Setari Cookie-uri

dragostea ca act de voinþã...

Citeam zilele astea o carte despre relatia de cãsãtorie ºi mi a atras atentia o idee avansatã acolo: dragostea e o chestiune de vointã si nu una legatã de sentimente. Te iubesc pentru cã am ales sã te iubesc, nu pentru cã aºa s-a întâmplat. Te iubesc aºadar constient ºi responsabil, angajîndu-mã faþã de tine pentru toatã viaþa. De aceea nu trebuie sã-þi fie teamã cã mâine o sã te pãrãsesc...etc

Ce pãrere aveþi?
story
Postat pe 14 Martie 2009 19:46
Sigur ca dragostea este si un act de vointa. Mai ales dupa casatorie.

Postat pe 24 Martie 2009 21:02
De la: story, la data 2009-03-14 19:46:21Citeam zilele astea o carte despre relatia de cãsãtorie ºi mi a atras atentia o idee avansatã acolo: dragostea e o chestiune de vointã si nu una legatã de sentimente. Te iubesc pentru cã am ales sã te iubesc, nu pentru cã aºa s-a întâmplat. Te iubesc aºadar constient ºi responsabil, angajîndu-mã faþã de tine pentru toatã viaþa. De aceea nu trebuie sã-þi fie teamã cã mâine o sã te pãrãsesc...etc

Ce pãrere aveþi?
SIDONIA69
Postat pe 4 Mai 2009 10:41
De la: ALEXIA67, la data 2009-05-04 10:41:36
De la: story, la data 2009-03-14 19:46:21Citeam zilele astea o carte despre relatia de cãsãtorie ºi mi a atras atentia o idee avansatã acolo: dragostea e o chestiune de vointã si nu una legatã de sentimente. Te iubesc pentru cã am ales sã te iubesc, nu pentru cã aºa s-a întâmplat. Te iubesc aºadar constient ºi responsabil, angajîndu-mã faþã de tine pentru toatã viaþa. De aceea nu trebuie sã-þi fie teamã cã mâine o sã te pãrãsesc...etc

Ce pãrere aveþi?


ti-ai exprimat parerea f. clar.....
eu sunt de acord ca e si un act de vointa dupa un anumit timp, dar trebuie sa aiba la baza si sentimente, caci altfel devine doar o ambitie sau un pariu..
azalis
Postat pe 4 Mai 2009 10:46
te deranjeaza dc mentionezi cartea si autorul...

multumesc
mirelacm
Postat pe 4 Mai 2009 15:58
hmmm...dupa cum suna tema as zice ca e o carte a martorilor lui Iehova. Gresesc?
soso19
Postat pe 4 Mai 2009 17:44
kierkegaard cumva? dap, sunt de acord intru totul.. de aceea te trezesti candva k nu mai iubesti pe celalalt, k a trecut, k a ramas un REST.. pt k a fost alegerea ta, tu ai ales sa iubesti pe cine iubesti, inconstient desigur! in timp ti-ai schimbat valorile, nu prea mai ai pt ce lupta in privinta relatiei probabil, s-a schimbat si celalalt ( poate intr-un mod neplacut) sau deloc chiar, e la acelasi nivel..
singura pb e ca, pe de alta parte, nici nu poti trai toata viata asa, cand cu cineva, cand cu altcineva... ce mai construiesti?!! asta ar fi reversul! poate k unii se descurca asa, is mai polivalenti or au mai multa forta, energie, spirit donjuanic, nu stiu ce.. cam trist, insa, oricum, nu se moare din asta, nu?

iuliaioana
Postat pe 4 Mai 2009 22:09
Dragostea vine si pleaca ,fii abil si prinde-o sa o pastrezi cat poti mai mult! Nici nu sti cand a navalit peste tine, la fel cand a fugit.

Postat pe 6 Mai 2009 09:23
De la: azalis, la data 2009-05-04 10:46:38
De la: ALEXIA67, la data 2009-05-04 10:41:36
De la: story, la data 2009-03-14 19:46:21Citeam zilele astea o carte despre relatia de cãsãtorie ºi mi a atras atentia o idee avansatã acolo: dragostea e o chestiune de vointã si nu una legatã de sentimente. Te iubesc pentru cã am ales sã te iubesc, nu pentru cã aºa s-a întâmplat. Te iubesc aºadar constient ºi responsabil, angajîndu-mã faþã de tine pentru toatã viaþa. De aceea nu trebuie sã-þi fie teamã cã mâine o sã te pãrãsesc...etc

Ce pãrere aveþi?


