Setari Cookie-uri

Fond de ten pt. piele grasa

salutare tuturor!! am si yo o mica problema: am tenul gras si nu gasesc un fond de ten care sa ma avantajeze (pe linga toate produsele de ingrijire, pe care le folosesc inainte de aplicarea fondului de ten), astfel incat sa nu fie acel luciu gras
Lady_Shadow
Postat pe 23 Martie 2009 21:43
depinde de ce buget dispui - daca nu te deranjeaza pretul, poti sa incerci Normateint de la Vichy. nu e grozav, dar e mai bun decat altele.

atentie totusi, mi se pare ca nu e noncomedogen.
dummygirl
Postat pe 23 Martie 2009 21:48
De la: dummygirl, la data 2009-03-23 21:48:16depinde de ce buget dispui - daca nu te deranjeaza pretul, poti sa incerci Normateint de la Vichy. nu e grozav, dar e mai bun decat altele.

atentie totusi, mi se pare ca nu e noncomedogen.


nu ma zgarcesc kind vine vorba de produse de ingrijire, dar nici nu ma incanta idee sa dau un pumn de bani pt. un fond de ten sau altceva
Lady_Shadow
Postat pe 24 Martie 2009 20:41
Mie mi se pare ca fondul de ten de la Maybelline cel pe baza de apa este foarte bun pentr tenul gras. Mie chiar imi usca si cosurile, dar asta chiar depinde foarte mult de cum reactioneaza tenul tau la el. Si am auzit ca tot ei au scos un fond de ten special pentru tenul gras, dar chiar nu stiu cum se numeste. Poti sa incerci si cu un fond de ten compact pentru ca are si pudra care absoarbe excesul de sebum. O crema matifianta folosesti?
iuly_a
Postat pe 26 Martie 2009 13:05
De la: iuly_a, la data 2009-03-26 13:05:09Mie mi se pare ca fondul de ten de la Maybelline cel pe baza de apa este foarte bun pentr tenul gras. Mie chiar imi usca si cosurile, dar asta chiar depinde foarte mult de cum reactioneaza tenul tau la el. Si am auzit ca tot ei au scos un fond de ten special pentru tenul gras, dar chiar nu stiu cum se numeste. Poti sa incerci si cu un fond de ten compact pentru ca are si pudra care absoarbe excesul de sebum. O crema matifianta folosesti?


am folosit o vreme, dar in ultimul timp... mde... am cam uitat de ea
Lady_Shadow
Postat pe 26 Martie 2009 18:44
De la: Lady_Shadow, la data 2009-03-26 18:44:54
De la: iuly_a, la data 2009-03-26 13:05:09Mie mi se pare ca fondul de ten de la Maybelline cel pe baza de apa este foarte bun pentr tenul gras. Mie chiar imi usca si cosurile, dar asta chiar depinde foarte mult de cum reactioneaza tenul tau la el. Si am auzit ca tot ei au scos un fond de ten special pentru tenul gras, dar chiar nu stiu cum se numeste. Poti sa incerci si cu un fond de ten compact pentru ca are si pudra care absoarbe excesul de sebum. O crema matifianta folosesti?


am folosit o vreme, dar in ultimul timp... mde... am cam uitat de ea





Nu-i nimic, ai timp sa te revansezi te-am intrebat pentru ca este foarte folositoare, si pe langa faptul ca impiedica excesul de sebum (asta nu inseamna ca nu o sa mai fie deloc), are si alte ingrediente care oricum ajuta la "tinerea tenului sub control" :) Ce produse de ingrijire folosesti?
iuly_a
Postat pe 28 Martie 2009 14:27
lotiune tonica L'oreal, solutie de levomicetina (dimineatsa), spuma pt. spalarea fetzei, demakiantul si toate celelalte de mai sus sunt pt. piele grasa
Lady_Shadow
Postat pe 28 Martie 2009 21:11
Buna LAdy Shadow .. eu iti recomand cateva fonduri de ten de la Artristy sunt f f f bune .. in primul rand iti recomand fondul de ten astrigent SPF 15
Un fond de ten cu o formulã astringentã, delicatã, special creatã pentru controlarea excesului de sebuum, ajutându-vã sã aveþi un ten uniform ºi mat. Asigurã o finisare matã, acoperire medie, delicatã ºi previne aspectul lucios al tenului.
• conþine mate-300, un complex astringent care poate absoarbe excesul de sebuum pânã la 300% din greutatea sa
• conþine particule de difuziune a luminii
• complex ARTISTRY OXISHIELD SOLAR™ cu antioxidanþi ºi vitaminea E
• conþine ecran de protecþie solarã SPF15 UVA/UVB
• Non-comedogenic/non-acnegenic
• Fãrã adaos de parfum
• Pe mãsurã ce se produse sebum în exces acesta este îndepãrtat de pe suprafaþa tenului împiedicându-se astuparea porilor. Controleazã/absoarbe excesul de sebum de pe suprafaþa tenului timp de 12 ore
• Estompeazã liniile de expresie ºi vã ajutã sã aveþi un ten cu aspect întinerit
• protecþie împotriva radicalilor liberi pentru prevenirea apariþiei semnelor de îmbãtrânire prematurã
• protejeazã tenul de efectele negative ale razelor UV
• nu astupã porii
Omogenizaþi fondul de ten pe frunte ºi apoi îm jos pe faþã cu vârfurile degetelor sau un burete cosmetic.
RECOMANDAT PENTRU: Femei tinere (adolescente – 35) cu ten gras sau foarte gras, ten predispus la acnee, sau pentru persoanele care preferã un fond de ten cu o formulã non-grasã.



