Setari Cookie-uri

epilare definitiva cu IPL...si-a facut cineva?cine are ceva detalii concrete?

am mustata si barbie...dar acuma nu va imaginati ca e geva super mare pt ca spre deosebire de alte tipe care au eu ma epilez destul de des si nu se vede...dar am vazut la tv in ultima vreme ca e cea mai noua tehnica aparuta...si ca nu e dureroasa, cel putin asa s-a zis, si m-am interesat la noi in cluj...si nu e chiar asa de scump si inaccesibil...
dar...dar am citi pe net...despre epilarea respectiva...si am intrebam dak stie cineva cum e..c.are sunt riscurile?si-a facut vreuna din voi...ca pana acuma mi se parea cel mai rezonabil tip de epilare din cate am citit...si poate chiar as scapa de chinu asta saptamanal...
va pup pe toate si astept sfaturi:))))))))))
angelina_
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:41
depinde de culoarea parului.........daca esti bruneta s-ar putea sa arunci banii aiurea(cum au facut mai multe pers) eu am facut direct laser si e super,aproape nu mai am par,asa ca daca este asa ceva in cluj poti face fara pb,insa ipl nu e f recomandat. bafta
irenne15
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:16
Buna fetelor,sant mai noua pe-aici ,de fapt chiar f noua :D.
Eu sant la a 5-a sedinta de epilare (definitiva) mi-am facut axilele si barbia ,si sant multumita de rezultat .As mai avea o singura sedinta de facut ,si gata cu parul!
Sant bruneta ,iar la axile aveam o pilozitate destul de abundenta...acum ...chiar si pigmentarea aceea inestetica a disparut !!!
doricutza
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:20
Doricutza..imi poti spune si mie la ce clinica ai fost tu ? Eu am tot rasfoit internetul dar parerile privind clinicile mai bune sunt impartite...
me_kyky
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:17
Eu sant din Sibiu ,si aici avem o clinica PHR Clinique se numeste ...o cunosc pe tipa de acolo f bine ,este o draguta ,iti explica absolut tot ce vrei ,daca te intereseaza iti dau nr ei .Dar poti cauta si pe net,dupa numele clinicii.
doricutza
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:41
daca te intereseaza o clinica in bucuresti iti pot da adresa unde am fost eu..........sunt super multumita si de preturi si de rezultate,sunt la a 2 a sedinta si aproape nu mai am par. calea vacaresti,nr 203 A,et 1,tel 0720664450
irenne15
Postat pe 25 Aprilie 2009 22:11
da..dar din cate am inteles acolo lucreaza cu laserul...deci nu IPL..nu stiu ce sa cred :|
me_kyky
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:57
da,cu LASER care este mult mai bun decat IPL......poti sa incerci pe o zona mai mica sa vezi rezultatele(cum am facut si eu)...
irenne15
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:26
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 00:25
De la: irenne15, la data 2009-04-27 11:26:13da,cu LASER care este mult mai bun decat IPL......poti sa incerci pe o zona mai mica sa vezi rezultatele(cum am facut si eu)...

un site ceva au ? si km c preturi sunt..? mai scumpe k la ipl?

10nails
Postat pe 5 Iunie 2009 18:08
Stiti ca definitiva inseamna de fapt cativa ani, da?
Kathara
Postat pe 5 Iunie 2009 18:18

un site ceva au ? si km c preturi sunt..? mai scumpe k la ipl?

[/quote]


nu stiu daca au site dar poti suna si-ti dau fetele detalii mai multe. preturi.........nu stiu ce sa-ti spun ca mie mi-au facut o oferta foarte buna de asta e mai bn sa suni si sa vb. nr este 0720664450
irenne15
Postat pe 6 Iunie 2009 17:49
Nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar cine vorbeste de superioritatea laserului nu stie ce inseamna IPL.
Dpdv cronologic si tehnologic IPL-ul este net superior. Energia luminoasa este distribuita pe o suprafata mai mare si UV (care sunt nocive) sunt filtrate. Au aparut IPL-uri din ce in ce mai performante, de la IPL i 200, apoi i 300, acum i400 (care e enorm de scump) Este extrem de eficient, bineinteles cu conditia de a se seta cum trebuie energia luminoasa, in functie de tipul de piele. Asta tine de priceperea operatorului. Nu doare deloc, doar o senzatie de intepatura de o fractiune de secunda.Sunt necesare 6-8 sedinte, la interval de o luna si trebuie o pregatire pre si postepilare; asta ti se va spune la sedinta de testare.
Intra pe www.dandysalon.ro si o sa afli mai multe.
In mod sigur e cea mai buna metoda. Succes!

