Setari Cookie-uri

Biblia spune clar:"CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA VA FI MANTUIT...", si NU: CEI CE VOR FI BOTEZATI DE VOI VOR FI MANTUITI!

Isus sa botezat la 30 de ani si dupa aceea a inceput lucrarea Mesianica.
spune biblia ceva de copii mici sa fie botezati?
lelia_zet
Postat pe 5 Mai 2009 15:26
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 15:44
Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 15:45
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste


deelisha
Postat pe 5 Mai 2009 18:32
Botezul
Ce inseamna de fapt botezul? Prin taina botezului, copilul este crestinat. Copilului i se iarta pacatele, Pacatul Stramosesc, de la Adam si Eva, care de la inceput au calcat porunca dumnezeiasca....


da'ti seama singurica ce am vrut sa zic...
si in caz de mai ai vreo nelamurile cauta pe nea google..... stii tu adresa aia.... www.google.ro ..... si gasesti tot ce vreiiiii
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 18:49
De la: deelisha, la data 2009-05-05 18:32:22
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste




Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 18:49
sauuuu... iote mai pe intelesu' tau...

Botezul - este Sfanta taina, in care, prin intreita afundare in apa, in numele Sfintei Treimi, cel care boteaza se curateste de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pana la Botez, se naste la o viata noua sprirituala si devine membru al Trupului tainic al Domnului.
Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte, indemnandu-i pe Sfintii Apostoli astfel: "Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor. Amin!"
Diavolyta_
Postat pe 5 Mai 2009 18:52
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:52:44sauuuu... iote mai pe intelesu' tau...

Botezul - este Sfanta taina, in care, prin intreita afundare in apa, in numele Sfintei Treimi,Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte, cel care boteaza se curateste de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pana la Botez, se naste la o viata noua sprirituala si devine membru al Trupului tainic al Domnului.
indemnandu-i pe Sfintii Apostoli astfel: a si altceva logicin numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor. Amin!"



Bravo DIAVOLITO ....Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte,.....GRESIT........ISUS NU A MURIT INAINTE DE A FI BOTEZAT DE IOAN.........IOAN 1 ;26 EL A BOTEZAT PRIMUL....SI SPRE SURPRINDEREA TA CAUTA IN BIBLIE SI VEZI CU CATI...I ...SE SCRIE ISUS...???? PT CA IN A MEA SCRIE CU UN SINGUR I.....IOAN 3;3...si mai comvingete....a si altceva logic.....kiar de tine scris...."Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le ....... cuvantul...... invatati..... ce ti spune tie ???? pe cine poti invata si apoi boteza ??? pe un bebelus sau pe un om mare care dupa aceea va lua decizia el singur sa se boteze????....deci gandeste intai ce citesi si ceeace te invata aceste aceasta Sfanta taina.....dar
gratuit89
Postat pe 7 Mai 2009 14:03
De la: lelia_zet, la data 2009-05-05 15:26:54
spune biblia ceva de copii mici sa fie botezati?

nu, dar spune biserica
Si de ce ar vrea biserica sa ramanem nebotezati pana la o varsta la care putem gandi si singuri si vedea ca intreaga Biserica Ortodoxa se bazeaza pe politica si profit? Asta ar insemna ca nu prea am mai calca prin biserica, de unde rezulta mai putini bani in buzunarele popilor.

Asa ca.... ne indoctrineaza de mici
kitty_krieger
Postat pe 7 Mai 2009 14:12
De la: gratuit89, la data 2009-05-07 14:03:36
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:52:44sauuuu... iote mai pe intelesu' tau...

Botezul - este Sfanta taina, in care, prin intreita afundare in apa, in numele Sfintei Treimi,Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte, cel care boteaza se curateste de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pana la Botez, se naste la o viata noua sprirituala si devine membru al Trupului tainic al Domnului.
indemnandu-i pe Sfintii Apostoli astfel: a si altceva logicin numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor. Amin!"