pt mai multe informatii ma gasesti pe id de mess yvette_15_sabina te pup
yvette_15_sabina
Postat pe 30 Martie 2009 10:20
De la: Lady_Shadow, la data 2009-03-28 21:11:39lotiune tonica L'oreal, solutie de levomicetina (dimineatsa), spuma pt. spalarea fetzei, demakiantul si toate celelalte de mai sus sunt pt. piele grasa



eu zic k ar trebui neaparat sa folosesti o crema hidratanta pt ten gras pt ca solutia de levomicetina este alcoolica si iti deshidrateaza si usuca tenul foarte tare. si pe langa asta, sa stii k orice solutie puternic astringranta daca nu este "acoperita" de ceva crema care sa ii calmeze putin efectul, va determina supraproducerea de sebum si atunci nu rezolvi nimic :) adica e super ok pt o ora sa zicem pana are timp dermul sa-si reformeze sebumul, si dupa aceea va produce mai mult sebum. ideea este ca glandele sebacee primesc un fel de mesaj cum ca nu e suficient sebum care sa protejeze fata... nu stiu daca intelegi Oricum, sper sa intelegi ideea

Fond de ten pana la urma ti-ai luat?
iuly_a
Postat pe 30 Martie 2009 12:45
am inteles ideea inca nu mi-am luat.... parca imi este frica... pentru ca la tot ceea ce folosesc, efectul e acel descris de tine: tine cam o ora, poate 2... intr-o zi, pt. ca ma grabeam, am uitat de solutia de levomicetina... sa stii ca era acelasi efect... deci, kiar imi este frica sa procur ceva, kind imi amintesc de acel luciu care ma irita la culme
Lady_Shadow
Postat pe 30 Martie 2009 18:56
De la: Lady_Shadow, la data 2009-03-30 18:56:57am inteles ideea inca nu mi-am luat.... parca imi este frica... pentru ca la tot ceea ce folosesc, efectul e acel descris de tine: tine cam o ora, poate 2... intr-o zi, pt. ca ma grabeam, am uitat de solutia de levomicetina... sa stii ca era acelasi efect... deci, kiar imi este frica sa procur ceva, kind imi amintesc de acel luciu care ma irita la culme



