Setari Cookie-uri

Verighete simbolice...un pacat?

Fetelor as vrea sa va intreb ceva...eu si iubitul meu ne gandim sa ne cumparam inele unisex (gen verighete) la aniversarea a 1 an de relatie :X Insa ma gandesc acum daca nu cumva e un pacat sa poti io verigheta care nu e din cununie religioasa, sau sa nu aduca ghinion:P vreun mit de genul asta.
Voi ce credeti?
Sper sa ma ajutati cu un sfat si o parere, cu ce credeti despre aceasta idee.
Pupicei
simona_madalin
Postat pe 27 Aprilie 2009 21:52
intreaba mai bine un preot
Diavolyta_
Postat pe 27 Aprilie 2009 21:54
De la: simona_madalin, la data 2009-04-27 21:52:32Fetelor as vrea sa va intreb ceva...eu si iubitul meu ne gandim sa ne cumparam inele unisex (gen verighete) la aniversarea a 1 an de relatie :X Insa ma gandesc acum daca nu cumva e un pacat sa poti io verigheta care nu e din cununie religioasa, sau sa nu aduca ghinion:P vreun mit de genul asta.
Voi ce credeti?
Sper sa ma ajutati cu un sfat si o parere, cu ce credeti despre aceasta idee.
Pupicei


facetzi si slujba logodnei daca tot va apucati si va iubiti ...traitul in pacat nu mai e demult o noutate...intrebati un preot cel mai bine ...
___LL___
Postat pe 27 Aprilie 2009 21:57
De la: simona_madalin, la data 2009-04-27 21:52:32Fetelor as vrea sa va intreb ceva...eu si iubitul meu ne gandim sa ne cumparam inele unisex (gen verighete) la aniversarea a 1 an de relatie :X Insa ma gandesc acum daca nu cumva e un pacat sa poti io verigheta care nu e din cununie religioasa, sau sa nu aduca ghinion:P vreun mit de genul asta.
Voi ce credeti?
Sper sa ma ajutati cu un sfat si o parere, cu ce credeti despre aceasta idee.
Pupicei


facetzi si slujba logodnei daca tot va apucati si va iubiti ...traitul in pacat nu mai e demult o noutate...intrebati un preot cel mai bine ...
___LL___
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:00
Mi se pare un moft sa faci asa ceva...fara verighete nu va iubiti ?

Postat pe 27 Aprilie 2009 22:04
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-27 22:04:24Mi se pare un moft sa faci asa ceva...fara verighete nu va iubiti ?

nu e vorba de moft..pur si simplu vrem sa avem inele la fel dar nu gasim inele unisex decat cele care seamana a verigheta :| intelegi? deci nu sunt verighete in adevaratul sens al cuvantului.
sunt doar inele unisex care aduc a verighete :)
simona_madalin
Postat pe 28 Aprilie 2009 17:57
noi nu suntem preoti draga.. draga vroiai asa de mult sa stii puteai sa te duci de ieri pana azi la o Biserica sa intrebi un preot...
sau ti'e frica sa intri in Biserica??
Diavolyta_
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:01
Eu nu vad nici o problema in asta
Laura_cute
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:02
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-28 18:01:13noi nu suntem preoti draga.. draga vroiai asa de mult sa stii puteai sa te duci de ieri pana azi la o Biserica sa intrebi un preot...
sau ti'e frica sa intri in Biserica??


Scuza-ma ca te intreb, dar dc crezi ca mi-ar fi frica sa intru in biserica? am intrebat o parere si prefer sa te abtii decat sa fii rautacioasa.
Multumesc tuturor pt raspunsuri :*
simona_madalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:35
Scuza-ma ca te intreb, dar dc crezi ca mi-ar fi frica sa intru in biserica? am intrebat o parere si prefer sa te abtii decat sa fii rautacioasa.
Multumesc tuturor pt raspunsuri :*
simona_madalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 18:01
De la: simona_madalin, la data 2009-04-29 18:01:15Scuza-ma ca te intreb, dar dc crezi ca mi-ar fi frica sa intru in biserica? am intrebat o parere si prefer sa te abtii decat sa fii rautacioasa.
Multumesc tuturor pt raspunsuri :*


