Setari Cookie-uri

profesia de psiholog

De la: scorpio67, la data 2009-10-08 17:19:58
De la: reo, la data 2009-10-08 10:10:01a si inca ceva cunosc o tipa care e in anul III la Economie.vorbeam cu ea zilele trecute si imi spunea cum a trecut ea anii astia de facultate ,imi zicea ca ea nu a invatat niciodata, ca la ea examenele sunt teste grila,ca nu stie o boaba de economie.si pe desupra se mai si lauda la toata lumea ca ea face o facultate si ca la sfarsit vrea sa se angajeze in domeniu.la sfarsitul facultatii ea ar trebui sa administreze o firma.stateam si ma gandeam Doamne fereste sa-ti dai firma pe mana ei.praf si pulbere se alege de ea.
cam asta e valoarea multor studenti din tarisoara noastra draga.


Este ea pe dinafara.Si eu dau teste grila si invat de rup pamantul ca sa le pot da.


la ce facultate esti ? te deranjeaza daca te iau putin la intrebari? ca sunt si eu a 12-a si trebuie sa merg si eu la facultate...vreau sa aflu niste pareri de stuent...niste sfaturi daca ai putea si daca ai vrea sa-mi dai ..si..bineinteles...daca iti permitte si timpul.
eu vreau sa merg la Bucuresti la facultate..m-am hotarat sa dau la Jurnalism, dar cel mai probabil o sa trebuiasca sa ma intretin singura...
arhanghel
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:33
ea spunea ca la examene face:ala bala portocala si cateodata chiar ghiceste,se pare ca de 2 ani tot ghiceste
reo
Postat pe 9 Octombrie 2009 22:39
De la: arhanghel, la data 2009-10-09 18:33:38
De la: scorpio67, la data 2009-10-08 17:19:58
De la: reo, la data 2009-10-08 10:10:01a si inca ceva cunosc o tipa care e in anul III la Economie.vorbeam cu ea zilele trecute si imi spunea cum a trecut ea anii astia de facultate ,imi zicea ca ea nu a invatat niciodata, ca la ea examenele sunt teste grila,ca nu stie o boaba de economie.si pe desupra se mai si lauda la toata lumea ca ea face o facultate si ca la sfarsit vrea sa se angajeze in domeniu.la sfarsitul facultatii ea ar trebui sa administreze o firma.stateam si ma gandeam Doamne fereste sa-ti dai firma pe mana ei.praf si pulbere se alege de ea.
cam asta e valoarea multor studenti din tarisoara noastra draga.


Este ea pe dinafara.Si eu dau teste grila si invat de rup pamantul ca sa le pot da.


la ce facultate esti ? te deranjeaza daca te iau putin la intrebari? ca sunt si eu a 12-a si trebuie sa merg si eu la facultate...vreau sa aflu niste pareri de stuent...niste sfaturi daca ai putea si daca ai vrea sa-mi dai ..si..bineinteles...daca iti permitte si timpul.
eu vreau sa merg la Bucuresti la facultate..m-am hotarat sa dau la Jurnalism, dar cel mai probabil o sa trebuiasca sa ma intretin singura...


Sunt la Spiru Haret,e foarte adevarat ca e mult mai usor sa dai teste grila pentru ca nu trebuie sa scrii ca nebunul,dar am invatat la unele examene si cate 600 de intrebari plus sintezele de la cursuri
si de prin carti ca sa pot da examenele,nu stiu cum e cu ghicitul ca mie nu mi-a mers ,sunt zeci de teste care se dau ,de la student la student nu seamana testul,deci trebuie sa inveti.mai sunt colocviile,proiectul de practica pe care mi l-am facut singurica din ceea ce am invatat.

Postat pe 10 Octombrie 2009 22:32
De la: reo, la data 2009-10-09 22:39:41ea spunea ca la examene face:ala bala portocala si cateodata chiar ghiceste,se pare ca de 2 ani tot ghiceste


Mie mi-ar fi rusine sa fiu intrebata despre ceea ce invat si sa nu stiu sa scot macar o fraza despre notiunea respectiva.