Bravo DIAVOLITO ....Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte,.....GRESIT........ISUS NU A MURIT INAINTE DE A FI BOTEZAT DE IOAN.........IOAN 1 ;26 EL A BOTEZAT PRIMUL....SI SPRE SURPRINDEREA TA CAUTA IN BIBLIE SI VEZI CU CATI...I ...SE SCRIE ISUS...???? PT CA IN A MEA SCRIE CU UN SINGUR I.....IOAN 3;3...si mai comvingete....a si altceva logic.....kiar de tine scris...."Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le ....... cuvantul...... invatati..... ce ti spune tie ???? pe cine poti invata si apoi boteza ??? pe un bebelus sau pe un om mare care dupa aceea va lua decizia el singur sa se boteze????....deci gandeste intai ce citesi si ceeace te invata aceste aceasta Sfanta taina.....dar



dar......... io am citat de aci'... http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=2177 ... asa ca nu'mi sari in cap
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 14:24
Diavolytooooo sa iti schimbi numele ca nu stiu daca iti da drumul in rai cu numele asta
thadoog
Postat pe 7 Mai 2009 14:27
De la: thadoog, la data 2009-05-07 14:27:55Diavolytooooo sa iti schimbi numele ca nu stiu daca iti da drumul in rai cu numele asta


Stai tu linistit... am pile acolo Sus
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 14:30
nici eu nu sunt de acord cu "botezarea" copiilor inca din fasha......
definitzia botezului este data de biserici,de clericii lor,descendentzii celor care l-au rastignit pe Isus.....nu dau cu piatra,departe de mine gandul acesta............
botezul ar trebui sa il facem doar atunci cand avem convingerea si certitudinea ca il iubim pe Dumnezeu cu toata inima,nu doar cu mintea,nu doar de ochii lumii sau ca asa e bine,sau asa trebuie.
pt mine botezul inseamna legamantul care il faci cu Dumnezeu,primindu-l in viatza ta,recunoscand sincer ca sangele lui Isus ne-a adus mantuirea.
matracucu
Postat pe 7 Mai 2009 14:34
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-07 14:24:21
De la: gratuit89, la data 2009-05-07 14:03:36
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 18:52:44sauuuu... iote mai pe intelesu' tau...

Botezul - este Sfanta taina, in care, prin intreita afundare in apa, in numele Sfintei Treimi,Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte, cel care boteaza se curateste de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pana la Botez, se naste la o viata noua sprirituala si devine membru al Trupului tainic al Domnului.
indemnandu-i pe Sfintii Apostoli astfel: a si altceva logicin numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor. Amin!"



Bravo DIAVOLITO ....Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos dupa Invierea din moarte,.....GRESIT........ISUS NU A MURIT INAINTE DE A FI BOTEZAT DE IOAN.........IOAN 1 ;26 EL A BOTEZAT PRIMUL....SI SPRE SURPRINDEREA TA CAUTA IN BIBLIE SI VEZI CU CATI...I ...SE SCRIE ISUS...???? PT CA IN A MEA SCRIE CU UN SINGUR I.....IOAN 3;3...si mai comvingete....a si altceva logic.....kiar de tine scris...."Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le ....... cuvantul...... invatati..... ce ti spune tie ???? pe cine poti invata si apoi boteza ??? pe un bebelus sau pe un om mare care dupa aceea va lua decizia el singur sa se boteze????....deci gandeste intai ce citesi si ceeace te invata aceste aceasta Sfanta taina.....dar



dar......... io am citat de aci'... http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=2177 ... asa ca nu'mi sari in cap


Diavolyt'o ai baut ceva astazi de vb de lucruri sfinte????

yo zic ca e prima ocazie sa'i vada nasu pu....ta finei
scorpyoW
Postat pe 7 Mai 2009 14:35
chiar nush' nici io ce m'o apucat....
o fi de la panselute??
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 14:38
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-07 14:38:25chiar nush' nici io ce m'o apucat....
o fi de la panselute??


ce se mai aude??nunta ceva,tiristul a mai venit??(scuze nenea cu BNW)
scorpyoW
Postat pe 7 Mai 2009 16:49
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste

Habar n-ai, se scrie cand 3 de i, cand cu 4 de i , functie de cotofana!
Mai pune mana pe o carte ca nu strica la cap si vezi ca si in englezeste si frantuzeste si spanioleste si etc se scrie cum ai zis tu cu doi de j, ca si ei gandesc ca tine, nu ca mine cu 3 sau 4 de j !

Postat pe 7 Mai 2009 16:59
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-07 14:12:25
De la: lelia_zet, la data 2009-05-05 15:26:54
spune biblia ceva de copii mici sa fie botezati?

nu, dar spune biserica
Si de ce ar vrea biserica sa ramanem nebotezati pana la o varsta la care putem gandi si singuri si vedea ca intreaga Biserica Ortodoxa se bazeaza pe politica si profit? Asta ar insemna ca nu prea am mai calca prin biserica, de unde rezulta mai putini bani in buzunarele popilor.

