Setari Cookie-uri

Ce`i de facut ?

In trecut am avut 2 relatii de lunga durata si alea s`au sfarsit aiurea. Prima (2 ani) l`am lasat eu eram mici,gelosi,posesivi,departe unul de altul si am decis sa imi incep alta relatie care a durat la fel 2 ani , ma saturasem de geloziile lui , ale mele , totul era numai o cearta si un scandal. Dupa o pauza de aproape un an am cunoscut un alt baiat, sunt de 4 luni cu el,imi e bine simt ca e cu mine, pt mine, de mult imi doream pe cineva exact asa ca el dar acum nu ma pot bucura de tot ce mi se ofera, sunt geloasa, posesiva si cred ca poate din relatiile mele din trecut m`am invatat sa fiu asa. Poate si pt ca cei din jur m`au facut nesigura ,spunandu`mi ca vai cate fete au suferit din cauza lui,la fel o sa se intample si cu mine si mi`e frica de asta pt ca atunci cand am incheiat o relatie niciodata nu am suferit mergeam mereu pe premiza: un sfarsit un alt inceput mai bun. Insa el spune ca omul se mai schimba, ca tine la mine si tind sa cred ca asa e,dupa cum am spus ii observ gesturile , mereu incearca sa ma surprinda si ma faca sa fiu fericita pt ca stie ca am nevoie de asta dar eu in schimb nu ii ofer decat gelozii.. Pe plan sexual este al 3`lea barbat din viata mea si pot sa spun ca pana la el nu credeam ca poate sa se gaseasca placere in asa ceva, e bun , tandru , are grija de mine, ma intreaba daca vreau ceva anume , vrea si incearca sa ne intelegem bine pe toate planurile,doar ca eu ii pun bete in roate. Mi`e greu sa am incredere in barbati, si e ciudat ca nici macar nu am fost inselata sau am patit vre`o faza sa capat neincrederea asta.Am incercat sa ma schimb ,sa fie bine, dar niciodata nu reusesc ,mereu fac mici /mari faze care s`au adunat si acum el reactioneaza vulcanic. Trebuie sa ma schimb si ma tot gandesc cum pot sa fac asta , speram ca poate imi puteti scrie voi o idee, un sfat.
Va multumesc pt ca m`ati citit :)
HeidiB
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:01
Cred ca esti constienta ca prin aceste atitudini de gelozie iti faci rau singura. In primul rand tu ai de suferit si apoi el. Iti place sa te faci singura sa suferi? De ce pui mereu raul in fata? Tu ai spus ca el este foarte atent cu tine, grijuliu. De altfel este usor sa-ti dai seama daca partenerul te inseala sau nu. E usor sa faci diferenta dintre realitate si imaginatie. Eu te sfatuiesc sa-i acorzi incredere. Nici nu-ti inchipui cat de mult inseamna increderea pentru un om fie el prieten, iubit, coleg etc. In concluzie nu te mai gandi la scenarii fantziste si roaga-te la Dumnezeu sa-ti alunge din minte aceste ganduri care-ti fac rau.

Numai bine!
EmperorNerva
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gelozia este o boala? 13 De la: gulden_regep 17 Aprilie 2010 11:02
salut! am si eu nevoie de un sfat.... 6 De la: kudika164844 21 Aprilie 2010 20:22
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 10 De la: oana84onutza 16 Martie 2010 18:36
e gelozie sau doar ceva intiparit in mintea mea? 7 De la: kudikauser112 21 Iulie 2014 23:09
Cum sa uit de EA ? 12 De la: dorais 3 Martie 2009 15:12