Setari Cookie-uri

Tatal isi atinge fiica, ce e de facut?

si eu sunt parinte si consider ca prima data trebuie sa-si ia inima -n dinti si sa-i spuna tatalui dar cu tact ca nu-i place sa o pipaie. si cred ca cel mai bine ar fi in prezenta mamei .dupa aceasta va vedea reactia ambilor parinti si daca nu se schimba nimic sa mearga cu incredere la Protectia copilului
yankeul
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:30
De la: kudika019386, la data 2009-05-16 11:37:20
De la: Kathara, la data 2009-05-16 11:02:19Deci daca te violeaza unul maine e vina ta, corect?

Stii,de obicei,femeile,nu vor,dar o cam cauta cu lumanarea:vorbesc pe mess cu tot felul de indivizi dubiosi sau mai putin dubiosi,ies in cluburi mai mult dezbracate,se urca la ei in masina,unde nici acolo nu stau cuminti,ii excita pe aia la maxim...Nu e vina lor in totalitate,cu siguranta,dar noi,fetele,avem cam mari pretentii ca animalul barbat sa se abtina cand sangele deja pompeaza catre alt cap...Ziceam numai ca nici o fata care asculta de parinti,intra in casa la lasarea serii si nu da ocazia,nu a fast,sau nu am auzit pana acum sa fi fost violata.


Hai sa-ti povestesc ceva:
Eu stau intr-un cartier marginas al Constantei, zona industriala. Asta e...parintii mei nu si-au permis sa cumpere o casa intr-un cartier mai bun. Intr-o dimineata(era in jur de 7) mergeam la scoala..eram cls a 11-a, cu ghiozdanul in spate, cu geaca ce imi trecea de fund..deci imi acoperea fundul si pantaloni de blugi ca vai de mama lor...nu erau stramti sau sexi..nu erau cu talie joasa..erau largi si destul de mari de mine(asa i-am nimerit eu in ziua aia). Cineva a venit grabit in urma mea..aproape alergand..si cand a trecut pe langa mine a intins mana si m-a atins...undeva. Si apoi a avut tupeul sa imi si rada in fata. Erau oameni pe strada dar vreau sa ma crezi ca nu s-a bagat nimeni.
arhanghel
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:46
De la: staff, la data 2009-05-15 17:01:07Am o buna prietena, cu toate ca are numai 16 ani, are o gandire destul de matura, cu ceva ani peste varsta ei. Problema e urmatoarea, parintii ei mi se par a fi niste dezaxati, mama ei mereu o cearta si se poarta urat cu ea, o critica, nu o apreciaza, nu o sfatuieste, o descurajeaza... Tatal ei o controleaza si o poseda ca pe un obiect. Ii controleaza agenda, telefonul, calculatorul, ii verifica prietenele, ca prieteni nu are voie sa isi faca, nu o lasa sa faca mai nimic din ce ii place, dar ce e cel mai rau, o confunda cu po iubita, asa zic eu, o atinge, o saruta de multe ori chiar pe gura, o musca de gat, de urechi, o atinge pe sani si pe fund, o tine de mana cat merge pe strada cu ea, doarme uneori cu ea... daca incearca sa riposteze sare la ea, urla , o terorizeaza. Mie mi se pare ca nu mai e mult pana la un viol aici. Nu are ce sa faca din pct de vedere legal. Nu are dovezi, nu are curajul sa o faca, eu sunt singurul acre stie, sunt departe , prea departe de ea, nu am cum sa o ajut. Poate daca isi ia inimia in dinti si isi schimba atitudinea.. dar se teme de el, pana nu demult, cand era mai muca, o lovea crunt. Ce e de facut? Comentariile in care il criticati nu isi au rostul , trebuie gasita o solutie, trebuie facut ceva in privinta asta, altfel va ramane cu sechele si cosmarul continua.

