Setari Cookie-uri

Gelozia-boala sau un sentiment nascut din prea multa iubire?

Buna! am pus aceasta intrebare pentru ca nu i gasesc raspuns niciodata Am prieten de mai bine de un an si nu stiu de ce dar amandoi suntem foarte gelosi.Pe langa asta,ne iubim foarte mult si nu vrem sa ne despartim niciodata.Insa de multe ori ne certam din cauza geloziei,mai ales ca el acum e la facultate si ne vedem doar la sfarsit de saptamana .Ma ajuta si pe mine cineva? Va pup
Printessa17
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:17
Gelozia... o fi lipsa increderii
andreea1976
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:23
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:23:56Gelozia... o fi lipsa increderii

nuuuu este dovada iubirii
cica cine nu-i gelos nu iubeste
coffeeta
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:25
De la: coffeeta, la data 2009-04-02 18:25:21
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:23:56Gelozia... o fi lipsa increderii

nuuuu este dovada iubirii
cica cine nu-i gelos nu iubeste


Da de acord.....in doze mici
Dar cand apar tente paranoice? atunci e boala
andreea1976
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:27
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:27:25
De la: coffeeta, la data 2009-04-02 18:25:21
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:23:56Gelozia... o fi lipsa increderii

nuuuu este dovada iubirii
cica cine nu-i gelos nu iubeste


Da de acord.....in doze mici
Dar cand apar tente paranoice? atunci e boala

toata lumea sufera de ceva,nu?
coffeeta
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:29
Gelozia e buna in doze reduse ..altfel ...gelozia sucks big time !!!
__LL__
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:32
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:27:25
De la: coffeeta, la data 2009-04-02 18:25:21
De la: andreea1976, la data 2009-04-02 18:23:56Gelozia... o fi lipsa increderii

nuuuu este dovada iubirii
cica cine nu-i gelos nu iubeste


Da de acord.....in doze mici
Dar cand apar tente paranoice? atunci e boala


__LL__
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:32
io din prea multa gelozie... dar ma rog, indreptatita am avut parte numai de duireri de cap, nopti planse shi nedormite... certuri... hmmmm... mai bn k am terminat-o! io cred k voi doi nu prea avetiincredere unul in altu... shi tu zici k el e la facultate... hmmmmm deci dupa ce k n ai incredere in el... nici tu nu prea esti sigura de ceea ce reprezinti pt el....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:38
Cu sigurantza e o boala, si inca una f grea . E foarte greu de avut o relatie cu cineva care e excesiv de gelos .... rezista doar in varianta in care , tu , ca si partener de cuplu al celui gelos te izolezi de toti ceilalti din jurul tau, ridici un zid de care nimeni sa nu treaca, in asa fel incat sa nu aiba motive de suspiciune care sa-i alimenteze gelozia ..............
arabela_3000
Postat pe 11 Iunie 2009 12:19
imi pare rau, dar nu exista "prea multa iubire"... gelozia nu prea are legatura cu iubirea, tine maii mult de posesie, de frica de a nu fi inselas, parasit... iubirea inseamna incredere unul in celalalt, respect fata de persoana iubita si intimitatea lui... nu prea vad rostul geloziei. daca ea apare, relatie are de suferit
rock_the_angel
Postat pe 11 Iunie 2009 14:07
buna:) tocmai asta e problema.la inceputul relatiei eu nu vroiam sa tin la el pentru k avusesem de suferit inainte.si tocmai asta faceam.eram independenta,ieseam singura.insa cu trecerea timpului am inceput sa ma izolez ca sa nu i mai dau motive.ceea ce am constatat e k la varsta mea(17 ani) e prea mult.am nevoie de libertate,sa ma distrez pentru k mai incolo n o sa mai am timp de asta...si d fiekre data knd ii ziceam sa mergem undeva ba nu avea chef sau alte motive.acum am decis sa mai ies si singura.si am facut asta knd el era la bucuresti.si bineinteles k a kutat motive de cearta.si chiar nu stiu ce sa mai fac...
Printessa17
Postat pe 11 Iunie 2009 17:41
nu-mi place o persoana prea geloasa, prea posesiva....m-ar enerva si m-ar plictisi. toti suntem un pic gelosi, dar ce e mult strica. gelozia excesiva aduce automat izolare, dupa cum bine a zis fata care a initiat topicul. si nu se merita......nu zice nimeni ca trebuie sa fim egoisti, sa ne gandim numai la noi si la placerea noastra, dar nici sa ne jertfim pt oameni care au paranoia....fiecare trebuie sa aiba si niste lucruri ale lui, spatiu personal....nu ca sa faca cine stie ce, ci pt a nu fi sufocat si plictisit.
mkdisk
Postat pe 15 Iunie 2009 15:50
si eu sunt ft geloasa....extrem de geloasa dar nu ma arat...asa ar trebui sa incerci sa faci si tu...chiar daca te macina gelozia, nu arata asta prea des mai ales daca va certati pe aceasta tema.....stii uneori dintr-o prostie te poti certa cu persoana iubita....cel mai bn e sa eviti cat mai mult certurile.....altfel relatia devine stresanta, cu timpul nu o sa-ti mai faca placere sa te intalnesti cu iubitula
mady_puppy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:03
Hmm....eu cred ca e umpic din fiecare. adica si din prea multa iubire si din lipsa increderii...

