Setari Cookie-uri

as vrea si eu un sfat !

am 16 ani, 1.76 inaltime si 67 kg. nu am o greutate exagerata insa as vrea sa scap de suncile pe care le am Imi poate recomanda cineva o dieta ceva ? Nu vreau o dieta cu o felie de paine dimineata, o rosie la pranz si etc pentru ca nu vreau sa ma infometez. As vrea niste sfaturi pentru cum pot alunga foamea si pofta de dulciuri, si ce as putea manca la scoala din chestile care se gasesc intr-un magazin gen de la coltul blocului.Tin sa precizez ca seara ajung acasa pe la ora 8.
Si.. bineinteles ca o sa fac si sport.poate imi recomandati chiar si niste exercitii
Va rog foarte mult sa imi dati niste sfaturi. Multumesc anticipat
DianaHhp
Postat pe 14 Mai 2009 20:24
Iti iei un pachetel de acasa ...Nu mananci fructe decat dimineata ...Si mergi la sala ,la aerobic.
Evident...fara paine seara ,fara prajeli....

ella_c
Postat pe 14 Mai 2009 20:33
cel mai bn este sa consulti un medic nutritionist iti va recomanda dieta potrivita pt organismul tau
yumy
Postat pe 14 Mai 2009 20:34
Buna.Sper ca te pot ajuta.In primul rand este foarte important sa mananci dimineata .Poti manca de exemplu: cereale cu lapte de care iti plac tie (poate iti trece si pofta de dulce),250-300ml lapte si cam 2 pumni cereale,apoi iti faci frumos un sandwich cu sunca sau branza,rosii,castraveti ,ardei gras ...ce iti place tie(nu amesteca branza cu sunca si unt,folosestele separat)si il papi la scoala si poti sa papi si un fruct si apoi seara incearca sa mananci mai mult salate(Ex:salata de ton cu porumb,salata verde cu iaurt si piept de pui,legume la tigaie)daca vrei iti pot da multe retete simple de mancaruri cu putine calorii,banuiesc ca la varsta ta nu gatesti si un mic secret,cumpara un balsam de buze cu aroma de vanilie sau sa ai o sticluta de esenta de vanilie la tine si cand ai pofta de dulce miroase vanilie se spune ca diminueaza pofta de dulce..Daca ai intrebari iti raspund cu mare placere.Succes.
madalina_pass
Postat pe 15 Mai 2009 01:31
Draga mea...iti recomand, mai degraba un stil de viata pe care atata timp cat l`am ttinut, m`am simtit ok...tin sa precizez k eu am mari tulburari de alimentatie drept care, am trecut si am vazut multe la doar 18 ani cat am...Cateva variante pentru fiecare masa suna cam asa::
DIMINEATA-8:00-9:00 Mic dejun:
-o felie paine, o felie de sunca, o felie branza/cascaval, o rosie, un castravete
-2 felii de paine cu 10gr unt si doua lingurite de dulceata/gem/miere, un pahar de lapte
-1 iaurt(150gr) cu 100gr cereale
Gustare1 11:00-12:00
-1 mar/para/portocala/gref/ etc
-2 placute ciocolata
-1 baton de cereale(80gr)
-1 iaurt de tip Danette etc
-1 pumn de nuci/alune/fistica nesarate
PRANZ 14:00-15:00
-i farfurie supa, 1 felie paine, 1 farfurie cu felul II
-1 salata din: 1 rosie, 1 castravete, 2 felii cascaval/branza, 1 ou fiert, cateva cuburi de sunca
-1 bucata de friptura, 1 salata de varza, de muraturi etc
Gustare2 16:00-17:00
-idem gustare 1
CINA 18:00-19:00
-1 iaurt, 1 lingura smanatana,3 linguri mamaliga, 2 felii branza
-1 bucata de carne, o salata
-1 pahar de lapte cu cateva crutoane de paine prajita

Sper sa te ajute cu cv dk te hotarasti sa o tii. Iar in legatura cu gustarile de la scoala, iti poti face 2 sandvichuri de acasa cu o felie paine, o felie sunca si o felie cascaval, sau un mar, sau 2 batoane de cereale sau 2 morcovi.
Succes!
adrianaflo
Postat pe 17 Mai 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mesaje de dragoste 4 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:20
Solutia Obezitati 7 De la: _dulcik_ 3 Mai 2009 01:30
vreau sa il uit 5 De la: GINY87 23 Aprilie 2014 19:12
as vrea si eu un sfat ! 5 De la: adrianaflo 17 Mai 2009 16:29
Dieta pentru cele care stau la birou si mananca dezordonat 27 De la: michaela23 26 Noiembrie 2009 17:34