Setari Cookie-uri

Iubirea mai presus de orice!

"A alege sã te concentrezi asupra iubirii ºi numai a iubirii, mai presus de orice altceva, nu-þi aduce neapãrat popularitate! Iubirea nu te aºazã pompos în faþa reflectoarelor, nu face din tine un superman, nici un sfînt recunoscut de întreaga suflare. Iubirea este o alegere care te poate izola chiar. Iubirea te poate împinge dincolo de tot ce ai crezut cã este lumea ºi viaþa, dincolo de recunoaºterea publicã ºi de valorile îmbrãþiºate de majoritatea oamenilor. Tu, însã, te vei recunoaºte ca fiind în iubire sau chiar iubirea însãºi cînd vei privi cu îngãduinþã ºi inocenþã cãtre lumea din jurul tãu. Ochii tãi vor vedea iubirea acolo unde lumea vede urã ºi urechile tale vor putea auzi din iubire chiar ºi sunetul “tãcerii”. Lumea nu agreeaza iubirea care poate vedea suferinta celui rau si incapacitatea celui deprimat de a scapa de viziunile sale negre. Lumea vrea sa vada cit mai multa pedeapsa de jur imprejur. Goana lumii dupa vinovati este, insa, in fata iubirii la fel de inconstienta precum orice rautate mentala. Iubirea vede suferinta si compatimeste. Iubirea vede greseala si o iarta. Iubirea vede oroarea si stie ca ea se naste din cea mai adinca stare de suferinta. Pina ce nu alegi iubirea, nu poti sa intelegi lumea in care traiesti si nu ai idee macar cit de putina ratiune contine ea, fara a judeca, insa, irationalitatea. Fara iubire, ramai locuitor al mintii, tributar perceptiilor tale despre ce este lumea, supus Egoului si limitarilor umane! Alegerea de a te concentra asupra iubirii presupune sa sacrifici toate imaginile pe care ti le-ai creat despre lumea aceasta si despre tine insuti. Sa asezi pe altarul de sacrificiu chiar unele dintre valorile cele mai insemnate ale lumii, precum imaginea de sine, moralitatea sau dorintele care populeaza existenta de zi cu zi. Nimic mai presus de iubire inseamna chiar asta; sa nu pui nimic mai presus de iubire. Nici gura lumii, nici inteligenta ta, nici moralitatea, nici frumusetea sau ce crezi tu, ca este adevarul si dreptatea. De indata ce ai asezat o valoare inaintea iubirii, ai creat un idol. Si, divinizindu-l pe acesta, pierzi iubirea. Caci idolul iti cere sa judeci. Iti cere sa-l pretuiesti. Iti cere sa vezi ca altii nu pun pret pe el. Binele si raul se ivesc atunci din mintea ta si de aceea sfirsesti prin a uri, a ucide, a distruge pe toti aceia ce nu sunt asa cum iti cere idolul tau. Lumea nu iarta iubirea. Lumea o ataca cumplit, caci o confunda - fie cu pasivitatea, fie cu prostia, fie cu nebunia. Candidatii la alegerea numita "iubire" trebuie sa se astepte la un fel de "drum al crucii" datorita educatiei, programelor si a obisnuintelor cu care au fost invatati sa traiasca in intuneric cei din lumea actuala. Cind alegem iubirea si ne asteptam ca ea sa ne puna covoare rosii pe drum, ca unor soli ai pacii mondiale, sintem in confuzie. Ceea ce avem de sacrificat prin alegerea iubirii este atit de profund incit ar putea insemna totul. Dar este cea mai inalta alegere pe care o putem face in viata noastra. A alege iubirea inseamna - adesea - a alege "drumul crucii".".......
mario_valentino
Postat pe 2 Iunie 2009 23:56
drumul crucii?
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:01
ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit
scorpyoW
Postat pe 3 Iunie 2009 00:05
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

cred k e povestea de noapte buna
bestiutza_relouded
Postat pe 3 Iunie 2009 00:09
aoleu...ce va face laura cu coffeta daca va gasesc....sau poate am nimerit eu intr-un moment nepotrivit!
l_diana_c
Postat pe 3 Iunie 2009 07:31
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

aristotel spunea "eu nu pot sa invat pe nimeni nimic, pentru ca nu stiu nimic, in cel mai bun caz, ai pot face pe uni semeni, sa gindeasca"
mario_valentino
Postat pe 3 Iunie 2009 16:40
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:40:29
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

aristotel spunea "eu nu pot sa invat pe nimeni nimic, pentru ca nu stiu nimic, in cel mai bun caz, ai pot face pe uni semeni, sa gindeasca"