Cum frate o musca de gat?si ea sta? am mai auzit de fete care stau la violuri repetate chiar. sper ca nu e si "firea" ei de asa natura. asta in cazul in care nu e un banc prost aceasta problema. in locul ei fugeam in lume indiferent de riscuri. si stiu ce vbesc. si cum sa nu incerce sa ceara ajutor de teama ca se afla? bag seama nu o deranjeaza atat de tare pt ca eu la asa faza mi-as lua lumea in cap si nu m-ar mai vedea in viata lui. cum sa stai??????
Diannnnnnna
Postat pe 6 Octombrie 2009 18:40
De la: arhanghel, la data 2009-10-06 11:46:53
De la: kudika019386, la data 2009-05-16 11:37:20
De la: Kathara, la data 2009-05-16 11:02:19Deci daca te violeaza unul maine e vina ta, corect?

Stii,de obicei,femeile,nu vor,dar o cam cauta cu lumanarea:vorbesc pe mess cu tot felul de indivizi dubiosi sau mai putin dubiosi,ies in cluburi mai mult dezbracate,se urca la ei in masina,unde nici acolo nu stau cuminti,ii excita pe aia la maxim...Nu e vina lor in totalitate,cu siguranta,dar noi,fetele,avem cam mari pretentii ca animalul barbat sa se abtina cand sangele deja pompeaza catre alt cap...Ziceam numai ca nici o fata care asculta de parinti,intra in casa la lasarea serii si nu da ocazia,nu a fast,sau nu am auzit pana acum sa fi fost violata.


Hai sa-ti povestesc ceva:
Eu stau intr-un cartier marginas al Constantei, zona industriala. Asta e...parintii mei nu si-au permis sa cumpere o casa intr-un cartier mai bun. Intr-o dimineata(era in jur de 7) mergeam la scoala..eram cls a 11-a, cu ghiozdanul in spate, cu geaca ce imi trecea de fund..deci imi acoperea fundul si pantaloni de blugi ca vai de mama lor...nu erau stramti sau sexi..nu erau cu talie joasa..erau largi si destul de mari de mine(asa i-am nimerit eu in ziua aia). Cineva a venit grabit in urma mea..aproape alergand..si cand a trecut pe langa mine a intins mana si m-a atins...undeva. Si apoi a avut tupeul sa imi si rada in fata. Erau oameni pe strada dar vreau sa ma crezi ca nu s-a bagat nimeni.


Asa-s romanii, bravi!
Diannnnnnna
Postat pe 6 Octombrie 2009 18:42
De la: kudika019386, la data 2009-05-16 16:20:52
De la: staff, la data 2009-05-16 12:42:48Polemica ta este mult prea abstracta si generalizata. Nu are sens sa imi mai scri un reply. Imi este foarte clar ca te adresezi unei game vaste de tineri care se lasa usor influentati de femei. Ma confunzi. Nu te mai osteni!

OK,n-o sa te mai deranjez,dar tu cauti alta solutie decat PROTECTIA COPILULUI,pt ca esti SIGUR ca acea fata iti spune tie,un strain,povestea vietii ei...Atunci sfatuieste-o sa nu-l mai intarate pe tac-su,sa le povesteasca rudelor,sigur are un unchi,vre-o matusa ceva.Pt ca cei de la protectia copilului o vor lua,daca o vor lua,iar la centrul de plasament cu siguranta o vor agresa altii,si altii.Asta inseamna sa fii femeie frumoasa,sa tii piept tuturor indivizilor obsedati si sa-ti pazesti...Desi nu cred ca parintii ei is atat de "dezaxati",din moment ce ea are acces la net si,implicit,ei i-l platesc,si,in loc sa stea cu burta pe carte ca sa ajunga o "femeie de succes",ea sta la vrajeala cu necunoscuti.