Postat pe 7 Iunie 2009 17:50
nu stiu de ce am impresia ca tu lucrezi in acest salon si incerci sa-l promovezi...........dar in fine mai ai multe de invatat despre laser si IPL. prima data ar trebui sa testezi si una si alta ca sa vezi diferenta si apoi sa zici care e mai bun.........intr-adevar au aparut si IPL-uri foarte bune care inca nu exista la noi in tara. eu insa o sa continui treaba cu laserul pentru ca sunt foarte multumita si nu o sa ma convinga nimeni ca IPL-ul e mai bun.
irenne15
Postat pe 11 Iunie 2009 11:26
buna.ma gandeam si eu la epilarea definitiva.dar nu stiu nimic despre eventualele efectele negative.daca ma puteti ajuta cu ceva informatii.si ..e adevarat ca daca te epilezi definitiv la axila nu mai transpiri(zicea o amica ca ar fi citit pe undeva).multumesc anticipat

geanigi
Postat pe 30 August 2009 22:09
De la: geanigi, la data 2009-08-30 22:09:19buna.ma gandeam si eu la epilarea definitiva.dar nu stiu nimic despre eventualele efectele negative.daca ma puteti ajuta cu ceva informatii.si ..e adevarat ca daca te epilezi definitiv la axila nu mai transpiri(zicea o amica ca ar fi citit pe undeva).multumesc anticipat





ceara si penseta sunt cele mai bune, crede-ma ... am facu 15 sedinte cu zezultate bune pentru 4 ani dupa care parul a reaparut parca mai des (poate este doar o impresie). Am aruncat niste bani aiurea asa ca ia ti gandul...dar daca vrei neaparat sa o faci ar fi bine sa te intteresezi la coquette, este cea mai buna clinica de IPL
Aphrodite
Postat pe 30 August 2009 22:17
maradonna, sa inteleg ca epilarea e valabila doar 4 ani?? ai avut ceva efecte nedorite?? sa stii ca, chiar si ptr 4 ani, m-as risca..urasc epilatul asta..si la mine tre sa-l practic saptamanal..ca am ceva desis... :D
geanigi
Postat pe 31 August 2009 09:10
Nu este mai bun laserul decat ipl-ul si nici invers, sunt putin diferite. Unele persoane au rezultate mai bune cu laserul (de obicei cele cu fir negru si gros), altele cu ipl-ul. Asa cum sunt modele noi de ipl, la fel apar si modele noi de laser.
Eu am facut cu ambele, la Coquette in Bucuresti. Sunt multumita de personalul de acolo. In general caut sa fac sedintele de epilare definitiva la o clinica de specialitate, nu la saloane.
Cat de sigura e, eu am intrebat vreo 3 dermatologi si nu mi-au zis de niciun efect nedorit.
Intr-adevar, nu e definitiva, sunt necesare niste sedinte de intretinere dupa ce termini sedintele initiale, cam una pe an sau la 6 luni. Sunt fire de par care stau intr-o faza latenta si ies mai tarziu, cel putin asa mi s-a explicat, de aia ies fire peste cativa ani.
Eu sunt multumita per total, pt ca ma saturasem de fire pe sub piele si de desimea lui si mai ales faptul ca trebuia sa il astept sa screasca ca sa fie smuls. Asa macar am o sedinta la un an si in rest am pielea de bebelus (mai ies cateva fire razlete, dar foarte subtiri, anemice, decolorate si care cresc foarte greu, pe care le indepartez cu lama la catva timp...)
Nu stiu cine zicea ca nu doare, depinde poate in ce zona s-a facut, de obicei cand parut nu e negru atunci nu doare dar nici nu prea actioneaza (am patit eu pe coapse, am facut o sedinta de proba si nu prea am avut rezultate pt ca am parut deschis la culoare).
In rest, unde parul e mai inchis, doare destul, e suportabil, dar inghinal de exemplu e crunt. Imi venea sa ma urc pe pereti la primele sedinte, apoi cand nu mai sunt multe fire, e mai ok cu durerea.
La gambe la fel, la inceput mai era cum mai era, mai ales portiunea spre glezna, unde firul e mai inchis. La axila ar fi trebuit cica sa doara ca inghinal, doar ca mie mi s-a parut mult mai ok. Nu am facut la nivelul fetei, am inteles ca la mustata doare mai tare, in rest e rezonabil, e de inteles in zona aia sa doara. Oricum, e o durere suportabila, de scurta durata, o secunda fiecare portiune, si eu zic ca merita.
wildstyle
Postat pe 31 August 2009 09:24
wildstyle, m-ai convins...am sa apelez si eu cat de curand la ei..dar..nu inteleg de ce tre sa mai dai cu lama??? sunt asa dese de nu merge cu penseta??mercic
geanigi
Postat pe 31 August 2009 12:54
Pentru ca dupa ce incepi "tratamentul" cu laser/ipl, n-o sa mai ai voie sa smulgi firul, pt ca se actioneaza asupra radacinii, si odata smulsa, nu mai are asupra cui actiona laserul (mai mult, ea se va regenera dupa ce probabil tu faci sedintele initiale/de mentinere). Plus ca de asta te duci la sedintele de mentenanta apoi, ca sa distrugi ce mai apare, ca altfel ai putea sa smulgi acele firisoare si pun pariu ca multa vreme nu mai iese nimic in zonele respective, dar nici laserul n-o sa le mai distruga si revii la smulsul firului de dinaintea inceperii epilarii definitive.
Pe parcursul sedintelor initiale, minime (daca nu continui si cu cele de intretinere dupa), nu ai voie sa te epilezi decat cu crema sau lama, exact modalitatile care nu presupun smulgerea firului de par, tocmai pt ca la urmatoarea sedinta sa ai asupra cui actiona cu laserul/ipl-ul.
Mai este indicat ca sa incetezi epilatul prin smulgere pe zona ce urmeaza a fi epilata definitiv, cu aproximativ 1 luna jumate-doua inainte de prima sedinta, din acelasi motiv.
Zona trebuie epilata (crema sau cu lama) cat mai proaspat inaintea sedintei, tocmai pt a se actiona asupra radacinii si a nu se dispersa energia pe lungimea firului. Nu se poate compara rasul cu lama de dinaintea epilarii definitive, cand te iriti, cu cel dintre sedinte, cand firul este subtiat, pielea isi revine, etc.

