Setari Cookie-uri

O fata desteapta isi educa partenerul!

Oare este adevarata sau falsa aceasta supozitie?!
me_deea88
Postat pe 13 Mai 2009 11:42
hmmmmm.....se educa reciproc!! daca sunt ambii destepti....
la urma urmei....sa speram cu nu e mult de educat la el/ea!
anca0704
Postat pe 13 Mai 2009 11:46
De la: me_deea88, la data 2009-05-13 11:42:54Oare este adevarata sau falsa aceasta supozitie?!

initial citisem "supozitoare"!!
iubeste-ma, omora-ma, sexuieste-ma...dar nu ma educa!
geo_x
Postat pe 13 Mai 2009 11:55
ma io vin cu o propunere ce ar fi sa-i luam din fasa de la ma-sa sa-i si crestem si asa o sa fie exact cum vrem noi sa fie
donttouch
Postat pe 13 Mai 2009 11:58
Sincer...am mai auzit chestia asta. Am auzit-o si personal...cand ea spunea ca il educa si il face asa cum trebuie.
Interesant.
Parerea mea e ca in momentul in care ai inceput o relatie ...ai inceput sa iti faci o parere despre omul de langa tine. Ca are niste calitati care te fac sa te simti bine in compania lui/ei. Pai daca deja are calitatile astea...de ce nu te bucuri de ele? De ce ii cauti defecte? De ce vrei sa il/o educi?
Il/o transformi in altceva decat e. Ii stirbesti personalitatea. Ca uneori are toane...sau apucaturi ...hai sa fim realisti ...cine nu le are?
Iar in momentul in care accepti second base in relatie ...si incepi sa te gandesti la ceva de durata ...nu cred ca e cazul sa iti faci planuri educationale...cel putin nu in ceea ce priveste personalitatea lui/ei.
sau daca vrei sa iti petreci viata schimband oameni .....bravo :))...keep it real Doar ca ni se cam acreste de scoala. Si dupa ce terminam ...preferam sa fim iubiti si acceptati cu micile noastre defecte.
Acuma nu sunt nici eu absurda...obiceiuri de genul ...gesticulari ample...tonuri cu ifose ...mutre ofticate ...da astea se pot discuta ...si corecta.
Insa ...in rest...nush ...il schimbi pe omul de langa tine.
Si dupa ce schimbarea e facuta ...si nu mai are nici un cusur ...ce faci? Iti dai seama ca de fapt nu iti place...ca nu mai e omul de care te-ai indragostit candva...sui ca totusi ...defectele lui/ei ...erau atat de ...perfecte :).


O zi frumoasa...


A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Mai 2009 14:19
Nici barbatii nu sunt niste maimutoi din plastilina pe care sa ii modelezi cum vrei ca n-ar mai fi barbati! tRebui sa te impui un pic si sa sa accepti orice , la asta se refera zicala , sa nu exageram!
Amora
Postat pe 13 Mai 2009 17:02
daca nu ma insel e o reclama la bere cu o tipa care isi cunoste iubitul intr-un bar si il pune sa se tunda si sa isi rada barba, sa nu mai imbrace haine de piele, iar la final se uita urat la el si ii zice: nu mai esti babatul de care m-am indragostit!
totusi recunosc ca atunci cand e singur, doar cu mine nu tolerez sa isi bage.... si sa isi scoata.... toata ziua. nu vreau sa ii schimb, dar nu ma intereseaza ce si cat. aud destui pe strada
Flooo
Postat pe 13 Mai 2009 17:15
Eu cred ca in rel e vorba si de un fel de colaborare, adica de micile compromisuri.
Unii se educa singuri pt ca stiu ca tie nu-ti plac anumite lucruri, altii, din contra, cu un EU cat casa, au impresia ca vrei sa-i schimbi.
E relativa treaba;in functie de implicare,de interese,etc...
A, si mai ales, de sentimente!
kudikaroxi
Postat pe 13 Mai 2009 17:22
De la: Flooo, la data 2009-05-13 17:15:23daca nu ma insel e o reclama la bere cu o tipa care isi cunoste iubitul intr-un bar si il pune sa se tunda si sa isi rada barba, sa nu mai imbrace haine de piele, iar la final se uita urat la el si ii zice: nu mai esti babatul de care m-am indragostit!
totusi recunosc ca atunci cand e singur, doar cu mine nu tolerez sa isi bage.... si sa isi scoata.... toata ziua. nu vreau sa ii schimb, dar nu ma intereseaza ce si cat. aud destui pe strada


