Setari Cookie-uri

operatia cu laser de corectie a vederii

Daca intereseaza pe cineva, eu am apelat la aceasta interventie si va pot raspunde la intrebari. Am vazut ca pe alte forumuri este o nebuloasa totala cand vine vorba de aceasta interventie , si acum ca m-am lamurit cum sta treaba ...va zic si voua!
aleena83
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:59
Ai avut miopie? Cat costa operatie? Unde ai facut-o? Care sunt riscurile? Ce rezultate ai avut? Am auzit multe pareri pro si contra. Poate ne lamuresti tu
Petek
Postat pe 7 Aprilie 2009 18:04
Da am avut miopie corelata cu astigmatism. Operatia este destul de scumpa ...:( , eu am platit 6300 ron. Citisem si auzisem si eu tot felul de pareri si pro si contra. M-am hotarat sa ma risc si bine am facut. Interventia in sine este foarte usoara. Dureaza 20 de minute pentru ambii ochi, si nu simti niciun fel de durere. Pentru mine partea tragica a fost dupa operatie pentru ca trebuie sa stai cu ochii inchisi pana a doua zi cand te duci la control, si m-am plictisit ingrozitor. Toata lumea se uita la televizor si eu puneam tot felul de intrebari, de genul dar cum, dar ce a facut, ce zice? La un moment vorbeam singura ca plecasera toti din camera si eu nu mi-am dat seama.
Rezultatele sunt uimitoare ! Cred ca vad mai bine decat vedeam inainte sa-mi pun ochelari! Si cam asta ar fi tot.... Dar trebuie avut mare grija la cine te duci sa faca operatia: e singurul lucru care merita investigat bine de tot.
aleena83
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:31
BRAVO! cred ca de medic depinde totul. Ce dioptrii aveai inainte?
Petek
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:48
-1 si e foarte important ca dioptriile sa fie stabile ,eu nu le mai schimbasem de 4 ani. Pe mine m-a operat doctorul Moraru de la Oculus din Bucuresti. Cam haos si debandada la clinica cu organizarea, dar stiam ca e cel mai bun doctor si am stat si am suportat.
aleena83
Postat pe 9 Aprilie 2009 08:48
multumesc de informatii
Petek
Postat pe 9 Aprilie 2009 21:04
De la: aleena83, la data 2009-04-06 08:59:56 Daca intereseaza pe cineva, eu am apelat la aceasta interventie si va pot raspunde la intrebari. Am vazut ca pe alte forumuri este o nebuloasa totala cand vine vorba de aceasta interventie , si acum ca m-am lamurit cum sta treaba ...va zic si voua!


da da da da ! pt miopie se poate??
auzisem ca tre sa am 18 ani impliniti, ma rog..mai am o luna pana fac 18
dar nu stiu prea bine de costuri ....in jur de 300 de euro intelesesem eu de la cineva

