Setari Cookie-uri

certificat de nastere pierdut?

Un certificat de nastere pierdut;de unde pot sa-l scot de la starea civila de unde m-am nascut sau unde am mutatie ?specific ca sunt nascuta la calarasi jud calarasi iar mutatia o am in braila
bruni_eu
Postat pe 28 Mai 2009 10:15
categoric din calarasi...trebuie sa mergi personal...
a si prima data trebuie sa-l declari pierdut si sa platesti o taxa, parca la primarie, tot in calarasi
dehha1
Postat pe 28 Mai 2009 10:31
De la: bruni_eu, la data 2009-05-28 10:15:59Un certificat de nastere pierdut;de unde pot sa-l scot de la starea civila de unde m-am nascut sau unde am mutatie ?specific ca sunt nascuta la calarasi jud calarasi iar mutatia o am in braila


poti si din loc unde te-ai mutat
te duci la primarie platesti o taxa de 50 lei parca ....si iti da o copie legalizata
just_heaven
Postat pe 28 Mai 2009 10:34
eu nu vreau copie eu vreau certificatul original nu conteaza cat platesc ,important este sa-l am intr-o zi il vreau eliberat si o alta intrebare pasaporul il pot scoate din bucuresti spre expl daca nu vreau sa ma duc la braila?
bruni_eu
Postat pe 28 Mai 2009 11:08
De la: bruni_eu, la data 2009-05-28 11:08:52eu nu vreau copie eu vreau certificatul original nu conteaza cat platesc ,important este sa-l am intr-o zi il vreau eliberat si o alta intrebare pasaporul il pot scoate din bucuresti spre expl daca nu vreau sa ma duc la braila?


certificatul....dupa cum am zis.....la calarasi, daca acolo te-ai nascut....dar pana la urma..... unde te-ai nascut, unde locuiesti, unde ai mutatia????
dehha1
Postat pe 28 Mai 2009 11:10
De la: bruni_eu, la data 2009-05-28 11:08:52eu nu vreau copie eu vreau certificatul original nu conteaza cat platesc ,important este sa-l am intr-o zi il vreau eliberat si o alta intrebare pasaporul il pot scoate din bucuresti spre expl daca nu vreau sa ma duc la braila?


eu cred ca nu poti sa obtii un alt certificat de nastere original...cel mult o copie legalizata...
coffeeta
Postat pe 28 Mai 2009 11:22
De la: dehha1, la data 2009-05-28 11:10:26
De la: bruni_eu, la data 2009-05-28 11:08:52eu nu vreau copie eu vreau certificatul original nu conteaza cat platesc ,important este sa-l am intr-o zi il vreau eliberat si o alta intrebare pasaporul il pot scoate din bucuresti spre expl daca nu vreau sa ma duc la braila?


certificatul....dupa cum am zis.....la calarasi, daca acolo te-ai nascut....dar pana la urma..... unde te-ai nascut, unde locuiesti, unde ai mutatia????


la calarasi m-am nascut judetul calarasi,iar de mica locuiesc in braila si mutatie am pe braila
bruni_eu
Postat pe 28 Mai 2009 14:22
De la: coffeeta, la data 2009-05-28 11:22:28
De la: bruni_eu, la data 2009-05-28 11:08:52eu nu vreau copie eu vreau certificatul original nu conteaza cat platesc ,important este sa-l am intr-o zi il vreau eliberat si o alta intrebare pasaporul il pot scoate din bucuresti spre expl daca nu vreau sa ma duc la braila?


eu cred ca nu poti sa obtii un alt certificat de nastere original...cel mult o copie legalizata...


pai cum vine ,eu stiu ca fiecare are un certificat de nastere undeva,in cazul in care il pierde pe cel original pai ptr copia de certificat platesc eu atatia bani?
bruni_eu
Postat pe 28 Mai 2009 14:24
ai declarat ca l'ai pierdut?
Diavolyta_
Postat pe 28 Mai 2009 14:26
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-28 14:26:45ai declarat ca l'ai pierdut?