Asta tine de educatie!Daca vorbeste asa in prezenta unei femei, nici n-as mai incerca sa il modelez , ar avea liber direct!
Amora
Postat pe 14 Mai 2009 14:56


Cum adica sa-l educe? Adica sa devina un fel de sclav, sa faca numai ce poftesti tu ca femeie? Pai ala nu mai e barbat, e marioneta. Si ce fata desteapta si-ar dori un papitoi?
valita76
Postat pe 14 Mai 2009 15:14
De la: valita76, la data 2009-05-14 15:14:13

Cum adica sa-l educe? Adica sa devina un fel de sclav, sa faca numai ce poftesti tu ca femeie? Pai ala nu mai e barbat, e marioneta. Si ce fata desteapta si-ar dori un papitoi?


asa ziceam si io .................pentru asta imi cumpar un animal de casa
donttouch
Postat pe 14 Mai 2009 15:15
valita76
Postat pe 14 Mai 2009 15:17
De la: me_deea88, la data 2009-05-13 11:42:54Oare este adevarata sau falsa aceasta supozitie?!


ia vino tu incoa' , sa te educ eu oleaca, sa vedem daca-ti convine
_fantoma_
Postat pe 14 Mai 2009 15:36
De la: kudikaroxi, la data 2009-05-13 17:22:11Eu cred ca in rel e vorba si de un fel de colaborare, adica de micile compromisuri.
Unii se educa singuri pt ca stiu ca tie nu-ti plac anumite lucruri, altii, din contra, cu un EU cat casa, au impresia ca vrei sa-i schimbi.
E relativa treaba;in functie de implicare,de interese,etc...
A, si mai ales, de sentimente!

CORECT

dar mai voiam sa adaug ca o fata desteapta nu incearca NICIODATA sa-si schimbe partenerul

si acum o sa ma intrebati diferenta dintre educat si schimbat, nu?

din punctul meu de vedere, educatia se refera la comunicarea eficienta in relatie. Atata timp cat ii spui ce te deranjeaza intr-o maniera care sa-l dezarmeze, iar el baga la tartacuta, in general despre lucruri care tin de armonizarea relatiei, acesta este educat.

daca ii spui "de maine fii asa, ca altfel te parasesc" sau nu mai vrei sa faca lucruri care tin de personalitatea lui (gen urmarit meciuri de fotbal, iesit cu baietii), acesta este schimbat.
kitty_krieger
Postat pe 14 Mai 2009 16:56
De la: me_deea88, la data 2009-05-13 11:42:54Oare este adevarata sau falsa aceasta supozitie?!


Fals!!!!!
Ori il accepti asa cum e....ori iti cauti altul
andreea1976
Postat pe 14 Mai 2009 17:19
Cand o sa gasesc femeia aia desteapta care o sa reuseasca sa ma desese sa reactionez ferm la comenzile "culcat", "sculat".... o s-o iau de nevasta!
OrizonturiDeschise
Postat pe 14 Mai 2009 20:25
De la: Alecsu, la data 2009-05-14 20:25:28Cand o sa gasesc femeia aia desteapta care o sa reuseasca sa ma desese sa reactionez ferm la comenzile "culcat", "sculat".... o s-o iau de nevasta!


decat sa devii un robotzel mai bine ramai flacau
Peony
Postat pe 14 Mai 2009 22:07
cred uneori caci e real ,dar am impresia caci cel mai bine este sa nu incerci sa-l schimbi
piper
Postat pe 23 Iulie 2009 17:39
Un om destept isi iubeste partenerul asa cum e.
Pentru ca asa l-a ales.