Cum sa-l intarate pe tatal ei? Esti dezaxata rau, adica viitorul tau fiu va tr sa fie f atent sa nu te intarate? Eu ma tot gandesc ca oamenii astia dau mesaje la misto. Cum sa gandesti asa. Nu se poate.
Diannnnnnna
Postat pe 6 Octombrie 2009 18:47
De la: staff, la data 2009-05-15 17:01:07Am o buna prietena, cu toate ca are numai 16 ani, are o gandire destul de matura, cu ceva ani peste varsta ei. Problema e urmatoarea, parintii ei mi se par a fi niste dezaxati, mama ei mereu o cearta si se poarta urat cu ea, o critica, nu o apreciaza, nu o sfatuieste, o descurajeaza... Tatal ei o controleaza si o poseda ca pe un obiect. Ii controleaza agenda, telefonul, calculatorul, ii verifica prietenele, ca prieteni nu are voie sa isi faca, nu o lasa sa faca mai nimic din ce ii place, dar ce e cel mai rau, o confunda cu po iubita, asa zic eu, o atinge, o saruta de multe ori chiar pe gura, o musca de gat, de urechi, o atinge pe sani si pe fund, o tine de mana cat merge pe strada cu ea, doarme uneori cu ea... daca incearca sa riposteze sare la ea, urla , o terorizeaza. Mie mi se pare ca nu mai e mult pana la un viol aici. Nu are ce sa faca din pct de vedere legal. Nu are dovezi, nu are curajul sa o faca, eu sunt singurul acre stie, sunt departe , prea departe de ea, nu am cum sa o ajut. Poate daca isi ia inimia in dinti si isi schimba atitudinea.. dar se teme de el, pana nu demult, cand era mai muca, o lovea crunt. Ce e de facut? Comentariile in care il criticati nu isi au rostul , trebuie gasita o solutie, trebuie facut ceva in privinta asta, altfel va ramane cu sechele si cosmarul continua.


Buna Staff... In primul rand, doresc sa te felicit pt ca inainte de toate esti om, iti pasa de cei din jur si te implici intr-o prietenie in care esti de real ajutor.
Maturitatea prietenei tale este dobandita tocmai din traiul familiei in care traieste, si sunt sigura ca e si puternica. Trebuie sa depaseasca cu brio si aceasta perioada din viata ei... Sa astepte majoratul care ciocane la usa, iar apoi e libera sa faca ce vrea cu viata ei.

Daca zici ca ambii parinti sunt mai dezaxati, mare lucru nu poate face acum. E legata de maini si de picioare, si asta e unul dintre cele mai urate stari ale unui om - sa sti ca ai sansa de a schimba ceva, dar nu te poti misca.

Ar fi un sfat deplasat din partea oricui vine daca i-am spune sa plece de acasa, sa fuga cat mai departe. La 16 ani nu poti reusi prea multe. Ajungi la coltu` strazii, opreste echipajul de politie, te verifica si te gaseste disparuta si te aduce acasa, in infernul de care vrei sa scapi. Asta nu e o solutie, te invarti in jurul cozii.

Incurajeaz-o si tine aproape pana la majorat, apoi incearca tu sa fi cel care ii arata si partea frumoasa a vieti. Ajut-o, ia-o langa tine (cu cat e mai departe de ai ei, cu atat mai bine). Arata-i ca ii esti acelasi prieten de la inceput si pana la sfarsit. Si cel mai important, nu astepta nimic in schimb pt mana intinsa care i-o oferi. Sunt sigura ca va veni clipa cand singura iti va multumi, cum va sti ea mai bine. Dar cel mai important lucru e ca vei castiga o prietenie adevarata pt toata viata!

Sa auzim numai de bine, si tine-ne la curent cu ceea ce se intampla!
Lisssa
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:30
De la: Lisssa, la data 2009-10-10 14:30:19
De la: staff, la data 2009-05-15 17:01:07Am o buna prietena, cu toate ca are numai 16 ani, are o gandire destul de matura, cu ceva ani peste varsta ei. Problema e urmatoarea, parintii ei mi se par a fi niste dezaxati, mama ei mereu o cearta si se poarta urat cu ea, o critica, nu o apreciaza, nu o sfatuieste, o descurajeaza... Tatal ei o controleaza si o poseda ca pe un obiect. Ii controleaza agenda, telefonul, calculatorul, ii verifica prietenele, ca prieteni nu are voie sa isi faca, nu o lasa sa faca mai nimic din ce ii place, dar ce e cel mai rau, o confunda cu po iubita, asa zic eu, o atinge, o saruta de multe ori chiar pe gura, o musca de gat, de urechi, o atinge pe sani si pe fund, o tine de mana cat merge pe strada cu ea, doarme uneori cu ea... daca incearca sa riposteze sare la ea, urla , o terorizeaza. Mie mi se pare ca nu mai e mult pana la un viol aici. Nu are ce sa faca din pct de vedere legal. Nu are dovezi, nu are curajul sa o faca, eu sunt singurul acre stie, sunt departe , prea departe de ea, nu am cum sa o ajut. Poate daca isi ia inimia in dinti si isi schimba atitudinea.. dar se teme de el, pana nu demult, cand era mai muca, o lovea crunt. Ce e de facut? Comentariile in care il criticati nu isi au rostul , trebuie gasita o solutie, trebuie facut ceva in privinta asta, altfel va ramane cu sechele si cosmarul continua.