Pacat ca nu esti din timisoara (sau...??? ) ca te-as lua la farmacia la care lucrez sa-ti fac un test cu dermoanalizatorul sa vedem exact ce probleme ai cu tenul si cum pot fi tratate. Dar chiar si asa, vezi poate ai noroc si gasesti in vreo farmacie la tine in oras un astfel de aparat (eu il prefer de o mie de ori peste dermatolog dupa ce un astfel de specimen mi-a prescris produse pentru acnee, cand eu aveam tenul uscat . bine, asta nu inseamna ca toti sunt la fel, dar am fost la 3 deja, si fiecare m-a tratat altfel, si totusi fara nici un rezultat :) ) Asa... si eu ti-as recomanda gama Eucerin pentru ten gras, e foarte buna, sau Ivatherm (gama IVAMAT), la fel. Sau daca stai nu foarte bine cu banii, atunci de la Elmiplant, bioten. Ia-ti un gel de spalare pentru ten gras, o lotiune tonica (e ok si aia d la garnier, cred...), o crema pentru ten gras care sa o folosesti seara si o crema matifianta pentru in timpul zilei (oricum, de ooriunde alegi sa iei, se ajunge totusi la o investitie semnificanta, dar eu zic ca merita. macar ia-le pe rand daca nu poti toate o data, si atunci incepe cu crema matifianta. Si inca o chestie care din punctul meu de vedere este foarte important ;) Ia-ti un exfoliant (din acela cu particule de eu stiu ce - de la bioten e unul foarte bun si nici nu e scump) si o masca detoxifianta, cu argila ar fi ok, dar orice masca pt ten gras ar trebui sa fie ok
Hai ca ti-am cheltuit saluariul pe o luna de zile Uite IDul meu de mess daca vrei sa vb mai multe, dar eu intru foarte rar, asa ca numai daca o sa ai noroc ma prinzi ;) "iulia_semenescu" Si... nah... vezi ce faci cu chestia asta, dar oricum, produsele ce ti-am zis de ele sunt dintre cele mai bune asa ca nu cred sa nu fi multumita de ele. Si legat de fond de ten... poti sa-l incerci p ala de la Maybeline daca vrei k e numa 20 d lei asa ca nu ai prea mult de pierdut... aaaaaaaaa... si mai e si pudra compacta de la Avene, dar aia e destul de scumpa
Mai vorbim, sa-mi zici ce ai rezolvat ;)
iuly_a
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:55
Fiind foarte tanara ti-as recomanda mai degraba o crema coloranta decat un fond de ten. Eu folosesc crema coloranta matifianta de la bioderma si sunt foarte multumita de ea. Ca si tine eu am tenul gras si predispus la cosuri si puncte negre. Am observat insa ca de cand am inceput sa folosesc solutia micelara, crema hidratanta si crema coloranta matifianta tenul meu arata mult mai bine. Avand tenul gras exista riscul ca in incercarea de al curata cat mai bine sa il agresezi. De aceea e bine sa folosesti produse de curatare cat mai delicate si cu foarte putin sau deloc alcool. Eu am folosit o perioada gelul de curatare, lotiunea astringenta si crema pure A de la Garnier si ma trezeam in fiecare dimineata cu o fata groaznic de lucioasa si fara vreun efect impotriva cosurilor. Acum pt. cosuri folosesc numai Zineryt si am un ten foarte curat.
rosebud
Postat pe 12 Mai 2009 20:31
De la: Lady_Shadow, la data 2009-03-23 21:43:47salutare tuturor!! am si yo o mica problema: am tenul gras si nu gasesc un fond de ten care sa ma avantajeze (pe linga toate produsele de ingrijire, pe care le folosesc inainte de aplicarea fondului de ten), astfel incat sa nu fie acel luciu gras


Daca spui ca bugetul nu ar fi o problema, eu zic sa alegi un fond de ten de la Avene. Mergi la o farmacie care are si produse dermato-cosmetice si alege-ti nuanta si forma (crema sau fluid). Toate sint foarte bune, noncomedogene, hipoalergenice si de o calitatea foarte buna. Pe mine un fond din asta de ten m-a tinut aproape un an, pentru ca acopera foarte bine, fara sa dea senzatia de "masca".
In plus, foarte buna pentru tenul gras este apa termala de la Avene. Cere detalii farmacistei (eventual, alege o farmacie Sensiblu, acolo poti primi mai multe detalii si recomandari).

Bafta!
PerfectSweetLemonade
Postat pe 12 Mai 2009 23:17
De la: iulicris88, la data 2009-05-12 20:31:44Fiind foarte tanara ti-as recomanda mai degraba o crema coloranta decat un fond de ten. Eu folosesc crema coloranta matifianta de la bioderma si sunt foarte multumita de ea. Ca si tine eu am tenul gras si predispus la cosuri si puncte negre. Am observat insa ca de cand am inceput sa folosesc solutia micelara, crema hidratanta si crema coloranta matifianta tenul meu arata mult mai bine. Avand tenul gras exista riscul ca in incercarea de al curata cat mai bine sa il agresezi. De aceea e bine sa folosesti produse de curatare cat mai delicate si cu foarte putin sau deloc alcool. Eu am folosit o perioada gelul de curatare, lotiunea astringenta si crema pure A de la Garnier si ma trezeam in fiecare dimineata cu o fata groaznic de lucioasa si fara vreun efect impotriva cosurilor. Acum pt. cosuri folosesc numai Zineryt si am un ten foarte curat.