Altfel, se duce la cineva care este mai pe placul lui.

AndreiD
Postat pe 23 Iulie 2009 18:32
De la: piper, la data 2009-07-23 17:39:15cred uneori caci e real ,dar am impresia caci cel mai bine este sa nu incerci sa-l schimbi


caci cum caci ce zici caci spui tu acolo?
DieMann
Postat pe 23 Iulie 2009 19:01
De la: donttouch, la data 2009-05-13 11:58:32 ma io vin cu o propunere ce ar fi sa-i luam din fasa de la ma-sa sa-i si crestem si asa o sa fie exact cum vrem noi sa fie

lol asta e cea mai mare greseala pe care o fata poate sa o faca , iar daca feteleor nu puteti sa va dati seama de ce , uite un banc :
un roker cu prietena lui ,el cu parul lung, cu harly, cu haine si accesori de roker, ea trage de el il bate la cap sa se imbrace mai normal , asta saracu , pana la urma renunta la hainele de roker, dupa aia ea il bate la cap sa renunte la motocicleta , asta ca fraierul o face , dupa aia il bate la cap sa se tunda , foarte greu renunta , ce sa faca o iubeste , dupa aia se intalnesc el tuns elegant cu o masina de familie , ea : ii zice ca se desparte de el ca nu e mai e barbatul de care s-a indragostit
SweetDadyD
Postat pe 23 Iulie 2009 19:19
si un barbat si mai destept ii lasa impresia ca se lasa educat si incet incet o educa el pe ea
DieMann
Postat pe 23 Iulie 2009 19:27
De la: valita76, la data 2009-05-14 15:14:13

Cum adica sa-l educe? Adica sa devina un fel de sclav, sa faca numai ce poftesti tu ca femeie? Pai ala nu mai e barbat, e marioneta. Si ce fata desteapta si-ar dori un papitoi?


nu se referea la papitoi (cred eu) ..
dar sincer........si eu in jur vad mai multi baieti "educati" de partenere ...si vbesc de astia care s au insurat sau se vor insura....si mananca din palma iubitei... si nu neaparat ca ar fi prosti ...pt ca le merge mintea chiar f bn ....chjiar nu inteleg nici eu de ce se lasa "prostiti"
cand aflati sa mi ziceti si mie
morticia_adams
Postat pe 24 Iulie 2009 08:33
De la: DieMann, la data 2009-07-23 19:27:44si un barbat si mai destept ii lasa impresia ca se lasa educat si incet incet o educa el pe ea



o educi mancandu-i din palma eventual?
morticia_adams
Postat pe 24 Iulie 2009 08:35
De la: morticia_adams, la data 2009-07-24 08:33:41
De la: valita76, la data 2009-05-14 15:14:13

Cum adica sa-l educe? Adica sa devina un fel de sclav, sa faca numai ce poftesti tu ca femeie? Pai ala nu mai e barbat, e marioneta. Si ce fata desteapta si-ar dori un papitoi?


nu se referea la papitoi (cred eu) ..
dar sincer........si eu in jur vad mai multi baieti "educati" de partenere ...si vbesc de astia care s au insurat sau se vor insura....si mananca din palma iubitei... si nu neaparat ca ar fi prosti ...pt ca le merge mintea chiar f bn ....chjiar nu inteleg nici eu de ce se lasa "prostiti"
cand aflati sa mi ziceti si mie