si de ce te repeti?? chiar crezi ca'mi pasa de ce spui tu???
Diavolyta_
Postat pe 29 Aprilie 2009 18:03
draga mea eu port verigheta de aproape un an de zile desi nu sunt casatorita si ink o port pe mana stanga am auzit de la cineva ca aduce ghinion insa nimeni nu mia dat o explikatie in ce sens...
sunt impreuna cu pr meu de 4 ani si purtam verighetele de 1 an de zile suntem tot fericiti,neam mutat impreuna la ai lui...ce pot sa zik mie nu mi se pare un moft ci pur si simplu un simbol al iubirii ...dc tre sa fiti rautacioase fata doar intreaba ...parerea mea este ca daca tu nu crezi k iti va aduce ghinion poart-o eu una nu prea sunt superstitioasa si consider k e un gest ff frumos o dovada in plus de iubire:D(pt mn e ceva special)
corina_smile2u
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:37
nu vad de ce ar fi considerat ca pacat,in definitiv e vorba doar de niste inele. si verighetele daca nu sunt slujite in biserica isi pierd sensul ala mistic si raman doar niste inele.
cold_as_ice
Postat pe 1 Mai 2009 03:01
iti multumesc mult...asa o sa fac :)
nici eu nu sunt superstitioasa :*
pup
simona_madalin
Postat pe 1 Mai 2009 08:42
obiectiv vorbind nu este niciun pacat. alea de la cununia religioasa le sfinteste preotul . asta e diferenta.
pe mine ma amuza cum toti se apuca si poarta vergehte ca simbol al iubirii lor inainte de a se casatori:)).
asta cu simbol al iubirii ma farmeca in totalitate:)))
Cretzulica
Postat pe 1 Mai 2009 09:32
N u vreau sa fiu rautacioasa, chiar e draguta ideea cu inelele :) doar ca... De ce te-ar interesa daca e pacat sau nu? Nu-mi zi ca daca preotul iti spune ca da, e pacat, voi nu va mai luati inele. Nu de alta, da'... Preotul spune ca e pacat sa faci sex inainte de casatorie sau dupa casatorie in alte pozitii decat cea a misionarului. Pacat e sa te protejezi sa nu ramai insarcinata etc. Acum, dupa atatea pacate, presupun ca inca unul n-ar fi o tragedie asa mare :P
Scortisoara
Postat pe 1 Mai 2009 09:38
deelisha
Postat pe 1 Mai 2009 11:10
diana



mie nu mi se pare un pacat ca si noi avem este un simbol al iubirii mai ales cand te uiti la el parca iti aduci aminte cum a fost cand ti la dat foarte frumos si orcum verighetele de aur sun la cununia religioasa nu alea din argint nici eu nu sunt superstitioasa asa ca luativa fata si bucurativa de ele sa fiti fericiti si casa de piatra va pup


kudika010221
Postat pe 1 Mai 2009 12:14
Si eu port un inel de argint care seamana cu o verigheta, la fel si prietenul meu....asta a fost cadoul de Paste din partea lui...si am fost foarte fericita cand mi l-a pus pe deget...e o dovada de iubire si apreciez lucrul asta...asta inseamna ca exista dragoste, fericire...si de ce nu planuri de viitor. nu cred ca e un pacat, sunt simple inele, dar care au o valoare sentimentala, simbolica pentru amandoi. daca exista iubire sincera, poarta-l cu mandrie....e ceva frumos..te pup:*
nadina24
Postat pe 1 Mai 2009 13:20
si eu cu prietenul meu vrem inele!nu cred ca este un pacat,
gandeste-te ca sunt oameni casatoriti care nu pun pret pe verighete si nu se iubesc
verigheta fiind semnul unirii lor si a iubiri
asa ca purtati-le cu placere dupa ce le cumparati
honeybrunette
Postat pe 1 Mai 2009 13:58
vereghetele sunt doar un simbol, adevarata legatura dintre voi nu se creeaza in momentul in care va puneti aceste vereghete. vereghetele sunt doar pt a arata celorlati ca tu apartii deja cuiva. eu cred din toata inima ca poti sa porti fara sa crezi in lucruri care nu au nicio valoare.
estera_estera_estera
Postat pe 1 Mai 2009 14:23
Luati-va, draga mea, inele! Care e problema? Stiu k cei batrani zic ca e pacat. Dar eu nu vad motivul! Pana la urma, e un cadou, e un inel, nimic mai mult. Il aveti voi doi si va simtiti uniti :) Doar nu are puteri malefice ca cel din "Stapanul Inelelor" :)) nu?! Si eu cu iubitul meu avem inele stil verigheta, dar e placerea noastra. Si NU, nu ne-a mers prost din cauza lor.

Vorba unui mare clasic in viata: IUBITI-VA MULT!

adriana_florescu
Postat pe 1 Mai 2009 14:28
De la: Diavolyta_, la data 2009-04-29 18:03:55
De la: simona_madalin, la data 2009-04-29 18:01:15Scuza-ma ca te intreb, dar dc crezi ca mi-ar fi frica sa intru in biserica? am intrebat o parere si prefer sa te abtii decat sa fii rautacioasa.
Multumesc tuturor pt raspunsuri :*


si de ce te repeti?? chiar crezi ca'mi pasa de ce spui tu???


Dar chiar trebuie sa fii rautacioasa???Du-te la topicul ala cu injuraturi daca pe alte topicuri nu poti sa te abtii de la ironii!!!!!Sunt satula de cata rautate am vazut pe site-ul asta!!!