Intrebarea mea este: Ce faci ca sa iti revii daca deja te-a prins microbul? cumm faci sa ai din incredere?
nitura
Postat pe 17 Iunie 2009 15:34
eu zic ca e din cauza neincrederii... sau probabil iubirea este de fapt un alt cuvant pentru nebunie si cand iubesti prea mult incepe sa ti se faca frica de despartire ...
Rock_this
Postat pe 18 Iunie 2009 13:08
Pai daca zici k va iubiti asa mult eu zic k nu ai motive de gelozie..
Poate voi luati gelozia k p o dovada a dragostei dar aceasta dovada ucide incet si sigur..O stiu din proprie experienta..discutati si ajungeti la o intelegere pana nu e prea tarziu;))
kudika034693
Postat pe 18 Iunie 2009 19:03
Gelozia e normala. Devina anormala atunci cand se transforma in posesivitate. Mai exact, in posesiune. "Eu am; e al meu". In acel moment devine egoism.
De ce anume ne este de fapt frica? De a pierde persoana in sine, sau de senzatiile care pot sa apara atunci cand persoana respectiva dispare? Si de aici, vine reversul intrebarii: ce iubim de fapt? Persoana sau senzatiile si starile pe care ni le provoaca?
Retorice intrebarile mele....
Sau poate nu.
UnYang
Postat pe 18 Iunie 2009 19:10
buna!nu cred neaparat k e o boala!fiecare dintre noi reactioneaza diferit in mometele de gelozie nu cred k trebuie sa fim gelosi sau cel putin sa nu aratam asta
justsingle
Postat pe 18 Iunie 2009 19:19
nu e boala e un sentiment care deriva din iubire din dorinta de a "dispune" de cineva si care trebuie tinut sub control, ca de nu.............
no_more
Postat pe 18 Iunie 2009 19:58
hmm..pe la 17 ani imi aduc aminte ca m-am indragostit pt prima oara si vre-un an de zile am iubit fara gelozie.eram inocenta pt el,naiva pt prietenele mele...dar era o" stare" perfecta in cuplu. el eraun pic gelos dar nu arata niciodata(asta am aflat mai tarziu),ceea ce era cam ....deranjat pt mine,fiind fata. e interesant sa ai incredere deplina in partener. sentimentul ca "apartinem unul altuia" era mai profund si stabil fata de acela care ti-l aduce gelozia(o stiu si pe asta). gelozia vine din posesivitate si un pic de neincredere,that's all folks!
mika_i
Postat pe 20 Iunie 2009 09:52
gelozia va distruge totul.am patit-o din prea multa iubire.amandoi ne iubeam mai mult decat orice pe lumea asta, aveam totul...am pierdut totul...probabil din frica de a nu fi raniti , inselati, am reactionat asa fiind foarte posesivi si exagerati...acum chiar daca am mai incerca sa refacem ce a fost totul e pierdut,ne-am ranit cu prea multe vorbe si neincredere fara motiv...asa ca incercati sa va temperati gelozia pentru ca nu aduce decat rau in relatia voastra!
dadaomi
Postat pe 20 Iunie 2009 10:47
apropo,ce zodie sunteti voi 2?
mika_i
Postat pe 21 Iunie 2009 13:47
Buna:P eu sunt sagetator si el e leu;)) :D
Printessa17
Postat pe 29 Iunie 2009 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A-ti apela vreodata la TEST DE FIDELITATE? 1 De la: r_girl 13 Mai 2009 10:39
Fostii ma cauta 1 De la: kudika_1034372 20 Octombrie 2018 00:51
inselat de sotie 6 De la: lucius6 21 Octombrie 2016 15:25
Ma tradat desi eram nedespartite 29 De la: GeEoRgI436744 2 Septembrie 2014 15:20
cum sa-l fac sa aiba incredere in mine? 18 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03