Setari Cookie-uri

Cat de mult ar trebui sa ne lasam influentati de atmosfera de la birou?

Sunt convinsa pe undeva de faptul ca "placerea" cu care ne ducem sau nu la serviciu mai ales daca acela e la un birou vine partial si din atmosfera care se creeaza acolo:care uneori nu e intotdeauna"placuta",ci uneori poate fi chiar incordata-chestiune care teoretic s-ar putea considera ca ne scade din randament.Sa nu uitam totusi scopul pentru care mergem la serviciu(respectiv birou),si acela in principiu se refera la satisfactiile pur financiare mai intai de toate.
Se poate uneori sa consideram mediul de lucru de la un moment dat foarte stresant dar daca punem in balanta,esenta si anume ca ne ducem acolo pentru a desfasura o activitate sau mai multe pentru care suntem platiti,nu sriu7 in ce masura ar trebui sa mai conteze atmosfera...de la birou.Esenta e ca orice ar fi cred ca se poate trece peste...pentru o suma de bani.Ca doar nu ne ducem acolo pentru atmosfera.Cred ca atmosfera placuta trebuie gasita acasa ,pe cand la serviciu poate sa fie oricum.

Postat pe 26 Aprilie 2009 01:32
De la: kalevalla, la data 2009-04-26 01:32:32Sunt convinsa pe undeva de faptul ca "placerea" cu care ne ducem sau nu la serviciu mai ales daca acela e la un birou vine partial si din atmosfera care se creeaza acolo:care uneori nu e intotdeauna"placuta",ci uneori poate fi chiar incordata-chestiune care teoretic s-ar putea considera ca ne scade din randament.Sa nu uitam totusi scopul pentru care mergem la serviciu(respectiv birou),si acela in principiu se refera la satisfactiile pur financiare mai intai de toate.
Se poate uneori sa consideram mediul de lucru de la un moment dat foarte stresant dar daca punem in balanta,esenta si anume ca ne ducem acolo pentru a desfasura o activitate sau mai multe pentru care suntem platiti,nu sriu7 in ce masura ar trebui sa mai conteze atmosfera...de la birou.Esenta e ca orice ar fi cred ca se poate trece peste...pentru o suma de bani.Ca doar nu ne ducem acolo pentru atmosfera.Cred ca atmosfera placuta trebuie gasita acasa ,pe cand la serviciu poate sa fie oricum.

nu ar trebui sa ne influenteze dar atmosfera de la serviciu conteaza
yumy
Postat pe 26 Aprilie 2009 07:09
intr-adevar nu te duci pt atmosfera la serviciu, dar dc nu ai un mediu destul de placut , linistit , curat etc. nu poti sa-ti desfasori activitatea multa vreme cu rezultate bune .In timop devii nemultumit de tine, de activitatea ta si asta se reflecta in tot ceea ce faci, chiar si acasa cand te duci ai un gust amar stiind ca a 2a zi revii la acel loc de munca unde nu mergi cu tragere de inima. Asadar e important sa fie o atmosfera placuta, amiabila si cu colegii, sefii , pe cat se paote, sa rezisti ...Pt. mine unele din cele spuse au fost motive de a-mi schimba job-ul, pe langa nemultumirea sumei salariale.
azalis
Postat pe 6 Mai 2009 08:48
Te influenteaza vrei nu vrei atmosfera de la birou, acolo petreci 9-10 ore pe zi! Mai mult decat cu tine insuti si mai mult decat cu familia, prietenii tai. Asadar un mediu "neplacut" te influenteaza negativ indiferent de suma de bani pe care o primesti. Influenta nu depinde de bani! Asadar, fiecare face compromisurile dorite pentru a avea un salariu bun, dar cei care nu le fac nu inseamna ca nu pot, ci valorifica mai mult un somn linistit, famlia, prietenii, VIATA! Fara astea, muncesti degeaba!
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 28 Octombrie 2010 14:39
Multi "amici" de-ai mei de pe forum stiu ca eu tot timpul ma plang de sefa mea insa atunci cand ies pe usa de la lucru ma deconectez de tot ce inseamna job. viata mea personala nu are nici o legatura cu cea de la job cu exceptia salariului. imi place sa cred ca atunci cand ajung acasa sunt un alt om, mai linistit, mai relaxat, mai vesel
_Cryssa_
Postat pe 28 Octombrie 2010 14:42
De la: yumy, la data 2009-04-26 07:09:07
De la: kalevalla, la data 2009-04-26 01:32:32Sunt convinsa pe undeva de faptul ca "placerea" cu care ne ducem sau nu la serviciu mai ales daca acela e la un birou vine partial si din atmosfera care se creeaza acolo:care uneori nu e intotdeauna"placuta",ci uneori poate fi chiar incordata-chestiune care teoretic s-ar putea considera ca ne scade din randament.Sa nu uitam totusi scopul pentru care mergem la serviciu(respectiv birou),si acela in principiu se refera la satisfactiile pur financiare mai intai de toate.
Se poate uneori sa consideram mediul de lucru de la un moment dat foarte stresant dar daca punem in balanta,esenta si anume ca ne ducem acolo pentru a desfasura o activitate sau mai multe pentru care suntem platiti,nu sriu7 in ce masura ar trebui sa mai conteze atmosfera...de la birou.Esenta e ca orice ar fi cred ca se poate trece peste...pentru o suma de bani.Ca doar nu ne ducem acolo pentru atmosfera.Cred ca atmosfera placuta trebuie gasita acasa ,pe cand la serviciu poate sa fie oricum.

