Setari Cookie-uri

nehotarata...e vina mea...sau a lui

buna sunt noua pe aici....va rog din suflet dati-mi un sfat...pt k nu mai suport....eu si prietenul meu avem 1an...neam cunoscut pe mess...a venit din spania dupa mine si ma luat cu el....totul a fost frumos la inceput....credeam k visez....era prea frumos sa fie adevarat....dar totul sa strikat din vina mea:((...sunt prea geloasa il iubesc prea mult si nu-mi pot imagina viata fara el...de aceea sunt geloasa din orice motiv si il critic mereu...dar miam dat seama k nu fac bine si k gelozia mea strika tot...un timp miam revenit si tineam totul in suflet si nu mai spuneam nimik chiar dak imi venea sa mor de gelozie....eii in ultimul timp iubitul meu si-a sunat fostele prietene si a vb cu ele la telefon fff mult....nu stiu ce dar a vb mult....el a mai avut o relatie timp de 7 ani cu o fata...si tocmai ce am aflat k a sunato si ia cerut sa vina aici in spania sa locuiasca cu el:Ocum se poate asa ceva cand eu locuiesc deja cu el????? nu stiu ce sa mai cred ....ma mai vrea pe mine asa cum imi spune mereu....imi spune k nu poate trai fara mine, k ma iubeste enorm de mult...etc.....am vrut sa plec de la el din spania dar nu ma lasat deoacere el ar muri fara mine....nu mai stiu ce sa cred sau ce sa mai fac...iam dat fff multe sanse...dar nu a profitat de niciuna....mereu ma minte chiar dak eu stiu adevarul....mam saturat de vb ...vreau sal parasesc...dar nu ma pot hotari....deoarece il iubesc prea mult sal parasesc....si cred k as muri fara sa il stiu alaturi de mine:((....dar totusi mie cam teama sa va zic k mai e o problema grava....sunt insarcinata cu el....si mie greu sa plec de langa el....deoarece fetitza mea cum va creste fara taticul ei:((....nu pot sa fac asa ceva....mai bine stau si sufar eu...decat sa sufere fetitza mai tarziu....credeti k e bine ce fac....nu mai stiu nimik de mine...nici makar nu stiu dak mam exprimat corect incat sa intelegeti ceva.... ce sa fac.....cum sa fac sa fie bine pt toti....ajutati-ma va rog din suflet...nu am prea multa experienta in asa ceva si nu stiu eu prea mult am numai 19 ani:((...dati-mi un sfat care sa ma ajute...plzzzz...si imi cer scz k am scris atat de mult dar chiar sunt singura si nu am cui sai povestesc asa ceva:(....va multumesc din suflet tuturor!!!poopici
sandyka
Postat pe 14 Aprilie 2009 03:08
Pai si vina lui care e ? Adicatelea, de ce sanse nu a profitat? Te-a inselat ? Te minte ca nu le suna? Din moment ce nu te lasa sa pleci de langa el tu il iubesti, el te iubeste, o sa aveti un copil....incearca sa intelegi ca nu ai fost foarte coerenta in explicatii ...:( , as vrea sa te pot ajuta dar trebuie sa mi raspunzi la intrebarile de mai sus ca sa mi pot forma o parere :(