Sfatul meu este sa continuati cu acele sedinte de intretinere dupa, pt ca toata viata se vor regenera cateva firisoare, si daca nu sunt distruse, se aduna...
La zona inghinala, sunt probleme cu suprafata din zona labiilor, unde cedeaza f greu firul de par, unde durerea este f mare si de aceea tot timpul se micsoreaza intensitatea laserului/ipl-ului. Se raresc mult, nu zic, dar acolo ies mai multe decat pe linia bikini sau pe partea din fata. Eu am 9 sedinte inghinal, pe margini (linia bikinului) nu a mai crescut nimic inca de la primele sedinte, dar imi ies fire tocmai pe zona de care vorbeam.
Cum am mai zis, sunt multumita, chiar daca mai am cateva fire, dar eu am avut mari probleme cu firele pe sub piele si acum nu mai am deloc problema asta.
wildstyle
Postat pe 31 August 2009 13:25
De la: geanigi, la data 2009-08-31 09:10:54maradonna, sa inteleg ca epilarea e valabila doar 4 ani?? ai avut ceva efecte nedorite?? sa stii ca, chiar si ptr 4 ani, m-as risca..urasc epilatul asta..si la mine tre sa-l practic saptamanal..ca am ceva desis... :D



-depinde de organismul fiecarei, la mine a durut 4 ani
-efecte nedorite nu am avut
-foarte important e sa faci set de analize ca la urma urmei te expui la niste raze..
-daca ai pielea inchisa mai bine renunta ca ai putea sa ramai cu niste cicatrici
Aphrodite
Postat pe 31 August 2009 17:10
Am ajuns in sfarsit si eu la aceasta epilare de lunga durata. La inceput mi-a fost un pic teama si am fost la o sedinta doar pentru axila. Dupa ce am vazut ca nu este dureros, este doar o senzatie ciudata ca o intepatura calda, am inceput si sedintele pentru picioare. Pana acum am fost la 2 sedinte si me mi se pare ca se vad deja rezultatate. Recomand cu caldura clinica Esthera la care am fost. Intradevar nu este foarte ieftin, dar cred ca merita. Plus ca au discount de 15% daca platesti toate ce 6 sedinte de lainceput, ceea ce inseamna aproape o sedinta gratuita.
Cori84
Postat pe 24 Septembrie 2009 21:20
Buna.eu mi-am cumparat de curand un aparat de epilat cu ipl Philips Lumea 2001, l-am luat de la Viena pt ca la noi in tara nu se gaseste, mi l-a recomandat o amica , era f multumita de el , am facut si eu o sedinta , iar acum astept rezultate.va tin la curent cu se intampla.
kudika349111
Postat pe 6 Ianuarie 2011 12:43
De la: kudika349111, la data 2011-01-06 12:43:46Buna.eu mi-am cumparat de curand un aparat de epilat cu ipl Philips Lumea 2001, l-am luat de la Viena pt ca la noi in tara nu se gaseste, mi l-a recomandat o amica , era f multumita de el , am facut si eu o sedinta , iar acum astept rezultate.va tin la curent cu se intampla.