nu ar trebui sa ne influenteze dar atmosfera de la serviciu conteaza


clar stai 9-10 ore la birou, nu ai cum sa nu te influenteze ceea ce se intampla
visan_georgiana
Postat pe 28 Octombrie 2010 15:10
De la: , la data 2009-04-26 01:32:32.Esenta e ca orice ar fi cred ca se poate trece peste...pentru o suma de bani.Ca doar nu ne ducem acolo pentru atmosfera.Cred ca atmosfera placuta trebuie gasita acasa ,pe cand la serviciu poate sa fie oricum.


Sunt doua aspecte, cel putin asa privesc eu:
1 atmosfera automata (adica aia care descrie relatiile generale, si deci pe cele de lucru)
2 atmosfera discretionara (adica aia la care esti liber sa participi au ba)

Daca nu ai obiective clare profesionale, risti sa nu faci diferenta intre ele si sa : a) nu ai reactie atunci cand trebuie sa ai reactie b) ai reactie cand nu te priveste direct.
deci ori consum de energie, ori acceptarea unui cadru neadecvat.

Dimitra26
Postat pe 2 Noiembrie 2010 13:02
Sa inteleg de la unii dintre voi ca pentru bani, ati trece peste "multe" la birou? Pana la urma prestezi un serviciu si esti platit pentru asta, deci ai dreptul sa iti desfasori activitatea in conditii impuse minime: respect, igiena, comunicare, liniste eventual. Ce rost are sa te duci cu scarba la birou, castigand bani frumosi, oa pe la 40 de ani sa arati de 60, din cauza nervilor si stresului, sau diverse probleme medicale si poate sa si ai o viata personala tumultoasa pentru ca ori esti mereu nervos sau nu reusesti sa te implici atat cat ti-ai dori. Toate astea se reflecta, totul se plateste mai devreme sau mai tarziu, iar pentru unele lucruri nu merita sa faci anumite compromisuri.
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 3 Noiembrie 2010 09:43
De la: , la data 2009-04-26 01:32:32Cred ca atmosfera placuta trebuie gasita acasa ,pe cand la serviciu poate sa fie oricum.

Daca ai o atmosfera stresanta la serviciu, nu stiu cum ai putea rezista mai mult de cateva luni (depinde de cat de stresanta este).
anutzzaa
Postat pe 3 Noiembrie 2010 12:54
La servici atmosfera trebuie sa fie placuta, sa mergi cu placere fara sa-ti fie teama ca iar iti strica ziua unul dintre sefi sau colegi, din pacate nu sunt foarte multe joburi unde sa ai norocul asta. Din pacate atmosfera de la birou iti afecteaza si viata personala daca esti mai sensibil si in felul asta ajungi sa te certi cu iubitul din cauza tensiunii acumulate. Sfatul meu este sa va gasiti un job unde sa mergeti cu placere si totul o sa fie bine.
andreeastudio
Postat pe 26 Mai 2011 15:04
De la: andreeastudio, la data 2011-05-26 15:04:50La servici atmosfera trebuie sa fie placuta, sa mergi cu placere fara sa-ti fie teama ca iar iti strica ziua unul dintre sefi sau colegi, din pacate nu sunt foarte multe joburi unde sa ai norocul asta. Din pacate atmosfera de la birou iti afecteaza si viata personala daca esti mai sensibil si in felul asta ajungi sa te certi cu iubitul din cauza tensiunii acumulate. Sfatul meu este sa va gasiti un job unde sa mergeti cu placere si totul o sa fie bine.


Ehe,vrabia malai viseaza.
Valy90
Postat pe 26 Mai 2011 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Melodii de dragoste 17 De la: BEL_AMY1 24 Ianuarie 2011 16:59
Oare am nevoie de ajutor specializat? 21 De la: Janinne2 28 Martie 2009 09:50
cum sa supravietuiesc la birou? 11 De la: Max2 7 Decembrie 2011 11:37
Ajutor 4 De la: SweetHappyButterfly 20 Februarie 2009 03:44
Intrebare pt femei si nu numai :) 16 De la: kudika228826 2 Septembrie 2010 16:23