nu am declarat ca l-am pierdut stiu ca daca declari pierdut da anunt in monitorul ,si astept cred vreo20de zile cel putin
bruni_eu
Postat pe 28 Mai 2009 14:55
Eu anul trecut mi-am pierdut certificatul de nastere.M-am dus acasa, in orasul in care m-am nascut (unde a fost emis certificatul).Mi l-au emis pe loc si n-am platit nimic. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa depun o cerere prin care solicit eliberarea unui exemplar.Bine, in mod normal ar fi trebuit sa platesc o taxa de 20 lei si sa astept pana a doua zi , dar am vorbit frumos, i-am explicat doamnei ca mi-au disparut toate actele, ca vin de departe si nu-mi permit sa astept pana a doua zi, bla,bla... si a fost draguta si m-a inteles.
eka
Postat pe 17 Iunie 2009 00:32
Maica-mea l-a pierdut pe al meu de doua ori. De fiecare data l-a gasit mai incolo, asa ca acum am 3 certificate de nastere in original.
Kathara
Postat pe 17 Iunie 2009 00:43
trei originale....??????
si totusi ,e unul singur..
restu-s duplicate..
_stef80_
Postat pe 17 Iunie 2009 00:50
Unul singur exista original ,si acela ramane la evidenta populatiei. Cele care sunt la noi, sunt copii legalizate si se emit la cerere de cate ori se justifica necesitatea emitarii unui alt exemplar.Poti sa ai mai multe pentru ca nu ti se cere sa-l predai si sa ramai doar un exemplar in cazul in care il gasesti pe cel care l-ai crezut pierdut la un moment dat.Astea ar fi copii legalizate originale, sa zicem, nu cea fotocopiata cu care te duci la notar sa ti-l legalizeze.Aia e o copie a copiei certificatului de nastere legalizat, cum ar veni.Si din astea poti sa ai cate vrei.
eka
Postat pe 17 Iunie 2009 15:38
De la: eka, la data 2009-06-17 15:38:53Unul singur exista original ,si acela ramane la evidenta populatiei. Cele care sunt la noi, sunt copii legalizate si se emit la cerere de cate ori se justifica necesitatea emitarii unui alt exemplar.Poti sa ai mai multe pentru ca nu ti se cere sa-l predai si sa ramai doar un exemplar in cazul in care il gasesti pe cel care l-ai crezut pierdut la un moment dat.Astea ar fi copii legalizate originale, sa zicem, nu cea fotocopiata cu care te duci la notar sa ti-l legalizeze.Aia e o copie a copiei certificatului de nastere legalizat, cum ar veni.Si din astea poti sa ai cate vrei.


O fi. Eu am si dintr-ala comunist, si dintr-asta nou.
Kathara
Postat pe 17 Iunie 2009 19:12
De la: Kathara, la data 2009-06-17 19:12:20
De la: eka, la data 2009-06-17 15:38:53Unul singur exista original ,si acela ramane la evidenta populatiei. Cele care sunt la noi, sunt copii legalizate si se emit la cerere de cate ori se justifica necesitatea emitarii unui alt exemplar.Poti sa ai mai multe pentru ca nu ti se cere sa-l predai si sa ramai doar un exemplar in cazul in care il gasesti pe cel care l-ai crezut pierdut la un moment dat.Astea ar fi copii legalizate originale, sa zicem, nu cea fotocopiata cu care te duci la notar sa ti-l legalizeze.Aia e o copie a copiei certificatului de nastere legalizat, cum ar veni.Si din astea poti sa ai cate vrei.


O fi. Eu am si dintr-ala comunist, si dintr-asta nou.