Postat pe 11 Octombrie 2009 09:30
si prietenul meu a facut facultatea la Spiru si stiu ca in ciuda faptului ca testele erau tip grila era totusi ff mult de invatat...eu as vrea totusi sa dau la o facultate de stat...am o rezerva in privinta facultatilor particulare, si asta nu din cauza scandalului cu Spiru pt ca aceasta rezerva o cam aveam eu si inainte
arhanghel
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:41
eu am fost studenta la universitate de stat in iasi. acum sunt la master la petre andrei. sincer sa va spun, acum nu as mai recomanda ca cineva sa se duca la universitatea la care am invatat eu......
facand o comparatie, cred sunt putin mai multe avantaje sa fii la univ particulara.....
la urma urmei, fiecare cu pararea lui, asa ca sper sa nu primesc injuraturi (cel putin, nu prea multe!:P)
anca0704
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:50
De la: anca0704, la data 2009-10-11 11:50:41eu am fost studenta la universitate de stat in iasi. acum sunt la master la petre andrei. sincer sa va spun, acum nu as mai recomanda ca cineva sa se duca la universitatea la care am invatat eu......
facand o comparatie, cred sunt putin mai multe avantaje sa fii la univ particulara.....
la urma urmei, fiecare cu pararea lui, asa ca sper sa nu primesc injuraturi (cel putin, nu prea multe!:P)


nuu...de ce sa te injuram??
de ce erau mai multe avantaje la o facultate particulara?
arhanghel
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:52
la univ de stat, fiind la cursurile de licenta, prezenta era obligatorie cel putin la seminarii si orarul era de luni pana vineri (uneori chiar si sambata!)....program care nu era ca la liceu, adica sa stii sigur ca ai ore de din pana dupa amiaza! la fac ai 2 ore curs, 2 ore pauza, seara iar mai ai un seminar sau ceva..si tot asa......
la facultatea particulara (si ma refer acum, la master) am ore doar in weekend, ceea ce imi permite (intr-o oarecare masura) sa imi gasesc un loc de munca in timpul saptamanii.... adica daca ma inscriam la master tot la stat, imi era mai greu pt ca fiind orele in timpul saptamanii nu puteam sa am servici., nimeni nu te angajeaza ca apoi sa emiti pretentii ca vrei sa te invoiesti in timpul sapt cand ai tu ore la fac!
si inca ceva......taxele scolare (Daca esti la buget, norocul tau!!:P) sunt acum cam aceleasi...( de ex masterul la care sunt eu are taxa mai mica la univ privata decat la cea de stat) si CINE ARE DE INVATAT INVATA SI LA UNIV PARTICULARA SI LA UNA DE STAT!
P.S. : am zis de injuraturi, pt ca aici se poarta chestia asta atat timp cat nu esti de acord cu cineva! Daca esti in minoraitate, risti sa fii linsat! :P
anca0704
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:03
De la: anca0704, la data 2009-10-11 12:03:06la univ de stat, fiind la cursurile de licenta, prezenta era obligatorie cel putin la seminarii si orarul era de luni pana vineri (uneori chiar si sambata!)....program care nu era ca la liceu, adica sa stii sigur ca ai ore de din pana dupa amiaza! la fac ai 2 ore curs, 2 ore pauza, seara iar mai ai un seminar sau ceva..si tot asa......
la facultatea particulara (si ma refer acum, la master) am ore doar in weekend, ceea ce imi permite (intr-o oarecare masura) sa imi gasesc un loc de munca in timpul saptamanii.... adica daca ma inscriam la master tot la stat, imi era mai greu pt ca fiind orele in timpul saptamanii nu puteam sa am servici., nimeni nu te angajeaza ca apoi sa emiti pretentii ca vrei sa te invoiesti in timpul sapt cand ai tu ore la fac!
si inca ceva......taxele scolare (Daca esti la buget, norocul tau!!:P) sunt acum cam aceleasi...( de ex masterul la care sunt eu are taxa mai mica la univ privata decat la cea de stat) si CINE ARE DE INVATAT INVATA SI LA UNIV PARTICULARA SI LA UNA DE STAT!
P.S. : am zis de injuraturi, pt ca aici se poarta chestia asta atat timp cat nu esti de acord cu cineva! Daca esti in minoraitate, risti sa fii linsat! :P