Buna Staff... In primul rand, doresc sa te felicit pt ca inainte de toate esti om, iti pasa de cei din jur si te implici intr-o prietenie in care esti de real ajutor.
Maturitatea prietenei tale este dobandita tocmai din traiul familiei in care traieste, si sunt sigura ca e si puternica. Trebuie sa depaseasca cu brio si aceasta perioada din viata ei... Sa astepte majoratul care ciocane la usa, iar apoi e libera sa faca ce vrea cu viata ei.

Daca zici ca ambii parinti sunt mai dezaxati, mare lucru nu poate face acum. E legata de maini si de picioare, si asta e unul dintre cele mai urate stari ale unui om - sa sti ca ai sansa de a schimba ceva, dar nu te poti misca.

Ar fi un sfat deplasat din partea oricui vine daca i-am spune sa plece de acasa, sa fuga cat mai departe. La 16 ani nu poti reusi prea multe. Ajungi la coltu` strazii, opreste echipajul de politie, te verifica si te gaseste disparuta si te aduce acasa, in infernul de care vrei sa scapi. Asta nu e o solutie, te invarti in jurul cozii.

Incurajeaz-o si tine aproape pana la majorat, apoi incearca tu sa fi cel care ii arata si partea frumoasa a vieti. Ajut-o, ia-o langa tine (cu cat e mai departe de ai ei, cu atat mai bine). Arata-i ca ii esti acelasi prieten de la inceput si pana la sfarsit. Si cel mai important, nu astepta nimic in schimb pt mana intinsa care i-o oferi. Sunt sigura ca va veni clipa cand singura iti va multumi, cum va sti ea mai bine. Dar cel mai important lucru e ca vei castiga o prietenie adevarata pt toata viata!

Sa auzim numai de bine, si tine-ne la curent cu ceea ce se intampla!


S-o incurajeze sa vada partea buna, nu? La urma urmei sexul e un lucru placutm, sa faca abstractie de aspectul ca partenerul se poate transforma in tatal ei. Sa stea acolo. Bavo fetita! Sclipitoare inteligenta!
Diannnnnnna
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:38
De la: Diannnnnnna, la data 2009-10-11 12:38:31
De la: Lisssa, la data 2009-10-10 14:30:19
De la: staff, la data 2009-05-15 17:01:07Am o buna prietena, cu toate ca are numai 16 ani, are o gandire destul de matura, cu ceva ani peste varsta ei. Problema e urmatoarea, parintii ei mi se par a fi niste dezaxati, mama ei mereu o cearta si se poarta urat cu ea, o critica, nu o apreciaza, nu o sfatuieste, o descurajeaza... Tatal ei o controleaza si o poseda ca pe un obiect. Ii controleaza agenda, telefonul, calculatorul, ii verifica prietenele, ca prieteni nu are voie sa isi faca, nu o lasa sa faca mai nimic din ce ii place, dar ce e cel mai rau, o confunda cu po iubita, asa zic eu, o atinge, o saruta de multe ori chiar pe gura, o musca de gat, de urechi, o atinge pe sani si pe fund, o tine de mana cat merge pe strada cu ea, doarme uneori cu ea... daca incearca sa riposteze sare la ea, urla , o terorizeaza. Mie mi se pare ca nu mai e mult pana la un viol aici. Nu are ce sa faca din pct de vedere legal. Nu are dovezi, nu are curajul sa o faca, eu sunt singurul acre stie, sunt departe , prea departe de ea, nu am cum sa o ajut. Poate daca isi ia inimia in dinti si isi schimba atitudinea.. dar se teme de el, pana nu demult, cand era mai muca, o lovea crunt. Ce e de facut? Comentariile in care il criticati nu isi au rostul , trebuie gasita o solutie, trebuie facut ceva in privinta asta, altfel va ramane cu sechele si cosmarul continua.