nu intzeleg nimic............... ori mananca din palma iubitei? ori se lasa prostitzi? la care dintre dileme vrei sa primesti raspuns?
anybody
Postat pe 24 Iulie 2009 08:38
Sunt total de acord cu aceasta afirmatie.Din pacate nu ne-am nascut perfecti asa incat avem de educat la barbati si cateodata si ei pe noi.Cunosc un cuplu el este super zgarcit si egoist sunt si casatoriti, el se comporta ca si cum ar fi singur,se gandeste numai la el iar ea cea mai mare proasta din lume tace din gura si nu-i spune nimic.cand ii vad ma apuca toti nervii;se vede ca ei nu-i convine comportamentul lui dar nu-i spune nimic.sunt groaznici;deci in acest caz cu siguranta daca ar fi o fata desteapta ar tb sa-l educe si daca nu vrea sa se schimbe sa-l lase naibii sa traiasca singur;
eu asa as face;
si sunt o gramada de cupluri tot asa care ar trebui sa se educe ca sa aiba o viata mai buna impreuna
din pacate unele femei sunt prea proaste si inchise la minte ca sa incerce sa-si schimbe partenerii si uite asa ajung sa traiasca o viata impreuna si la batranete sa ajunga sa nu se mai suporte;mare pacat
reo
Postat pe 24 Iulie 2009 08:48
o fata desteapta nu cauta barbat needucat
cristiana_cris
Postat pe 24 Iulie 2009 11:10
De putine ori femeia isi recunoaste dorinta de a avea un barbat care sa o domine, in schimb prefera sa traiasca cu iluzia ca detine controlul asupra lui, adora sa fie magulita si va avea mereu atitudinea unui conducator. In realitate insa, nu o sa-l schimbe niciodata doar pentru ca si-a propus ea sa-l modeleze.
Sa fim seriosi ... barbatul ramane barbat pana in ultimul ceas, si daca se schimba o face doar pentru ca o iubeste si stie ca merita (acolo unde e cazul ). Oricat de desteapta ar fi femeia doar cu asta il poate tine langa ea. Daca intradevar reuseste sa-l pastreze si sa fie asa cum l-a dorit e pentru ca asa vrea el sa fie.
Daca vorbim de cine pe cine educa e o abordare gresita. Practic EA si EL se formeaza reciproc in functie de capriciile fiecaruia, diferenta o face ca EA se crede autoarea starii de bine si EL o lasa sa creada ce vrea.
kudika028766
Postat pe 24 Iulie 2009 17:14
Sa-ti "educi" partenerul nu inseamna sa dai militaria jos din pod sau sa-l pui in banca cu stiloul in mana gata sa ia notite.Inseamna sa-i arati ce-ti place , ce nu-ti place si cum ar fi bine pentru amandoi.La inceputul oricarei relatii unul dintre parteneri (de obicei femeia)are tendinta sa-l rasfete in exces pe celalalt,iar mai tarziu va fi considerat ceva care se cuvine pur si simplu.Si nu e bine deloc !!Cate femei nu au ajuns ceva mai putin decat slugi in casa tocmai din cauza interpretarii gresite a gesturilor lor facute din dragoste pentru partener.De aceea se spune ca asa cum il inveti asa il ai.
Concluzia : fetelor rasfatati-va sotii, dar mai rarut ca si-o iau in cap !!
diana1981
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:28
Mai depinde si de gradul de incapatanare al fiecaruia, daca poate fi educat sau nu Si se pot educa doar chestii de suprafata, in profunzime forever the same Pana la urma, daca ar face doar ce vrem noi, ar interveni o plictiseala nebunaaa
oana84onutza
Postat pe 16 Noiembrie 2009 17:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Just for fun! 78 De la: AdrianaR 1 Noiembrie 2010 20:50
CONTEAZA VARSTA DACA IUBESTI? 84 De la: lloremmy 23 Iulie 2011 05:18
merita sai mai dau o sansa? 8 De la: Silvie 5 Aprilie 2009 11:20
Un mic sfat 15 De la: kudika201066 2 Martie 2011 20:35
Ramnicu Valcea 2 De la: economisesti 17 Mai 2010 16:15