Postat pe 1 Mai 2009 14:31
stii cum e...de ce te temi, de aia dai. Eu cred in puterea autosugestiei. nu e nici pe departe un pacat, cat despre mit....daca ar fi sa ne luam dupa toate miturile si superstitiile, nu am mai iesi din casa.... damn it! sa nu ne mai complicam viatza mai mult decat trebuie! :)
moneycaprice
Postat pe 1 Mai 2009 16:24
De la: alex_baiasu10, la data 2009-05-01 14:31:10
De la: Diavolyta_, la data 2009-04-29 18:03:55
De la: simona_madalin, la data 2009-04-29 18:01:15Scuza-ma ca te intreb, dar dc crezi ca mi-ar fi frica sa intru in biserica? am intrebat o parere si prefer sa te abtii decat sa fii rautacioasa.
Multumesc tuturor pt raspunsuri :*


si de ce te repeti?? chiar crezi ca'mi pasa de ce spui tu???


Dar chiar trebuie sa fii rautacioasa???Du-te la topicul ala cu injuraturi daca pe alte topicuri nu poti sa te abtii de la ironii!!!!!Sunt satula de cata rautate am vazut pe site-ul asta!!!


Atunci sterge'ti contu' daca te'ai saturat sa vezi atata "rautate" pe site'u asta
Nu te teme n'o sa plang
Diavolyta_
Postat pe 1 Mai 2009 16:27
si eu sunt impreuna cu iubitul meu de 10 luni si urmeaza sa ne mutam impreuna.. nu asta vroiam sa spun...:) ci faptul ca si noi ne-am luat verighetele de care vb... si suntem fff multumiti...nu m-am gandit insa daca este un pacat...eu cred ca nu ptr ca nu are nicio legatura bijuteria de pe deget cu credinta noastra in D-zeu...ele ptr noi simbolizeaza iubirea ce ne-o purtam...le-am cumparat strict ptr noi doi si eu te-as sfatui sa nu stai pe ganduri si sa fugi repede la mall sa le cumperi ptr ca vei vedea ce stare de spirit iti vor da....asculta-ma! te pup
my_love_is_4_u
Postat pe 1 Mai 2009 17:31
eu cu prietenul meu neam luat "verighete " inainte sa implinim un am de v-day.....nu cred k ii pacat sau are ghinion....mi se pare ca ii un gest frumos sa iti simbolizezi astfel iubirea si oricum un inel nu poate sa lege 2 oamenii fie si cel adevarat de cununie...trebuie doar love
lya_mya
Postat pe 1 Mai 2009 22:55
De la: simona_madalin, la data 2009-04-27 21:52:32Fetelor as vrea sa va intreb ceva...eu si iubitul meu ne gandim sa ne cumparam inele unisex (gen verighete) la aniversarea a 1 an de relatie :X Insa ma gandesc acum daca nu cumva e un pacat sa poti io verigheta care nu e din cununie religioasa, sau sa nu aduca ghinion:P vreun mit de genul asta.
Voi ce credeti?
Sper sa ma ajutati cu un sfat si o parere, cu ce credeti despre aceasta idee.
Pupicei
cunosc o persoana care,tot asa a facut..si-au luat inele asemanatoare si dupa 2 luni sau desparit ,cica aduc ghinion,mergeti la preot sa le sfintiti macar,da tot vreti neaparat inele..
kudika017596
Postat pe 2 Mai 2009 15:06
Eu Si iubitul Meu Avem Deja Inele Gen Verighete. :) Sunt Din Argint Si Le Purtam Pe Mana Stanga.
Si Eu Am Auzit De La Multa Lume Ca Nu E Bine Sa Porti .. Dar Pt Noi A Fost Chiar Bine De Cand Le Purtam. Si Arata Superb 'Verighetele' Cand Se Tin 2 Indragostiti De Mana. :)
Tzukizz
Postat pe 3 Mai 2009 16:12
De la: simona_madalin, la data 2009-04-27 21:52:32Fetelor as vrea sa va intreb ceva...eu si iubitul meu ne gandim sa ne cumparam inele unisex (gen verighete) la aniversarea a 1 an de relatie :X Insa ma gandesc acum daca nu cumva e un pacat sa poti io verigheta care nu e din cununie religioasa, sau sa nu aduca ghinion:P vreun mit de genul asta.
Voi ce credeti?
Sper sa ma ajutati cu un sfat si o parere, cu ce credeti despre aceasta idee.
Pupicei

Doamne cate superstitii si prejudecati !!? dar ce treaba are casatoria religioasa cu un inel? si nu uita ca exista destule cupluri care au facut doar casatoria civila, fara cea religioasa si poarta verighete normale...si in mod normal...
...si...toate verighetele sunt simbolice...chiar si cele "sfintite"....
ocs
Postat pe 6 Mai 2009 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aventuri 24 ore - Anunturi 4 De la: Iris4ever 1 Decembrie 2008 23:46
sa intelegeti 8 De la: Tazmanian 7 Septembrie 2010 21:54
Divortati dar impreuna pentru copii bani sau ....... 8 De la: Didi1985 6 Aprilie 2010 16:37
VINE VINE CRACIUNUL (SARBATORI FERICITE ) 3 De la: kudika090185 10 Decembrie 2009 08:03
care crede-ti ca este cea mai impotanta calitate a femeii,din punctul de vedere al barbatilor? 74 De la: YullyNar3 29 Aprilie 2010 17:31