferent unde ne aflam trebuie sa ne asumam ,,riscul`` de a reusi
Uneori pare mai usor in strainatate dar degeaba ai cariera daca nu ii ai pe cei dragi pe langa tine ...pt k de multe ori le simti lipsa...
Nu pute sa le avem pe toate de o data asa k riscam
poop

ASA E, MAI BESTIUTZO !!..... PE TERMEN SCURT, ALEGAND PLECAREA DIN TZARA, NU VEZI CE SE VA INTAMPLA PE TERMEN LUNG, ADICA PESTE 5 - 6 ANI... ca de regula, abia dupa 5-6 ani iti dai seama ca ti-ai pierdut propriul copil ce s-a instrainat de tine si te vede doar ca " CEA CARE TRIMITE BANI, EURO, S-ATAT !!".., vezi ca proprii parinti au riduri si se ridica mai greu de pe scaun, toti prietenii din oras iti zambesc oblic cand te vad si cam atata, vezi ca nu-ti mai recunosti orasul, ca nu mai mananci mancarurile ce-ti placeau, ca nu mai skiezi cu placere, ca nu mai vrei sa dormi la cort, ca scoti faimoasa perla VAAAI, CE MIZERIE E AICI LA VOI, IN ROMANIA !!..., si multe alte comentarii care de fapt ascund CA NU MAI ESTI TU, ESTI O ALTA PERSOANA !!.... Ai acelasi invelis exterior, semeni cu cea care a plecat din tzara acum 5 ani, dar esti o cu totul alta.... NU MAI ESTI PERSOANA CARE A PARASIT TZARA ALERGAND DUPA MIRAJUL EURO-ILOR PACATOSI.... Si te vei intreba, Oare ce am reusit ??... I-am platit facultatea fiicei si acum imi este o straina, sau ( ?!...) mi-am castigat LIBERTATEA PERSONALA, fugind de raspunderea parinteasca, si m-am ascuns in spatele mirajului de imbogatzire rapida, pierzandu-mi identitatea nationala si personala ?????............ Sunt multe de zis, iar eu, cu scuzele de rigoare, nu sunt de acord cu cei ce isi parasesc tzara, atrasi de mirajul imbogatzirii ultra-rapide, si care inghit umilintze multe, ca straini, pe acolo, si care spun in tzara, pe messenger, OOOOOHH, AICI E BINEEEE, SUNT OU-KEYYYY !!!.... si schimba imediat subiectul, intreband, DAH LA VOI, CE MAI E NOU ??.....
strasss3
Postat pe 22 Noiembrie 2009 19:39
De la: strasss3, la data 2009-11-22 19:39:20
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-03-10 14:10:42ai dreptate anne
dar ce sa facem fiecare alegem drumul nostru si indiferent unde ne aflam trebuie sa ne asumam ,,riscul`` de a reusi
Uneori pare mai usor in strainatate dar degeaba ai cariera daca nu ii ai pe cei dragi pe langa tine ...pt k de multe ori le simti lipsa...
Nu pute sa le avem pe toate de o data asa k riscam
poop

ASA E, MAI BESTIUTZO !!..... PE TERMEN SCURT, ALEGAND PLECAREA DIN TZARA, NU VEZI CE SE VA INTAMPLA PE TERMEN LUNG, ADICA PESTE 5 - 6 ANI... ca de regula, abia dupa 5-6 ani iti dai seama ca ti-ai pierdut propriul copil ce s-a instrainat de tine si te vede doar ca " CEA CARE TRIMITE BANI, EURO, S-ATAT !!".., vezi ca proprii parinti au riduri si se ridica mai greu de pe scaun, toti prietenii din oras iti zambesc oblic cand te vad si cam atata, vezi ca nu-ti mai recunosti orasul, ca nu mai mananci mancarurile ce-ti placeau, ca nu mai skiezi cu placere, ca nu mai vrei sa dormi la cort, ca scoti faimoasa perla VAAAI, CE MIZERIE E AICI LA VOI, IN ROMANIA !!..., si multe alte comentarii care de fapt ascund CA NU MAI ESTI TU, ESTI O ALTA PERSOANA !!.... Ai acelasi invelis exterior, semeni cu cea care a plecat din tzara acum 5 ani, dar esti o cu totul alta.... NU MAI ESTI PERSOANA CARE A PARASIT TZARA ALERGAND DUPA MIRAJUL EURO-ILOR PACATOSI.... Si te vei intreba, Oare ce am reusit ??... I-am platit facultatea fiicei si acum imi este o straina, sau ( ?!...) mi-am castigat LIBERTATEA PERSONALA, fugind de raspunderea parinteasca, si m-am ascuns in spatele mirajului de imbogatzire rapida, pierzandu-mi identitatea nationala si personala ?????............ Sunt multe de zis, iar eu, cu scuzele de rigoare, nu sunt de acord cu cei ce isi parasesc tzara, atrasi de mirajul imbogatzirii ultra-rapide, si care inghit umilintze multe, ca straini, pe acolo, si care spun in tzara, pe messenger, OOOOOHH, AICI E BINEEEE, SUNT OU-KEYYYY !!!.... si schimba imediat subiectul, intreband, DAH LA VOI, CE MAI E NOU ??.....


Nu stiu, ce sa zic, eu nu am mult timp de cand sunt plecata si poate de aceea nu ma regasesc in ceea ce ai zis tu mai sus. In nici un caz nu am devenit falsa si sa ascund ce mizerii traiesc eu aici. Singura chestie care am observat-o insa, este ca cei din tara nu pot intelege si nu isi pot imagina prin ce treci tu aici si cum e viata aici. Poti sa le spui de 1000 de ori, nu au cum sa priceapa. Ei se uita la tine si zic: wow, a fost plecata x timp in y tara, e clar ca are bani... sau cine stie de fapt ce face ea acolo si de tine e intretinuta, ia-uite cate si-a cumparat si ce a adunat, e imposibil sa fi realizat singura toate astea. Va suna cunoscut? Eu mai mult cu chestii de genul asta ma confrunt...
pisicuta_trista
Postat pe 22 Noiembrie 2009 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hayley de la Paramore 2 De la: Metal_spell 17 Decembrie 2009 02:53
Puya 40 De la: thadoogback 24 Iulie 2010 09:55
david bisbal 5 De la: Indiana_Jones 11 Octombrie 2011 17:36
pt laura stoica 5 De la: zaharica 13 August 2010 13:49
viata peste hotare:simpla si complicata 9 De la: pisicuta_trista 22 Noiembrie 2009 22:40