Mario Valentino ne jignesti inteligenta. Ne insulti ce vrei de fapt sa arati ca suntem toti niste ingrati iar TU incerci sa ne-aduci pe calea cea buna? Am citit vom mai citi pt.ca "omul cat traieste-nvata " iar tu nu ne mai tine preleri despre lucruri cunoscute si arhicunoscute . Eu zic sa mai pui mana pe o carte de gramatica dupa ce consulti un medic psihiatru. pe mine sa ma slabesti cu lectiile tale. Sa fii iubit si mult noroc!
nocturnalia
Postat pe 18 Iunie 2009 14:35
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:40:29
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

aristotel spunea "eu nu pot sa invat pe nimeni nimic, pentru ca nu stiu nimic, in cel mai bun caz, ai pot face pe uni semeni, sa gindeasca"


Si tu ai decis sa o faci pe un forum care are subtitlu "Feel sexy", a? Nu, zau! Adica ia uite ce lume de prosti, si tu, stralucitul, descendent de mana dreapta a lu' taica Aristotel...

Auzi, eu zic asa: Ia exemplul sfantului Francisc care s-a dus sa predice ciorilor (stiu, stiu! pe asta n-o stii, ca doar nu e scrisa pe hi5, la replici celebre. Pentru asta chiar trebuie sa ai cultura temeinica) si lasa-ne pe noi in ignorantza noastra; asta e: noi vrem sa vorbim despre posete si sclipiciuri... Nu-ti convine, "spune-i asta prietenului meu chinez "Sue me""(daca tot iti plac citatele, sa te vaz! Stii din cine am citat? )
Dor_a
Postat pe 18 Iunie 2009 14:45
De la: nocturnalia, la data 2009-06-18 14:35:57
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:40:29
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

aristotel spunea "eu nu pot sa invat pe nimeni nimic, pentru ca nu stiu nimic, in cel mai bun caz, ai pot face pe uni semeni, sa gindeasca"



Mario Valentino ne jignesti inteligenta. Ne insulti ce vrei de fapt sa arati ca suntem toti niste ingrati iar TU incerci sa ne-aduci pe calea cea buna? Am citit vom mai citi pt.ca "omul cat traieste-nvata " iar tu nu ne mai tine preleri despre lucruri cunoscute si arhicunoscute . Eu zic sa mai pui mana pe o carte de gramatica dupa ce consulti un medic psihiatru. pe mine sa ma slabesti cu lectiile tale. Sa fii iubit si mult noroc!

scuzati-ma ca ma-m deranjat............. pe mine ma cheama mario, pe dumneavoastra cine va chemat? pe aceasta pagina, de imi spuneti sa va slabesc cu lectile, nu cred k ceea ce este scris, este ptr dumneavoastra, cautati alta pagina unde se poate birfii, aici este o pagina a unui incult, iar dumneavoastra, o doamna foarte culta, nu are ce cauta
mario_valentino
Postat pe 18 Iunie 2009 17:00
A alege iubirea inseamna - adesea - a alege "drumul crucii"
iubirea asta este de fapt,o cruce pe care ne saturam sa o purtam,sperand ca vom descoperi o alta iubire care sa nu ne sfasie atat de tare sufletul si a carei greutate sa nu ne mai apese umerii pana la a ajunge in genunchi.speranta moare ultima,nu i asa?
kalya84
Postat pe 17 Iulie 2009 00:43
Doamne...cat esti de profund...unde ai stat ascuns pana acum?
De cand cautam un barbat ca tine...
Andre_Ioana
Postat pe 17 Iulie 2009 12:29
Isus este Iubire, viata Lui este un exemplu. Banuiesc ca la aceasta te-ai refetit, si sunt perfect de acord.
mistiqueaniko
Postat pe 9 Octombrie 2009 09:52

Cool !!!

Ai omis sa postezi de unde ai copiat textul si cine este autorul.

In text, nu stiu daca ai sesizat, se vorbeste despre iubirea totala. Nu iubirea fata de mama, tata, sot, copii. Iubirea fata de...........tot: oameni, lucruri ... Iubirea dedicata fara asteptari personale.
Doar "fiinta suprema" este capabila de aceasta iubire, restul doar o predica.
Am fost construiti sa nu fim perfecti, sa luptam asiduu pentru asta. Cu ce pret? Cu ce rezultat?