ti-ai exprimat parerea f. clar.....
eu sunt de acord ca e si un act de vointa dupa un anumit timp, dar trebuie sa aiba la baza si sentimente, caci altfel devine doar o ambitie sau un pariu..
SIDONIA69
Postat pe 13 Mai 2009 09:09
NU PUTEM VORBI DE PARIU, CAND EXISTA COPIII ,,,,SI EI SUNT PUSI LA ZID, SIII ASTEAPTA...!!!
SIDONIA69
Postat pe 13 Mai 2009 09:11
Parerea mea este ca acel act de vointa ar trebui sa se instaureze dupa vreo 20 de ani de casnicie :).
In dragoste nu exista logica. Te iubesc pentru ca am ales sa te iubesc.
Nu vi se pare putin deplasat? Adica...am la dispozitie 10 cv-uri. si la job description si aptitudini tu esti cel mai bun. De asta te-am ales ca si castigator. :)
Consider ca atunci cand iubesti ...iubesti cu toata fiinta ta...traiesti pentru a-l face pe omul de langa tine fericit...vrei ca timpul sa se opreasca pentru a avea la dispozitie o vesnicie ca sa il rasfeti , dezmierzi ,saruti...iubesti.
Iubesti dincolo de ratiune si ganduri mature. Iubesti cu pasiunea momentului. Pnetru ca din moment se naste timpul ...si cu timpul poti imbatrani langa omul iubit...si DOAR cu timpul scoti ratiunea la iveala pentru a suporta sforaieli in timpul noptii...rufe murdare care trebuiesc spalate ...farfurii uitate in chiuveta ...aaaaaa si sa nu uitam piesa de rezistenta ...pleoscaitul si partzaitul :)))))).
Insa per ansamblu ...e mai bine sa nu gandesti atata in timp ce iubesti. Prea multe analize scot in evidenta prea multe defecte si ne fac sa uitam ...totusi ,...de ce l-am ales? A nuse omite faptul ca reciproca e valabila :).
Hai sa fim rationali doar cand e vb de locul de munca...de educatia copiilor ...de aletegera frigiderului sau a unui covor :).



Parerea mea:)


A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Mai 2009 10:14
Daca iubesti doar cu pasiunea momentului cam atata si tine...adica un moment, in cel mai bun caz cateva. Evident ca e vorba si de o participare intelectuala, mai ales daca e vorba de stabilitate. De altfel, opinia pe care ai mentionat-o se apropie foarte mult de cea a lui Camil Petrescu: orice iubire e un monoideism, voluntar la inceput, patologic pe urma.
kudika073773
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:25
Un topic f interesant...imi place......
Mecanismul,sa zicem, si complexitatea dragostei...cam ceea ce presupune ea, sau ma rog...esenta ei,este ca fiecare o traieste intr-un mod unic, pot spune.....totusi,nu stiu daca dragostea se rezuma la a fi doar "o chestiune de vointa",la simpla dorinta de a iubi persoana respectiva.....dragostea in sine este un sentiment, nu doar o alegere...ma rog.....dar cred ca o concluzie buna ar fi ca ....

“Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.”
onuta81
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:52
eu pot sa spun din proprie experienta ca exista ambele tipuri de dragoste. cu fostul am avut asa-zisa dragoste ideala, bazata pe sentimente, care a durat 4 ani superbi. imi era dor de el si daca lipsea juma' de zi. ne-am despartit dintr-o pura prostie. Acum sunt casatorita de ceva ani, aceasta relatie am cladit-o mai mult pe ratiune dar dureaza. stiti care e deosebirea? prima te duce pe taramuri de vis, te face sa te simti implinita ca femeie, iar in cazul al doilea te trezesti in viata reala si vezi implinirile ca om, nu ca femeie
sara_sefora
Postat pe 24 Octombrie 2010 21:38
De la: kudika326948, la data 2010-10-24 21:38:19 eu pot sa spun din proprie experienta ca exista ambele tipuri de dragoste. cu fostul am avut asa-zisa dragoste ideala, bazata pe sentimente, care a durat 4 ani superbi. imi era dor de el si daca lipsea juma' de zi. ne-am despartit dintr-o pura prostie. Acum sunt casatorita de ceva ani, aceasta relatie am cladit-o mai mult pe ratiune dar dureaza. stiti care e deosebirea? prima te duce pe taramuri de vis, te face sa te simti implinita ca femeie, iar in cazul al doilea te trezesti in viata reala si vezi implinirile ca om, nu ca femeie


ce e mai important pentru tine acum cand poti sa judeci... implinirea ca om sau ca femeie ?
Histria
Postat pe 24 Octombrie 2010 21:52
draga hystria1... grea intrebare. cred ca daca esti implinita ca femeie poti fericita si daca nu esti implinit ca om, adica daca nu ai mari succese in cariera sau alt tip de succese. in schimb, poti fi implinit ca om si sa nu fi ca femeie.aici intervine altercatia sentimen/ratiune. eu sper sa aibe fiecare parte de o combinatie intre cele doua :)
sara_sefora
Postat pe 26 Octombrie 2010 12:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti ?/?majoritatea femeilor sunt materialiste?? 44 De la: SweetDadyD 11 Martie 2009 21:58
am nevoie de un mic ajutor 6 De la: issa12 26 Iulie 2009 00:17
Iubire????? 81 De la: Marius_Sorin 18 Septembrie 2011 00:11
gestul de a inapoia un cadou 85 De la: yomarissaly 19 Aprilie 2012 17:49
Trecutul...fir-ar el sa fie!!! 102 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 14:51