Incearca sa te calmezi pentru inceput
__LL__
Postat pe 14 Aprilie 2009 03:27
1. daca tu vei suferi langa el, crede-ma ca va suferi si fetita ta
2. cum adica nu poti sa traiesti fara el? pana sa-l cunosti ce-ai facut? daca erati casatoriti de 10 ani te mai intelegeam, dar asa....
3. daca nu merge, nu merge... stiu ca suferi si ca e greu
pentru inceput eu ti-as propune sa luati o pauza, poate asta il va trezi la realitate; daca nu, despartire....
kitty_krieger
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:50
E un inceput faptul ca iti recunosti greseala, dar degeaba daca nu faci nimic in privinta asta. In general cuplurile la inceput par "perfecte" au clipe "de neuitat"si dupa ceva timp "se strica" pentru ca ajungi sa o cunosti pe persoana de langa tine mai bine si iti dai seama ca te deranjeaza multe lucruri care poate te-au atras la inceput la partenerul tau sau nu le-ai dat importanta. Daca vrei o relatie serioasa si de durata trebuie sa iei anumiti factori in considerare inca de la inceput, pt a evita sa fii ranita. In orice caz mi se pare ca te afli la o varsta mult prea tanara pt a avea o atitudine de genul asta. Pana la urma ai toata viata inainte; o problema ar fi intr-adevar aparitia unui copil - trebuie sa stii ca nu te poti juca cu asa ceva, un copil daca nu esti pregatita nu-l faci, decat sa-l faci si sa-l chinui, un copil va simti cu siguranta distanta sau neintelegerile dintre parinti si-l vor marca; totodata crescut fara tata va percepe lipsa unei familii drept negativa; dar cred ca este mai bine fara tata decat intr-un mediu toxic, nepotrivit asta daca tu esti capabila sa-i oferi un mediu securizant si plin de iubire, pt ca lipsa afectiunii si atentiei din primii ani de viata nu se mai poate recupera niciodata in viata lui.
Trebuie sa intelegi ca Gelozia inseamna in primul rand nesiguranta in propria persoana. In prima faza gelozia e ceva "omenesc", cand investesti sentimente profunde intr-o relatie te astepti sa ti se raspunda in acelasi fel si iti este frica sa pierzi ceea ce ai din cauza unui rival.Acesta teama e activata de doua nevoi diferite: nevoia de control - de a poseda o alta fiinta, si nevoia de a fi cu cineva- corelata cu teama de singuratate. De asemenea, o sursa a geloziei poate fi o infidelitate anterioara - devii suspicios. Totusi o suspiciozitate mare releva o insuficienta maturitate pt asumarea riscului de a fi parasit.
In orice caz, intr-o rel de cuplu intotdeauna comunicarea este valoroaza; numai prin comunicare poti rezolva anumite probleme; dar numai daca este o comunicare constructiva in sensul ca participa amandoi partenerii la discutie pe un ton amiabil.
Acum ceea ce poti tu sa faci este sa constientizezi starea in care te afli si sa iei in considerare sfaturile date, daca le consideri pertinente; dar decizia iti apartine! Numai tu poti lua o decizie in ceea ce te priveste . Multa bafta!

