Setari Cookie-uri

am nevoie de ajutor,nu stiu ce sa fac

sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????
kudika023720
Postat pe 6 Iunie 2009 19:44
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


Ce mai cauti langa el???? Trebuie sa ai putina mandrie sa nu il mai lasi sa te umileasca si sa te bata...Ceilalti nu au ce sa zica... nu decide nimeni asupra vietii tale decat tu... Pune piciorul in prag si nu te lasa!... Si eventual daca mai incearca sa dea in tine ia si tu o veioza sau ceva de prin casa si mutileaza-i una.... ca sa ii demonstrezi ca si tu poti...
nicoleta4856
Postat pe 6 Iunie 2009 19:48
uite un raspuns scurt:


PARASESTE-L SI GASESTE-TI PE ALTUL!!!!
nebuna94
Postat pe 7 Iunie 2009 00:09
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


Eu in locul tau m-as intreba ce ar zice familia sau prietenii despre mine daca ar afla ca stau cu un barbat care ma loveste
iris_4_ever
Postat pe 7 Iunie 2009 06:20
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


7 ani înseamnã o relaþie de lungã duratã. E firesc sã-þi fie greu "sã pui piciorul în prag", sã o întrerupi ºi asta nu doar din cauzã cã "ai intra în gura lumii". Nu e normal sã te loveascã dar apropo de metode de "închis gura", nu ai încercat, în certurile voastre, sã nu-i spui chiar tot ce-þi vine pe limbã? Este foarte tentant sã ai satisfacþia primului ºi ultimului cuvânt, ajutã la satisfacerea orgoliul personal dar, de regulã, destramã relaþia...
adicon
Postat pe 7 Iunie 2009 06:52
daca as fii in locul tau as lasa totul chiar daca la mijloc sunt multi e vorba de orgoliul meu si nu as permite caun barbat sa dea si a 2-a oara sa dea in mine acum depinde poate nu ai unde sa te duci
yumy
Postat pe 7 Iunie 2009 06:56
in primul rand trebuie sa te gandesti la tn,nu la ce zice familia ta si a lui si prietenii,dar daca te iubeste de ce sa te loveasca,poate se intampla o data ,il ierti dar daca a devenit dfeja o obisnuinta iti dau un sfat LASA-L CA MAI SUNT BARBATI BAFTA
kudika030058
Postat pe 7 Iunie 2009 07:48
de multe ori am zis ca il las,dar nu am avut curajul necesar.Asa ziceam si eu inainte ca nu o sa stau niciodata langa un barbat care ma loveste si totusi sa intamplat,oricum eu nu stau cu mainile in san,chiar daca stiu ca nu am nici o sansa in fata lui dar cred ca oricine riposteaza atunci cand e lovit.Nici nu prea as avea unde sa ma duc,dar alternative se gasesc,noi suntem in spania de cativa ani,si mas descurca si sg dar cred ca frica de necunoscut isi spune cuvantul.Multumesc mult pt incurajari,chiar aveam nevoie,e rau cand ajungi asa,dar e si mai rau cand te gandesti ca poate e vina ta cand te loveste si totusi cred ca nimic nu explica asta.Multumesc mult
kudika023720
Postat pe 7 Iunie 2009 12:35
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????



Fugi cat te tin picioarele.

Postat pe 7 Iunie 2009 14:23
De la: kudika023720, la data 2009-06-07 12:35:40de multe ori am zis ca il las,dar nu am avut curajul necesar.Asa ziceam si eu inainte ca nu o sa stau niciodata langa un barbat care ma loveste si totusi sa intamplat,oricum eu nu stau cu mainile in san,chiar daca stiu ca nu am nici o sansa in fata lui dar cred ca oricine riposteaza atunci cand e lovit.Nici nu prea as avea unde sa ma duc,dar alternative se gasesc,noi suntem in spania de cativa ani,si mas descurca si sg dar cred ca frica de necunoscut isi spune cuvantul.Multumesc mult pt incurajari,chiar aveam nevoie,e rau cand ajungi asa,dar e si mai rau cand te gandesti ca poate e vina ta cand te loveste si totusi cred ca nimic nu explica asta.Multumesc mult

