Setari Cookie-uri

O mana de ajutor,va rog !

“....m-a pus tata sa-i s............... , dupa aceasta ma trimitea sa ma spal pe dinti, in gura si pe maini”. “Faceam asta pina curgea ceva alb...” Este declaratia socanta a unei copile de doar opt ani si trei luni. De cand era la gradinita a fost supusa unor abuzuri sexuale de catre tatal sau. O poveste cutremuratoare care din nefericire este si povestea multor altor copii de aceiasi varsta. O poveste care sfideaza normalitatea si inocenta copilariei. Copila despre care va vorbim este internata acum intr-o sectie de neuropsihiatrie infantila, impreuna cu mama ei, iar cel care a abuzat-o, adica tatal este liber, acasa.
Legislatia in astfel de cazuri este extrem de permisiva, iar consecintele ce decurg sunt dezastruoase pentru dezvoltarea normala a unui copil. Justitia, in astfel de cazuri, pune in balanta cuvantul copilei cu cel al tatalui si nu da prioritate interesului suprem al copilului, care ar trebui sa primeze.
Ministerul Justiþiei susþine cã s-a “renunþat la reglementarea incestului ca infracþiune distinctã, fiind preferatã prevederea ipotezelor de incest regãsite cel mai frecvent în practica judiciarã ca forme agravate ale unora dintre infracþiunile la viaþa sexualã”. În plus, potrivit aceleiaºi instituþii, “la nivelul comisiei pentru elaborarea Codului Penal s-a apreciat cã nu sancþiunile de naturã penalã constituie cea mai adecvatã metodã de combatere a fenomenului, ci mai degrabã un sistem de mãsuri de naturã medicalã ºi socialã, incestul având la bazã mai ales factori de ordin patologic”. Haideti sa ne implicam in actiunea asta,trimiteti mai departe ,dar inainte semnati petitia ; trebuiesc stranse 250.000 de semnaturi cate 5 .000 din fecare judet minimum .La urma urmei este vorba de viitorul unor copii,copii carora le este furata copilaria si tot ce au mai inocent si frumos ! Implicati'va,semnati,si trimite'ti mai departe ! Trebuie sa ne facem auziti cumva !!!
neea
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:14
http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html
neea
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:24
Doamne! omul acesta e bolnav mintal ...si inca mai e liber .
roz5blue6lila7
Postat pe 25 Mai 2009 15:05
Atata timp cat n-o sa existe asistenta sociala in Romania n-o sa iasa romanii din animalicismul in care traiesc. Numai ca asistentii sociali tot romani n-o sa faca nimic pentru ca asta e natia : dezastru.
ema_rice
Postat pe 6 Iunie 2009 20:29
De la: neea, la data 2009-04-27 11:14:01“....m-a pus tata sa-i s............... , dupa aceasta ma trimitea sa ma spal pe dinti, in gura si pe maini”. “Faceam asta pina curgea ceva alb...” Este declaratia socanta a unei copile de doar opt ani si trei luni. De cand era la gradinita a fost supusa unor abuzuri sexuale de catre tatal sau. O poveste cutremuratoare care din nefericire este si povestea multor altor copii de aceiasi varsta. O poveste care sfideaza normalitatea si inocenta copilariei. Copila despre care va vorbim este internata acum intr-o sectie de neuropsihiatrie infantila, impreuna cu mama ei, iar cel care a abuzat-o, adica tatal este liber, acasa.
Legislatia in astfel de cazuri este extrem de permisiva, iar consecintele ce decurg sunt dezastruoase pentru dezvoltarea normala a unui copil. Justitia, in astfel de cazuri, pune in balanta cuvantul copilei cu cel al tatalui si nu da prioritate interesului suprem al copilului, care ar trebui sa primeze.
Ministerul Justiþiei susþine cã s-a “renunþat la reglementarea incestului ca infracþiune distinctã, fiind preferatã prevederea ipotezelor de incest regãsite cel mai frecvent în practica judiciarã ca forme agravate ale unora dintre infracþiunile la viaþa sexualã”. În plus, potrivit aceleiaºi instituþii, “la nivelul comisiei pentru elaborarea Codului Penal s-a apreciat cã nu sancþiunile de naturã penalã constituie cea mai adecvatã metodã de combatere a fenomenului, ci mai degrabã un sistem de mãsuri de naturã medicalã ºi socialã, incestul având la bazã mai ales factori de ordin patologic”. Haideti sa ne implicam in actiunea asta,trimiteti mai departe ,dar inainte semnati petitia ; trebuiesc stranse 250.000 de semnaturi cate 5 .000 din fecare judet minimum .La urma urmei este vorba de viitorul unor copii,copii carora le este furata copilaria si tot ce au mai inocent si frumos ! Implicati'va,semnati,si trimite'ti mai departe ! Trebuie sa ne facem auziti cumva !!!