Buna Staff... In primul rand, doresc sa te felicit pt ca inainte de toate esti om, iti pasa de cei din jur si te implici intr-o prietenie in care esti de real ajutor.
Maturitatea prietenei tale este dobandita tocmai din traiul familiei in care traieste, si sunt sigura ca e si puternica. Trebuie sa depaseasca cu brio si aceasta perioada din viata ei... Sa astepte majoratul care ciocane la usa, iar apoi e libera sa faca ce vrea cu viata ei.

Daca zici ca ambii parinti sunt mai dezaxati, mare lucru nu poate face acum. E legata de maini si de picioare, si asta e unul dintre cele mai urate stari ale unui om - sa sti ca ai sansa de a schimba ceva, dar nu te poti misca.

Ar fi un sfat deplasat din partea oricui vine daca i-am spune sa plece de acasa, sa fuga cat mai departe. La 16 ani nu poti reusi prea multe. Ajungi la coltu` strazii, opreste echipajul de politie, te verifica si te gaseste disparuta si te aduce acasa, in infernul de care vrei sa scapi. Asta nu e o solutie, te invarti in jurul cozii.

Incurajeaz-o si tine aproape pana la majorat, apoi incearca tu sa fi cel care ii arata si partea frumoasa a vieti. Ajut-o, ia-o langa tine (cu cat e mai departe de ai ei, cu atat mai bine). Arata-i ca ii esti acelasi prieten de la inceput si pana la sfarsit. Si cel mai important, nu astepta nimic in schimb pt mana intinsa care i-o oferi. Sunt sigura ca va veni clipa cand singura iti va multumi, cum va sti ea mai bine. Dar cel mai important lucru e ca vei castiga o prietenie adevarata pt toata viata!

Sa auzim numai de bine, si tine-ne la curent cu ceea ce se intampla!


S-o incurajeze sa vada partea buna, nu? La urma urmei sexul e un lucru placutm, sa faca abstractie de aspectul ca partenerul se poate transforma in tatal ei. Sa stea acolo. Bavo fetita! Sclipitoare inteligenta!


Pfff.... toti sariti in capul cuiva fara sa fiti macar pe jumatate atenti din cat ar fi trebuit!

1)Cand am zis s-o incurajeze sa vada partea buna a lucrurilor, ma refeream strict dupa ce va putea decide pe viata ei (asta insemnand de la ora 00.00 din ziua in care devine majora!)

2)Sa nu intram in amanunte despre cum e sexul etc, exista forum special pt asa ceva. Te invit sa discutam acolo TOTUL DESPRE SEX! Sunt sigura ca taica-su nu va abuza... pt ca stie ce-l asteapta si nu cred ca vrea sa-si petreaca batranetile in puscarie, f.... in c.... precum o "fetita"!

3)De plecat de acasa, nu se pune problema. ISI AGRAVEAZA SINGURA SITUATIA!

====> la 16 ani am fugit prima oara de acasa. Si ce crezi? Am reusit numa` 3 zile sa fiu plecata... si am fost adusa acasa de Politie!
Deci nu e o idee stralucita sa plece de acasa, se invarte in jurul cozii cum am mai spus! Se va intoarce de bunavoie sau obligata inapoi, si atunci ii va fi mai rau!

La 16 ani n poti sa-ti faci singur un drum, un scop in viata. Nu te poti intretine singur! Si decat sa ajunga sa traiasca in cercuri de oameni dubiosi... mai bine in calvarul de acasa! Inca 2 ani si scapa de cosmar!
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help mee!!! please..kiar am nevoie de pareri 62 De la: babydoll_didy 8 Aprilie 2010 17:21
Prea multa durere...ce sa mai fac??????? 33 De la: kudika_587 24 Ianuarie 2012 12:15
SA LUPT SAU SA-L UIT? 36 De la: skylight 13 Noiembrie 2009 23:35
ma parasit dar e gelos ....si vrea sa ramanem prieteni....:))) 26 De la: AdrianaR 23 Octombrie 2010 17:54
Sa raman alaturi de el sau nu ? merita ? ma iubeste ? 8 De la: naomi 11 Martie 2012 19:40