Nu este vina ta nu trebuie sa gandesti asa... facand asta el da dovada ca nu face nici doi bani ruginiti... Ai grija de tine...
nicoleta4856
Postat pe 7 Iunie 2009 16:13
Dak a lovit,va mai lovi;e un om slab,incapabil sa sustina o discutie contradictorie cu puterea mintii si a cuvantului si atunci ca sa-si demonstreze suprematia in relatia voastra,loveste.Asa intelege el sa demonstreze ca e superior prin ceva:prin puterea pumnului.Renunta la el,indiferent de cata vreme dureaza relatia voastra!Ce incepe bine,poate deveni rau,dar ce incepe rau,intotdeauna se termina si mai rau.Succes!
lumimari
Postat pe 10 Iunie 2009 19:08
Draga mea,
nu e vina ta deloc ca te loveste!! oricate crize ai face cand va certati, tot nu e ok ce face..da-i si tu una buna inapoi!!
Eu te inteleg ca ti-a frica de ceva nou, si eu am o relatie de f multi ani..
daca ai avea pobilitatea sa pleci cateva zile undeva singura..ar fi minunat ..sa stai tu cu tine insati si vezi daca ti-e dor de el intr-adevar...singuratea e foarte grea..dar si mai greu e pe masura ce trec anii si esti tot mai adancita in relatie....daca ai ramane singura, dupa o perioada vei constata ca esti mult mai linistita sufleteste..incearca sa iti gasesti apoi activitati care sa iti umple timpul liber (sport, plimbari, muzee, orice)

iti doresc numia bine!
lorelei83
Postat pe 22 Iunie 2009 12:34
ce sa faci?
deja atunci cand apar certurile stii SIGUR ce sa faci...daca este vorba si de bataie...
te mai poti intreba ce sa faci????????????
adina29
Postat pe 26 Iunie 2009 10:04
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-07 06:20:53
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


Eu in locul tau m-as intreba ce ar zice familia sau prietenii despre mine daca ar afla ca stau cu un barbat care ma loveste


...pacat,chiar merita sa mai stai cu el? ti se pare singuratatea mai infricosatoare?
_oktober_
Postat pe 26 Iunie 2009 10:09
De la: _oktober_, la data 2009-06-26 10:09:45
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-07 06:20:53
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


Eu in locul tau m-as intreba ce ar zice familia sau prietenii despre mine daca ar afla ca stau cu un barbat care ma loveste


...pacat,chiar merita sa mai stai cu el? ti se pare singuratatea mai infricosatoare?

chiar oare de cine ne temem mai mult de bataie sau de singurate?
yumy
Postat pe 26 Iunie 2009 10:12
De la: yumalai, la data 2009-06-26 10:12:21
De la: _oktober_, la data 2009-06-26 10:09:45
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-07 06:20:53
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


Eu in locul tau m-as intreba ce ar zice familia sau prietenii despre mine daca ar afla ca stau cu un barbat care ma loveste


...pacat,chiar merita sa mai stai cu el? ti se pare singuratatea mai infricosatoare?

chiar oare de cine ne temem mai mult de bataie sau de singurate?