Asa ca.... ne indoctrineaza de mici




just_laura

5236 mesaje
Membru din: 18/03/2008
Oras: ALTA LOCALITATE
Postat pe: 7 Mai 2009, ora 14:34 Raporteaza abuz de limbaj Citeaza Raspunde

nici eu nu sunt de acord cu "botezarea" copiilor inca din fasha......
definitzia botezului este data de biserici,de clericii lor,descendentzii celor care l-au rastignit pe Isus.....nu dau cu piatra,departe de mine gandul acesta............
botezul ar trebui sa il facem doar atunci cand avem convingerea si certitudinea ca il iubim pe Dumnezeu cu toata inima,nu doar cu mintea,nu doar de ochii lumii sau ca asa e bine,sau asa trebuie.
pt mine botezul inseamna legamantul care il faci cu Dumnezeu,primindu-l in viatza ta,recunoscand sincer ca sangele lui Isus ne-a adus mantuirea.




bravooooo fetele se vede ca ganditi si nu luati toate hapurile date de biserica si de clericii nostrii....... VA FELICIT....
gratuit89
Postat pe 7 Mai 2009 17:17
mooaaamaaaaaaaaaa........noroc ca am apa curenta,sa ma botez in fiece zi !!!!!..........ca la cate pacate intrunesccccccccccc!!! ............
etta
Postat pe 7 Mai 2009 17:21
De la: Roco, la data 2009-05-07 16:59:53
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste

Habar n-ai, se scrie cand 3 de i, cand cu 4 de i , functie de cotofana!
Mai pune mana pe o carte ca nu strica la cap si vezi ca si in englezeste si frantuzeste si spanioleste si etc se scrie cum ai zis tu cu doi de j, ca si ei gandesc ca tine, nu ca mine cu 3 sau 4 de j !


ÍSUS s. n. asin, mãgar.... da o raita prin DEX ca sa vezi de ce nu se scrie cu un singur I

http://www.dictionar.1web.ro/dictionar-roman-roman/isus/ .. uite ca sa nu mai stai sa cauti....
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 18:25
De la: etta, la data 2009-05-07 17:21:31 mooaaamaaaaaaaaaa........noroc ca am apa curenta,sa ma botez in fiece zi !!!!!..........ca la cate pacate intrunesccccccccccc!!! ............

acu apare dilema apa de botez sa fie rece/calda
yumy
Postat pe 7 Mai 2009 18:32
De la: scorpyow10, la data 2009-05-07 16:49:50
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-07 14:38:25chiar nush' nici io ce m'o apucat....
o fi de la panselute??


ce se mai aude??nunta ceva,tiristul a mai venit??(scuze nenea cu BNW)


nush' ca vad ca mireasa nu mai da nici un semn de viata.... oare o fi patit ceva??
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 21:11
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-07 18:25:59
De la: Roco, la data 2009-05-07 16:59:53
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste

Habar n-ai, se scrie cand 3 de i, cand cu 4 de i , functie de cotofana!
Mai pune mana pe o carte ca nu strica la cap si vezi ca si in englezeste si frantuzeste si spanioleste si etc se scrie cum ai zis tu cu doi de j, ca si ei gandesc ca tine, nu ca mine cu 3 sau 4 de j !


ÍSUS s. n. asin, mãgar.... da o raita prin DEX ca sa vezi de ce nu se scrie cu un singur I

http://www.dictionar.1web.ro/dictionar-roman-roman/isus/ .. uite ca sa nu mai stai sa cauti....



Nu intelegi glumele...pacat ca nu se cauta si astea pe dex online

Postat pe 7 Mai 2009 23:06
ciudat.... nu'mi amintesc sa te fi bagat in seama??
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 23:09
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-07 18:25:59
De la: Roco, la data 2009-05-07 16:59:53
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste

Habar n-ai, se scrie cand 3 de i, cand cu 4 de i , functie de cotofana!
Mai pune mana pe o carte ca nu strica la cap si vezi ca si in englezeste si frantuzeste si spanioleste si etc se scrie cum ai zis tu cu doi de j, ca si ei gandesc ca tine, nu ca mine cu 3 sau 4 de j ![/quoteÍSUS s. n. asin, mãgar.... da o raita prin DEX ca sa vezi de ce nu se scrie cu un singur I [quote]


Tocmai aia e he he , daca ma iei cu dictionarul si nu pricepi macar sensul unei fraze.
Mai bine lasa dreaq de dictionar si deschide orice biblie in limba romana si arata tu unde scrie Isus cu doi de i... ca altfel te dovedesti berbeaca de-a dreptul ! (vezi ca asin, magar si catar nu-s aceleasi oale, be-he-he tie sa-ti fie !)