folosesc si eu Zynerit, si ma ajuta si pe mine enorm... singura problema e ca e a dracului de amar, asadar iubi nu se atinge de fatza mea (inafara de buze) timp de o luna oricum, prima oara kind l-am procurat, si am inceput sa-l folosesc, era totul bine si frumos, fara cosuri si puncte negre, insa cu luciu... acum vad ca treptat dispare si asta, dar la sfirsitul zilei, parca sunt unsa cu ulei
Lady_Shadow
Postat pe 12 Mai 2009 23:34
Nu sunt sigura ca exista pe lumea asta vreun produs minune care sa iti tina fata mata de dimineata pana seara. Oricum cu cat folosesti mai multe produse agresive de curatare a tenului cu atat mai mult sebum va secreta. Daca te deranjeaza luciul cauta in sephora blotting tissues- sunt niste servetele care contin o cantitate mica de pudra si absorb excesul de sebum. Dupa, poti sa aplici din nou fond de ten si pudra si fata o sa mai arate bine cateva ore.
In ceea ce priveste Zinerytul, eu nu il folosesc decat seara pt. ca este fotosensibilizant si nu am chef sa ma trezesc patata pe fata. Daca vrei sa il folosesti ziua ai grija sa te dai cu o crema cu un factor de protectie destul de ridicat ca sa nu te arzi.
Daca totusi vrei un fond de ten care sa matifieze incearca Dream Matt Mouse de la Maybelline (nu garantez ca e necomedogen) si o pudra matifianta. Exista una translucida la Miss Sporty care se presupune ca absoarbe excesul de sebum si usuca cosurile. Totusi, cum am mai zis, cel mai bine ar fi sa optezi pt. dermatocosmetice.
rosebud
Postat pe 13 Mai 2009 20:20
poti folosi dupa fomdul de ten ,o pudra si automat tenul nu mai are aspect lucios
kudika034806
Postat pe 24 Iulie 2009 13:14
*fondul
kudika034806
Postat pe 24 Iulie 2009 13:15
de la roche posay e foarte bun.isi merita banii
matrioska
Postat pe 24 Iulie 2009 15:00
De obicei nu ma machiez, imi place sa fiu naturala. Dar am urmat sfatul unei prientene si am folosit pudra minerala... aspectul uimitor.
Parca nici nu eram machiata! :)
danna06
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:01
Cu marca de pudra minerala ai folosit?
rosebud
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:11
Pudra minerala de la Bellapierre...
Am gasit un site cu un astfel de produs; glamy.ro
:)
danna06
Postat pe 14 Decembrie 2009 10:05
Mie imi place Clinique
Kathara
Postat pe 14 Decembrie 2009 10:37
Buna!
Conteaza foarte mult cum iti intretii tenul o perioada mai lunga...iti spun din experienta surorii mele!Nu exista crema miracol dar in timp iti poti aduce tenul pe linia de plutire adica la textura unui ten normal. Ea a folosit 6 luni un set de produse de la artistry,essentials se numesc pentru ten gras!
Daca te ajuta si doresti mai multe informatii uite siteul:
http://www.amway.ro/
este o bara rosie unde scrie oaspeti:
scrie-ti numele, iar la "identificatorul gazdei"
scrie:oana1

O seara buna!
Capjuna
Postat pe 3 Februarie 2010 20:14
Eu am tenul gras si mereu am probleme din cauza excesylui de sebum cu tenului.
De cand am inceput folosesc in fondul de ten ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil)de la Thursday Plantation, tenului meu a inceput sa isi revina.
Tenul nu mai are probleme cu cosurile, iar excesul de sebum este foarte bine controlat.
Il recomand, sanatate!
Turtureanu_Serafima_1
Postat pe 2 Iunie 2014 18:49
Buna! Si eu am tenul gras si cu probleme, dar recent am descoperit o gama de cosmetice frantuzesti, destul de noi pe piata noastra. Au si un fond de ten Mat cu acoperire foarte buna. Iar pretul este destul de micut, am dat 28 lei pe el. Eu i-am gasit undeva in Galeriile Titan, au un stand acolo, dar am inteles ca exista si un site de pe care poti comanda. Ah.. si firma se numeste Laura Clauvi. (uitam esentialul:)))
cucuruz
Postat pe 23 Septembrie 2014 11:54
Eu folosesc pe timp de vara cand sunt bronzata Soleil tan de chanel, este o baza de machiaj pentru piele bronzata.Este singurul machiaj care rezista pe timp de vara fara sa am senzatia de ungere a fetei.Exista o singura nuanta.In rest folosesc produsul lancome pentru ten cu probleme, care contine si un corector.Sunt preturi destul de mari dar cel de vara imi ajunge pentru 3-4 luni si zic merita pretul aproximativ 50 euro
sysylysy
Postat pe 9 Octombrie 2014 12:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Max Factor, L'oreal si Maybelline 13 De la: Lexy87 17 Martie 2012 16:31
Nou in Romania.....BeDiamonds, mari oportunitati de castiguri nelimitate!!!! 1 De la: dana92 22 Iunie 2009 17:57
Produse Cosmetice Profesionale 23 De la: Ella_all3 15 Iulie 2016 10:05
Un VIS implinit!Esti seful tau! 1 De la: anycyka 3 Februarie 2010 11:57
inscriu reprezentanti oriflame=cititi va rog 19 De la: adina_Oriflame 18 Iulie 2018 14:34