E foarte trist cã un topic cu un subiect atât de serios, de important, nu-ºi gãseºte comentatori !! În schimb cele pe teme despre sex sau politicã, sunt "invadate" de vizitatori...
Sincere felicitãri pentru faptul cã te preocupã astfel de lucruri, ºi încã la o vârstã la care alþii sunt f superficiali... Îþi doresc tot binele din lume. Dumnezeu sã te ocroteascã!
Am semnat petiþia ºi am trimis-o celor din lista mea. Cu cele mai frumoase gânduri...
kudika002139
Postat pe 7 Iunie 2009 11:40
Doamne fereste..:|..oare chiar nu se poate face nimic pt acesti copii??oricum..sa nu ne bazam pe justitia si dreptatea din Romania k este o asteptare oarba.Oricum consecintele abuzurilor sexuale infantile se vor vedea peste cativa ani.Ganditi`va prin ce soc emotional va trece acea fetita cand peste cativa ani isi va da seama ce a facut.Parerea mea ca la adolescenta va vrea sa se informeze despre toate aceste lucruri intimie si nu numai:|
kudika034693
Postat pe 12 Iunie 2009 21:38
Am fost si eu abuzata sexual la virsta de 7 ani de fratele tatalui meu,care atunci avea 14 ani.
Pe vremea aceea am stat la bunici vreo 2 luni.
Poate din nestiinta,am fost pusa sa dorm in acelasi pat cu unchiul meu.
Niciodata in viata nu am povestit acest lucru nimanui din cauza ca i-mi ere rusine de ce mi s-a intimplat,cu toate ca stiu sigur ca nu am nici o vina pt ce mi s-a intimplat.
Acest lucru a lasat urme care m-au insotit toata viata.
Acum am 46 de ani,sint maritata de 26 ani,dar si in momentul de fata mirosul specific al spermei i-mi aduce aminte de momentele de groaza traite atunci.
Aceste lucruri ar trebui discutate mai des si in televiziune,radio,ziare,ar trebui sa se atraga atentia parintilor,sa fie vigilenti
O asfel de experienta afecteaza viata unui copil ,viata sufleteasca ,e un lucru pe care oricit s-ar stradui ,toata viata nu il va putea uita.
margo1
Postat pe 27 Iunie 2009 03:34
De la: margo1, la data 2009-06-27 03:34:18Am fost si eu abuzata sexual la virsta de 7 ani de fratele tatalui meu,care atunci avea 14 ani.
Pe vremea aceea am stat la bunici vreo 2 luni.
Poate din nestiinta,am fost pusa sa dorm in acelasi pat cu unchiul meu.
Niciodata in viata nu am povestit acest lucru nimanui din cauza ca i-mi ere rusine de ce mi s-a intimplat,cu toate ca stiu sigur ca nu am nici o vina pt ce mi s-a intimplat.
Acest lucru a lasat urme care m-au insotit toata viata.
Acum am 46 de ani,sint maritata de 26 ani,dar si in momentul de fata mirosul specific al spermei i-mi aduce aminte de momentele de groaza traite atunci.
Aceste lucruri ar trebui discutate mai des si in televiziune,radio,ziare,ar trebui sa se atraga atentia parintilor,sa fie vigilenti
O asfel de experienta afecteaza viata unui copil ,viata sufleteasca ,e un lucru pe care oricit s-ar stradui ,toata viata nu il va putea uita.


Si ceea ce e foarte grav, este ca astfel de cazuri nu sunt izolate, sunt din pacate mult prea multi copii abuzati sexual, chiar de proprii parinti, desi numele de parinti nu li se potriveste, sunt mai rau ca animalele, ar trebui sa fie castrati... Televiziunea e invadata de retardati, iar justitia se face ca nu are habar. Este o criza majora a umanitatii !
kudika002139
Postat pe 27 Iunie 2009 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NELAMURIRI PRIVIND ACEST FORUM 2 De la: clarra20 17 Decembrie 2008 15:18
Peisagist si gradinar 4 De la: singuraticu 19 Martie 2009 20:00
Are cineva idee? 1 De la: sim38 27 Ianuarie 2009 14:06
Student anul 6 din Iasi caut colaborare cu un medic stomatolog 2 De la: donttouch 4 August 2009 13:18
VOTEAZA 10 inimioare 37 De la: riimaruca 22 Ianuarie 2009 16:57