Setari Cookie-uri

DIETA MEA :D

Buna fetelor!
Am 20 de ani,niciodata nu am fost slaba in adevaratul sens dar pana la varsta de 17 ani am reusit sa ma mentin la o greutate normala pentru inaltimea mea.De la 18 ani m-am ingrasat in timpul relatiei mele cu un baiat.Ne-am despartit si eu am inceput sa ies in oras zilnic sa beau mult alcool(ca un baiat),mancare de la fast food,paine multa,etc.In acesti doi ani nu m-am gandit ca vreau sa slabesc dar lumea a inceput sa imi zica sa incerc sa fiu ca inainte,sa nu ma mai neglijez,este si competia aia intre fete care are mai multi admiratori care arata mai bine cand iesim in grup de 7 fete s.a.m.d. Efectiv mi-am pierdut increderea in mine chiar daca as putea sa zic ca sunt frumoasa(oricum nu ma stiti, nu e lauda).
De 4 zile m-am apucat de o "dieta" pentru ca vine vara si vreau sa arat foarte bine si sa ma simt bine, iar nu in ultimul rand sa demonstrez tuturor ca pot! Am 1,72 si vreo 65 de kg. Vreau sa ajung la 55.
Astfel ce mananc toata ziua cand simt ca mi-e foame sunt:fructe,legume,iaurt,peste,oua dar foarte putin din fiecare si nu toate in acesi zi. Beau cafea dimineata si reusesc sa beau 5 l de apa pe zi! Seara fac 30 min de aerobic acasa de pe un dvd cu Luminita Nicolescu(foarte bun),10 min pe bicicleta,niste abdomene si flotari! Cam vreo 50 min de sport (ZILNIC FAC). Dupaceea fac dus (scotian) adica rece/cald/rece pt tonifiere si masaj anticelulitic + de tonifiere vreo 10 min :D
As putea sa zic ca fac de toate pentru a slabi bine dar enigma mea e ca vreau sa stiu cam in cat timp as slabi daca o tin asa si daca e bine ceea ce mananc si daca e bine si sa beau atata apa ptr ca 3 l se recomanda
Poate ma ajutati si pe mine care stiti mai bine
Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca
Succes tuturor care vor sa slabeasca !! La vara sper sa fim mortale
venus7
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:39
5 L de apa ??? Incearca sa bei doar 2.5, 5 l reprezinta o cantitate prea mare si chiar te poti ingrasa de la multa apa consumata...

Postat pe 17 Aprilie 2009 23:54
avand in vedere dieta nesanatoasa pe care o ai sunt sigura ca vei slabi 10 kile pana la vara... dar sa nu te miri daca o sa pui apoi la loc 15 kg
cantitatea ideala de apa este 2l
iti lipsesc aproape complet proteinele si carbohidratii (care dau energie); in ceea ce priveste carbohidratii mananca paine integrala, paste integrale, cereale integrale (acestea din urma sunt DE BAZA)
sunt totusi anumite fructe si legume neindicate intr-o cura de slabire, dar e ok ca le consumi
lactate cam putine...

nu-i mai bine sa te duci la un nutritionist, sa-ti recomande o dieta personalizata? e drept ca nu vei da jos 10 kg pana la vara, dar vei fi sanatoasa si le vei da si p-alea in timp fara sa te ingrasi apoi
kitty_krieger
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:17
Cred ca o sa reduc apa la vreo 3 l nu are rost sa beau atata ca sincer is din juate in jumate de ora la baie :)) Stiu care sunt fructele si legumele care ingrasa si nu le mananc. Sa zic din fructe mananc mere portocale pere kiwi lamai si legume ridichi rosii castraveti si ardei , totul fara sare, poate in caz de o salata pun putin ulei si lamaie. La paine si tot ce tine de paine renunt. dupa ce termin dieta nu o sa ma ingras pentru ca o sa incerc sa reduc total consumul de paine paste si dulciuri. poate doar o data la 2 sapt dar facand zilnic sport nu cred ca o sa se puna. Nu mi se pare atat de greu sa ma mentin cum se zice, stomacul fiind micit si gandindu-te tu singura ca nu e bine sa mananci mult si gras pentru ca te ingrasi la loc dupa ce te-ai chinuit atat sa tii dieta. Sportul e esential sa ma mentin.Daca nu gandesc bine...spune-mi te rog :D
venus7
Postat pe 18 Aprilie 2009 14:32
Sportul este esential intr-adevar. Aici nu gresesti

Poti manca si carne de pui cu incredere (nu prajita evident), mazare verde, fasole, linte, naut, orice fel de legume proaspete verzi, vinete, dovlecei, ridichii, spanac. Trebuie sa te feresti de morcov (caci au zahar), cartofi (baloneaza), porumb. Dintre cereale sa te feresti de orez alb, gris cus-cus, cerealele din comert cu adaos mare de zahar, fulgii de porumb.
Consider ca gresesti reducand total carbohidratii, ei iti dau energia necesara sa faci sport si iti sustin dezvoltarea muschilor (sa ai muschi este esential pentru a-ti accelera metabolismul - nu, nu trebuie sa arati ca un culturist, dar macar sa poti sa urci scarile fara dureri). Pentru aceasta trebuie sa cauti cerealele integrale, painea din faina integrala etc... Acestea din urma iti asigura si fibre pentru o digestie buna.
De asemena poti manca mezeluri si lactate cu incredere (nu trebuie neaparat sa alegi pe cele degresate), maioneza facuta in casa, ulei de masline sau de palmier (foarte bune pentru gatit).

Nu degeaba iti spuneam de nutritionist, pentru ca in urma unei analize, acesta iti poate spune in ce procente ai nevoie de lipide, glucide si proteine si ce alimente sa consumi. Totul ar fi adecvat nevoilor organismului tau. Probabil cand auzi de lipide si glucide te gandesti la lucruri care ingrasa, dar nu e adevarat, cu totii avem nevoie de acestea pentru a functiona. E drept ca sunt si lipide si glucide daunatoare, dar nu toate. Branza de exemplu, contine lipide bune si proteine; zmeura are glucide bune... samd

kitty_krieger
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Slabim pentru vara ...sfaturi utile 53 De la: Amaretta 10 Iunie 2012 09:15
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 1 De la: kudika381475 5 Aprilie 2011 10:52
buna 6 De la: teiubescccccc 2 Martie 2014 01:20
un job bine platit 1 De la: gabcristi 4 Februarie 2009 15:01
Profita si tu de oportunitatile ORIFLAME 1 De la: kudika_30447 26 Februarie 2013 09:43