REZULTATELE O SA LE VEZI ABEA DUPA A 3 A SEDINTA SPUN CEI DE LA PHILIPS !!!

EU AM DISCUTAT CU CINEVA CARE L A FOLOSIT IN SPANIA SI DUPA A 5 A SEDINTA ADIO PAR !!! EPILATORUL ARE ACELE 5 TREPTE DE PUTERE FIECARE DESTINATA PENTRU TIPUL DE PIELE (TEN) CARE IL AI !!!

VAND EPILATOR PHILIPS LUMEA ...NOU IN CUTIE , NEFOLOSIT EVIDENT ADUS DIN STRAINATATE !!!

CINE ESTE INTERESAT(A) DE EPILATOR :300 EURO SAU MYKE_TATTOO
MYKE_TATTOO
Postat pe 15 Mai 2012 12:47
De la: MYKE_TATTOO, la data 2012-05-15 12:47:08
De la: kudika349111, la data 2011-01-06 12:43:46Buna.eu mi-am cumparat de curand un aparat de epilat cu ipl Philips Lumea 2001, l-am luat de la Viena pt ca la noi in tara nu se gaseste, mi l-a recomandat o amica , era f multumita de el , am facut si eu o sedinta , iar acum astept rezultate.va tin la curent cu se intampla.



REZULTATELE O SA LE VEZI ABEA DUPA A 3 A SEDINTA SPUN CEI DE LA PHILIPS !!!

EU AM DISCUTAT CU CINEVA CARE L A FOLOSIT IN SPANIA SI DUPA A 5 A SEDINTA ADIO PAR !!! EPILATORUL ARE ACELE 5 TREPTE DE PUTERE FIECARE DESTINATA PENTRU TIPUL DE PIELE (TEN) CARE IL AI !!!

VAND EPILATOR PHILIPS LUMEA ...NOU IN CUTIE , NEFOLOSIT EVIDENT ADUS DIN STRAINATATE !!!

CINE ESTE INTERESAT(A) DE EPILATOR :300 EURO SAU MYKE_TATTOO


ce-i aia myke_tatoo? ce valoare are?
kiss_my_ass
Postat pe 15 Mai 2012 12:50
MYKE_TATTOO ..... ESTE UN ID...... BINE INTELES ESTE POSTAT CU INTENTIA DE A OFERII EXPLICATII MAI DETALIATE CELOR CE DORESC SA ACHIZITIONEZE EPILATORUL !

IRONIA TA NU PREA ISI ARE ROSTUL !!!

RECTIFIC PRETUL PENTRU EPILATORUL PHILIPS LUMEA = 1000 RON
MYKE_TATTOO
Postat pe 16 Septembrie 2012 18:23
Buna! Ai putea te rog sa imi spui si mie ce parere ai despre Philips Lumea? Si eu sunt in Anglia si mai putin ma intorc in tara si nu stiu ce sa fac, mi l-as comanda dar as vrea sa mai aud niste pareri. Mersi!
kudika_17847
Postat pe 8 Octombrie 2012 16:57
Eu mi am cumparat acest aparat acum 2 luni si pot spune ca la mine se vad deja rezultate dupa a treia sedinta.Firul de par creste mult mai greu ex.inainte trebuia sa ma rad vara in fiecare zi iar acum cam dupa 5 zile incepe sa creasca.O sedinta o fac la distanta de 2 saptamani si ce e important nu trebuie sa fi bronzata.Sunt multumita de acest aparat pana acum.
morandi999_yahoo_com
Postat pe 18 Mai 2015 01:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am o problema vreau sa vad daca o pot rezolva 12 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:42
despre anticonceptionale 9 De la: marinelastanescum 4 Octombrie 2009 00:43
epilatul cu zahar ? 19 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:41
Epilare definitiva cu IPL la Nomasvello! 1 De la: justdreamer 2 Februarie 2012 22:46
epilator laser 6 De la: kudika319234 8 Septembrie 2010 13:20