Setari Cookie-uri

cum poti scapa de boala numita gelozie?

stiu ca uneori gelozia mea atinge cote extreme si as vrea sa numai fiu asa!recunosc ca sunt geloasa si cateodata mult prea egoista si posesiva pentru ca il vreau numai pt mine si langa mine... mie frica sa nu il pierd pentru ca pentru prima oara iubesc si chiar enorm de mult...ajutati-ma vreau un sfat care sa ma schimbe inainte sa pierd cel mai frumos ingeras (app ma e scris corect ) mersi pupici

Postat pe 3 Mai 2009 11:52
Daca nu ai motive sa fii geloasa , atunci este f grav.Controleaza-te si gandeste-te ca daca vrea sa te insele ,te inseala oricum ,chiar daca o faci tu pe nebuna sau nu.
ionia
Postat pe 3 Mai 2009 11:55
ma sincer am motive odata sa dat una la el de fata cu mine dar a refuzat-o polititicos spunand ca e mult prea ocupat...sunt constienta ca o poate face oricand doar ca e frica aia tampita ... ms pt sfat pupici

Postat pe 3 Mai 2009 16:27
gelozia asta bat-o vina cam greu scapi de ea am vazut multe relatii destramandu-se din cauza geloziei trebuie sa ai mai multa incredere in el sa nu te gandesti tot mereu la ce e mai rau sau sa cauti mereu nod in papura si sa fi mereu suspicioasa ai tot dreptul sa fi geloasa cand ai motive nu e gelos deloc decat cel caruia nu-i pasa dar si gelozia asta are o limita sa-ti controlezi gelozia tine numai de tine de voinata ta incearca sa o stapanesti si nu o lasa sa te stapaneasca ea pe tine
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 5 Mai 2009 20:07
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-03 11:52:22.. mie frica sa nu il pierd pentru ca pentru prima oara iubesc si chiar enorm de mult...[[bla bla bla ]] (app ma e scris corect )


app... "mie".... se scrie dezlegat.... adica asa... "Mi'e" .....
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 20:12
pai nu scapi
deelisha
Postat pe 5 Mai 2009 20:57
e naspa ...trebuie sa te opresti la tmp k unele pers la un moment dat se pliktisesk sa fie controlate si vor sa fie putin mai libere...asa k inceark sa nu dai prea multa importanta si sa te aprinzi din oricew lukru...
ktyy
Postat pe 6 Mai 2009 16:30
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-03 16:27:19ma sincer am motive odata sa dat una la el de fata cu mine dar a refuzat-o polititicos spunand ca e mult prea ocupat...sunt constienta ca o poate face oricand doar ca e frica aia tampita ... ms pt sfat pupici


Eu in locul tau n-as fi geloasa ci mandra. Mi-as face probleme daca s-ar da el la altele nu invers.
valita76
Postat pe 6 Mai 2009 19:36
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 20:12:03
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-03 11:52:22.. mie frica sa nu il pierd pentru ca pentru prima oara iubesc si chiar enorm de mult...[[bla bla bla ]] (app ma e scris corect )


app... "mie".... se scrie dezlegat.... adica asa... "Mi'e" .....


Diavol mic.....
amr2009
Postat pe 6 Mai 2009 19:38
mersi pt sfaturi si scz pt e bn cand ai mici profesoare pe langa tine care te corecteaza dar mersi :* si pt asta :d

Postat pe 7 Mai 2009 19:29
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-07 19:29:13mersi pt sfaturi si scz pt e bn cand ai mici profesoare pe langa tine care te corecteaza dar mersi :* si pt asta :d
pt "mie"

Postat pe 7 Mai 2009 19:30
eliminati cauza...

Postat pe 7 Mai 2009 20:55
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-07 19:30:44
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-07 19:29:13mersi pt sfaturi si scz pt e bn cand ai mici profesoare pe langa tine care te corecteaza dar mersi :* si pt asta :d
pt "mie"


m'ai facut sa rosesc acu'... uff am fost asa rea
Diavolyta_
Postat pe 8 Mai 2009 00:05
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-08 00:05:12
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-07 19:30:44
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-07 19:29:13mersi pt sfaturi si scz pt e bn cand ai mici profesoare pe langa tine care te corecteaza dar mersi :* si pt asta :d
pt "mie"


m'ai facut sa rosesc acu'... uff am fost asa rea

mie mi se pare ca ai fost de treaba
yumy
Postat pe 10 Mai 2009 08:55
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 14:11
ne mai lasi cu tarotul asta? vad ca postezi la topicuri cu probleme in dragoste poate poate te-o contacta cineva! vezi ca trimitem politia dupa tine ca nu cred ca platesti impozit la stat sau ma insel?
Peony
Postat pe 14 Mai 2009 15:44
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-14 15:44:25ne mai lasi cu tarotul asta? vad ca postezi la topicuri cu probleme in dragoste poate poate te-o contacta cineva! vezi ca trimitem politia dupa tine ca nu cred ca platesti impozit la stat sau ma insel?
bv xoxo ;))

