Setari Cookie-uri

cum ne purtam cu nesimtitii

in primul rand vreau sa va salut si sa multumesc celor care isi vor da cu parerea pe acest topic.
motivul care ma face sa scriu aici este ca sunt obligata sa inghit niste persoane pe care pur si simplu nu le suport. este vorba de fratele iubitului meu si de prietena lui. sunt niste oameni care nu au absolut nimic in comun cu noi, cu alt sistem de valori decat al nostru. in timp ce noi suntem linistiti si ancorati in realitate, ei sunt plini de fitze si figuri de parca ar fii din vreo familie regala sau ceva asemanator...
nici iubitul meu nu se simte confortabil si incercam sa ii evitam pur si simplu dar ei insista si pur si simplu se lipesc de noi. daca noi plecam la munte cu prieteni, vin si ei, nici macar nu intreaba daca pot veni, doar anunta ca vin cu noi...daca iesim cu prieteni in oras la fel...se autoinvita la noi acasa...si atatea momente de genul asta ne fac sa ne pierdem rabdarea. dat fiind faptul ca niciodata nu au fost frati in adevaratul sens al cuvantului, nu sunt nici apropiati nici nimic...doferiti complet...ei bine, nu stim ce sa facem ca sa se termine odata situatia asta. tin sa specific ca daca avem o discutie pe acest subiect ne ar trata ca pe niste prosti...pentru ca noi stim sa facem de mancare si curatenie in timp ce el sta tolanit pe canapea iar ea e o diva care isi pileste unghiile. se cred superiori.
astept cu speranta sfaturile voastre! multumesc
silent
Postat pe 24 Martie 2009 15:01
Nu le mai aduceti la cunostiinta programul vostru ,daca nu sunt la curent cu faptul ca voi iesiti duminica in oras de exemplu ...nu au cum sa se autoinvite

Daca se autoinvita la voi acasa ....unul dintre voi tre sa fie mai nesimtit ( de preferat al tau ) si sa-i aduca la cunostiinta fratelui ca in seara ,,asta'' vrea sa-si faca iubita sa transpire sau ceva pe aproape
iris_4_ever
Postat pe 24 Martie 2009 15:05
Ai auzit de indiferenta?...face minuni
BogdanPaul
Postat pe 25 Martie 2009 05:14
..nesimtitii fie ei din familie sau din orice alta parte au darul asta sa ne faca sa ne simtim cum spui tu NUMAI daca le dam voie..mi se pare ca stiti bine cine sunteti si credeti in asta, asa ca unii ca ei ar trebui sa nu poata sa va faca sa va simtiti fraieri...puteti scapa de prezente inoportune prin sinceritate care nu trebuie neaparat sa fie nesimtire dar daca e nevoie e buna si o doza din asa ceva numai asa, ca sa nimeriti un limbaj comun hehe..."avem treaba" sau "nu e treaba ta" sau "intimitate...iti spune ceva cuvantul asta?"..sau chiar "ma deranjezi si nu imi place compania ta"..clar si la obiect... candva eram victima nesimtitilor din cauza ca imi era greu sa refuz e cineva cand ma ruga ceva chiar daca abuza de timpul si rabdarea mea...cand am invatat sa spun si "nu" din cand in cand ei incercau sa ma faca sa ma simt prost folosind amabilitatea mea naturala impotriva mea si la inceput reuseau..pana cand cineva , persoana la a carei parere tineam mult, mi-a zis cam asa :"stii cine esti nu?..iti place ca esti asa si te simti deosebita..esti deosebita si n-ai nevoie de parerea unui nesimtit sau recunoasterea lui asa ca trebuie sa te doara in c... de parerea lui"...returnez public favoarea dand mesajul mai departe...curaj si tovalul gros cand e necesar
fleurdecocous
Postat pe 15 Mai 2009 09:49
chiar ca asta e nesimtire curata....incearca sa fii indiferenta cu ei...si atunci cand mai iesiti pe afara cu prietenii nu le mai spuneti ..da ce..ei nu au prietenii lor ..nu au alta treaba mai buna decat sa va stea pe cap...chiar ca sunt nesimtiti...lor le-ar conveni daca s-ar pune in situatia voastra? incercati amandoi sa fiti indiferenti ..poate chiar sa le raspundeti cu aceiasi moneda....vede ti va de treaba voastra si nu-i mai bagati in seama..poate asa se vor simti si ei:P multa bafta si ai grija ce faci:)
lilone
Postat pe 15 Mai 2009 10:23
Va recomand cartea lui Radu Paraschivescu "Ghidul nesimtitului". Descrie absolut toate formele de nesimtire.
Lucia1971
Postat pe 15 Mai 2009 10:25
buna! parerea mea este ca voi sunteti de admirat si nu ei , asta din cate am citit de la tn . in al doilea rand nu ii mai lasati sa afle unde mergeti , ce faceti si alte planuri de ale voastre. tratati-i cu indiferenta si daca ei mai au un strop de bun simt in ei isi vor da seama de motivul pt care ii ignorati.succes in lupata cu nesimtirea
orhidee
Postat pe 10 August 2009 18:22
cu nesimtire ..
gugulina74
Postat pe 10 August 2009 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadou pentru iubit de craciun. 2 De la: elena_simona07 16 Decembrie 2012 15:59
Sex departe de casa? 19 De la: Mr_S 16 Iulie 2010 00:19
Innebuneste-l 4 De la: piper 19 August 2009 15:11
CEntura de castitate 5 De la: luyyzz 3 Iulie 2009 16:42
Cand APRECIEZI dupa ce ai pierdut. 1 De la: flory_florin 13 Iulie 2012 13:22