Prefer sa-mi traiesc viata frumos, iubindu-i pe cei din jur sau urandu-i , cand simt asa. Nu ma incalcesc in dizertatii filozofice inaplicabile in viata reala.



Este doar parerea mea si nu am pretentia de a detine adevaruri universal valabile.

cameliagiurgiu
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:48


Felul in care ai raspuns unor postari denota faptul ca esti departe de iubirea despre care scriai (ironia-rautaciosa nu are nicio legatura cu iubirea, nici macar cu buna-crestere).
Daca ai fi mentinut tonul primei postari.......as fi fost tentata sa te cred, asa...
cameliagiurgiu
Postat pe 9 Octombrie 2009 10:51
De la: bestiutza_relouded, la data 2009-06-03 00:01:46drumul crucii?

Felicitari! ...mai mult adevar in acesta filozofie nu exista....
pacifista
Postat pe 9 Octombrie 2009 11:42
dupa fapta si rasplata! iubirea intodeauna te usureaza si te inalta si i-ti da o stare de implinire sufleteasca nu de cruce de purtat.
pearl_cris
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:50
De la: mario_valentino, la data 2009-06-18 17:00:06
De la: nocturnalia, la data 2009-06-18 14:35:57
De la: mario_valentino, la data 2009-06-03 16:40:29
De la: scorpyoW, la data 2009-06-03 00:05:01ne poti detalia mai pe scurt ce vrei sa spui???
nu de alta e pre tarziu si nu pre am chef de citit

aristotel spunea "eu nu pot sa invat pe nimeni nimic, pentru ca nu stiu nimic, in cel mai bun caz, ai pot face pe uni semeni, sa gindeasca"



Mario Valentino ne jignesti inteligenta. Ne insulti ce vrei de fapt sa arati ca suntem toti niste ingrati iar TU incerci sa ne-aduci pe calea cea buna? Am citit vom mai citi pt.ca "omul cat traieste-nvata " iar tu nu ne mai tine preleri despre lucruri cunoscute si arhicunoscute . Eu zic sa mai pui mana pe o carte de gramatica dupa ce consulti un medic psihiatru. pe mine sa ma slabesti cu lectiile tale. Sa fii iubit si mult noroc!

scuzati-ma ca ma-m deranjat............. pe mine ma cheama mario, pe dumneavoastra cine va chemat? pe aceasta pagina, de imi spuneti sa va slabesc cu lectile, nu cred k ceea ce este scris, este ptr dumneavoastra, cautati alta pagina unde se poate birfii, aici este o pagina a unui incult, iar dumneavoastra, o doamna foarte culta, nu are ce cauta
lilianajighira
Postat pe 9 Octombrie 2009 22:20
Domnule, pune mana si recapituleaza ortografia de clasa a IV-a, nu-ti mai bate joc de limba romana! Si fii un domn, nu deveni mahalagiu, daca tot ai ales sa te arati printre femei, plin de spiritualitate si profunzime, banuiesc eu (probabil, ma insel), ca sa agati ceva duduci sensibiloase.
Asta cu scrierea corecta, coerenta si concisa e valabila si pentru unele doamne si domnisoare. Chiar daca stiu ca imi ridic forumul in cap, va spun ca oamenii care nu scriu si nu vorbesc corect au carente si in caracter (nu e vorba de gramatica, nici macar nu trebuie sa stii de ce se scrie cu sau fara cratima, cu doi sau trei "i"; e vorba de abilitati care se formeaza ca un reflex conditionat in anii de scoala). O sa imi spuneti ca oamenii de la tara nu stiu sa scrie corect, desi (cei mai multi dintre ei) au mult bun-simt. Asa e, dar daca ar fi avut sansa sa continue sa invete, ar fi capatat aceste deprinderi.
Imi pare rau daca v-am ofensat (oricum, doar pe cei care se simt cu musca pe caciula), dar ma revolta bataia de joc la care este supusa limba romana. Pana si logica este contrazisa de greselile de exprimare (sintaxa) si de cele de punctuatie.
lilianajighira
Postat pe 9 Octombrie 2009 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Roseata la oki 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:16
menstruatie doar 2 zile 4 De la: elliaa 1 Septembrie 2009 21:04
vaccin pentru gripa porcina 28 De la: clau19 4 Februarie 2010 21:11
EPILARE 2 De la: kudika062019 21 Septembrie 2009 17:16
???? cosmaruri 5 De la: andra88 16 August 2009 17:45