Postat pe 8 Mai 2009 07:25
De la: just_laura, la data 2009-05-07 14:34:05nici eu nu sunt de acord cu "botezarea" copiilor inca din fasha......
definitzia botezului este data de biserici,de clericii lor,descendentzii celor care l-au rastignit pe Isus.....nu dau cu piatra,departe de mine gandul acesta............
botezul ar trebui sa il facem doar atunci cand avem convingerea si certitudinea ca il iubim pe Dumnezeu cu toata inima,nu doar cu mintea,nu doar de ochii lumii sau ca asa e bine,sau asa trebuie.
pt mine botezul inseamna legamantul care il faci cu Dumnezeu,primindu-l in viatza ta,recunoscand sincer ca sangele lui Isus ne-a adus mantuirea.


exact. just a pus punctul pe i deoarece eu una acum nu pot spune ca sunt ortodoxa, desi am fost botezata.
cristi_nne
Postat pe 8 Mai 2009 08:37
De la: cristi_nne, la data 2009-05-08 08:37:34
exact. just a pus punctul pe i deoarece eu una acum nu pot spune ca sunt ortodoxa, desi am fost botezata.

Pe care i a pus punctul, pe primul sau pe al doilea ?

Postat pe 8 Mai 2009 08:59


Va pierdeti in detalii ( de genul :-e mai bine sa fie botezat cand constientizeaza si accepta credinta sau cand e prunc; e mai bine sa fie scufundat in apa sau stropit....) si nu mai dati importanta semnificatiei botezului. Botezul se practica in multe religii desi eu voi face comparatii doar intre 2 (ortodoxa si catolica). E bine sa fie botezat asta-i unanim acceptat, taina sfantului botez daca n-o stiti o puteti gasi printr-o simpla cautare pe google.


Bun, deci e bine sa fie botezat:
- la catolici botezul este facut cand copilul este mai mare si poate face singur marturisirea in credinta
- la ortodocsi pentru ca pruncii nu pot sã-si mãrturiseascã credinta crestinã, Biserica Ortodoxa are ca garant pe nasii care-i primesc la botez, care mãrturisesc pentru acestia credinta crestinã rostind Crezul si care îsi iau indatorirea ca finii lor sã fie crescuti de ei în credinta Bisericii.

Deci, e bine sa fi botezat, e bine sa fie facuta marturisirea in credinta dar spre deosebire de catolici ortodocsii ( ma refer la preotime acum ca ei au facut interpretarile) gandesc asa:

„Acest lucru cunoscându-l, cã toti ne nastem cu pãcatul strãmosesc, avem noi siguranta cã un prunc va trãi pânã la vârsta când poate sã cunoascã si sã mãrturiseascã credinta în Hristos, pentru ca atunci sã-l botezãm ? Putem noi sã riscãm ca el sã moarã nebotezat, sub osânda pãcatului strãmosesc ?”

Sa fiti iubiti!
valita76
Postat pe 8 Mai 2009 09:40
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47
Deci, e bine sa fi botezat...

La ce foloseste sa 'marturiseasca' un copil de 3 luni ce pacate a avut ?!!!
sau unul de 7, 9 sau 12 ani?

Postat pe 8 Mai 2009 09:56

Marturisirea in credinta, nu marturisirea pacatelor, adica sa inteleaga si sa accepte credinta.
Unul de 3 luni nu intelege , de aceea nasii sunt cei care marturisesc credinta , unul de 7, 10, 12 ani intelege .
Citeste mai atent si vei intelege ce am postat mai sus, citeste taina botezului si vei intelege la ce foloseste.
Cu drag.
valita76
Postat pe 8 Mai 2009 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce nu ne inteleg parintii ? ..... 14 De la: Alinaabc 19 Iulie 2011 12:28
DESPRE PERFECTIUNE 33 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 19:54
De ce dragostea trebuie sa doara? 38 De la: kudika108012 20 Ianuarie 2010 19:15
..intr-o relatie nu trebuie sa te simti singur(a).... 6 De la: justytheone 8 Ianuarie 2011 20:11
AJUTOOOOR 7 De la: kudika1993 31 Mai 2010 12:39