Super avatar!
Mai am un pic si ma balacesc si eu in mare.
eka
Postat pe 19 Iunie 2009 14:42
sora mea e in spania si i sau furat toate actele pot eu sa ii scot certificatul de nastere din tara unde trebuie sa merg si ce imi trebuie am nevoie urgent de un raspuns ms
Seitan_Nicoletadaniel_1
Postat pe 11 Iunie 2012 16:02
De la: Seitan_Nicoletadaniel_1, la data 2012-06-11 16:02:26sora mea e in spania si i sau furat toate actele pot eu sa ii scot certificatul de nastere din tara unde trebuie sa merg si ce imi trebuie am nevoie urgent de un raspuns ms



Trebuie sa te prezinti la Primaria din localitate si sa soliciti eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere autentificat.Dar,din ceea ce cunosc in acest moment,s-ar putea elibera actul respectiv,numai daca ai procura de la sora ta,cu ajutorul careia sa o poti reprezenta la Primarie.Va fi necesar si actul de identitate al sorei tale,in cazul in care nu a fost furat si acesta!!Cel mai indicat este sa te duci la Primaria la care a fost declarata nasterea si sa soliciti datele exacte,,referitoare la costul duplicatului,cererea tipizata si toate celelalte formalitati,pe care va trebui sa le indeplinesti!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Iunie 2012 16:18
luna trecuta am avut nevoie de certificat si am constatat ca nu e de gasit
am intrat pe net, am luat nr de tel de la starea civila de la primaria orasului in care m-am nascut.
m-am dus la primarie si in 10 minute totul era gata
am completat un formular am semnat si gata
fiint prima oara cand solicitam, nu am fost penalizata
daca il mai pierd odata mi s-a spus ca va trebui sa platesc o amenda de 100 de lei.
am platit doar o taxa de timbru de 2 lei.
reunosc ca ma simteam in alta lume
a fost socant sa constat ca nimeni nu ma amana, nimeni nu e nervos
toata lumea zambea
daca nu vrei sa mergi in orasul natal, mergi la primaria de care apartii, faci o cerere si vei primi prin posta, certificatul de nastere, in 30-40 de zile.
am uitat sa mentionez ca nu a trebuit sa-l declar pierdut
succes!
maria-ioana
Postat pe 11 Iunie 2012 18:48
De la: caisa, la data 2012-06-11 18:48:00luna trecuta am avut nevoie de certificat si am constatat ca nu e de gasit
am intrat pe net, am luat nr de tel de la starea civila de la primaria orasului in care m-am nascut.
m-am dus la primarie si in 10 minute totul era gata
am completat un formular am semnat si gata
fiint prima oara cand solicitam, nu am fost penalizata
daca il mai pierd odata mi s-a spus ca va trebui sa platesc o amenda de 100 de lei.
am platit doar o taxa de timbru de 2 lei.
reunosc ca ma simteam in alta lume
a fost socant sa constat ca nimeni nu ma amana, nimeni nu e nervos
toata lumea zambea
daca nu vrei sa mergi in orasul natal, mergi la primaria de care apartii, faci o cerere si vei primi prin posta, certificatul de nastere, in 30-40 de zile.
am uitat sa mentionez ca nu a trebuit sa-l declar pierdut
succes!


felicitari!

eu l'am gasit dupa ce l'am pierdut
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 11 Iunie 2012 18:52
multumesc!
eu inca nu l-m gasit
doamna de la primarie mi-a zis la tel sa merg la mine in oras si-l voi primi prin posta
a trebuit sa stau 4 ore ca sa aflu ca dureaza 30-40 de zile (in sector 4)
toata lumea era plina de sictir
m-am umplut de nervi
asa ca am preferat sa merg in localitatea in care m-am nascut
deja eram pregatita sufleteste sa fac multe drumuri, sa consum nervi si energie.
repet a fost socant
cred ca se vedea uimirea pe chipul meu
nu am vazut atatia functionari draguti la un loc
maria-ioana
Postat pe 11 Iunie 2012 19:00
De la: caisa, la data 2012-06-11 19:00:43multumesc!
eu inca nu l-m gasit
doamna de la primarie mi-a zis la tel sa merg la mine in oras si-l voi primi prin posta
a trebuit sa stau 4 ore ca sa aflu ca dureaza 30-40 de zile (in sector 4)
toata lumea era plina de sictir
m-am umplut de nervi
asa ca am preferat sa merg in localitatea in care m-am nascut
deja eram pregatita sufleteste sa fac multe drumuri, sa consum nervi si energie.
repet a fost socant
cred ca se vedea uimirea pe chipul meu
nu am vazut atatia functionari draguti la un loc