imi dai si mie cateva detalii? te rog?
arhanghel
Postat pe 20 Mai 2009 09:25
aa...ok...acum vad si eu celelalte mesaje scuze...mi se incarca greu pagina
arhanghel
Postat pe 20 Mai 2009 09:27
De la: arhanghel, la data 2009-05-20 09:27:18aa...ok...acum vad si eu celelalte mesaje scuze...mi se incarca greu pagina
julias
Postat pe 20 Mai 2009 12:25
www.eye.ro
julias
Postat pe 20 Mai 2009 12:25
Buna ,imi poti oferi mai multe detalii despre aceasta operatie?si eu urmeaza sa ma operez in iunie.Lasa -mi id tau de mes sa putem discuta.Ms mult !
alina_ale65
Postat pe 20 Mai 2009 16:13
Si un amic si-a facut o astfel de operatie la Bucuresti. Este foarte incantat de rezultate...nu mai are nevoie deloc de ochelari...chiar vede surprinzator de bine..
Desi nu port ochelari...eu daca as fi in situatia aceasta..as face-o 100%.
MaRa16
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:22
Buna!si pe mine ma intereseaza foarte tare operatia. Eu am 19 ani si medicul meu oftalmolog la care merg de cativa ani mi-a spus k nu imi recomanda,ca nu prea ar fi de accord cu aceste operatii(bn mi-a spus deasemenea ca nu este de accord nici cu lentilele de contact,dar asta nu m-a impiedicat sa imi pun) si mi-a spus atunci cand o sa vad eu un medic oftalmolog ca o sa isi faca operatie la ochi atunci imi da si ea acceptul,dar eu tot vreau sa fac. Mi-a spus ca dupa 20 de ani pot sa fac cand ma asigur ca nu mai creste nici ochiul nici dioptria. De cativa ani nu mi-a mai crescut deloc a stagnat,deci ma gandesc,ca la anu as putea face aceasta operatie.Eu tot miopie am,cand am descoperit-o aveam -0.5(asta cam pe la 11-12 ani) si in cativa ani am ajuns la -3,5 si ma gandesc ca nu cumva dupa operatie sa mai ramana acolo un -0.5 sau sa nu cumva sa revina si sa fi facut operatia degeaba. Ce sfaturi imi dati?
abbytta
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:23
Asa stiu si eu ca pana pe la 21 de ani vederea , daca ai vreo problema, se tot modifica. Eu am fost la control acum de curand si am dioptrii 0 acum la 6 luni dupa operatie. Cel mai bine cred ca ar fi sa mergi la un control inainte la clinica la care ai vrea sa te operezi. Ei stiu cel mai bine si medicii iti vor recomanda cea mai buna solutie. www.eye.ro eu aici am fost. Avand in vedere ca eu nu am avut nicio problema chiar o recomand. Nu e o operatie grea, recuperare rapida etc. Singurul lucru deranjant pt mine a fost ca a trebuit sa stau 24 de ore cu ochii inchisi. Mult succes!
aleena83
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:13
buna....eu tot ma interesez ptr sotul meu de o operatie cu laser la ochi si vazusem o clinica din turcia eyestar..stiu ca e f buna si nu f scumpa.Nu eram sigura ca la noi se fac si cat de sigure sunt aceste interventii...deci cat a costat si la ce clinica?mercic
jeanpierre
Postat pe 15 Iulie 2010 19:37
De la: MaRa16, la data 2009-09-22 16:22:42Si un amic si-a facut o astfel de operatie la Bucuresti. Este foarte incantat de rezultate...nu mai are nevoie deloc de ochelari...chiar vede surprinzator de bine..
Desi nu port ochelari...eu daca as fi in situatia aceasta..as face-o 100%.


stai cuminte ca recidiveaza !
pickard
Postat pe 3 Noiembrie 2010 09:50
De la: jeanpierre, la data 2010-07-15 19:37:08buna....eu tot ma interesez ptr sotul meu de o operatie cu laser la ochi si vazusem o clinica din turcia eyestar..stiu ca e f buna si nu f scumpa.Nu eram sigura ca la noi se fac si cat de sigure sunt aceste interventii...deci cat a costat si la ce clinica?mercic

nevasta-mea are minus 23 si nu am indraznit sa apelam la operatie pentru ca stim ca e riscant si procesul continua si dupa
pickard
Postat pe 3 Noiembrie 2010 09:51
De la: aleena83, la data 2009-04-06 08:59:56 Daca intereseaza pe cineva, eu am apelat la aceasta interventie si va pot raspunde la intrebari. Am vazut ca pe alte forumuri este o nebuloasa totala cand vine vorba de aceasta interventie , si acum ca m-am lamurit cum sta treaba ...va zic si voua!


Eu am astigmatism ! Mi s-a spus ca nu trebuie sa fac interventia cu laser pentru ca mi-ar dauna.
E adevarat? Port ochelari cu +1 doar la citit.