Postat pe 16 Mai 2009 20:55
valoreaza-te mai mult si ai incredere in tine
anette2983
Postat pe 17 Mai 2009 14:04
Ma bucur ca ai descoperit faptul ca gelozia este o boala. Acum uite o carte scrisa de OSHO cu titlul: "EMOTIILE" Cum ne putem elibera de manie, gelozie si teama
Mania, gelozia, teama sunt cateva dintre emotiile ce fac sa ne dispara bucuria de a trai. Citind aceasta carte vom afla ce sunt aceste emotii, de unde apar si cum putem scapa de influenta lor. Titlul original: "Emotions. Freedom from Anger, Jealousy & Fear"

Fragment din carte:
"Oamenii cred cã ºtiu ce este iubirea. În realitate, nu ºtiu. Din aceastã neînþelegere se naºte gelozia. Prin "iubire", oamenii inþeleg un fel de monopol, o formã de posesivitate, fãrã sã înteleagã una din cele mai simple realitaþi ale vieþii: in clipa in care posezi o fiinþã vie, ai ucis-o.
Viaþa nu poate fi posedatã. Nimeni nu poate þine viaþa intr-un pumn incleºtat. Dacã vrei sã te bucuri de ea, trebuie sã îti þii palmele deschise.
Dupã ce iubirea se aprinde cu adevãrat, gelozia ºi posesivitatea dispar pur ºi simplu. Veþi fi surprinºi sã constataþi cã au dispãrut, la fel ca atunci când aprinzi o lumânare ºi te intrebi unde a dispãrut întunericul din camerã. Întunericul nu poate fi gãsit cu ajutorul luminii, pentru cã dispare pur ºi simplu. El nu era altceva decât absenþa luminii. La fel, ºi gelozia este absenþa iubirii"

Osho - Emoþiile (editura MIX)
http://dj-dia.blogspot.com/2008/02/despre-gelozie-si-iubire.html
denis_3d25
Postat pe 21 Mai 2009 15:52
De la: bebe4puisor, la data 2009-05-03 11:52:22stiu ca uneori gelozia mea atinge cote extreme si as vrea sa numai fiu asa!recunosc ca sunt geloasa si cateodata mult prea egoista si posesiva pentru ca il vreau numai pt mine si langa mine... mie frica sa nu il pierd pentru ca pentru prima oara iubesc si chiar enorm de mult...ajutati-ma vreau un sfat care sa ma schimbe inainte sa pierd cel mai frumos ingeras (app ma e scris corect ) mersi pupici


da, corect: "un sfat care sa ma schimbe" , MA este corect. Dar: "... mie frica sa nu il pierd " nu este corect mi-e pofta de sex cu el, mi-e greu sa-l las liber, mi-e greu sa-l fac fericit... Asa e corect banuiesc, poate ma insel

stai linistita ca te intzelegem
denis_3d25
Postat pe 22 Mai 2009 03:28
Iti faci prea multe probleme si tu esti cea care pierzi.Crezi ca geloasa fiind il fai/o faci sa nu greseasca?Gresit.Daca te iubeste,te respecta pentru tine ,pentru felul tau de a fi,daca este sincer,nu vad sensul geloziei.Persoana iubita cu cat vei incerca sa o ti mai in chinga cu atat mai repede intoarce capul dupa o figura noua.Faptul ca se uita nu inseamna ca si inseala.Eu daca vad o femeie frumoasa il fac sa intoarca privirea sa vada si el,caci privitul nu costa nimic,insa fac in asa fel sa ramana doar cu privitul,caci pentru el/ea,dar in primul rand pentru mine incerc sa nu fiu respingatoare.Ii fac surprize placute si schimb mereu cate ceva si astfel tot la mine ramane.Totul depinde de cum sti sa-l/o faci sa vrea sa fie cu tine.
dalimi
Postat pe 7 Iulie 2009 10:01
e bine ca esti geloasa(intro oarecare amsura),dar nu exagerat!trebuie sa ii lasi spatiu celui de langa tine,caci daca nu te va lasa el pe tine.sunt sigura ca nici tia nu ti-ar placea sa stea duap tine,1769 de bip-uri pe zi,intrebari "da unde ai fost?cu cine?de ce ai stat atat?cine era baiatul din dreapta ta?".e enervant oarecum.gelozia arata ca il iubesti,si el trebuie sa inteleaga asta.verifica'l dar in asa fel incat sa nul sufoci,aratai gelozia ta dar ca el sa o perceapa ca o dovada de iubire si ca nu ti'ar placea sa fie al alteia.
alexa1502
Postat pe 19 Iulie 2009 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De cand el ma invinovatea ca il insel, m-am imbolnavit de gelozie 43 De la: AndrEEA515 22 Iulie 2009 22:49
Gelozia-"boala incurabila" 41 De la: 30 Martie 2015 20:47
Despre forma labiilor 80 De la: yamuna 15 Noiembrie 2009 18:39
am facut-o cu el si acum nu mai vorbeste cu mine :((:(( 236 De la: MaddeLinne 18 August 2014 23:45
Cartomantie, Tarot, Horoscop, Paranormal, pe eUniversum 2 De la: gabriel32 13 Iunie 2012 11:10