Ai fost si esti o norocoasa!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Iunie 2012 19:03
serios
cand a trebui sa platesc taxa de timbru, am fost indrumata foarte politicoss spre un anumit birou
in sinea mea ma gandeam..."asta a mancat dupa jos, a venit la birou , bine crescuta"
ajung la biroul respectiv, usa deschisa, si 3 functionare inauntru
m-am postat in fata usii
asteptam sa se mai elibereze
ma si gandeam..."daca se zbarlesc toate madamele astea la mine, ma scap pe mine de frica"
spre surprinderea mea, m-au intrebat ce doresc si m-au poftit inauntru zicandu-mi ca nu e cazul sa stau sa astept
uimirea era evidenta
ne-am amuzat impreuna la final
am primit si bombonica de ciocolata
eu am fost fericita am am rezolvat repede
doamnele erau fericite ca cineva le apreciaza promptitudinea
maria-ioana
Postat pe 11 Iunie 2012 19:12
De la: caisa, la data 2012-06-11 19:12:52serios
cand a trebui sa platesc taxa de timbru, am fost indrumata foarte politicoss spre un anumit birou
in sinea mea ma gandeam..."asta a mancat dupa jos, a venit la birou , bine crescuta"
ajung la biroul respectiv, usa deschisa, si 3 functionare inauntru
m-am postat in fata usii
asteptam sa se mai elibereze
ma si gandeam..."daca se zbarlesc toate madamele astea la mine, ma scap pe mine de frica"
spre surprinderea mea, m-au intrebat ce doresc si m-au poftit inauntru zicandu-mi ca nu e cazul sa stau sa astept
uimirea era evidenta
ne-am amuzat impreuna la final
am primit si bombonica de ciocolata
eu am fost fericita am am rezolvat repede
doamnele erau fericite ca cineva le apreciaza promptitudinea



M-ai facut curioasa,in ce localitate s-a intamplat asa ceva??
MissRainbow
Postat pe 11 Iunie 2012 19:15
comuna PERIS
iti dai seama ce fata aveam daca o doamna a simtit ca se petrece ceva stranui cu mine?
dar stranie era purtarea lor
toate operative si prietenoase
deja ma gandeam cu groaza ca o sa ma dau cu trenu spre Peris, de 3-4 ori pana rezolv
maria-ioana
Postat pe 11 Iunie 2012 19:20
de acord cu tine
dar tine foarte mult de bunul simt, personal
maria-ioana
Postat pe 11 Iunie 2012 19:29
De la: caisa, la data 2012-06-11 19:29:41de acord cu tine
dar tine foarte mult de bunul simt, personal



Si de aceasta,calitate,esentiala dealtfel in relatiile interumane, care se obtine ,nu pe scena politica ,ci in sanul familiei!!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Iunie 2012 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare mai cresc la inaltime? 9 De la: Ronnie_Coleman 14 Februarie 2011 21:59
Caut un nutritionist-va rog ajutati-ma 3 De la: didyok_20 1 Noiembrie 2012 11:02
dieta 6 De la: kudika006372 3 Noiembrie 2009 14:13
nu skin si pharmanex 2 De la: kudika040810 8 Iulie 2009 00:02
Pierdut certificatul de nastere... 2 De la: Razvan_Nicolae_Radescu_1 22 Martie 2012 17:25