Postat pe 3 Noiembrie 2010 09:54
Ziua buna la toata lumea,
As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani port ochelari , am avut dioptrii de +2 la ambii ochi pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut , ajungand pana la varsta de 28 ani , stabilizandu-se pana la +5 sferic cu astigmatism 1 la dreptul ,iar la stangul +4,50 cu 0,75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact , de aceea a trebuit sa port ochelari tot timpul .Si asa am ajuns sa caut pe internet cum pot scapa de ochelari, studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante , studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu din Ungaria si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face , si in al doilea rand laserul , sa fie unul rapid si bun.Am trimis cateva mailuri ,asadar la cateva clinici .Cel mai rapid ,eficient , complet si amabil raspuns a venit din partea echipei Eyestar din Istanbul. Florentina,persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare.M-a ajutat foarte mult faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat.Mi-a aranjat incepand de la rezervare avion, cazare pana la control, operatie ,etc … ce m-a costat la clinica a fost in total 1090 euro si a inclus operatia, examinarile ,medicamentele pe care le-am folosit timp de 1 luna (picaturi) , garantie pe viata , plus transferul de la aeroport la clinica /hotel si retur .
Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii , m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul ,am fost mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10.30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min.Dupa control , mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14.00 pentru operatie.De mentionat , un lucru interesant faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar nemti multi, norvegieni ,bulgari si binenteles romani.Dupa examinare m-am dus am mancat ceva , dupa care m-am intors la ora 14.00.Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul , dupa care am mai asteptat cam 40 min si apoi m-au trimis la hotel.Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului.Dupa aceea , laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat.A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta…Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul , sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei.A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum nu am simtit ca am avut o problema medicala .A fost o experienta extraordinara care mi-a indeplinit cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor.Felicitari intregului staf de la Eyestar pentru tot ceea ce fac ei aoclo ,pentru toti oamenii pe care-i faceti fericiti ,printre care ma numar si tot si eu.Pentru intregul profesionalism , pentru ospitalitate, servici si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.
Va recomand tuturor aceasta clinica.Sunt minunati .daca aveti intrebari contactati-ma la roxy.me81@gmail.com.Numele meu este Roxana Dubina.
Sanatate , numai bine va doresc !
kudika332670
Postat pe 27 Noiembrie 2010 14:23
Am facut operatia laser la ochi (ilasik) in noiembrie 2013 la West Eye Hospital (Dr. Simion Mihaela) si regret enorm. Aveam -4.50 (OS) si -5 (OD). Acum am 6 luni de la operatie si este un cosmar din care sper sa reusesc sa ies.

Tot cosmarul a inceput la 2 luni dupa operatie, pana atunci fiind sub corticosteroizi (antialergic, antiinflamator etc) nu am avut nimic.

A inceput cu o conjunctivita alergica care mi-a facut ochii mai uscati. Dupa tratamentul acesteia am ramas cu ochii si mai uscati. Mentionez ca foloseam lacrimi artificiale Optive destul de des la fiecare 20 minute.

Mi s-a declansat un astigmatism si astfel problemele de acomodare si convergenta au inceput. Adica dureri de cap de nedescris, vertij, senzatii de voma, stare de rau generala ( m-a tinut cam o saptamana).

Apoi in fata calculatorului (la serviciu) am avut puternice spasme musculare la ochi, o senzatie prin care simteam ca un ochi tragea intr-o parte si unul in cealalta parte, dureri puternice ale muschilor ochilor (m-a tinut pana cand mi-au administrat atropina si mi s-au relaxat muschii).

La 4 luni aveam 5mm / 5 secunde cu anestezie la Testul Schirmer ( de masurare a lacrimilor), adica ochi sever uscati.

La 4 luni jumatate am facut conjunctivita virala care s-a transformat in keratita virala care a dat in keratita punctiforma.

1 luna jumate am stat in concediu medical pana acum si inca nu mi-a trecut definitiv.
Dupa aceasta conjunctivita sunt sigura ca aveam 0mm, adica nicio lacrima pentru ca nu va pot descrie durerile prin care am trecut.

De 2 saptamani am dopuri dizolvabile din colagen in canalele lacrimale de jos ( + lacrimi artificiale la 30 minute). Incepe sa fie mai suportabil, dar tot nu pot sta in fata calculatorului, nu pot sta afara in soare, vant, de fapt nu prea pot sa fac nimic.

In plus am halouri, fotofobie, vedere slaba noaptea, flocoane in ochiul stang, regres a miopiei ( -1 in ambii ochi).

Deci, din experienta mea ar trebui sa va ganditi de doua ori atunci cand va faceti o operatie la ochi. Inainte de operatie, nu am gasit nicio informatie negativa despre operatiile la ochi in Romania desi eu cred ca sunt destule.
kudika_965221
Postat pe 13 Mai 2014 15:40
unde te-ai operat ca as vrea sa incerc si eu
kudika_1012889
Postat pe 10 Iunie 2016 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre acidul hialuronic? 25 De la: googoodoll 18 Mai 2009 22:08
simplu si usor 4 De la: kudika002442 14 Martie 2009 00:50
Alergie cosmetica 5 De la: kudika226898 1 Mai 2011 17:19
Am nevoie de un sfat 17 De la: kudika_nikole 12 Februarie 2012 14:49
Cunoasteti un salon unde sa incep sa fac niste cursuri de manichiurista? 2 De la: fluturasmulticolor 22 August 2014 17:03