Postat pe 14 Aprilie 2009 11:00
vina lui este k nu a stiu sa profite de sansele primite....vina lui este k ma minte fff mult....cum a primit sansele nu???....pai....noi doi am avut fiecare cate 2 id-uri de messenger...la un moment dat neam hotarat sa ne schimbam parolele unul la celalalt ca noi sa nu mai stim de acele adrese si sa ne facem numai una ....pt amandoi....el intra mereu si imi verifica acele adrese la care neam schimbat parolele...eu vazand k el mi le verifica i leam verificat si eu....numai k eu am aflat ff multe...despre el....el in timp ce era cu mine si eu fiind insarcinata... isi facea planuri cu fosta lui prietena........sa o aduka aici la el sa locuiasca cu el....cand eu deja eram cu el....in fine...cand am aflat el nu era acasa...lam sunat si lam intrebat dak este adevarat sa fie sincer cu mn si sami spuna....dar el nu mia recunoscut nimik....mia spus k nu e adevarat....iam dat pace pana a venit acasa de la servici....cand a ajuns acasa...iam spus cum am aflat si de la cine(am aflat de la prietenul fostei lui...mia spus k o suna mereu si nui da pace)...intr-un final mia recunoscut....(zambind k e adevarat)....bun am trecut peste dar ultimele mele cuvinte despre ce a afcut a fost in felul urmator"dak mai ai ceva de ascuns te rog din suflet sa-mi spui acuma caci voi trece cu vederea peste tot si iti voi mai da o sansa sa fim impreuna" el mia raspuns k nu mai are nimik de ascuns si chiar nu ma mai minte cu nimik....in fine lam crezut si am mers mai departe....am mai aflat de o adresa de a lui de care eu nu stiam ...pe adresa aceea avea toate fostele lui prietene si tinea legatura cu ele....(in sensul k ar mai putea fi ceva intre eii)....eu aflasem deja de adresa aceea dar el ma mintea in continuare k nu e a lui.....pana la urma fara sa vrea sa dat de gol si a recunoscut(zambind) k e adresa lui k si mai facea "misto" de fete.....iar lam iertat si iar iam mai dat o sansa pe care el mia ceruto...neam impacat si totul a fost frumos...si tocmai aseara inainte sa scriu pe acest forum...am aflat k el luna trecuta a sunato pe o alta fosta prietena de-a lui....am mai aflat k numarul acestei fete era trecut in telefonul lui "MAMA FIX".........cand am intrat pe adresa lui aseara...eu mam dat drept el...si aceasta fata ia scris k ii este fff dor de el si nu mai supoarta distanta dintre eii....el fiin in spania si ea in romania....dupaceea cand iam spus la acea fata k sunt prietena lui....nu a mai vb cu mine delok....spunetimi va rog ...nu iam acordat destule sanse???...si vreau sa zic k nu leam spus pe toate...sunt mult mai multe...un singur lucru iam cerut ....sa nu ma minta niciodata...pt k cel mai mult pe lume urasc sa fiu mintita de persoana iubita.....credetima tin enorm de mult la el si chiar nu as vrea sal pierd...dar cand vad toate aceste fapte care le face.....ma doare enorm de mult....nu trece o zi fara sa-mi curga lacrimi pe obraji din cauza lui....creeti k se merita....??? am mai avut o relatie inainte de el...cu un baiat dar nu a fost in stare sa fie sincer....si l-am parasit... asa ar trebui sa fac si acuma...cand e o fetitza la mijlok:((....va multumesc din suflet pt sfaturi imi sunt de mare ajutor...va poop dulce dak mai aveti ceva intrebari...spunetile eu am sa va rasp....
sandyka
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:48
asta nu pot sa inteleg nici eu....de ce nu ma lasa sa plec de langa el:(...pt ce ma tine pe mine....dak lui ii mai trebuie si altele???
sandyka
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:50
viatza ta alaturi de el va fi un chin...
nu vei fi fericita iar fetitza ta va creste alaturi de o mama nefericita....
sfatul meu este sa te dai la o parte din calea lui,este un aventurier si tu nu potzi sa faci nimic,decat sa plangi,el va recunoaste sau nu,ii vei mai da o sansa,inca una si inca una,pana te vei obisnui si tu cu asa ceva.........de aia revin si iti spun sa il lasi in pace,sa iti vezi de viatza ta si a micutzei tale.
ca va creste fara tata???
mai bine cu asa tata??????
iti va fi greu la inceput insa vei fi uimita sa descoperi cat esti de puternica.....
nu ii mai suporta mojiciile,nici nu mai sta la discutzii,eu cred ca ti-a fost destul.
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:57
De la: sandyka, la data 2009-04-14 17:50:52asta nu pot sa inteleg nici eu....de ce nu ma lasa sa plec de langa el:(...pt ce ma tine pe mine....dak lui ii mai trebuie si altele???


pt ca ii convine sigurantza pe care i-o dai,alaturi de tine isi poate face de cap....alaturi de care alta femeie ar mai putea sa faca asa ceva??? cine crezi ca l-ar suporta in halul in care este???
matracucu
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:58
daca nu mai simtit ca te iubeste si are tendinta sa te insele, eu una in locul tau as pleca chiar daca as avea copilul lui in pantec.cu vointa si curaj , as creste fetita si nu ar simtit nici lipsa tatalui...

Postat pe 15 Mai 2009 11:00
Draga Sandy...e un mincinis din cate vad...crede ma cunosc situatia, mai bine decat iti inchipui..pot sa spun sun simgur lucru, copilul tau in pintec simte ce simti tu..legatura e foarte puternica intre voi, cand vei naste tot asa va ramana..vrei un copil trist?nefericit? va fi asa cum e MAMICA..crede ma..iar langa mincinosul asta vei suferi.nu sunt in masura sa-ti spun ca sa faci....e decizia ta..dar nu suferi..esti puternica.daca vrei sa pleci, .mai bine acum decat mai tarziu..roaga te..si se va arata drumul..crede ma..si sa nu uit..o MAMA e puternica..
lizzy74
Postat pe 15 Mai 2009 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa mai fac? 21 De la: Byu-Bianca 31 Octombrie 2013 17:06
Nu stiu ce sa fac:(:(:( 23 De la: Lisssa 11 Noiembrie 2010 08:17
................!!!!!! 23 De la: 2 Septembrie 2014 15:26
Gelozia boala grea... 14 De la: aris2000 20 Octombrie 2013 11:52
vreau si eu un sfat 8 De la: kudika056700 20 August 2009 10:47