da..inteleg
dar la angajare...da mai bine o diploma de stat sau una de facultate particulara?
arhanghel
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:06
Avand in vedere ca acum cam toate sunt pe acelasi fagas...............mi se pare cam aceeasi chestie! Poti sa fii de la o univ particulara si sa fii un bun profesionist , sau, invers, sa fii de la o universitate de stat si sa nu stii nimic! Ca medic sa moara pacientii dinc auza ta, ca profesor sa nu stii sa predai o lectie, ca inginer sanus tii sa repari o masinarie.si alte multe exemple! Important e sa dem ca esti cel putin BUN in ceea ce faci!
Si inca ceva.....practica omoara teoria! Adica, dupa parerea mea, ceea ce inveti in facultate nu te ajuta in asa mare masura cum te ajuta practica in domeniul in care studiezi la facultate!
anca0704
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:26
De la: anca0704, la data 2009-10-11 12:26:05Avand in vedere ca acum cam toate sunt pe acelasi fagas...............mi se pare cam aceeasi chestie! Poti sa fii de la o univ particulara si sa fii un bun profesionist , sau, invers, sa fii de la o universitate de stat si sa nu stii nimic! Ca medic sa moara pacientii dinc auza ta, ca profesor sa nu stii sa predai o lectie, ca inginer sanus tii sa repari o masinarie.si alte multe exemple! Important e sa dem ca esti cel putin BUN in ceea ce faci!
Si inca ceva.....practica omoara teoria! Adica, dupa parerea mea, ceea ce inveti in facultate nu te ajuta in asa mare masura cum te ajuta practica in domeniul in care studiezi la facultate!


Mama este total impotriva facultatilor particulare...zice ca nu sunt serioase si mi-a spus ca ea n-o sa ma ajute deloc cu banii daca dau la particulara De-asta aveam si eu dubii, la randul meu, in privinta facultatilor particulare
arhanghel
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:54
Licenta la stat, master la particulara. SIncer sa iti spun, nu imi mai permiteam sa fac facultate in oras mai departe de casa....bani, pachete, drumuri, taxe etc..bani de la ai mei nu am pretentiis a primesc atat de multi incat sa imi mai permit inca 2 ani in alt oras, iar de gasit un job ca sa completez eu neajunsurile nu prea aveam cum......
Stiu persoane care au terminat fac particulare si pot spune ca sunt TARI in domeniul lor, o colega de facultate (cu un an mai mare decat mine) a terminat cu note f mari la univ de stat iar acum e la master tot la univ particulara....asta nu inseamna ca nu e la fel de constiincioasa)!
Oricum, totusi cred ca la urma urmei depinde si de ceea ce iti doresti tu, de ceea ce vrei sa urmezi si ceea ce vrei sa ajungi in viata! Analizeaza bine avantajele si dezavantajele, pune-le in balanta si apoi vezi ce decizie ei!
Succes din partea mea!
anca0704
Postat pe 11 Octombrie 2009 13:00
De la: anca0704, la data 2009-10-11 13:00:52Licenta la stat, master la particulara. SIncer sa iti spun, nu imi mai permiteam sa fac facultate in oras mai departe de casa....bani, pachete, drumuri, taxe etc..bani de la ai mei nu am pretentiis a primesc atat de multi incat sa imi mai permit inca 2 ani in alt oras, iar de gasit un job ca sa completez eu neajunsurile nu prea aveam cum......
Stiu persoane care au terminat fac particulare si pot spune ca sunt TARI in domeniul lor, o colega de facultate (cu un an mai mare decat mine) a terminat cu note f mari la univ de stat iar acum e la master tot la univ particulara....asta nu inseamna ca nu e la fel de constiincioasa)!
Oricum, totusi cred ca la urma urmei depinde si de ceea ce iti doresti tu, de ceea ce vrei sa urmezi si ceea ce vrei sa ajungi in viata! Analizeaza bine avantajele si dezavantajele, pune-le in balanta si apoi vezi ce decizie ei!
Succes din partea mea!


Multumesc! Mi-a folosit discutia cu tine.
arhanghel
Postat pe 11 Octombrie 2009 19:30
De la: arhanghel, la data 2009-10-11 11:41:16si prietenul meu a facut facultatea la Spiru si stiu ca in ciuda faptului ca testele erau tip grila era totusi ff mult de invatat...eu as vrea totusi sa dau la o facultate de stat...am o rezerva in privinta facultatilor particulare, si asta nu din cauza scandalului cu Spiru pt ca aceasta rezerva o cam aveam eu si inainte


Cine vrea sa invete ,invata indiferent unde se inscrie,la stat sau la particular.

Postat pe 12 Octombrie 2009 08:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma puteti ajuta? 28 De la: costelino1967 23 Ianuarie 2009 19:49
sfat in plina criza financiara 1 De la: albe_beea 6 Februarie 2009 14:19
Caut si eu prof de germana. Sugestii? 1 De la: adrianapetruta84 6 Aprilie 2011 00:32
help me urgent, maine am interviu, cum ma imbrac?? 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 21:16
facultate 1 De la: kudika_942711 17 Noiembrie 2013 15:10