Tragem concluzia ca de singuratate ne temem mai mult
valita76
Postat pe 26 Iunie 2009 10:15
hm:)
sunt cupluri care se despart si ii leaga copii,tu de ce stai?vrei sa ajungi sa spui:e prea tarziu!!!!!viata e scurta iar compromisurile nu isi au rostul
sindura
Postat pe 26 Iunie 2009 15:36
nu sti ce sa faci ? doar tu poti deci cand esti pregatita sa te desparti de un badaran .of din pacate ca tn sunt zeci ,sute milioane care din pricina unui sentiment atat de frumos ,, iubirea,, accepta sa fie lovite maltratate. Ai cazut , te-a durut, singura ti-ai ingrijit durerea nu cei din jur .Ce spun cei din jur nu e problema ta .nimeni nu te va aprecia de sacrificiu cu care incerci sa iti pastrezi relatia .Din contra va spune o vai dar cum poate sta cu un asa fenomen. FI MANDRA SI ORGOLIOASA nu te gandi decat cum o sa te descurci ,si multumestei DOMNULUI ca existi.nu te vaita de singuratate pt ca DUMNEZEU fa fi cu tn. mult noroc si sanatate .
kudika028393
Postat pe 26 Iunie 2009 15:41
sincer... chiar vrei sfaturile noastre? NU STII CE SA FACI? daca iti place bataia... stai... intoarce obrazu, daca nu atunci fugi, daca tii la demnitatea ta si te respecti.
irishka22
Postat pe 26 Iunie 2009 16:23
inca odata... fa-ti curaj, parasteste-l fara remuscari. nu stiu de ce unele femei cauta incurajare de a parasi un barbat care le bate. nu se poate asa ceva... incurajam violenta sau ce inseamna asta? la prima palma trebuia sa pleci. e atat de evident ca cine indrazneste odata o va face si a doua .. nn'a oara. cum adica sa fie vina ta? e o prostie ca te gandesti la asta, darmite sa ti-o inoculeze el.
irishka22
Postat pe 26 Iunie 2009 16:26
aceeasi prb am avut o si eu dat bn eram foarte mica....aveam vreo 16 ani cand m-am combinat cu un baiat mai mare cu trei ani. toate bune si frumoase....dupa un an i s-a urcat baiatului la cap...si a inceput sa mi zica ca datorita lui sunt cine sunt si a dat in mine....l-am iertat o data de copila proasta si a mai comis o odata asa k nu se merita ....barbati sunt pe toate drumurile....si tre sa ai demnitate..odata ce a facut pasu asta nu o sa se opreasca
_ngel
Postat pe 26 Iunie 2009 21:56
trebuie sa te desparti de el..neaparat..mai tarziu va fi si mai greu...o sa te descurci si fara el..
bafta...
te am pupat
missyandreea18
Postat pe 26 Iunie 2009 22:46
preferi sa fi umilita pentru ca asta inseamna sa stai si sa fii batuta. in plus nu conteaza asa de mult ce crede lumea. daca barbatul cu care stai te face fericita, dar lumea din jur nu il "inghite" ce faci? de gura lumii renunti la fericirea ta? asa e si acum, doar ca invers! nu merita sa ramai! mai bine singura si in siguranta!
flickflak
Postat pe 27 Iunie 2009 02:24
Iubita mea, am trecut printr-o ex asemanatoasre 27de ani, abia acum 2 ani am avut curajul sa pun punct. Exact aceleasi motive m-au tinut pe loc: ce zic cei din jurul meu , ce ma fac cu 2 copii, unde ma duc? Cand paharul s-a umplut nu mi-am mai pus intrebari. Am plecat si gata. Nu am dus o viata foarte rea cu sotul meu, era un om minunat , dar ii placea sa bea. Cand situatia s-a inrautatit am plecat . Mi-este f bine linistita si singura . Am scapat de orice stres, suparare, jicnire, scandal. Fetelor care sunt mari, le-am spus sa nu accepte nici macar odata o jignire nici vorba de bataie. Esti tanara , f tanara , ai viata in fata. Gandeste-te ca daca i-ai permis ceva isi va lua mai multe drepturi,. O sa ajungi sa suferi f mult . Viata a demonstrat acest lucru. Pleaca. du-te departe de el si de un altul care face la fel . Voi , tineretul nu mai sunteti ingraditi de acele legi nescrise de care eram noi legati . Aveti si trebuie sa aveti o alta viziune a vietii . NU sta pe ganduri. Acum pleaca .Sigur te vei descurca si-ti vei gasi un om care sa stie sa se poarte si mai ales sa te respecte. Consider ca respectul pretuieste mai mult decat iubirea . Doresc sa ne scrii ca ai avut curajul si puterea sa o faci. Bafta!
pena
Postat pe 27 Iunie 2009 08:00
Cauta pe site ANPF daca exista centre care se ocupa cu violenta domestica acolo unde esti tu. Eu ma ocup de asa ceva, dar in Brasov. Ma poti contacta pe familiifaraviolenta@yahoo com, sau deliadalma @yahoo.com.
deliadalma
Postat pe 27 Iunie 2009 09:41
Cauta un centru acolo unde esti. E important ajutorul profesional. Nu contest ca persoanele care iti dau sfaturi pot fi de mare ajutor dar tinand cont ca ma ocup de peste 6 ani de asa ceva stiu ca nu e suficient. E o tema complexa si parerile sunt simpliste uneori. Nu vreau sa te descurajez, dar merita sa te ocupi serios de aspectele astea, altfel in relatiile tale mereu vei avea de-a face cu aceste aspecte care tin de rolul de victima si de agresor.
deliadalma
Postat pe 27 Iunie 2009 10:03
De la: kudika023720, la data 2009-06-06 19:44:37sun cu prietenul meu de 7 ani si de 5 locuim impreuna.Problema e ca de un timp ne certam mereu si mai grav e ca a dat in mine de multe ori "ca sami inchida gura"cel putin asa zice el.Nu stiu ce sa fac,mie frica sa fiu sg.mie frica de ceo sa zica ceilalti(familie,prieteni)si totusi nu mai vreau sa traiesc asa.Ce sa fac????????????????????????


tie ti-e frica de ce spun ceilalti in loc sa-ti fie frica de bataia pe care urmeaza sa o iei?????

fii putin serioasa si reciteste ce ai scris.... daca inca te analizezi prin prisma celorlalti inseamna ca instinctul tau de conservare inca nu s-a declansat .....deci peste alte cateva luni sau dupa vreo vizita la spitalul de urgente cu vreo coasta rupta si ambii ochi invinetiti poate o sa iei decizia corecta.... opticaviziunilor se modifica fantastic de mult cand ai ochii vineti...parca incepi sa vezi mai bine....
multa bafta

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Iunie 2009 10:22
Draga Dandanaua unele nu vad bine nici cu ochii vineti...trist dar adevarat.Doar in unele cazuri ajuta sa te trezesti la realitate.Pe mine ce ma infurie mai tare e faptul ca el o loveste sa ii inchida gura,asta dupa spusele ei...Atunci e clar ca e o mare problema la mijloc..el e ,,cocosul" in casa aia si trebuie sa se faca numai ce zice el ca de nu.....e vai si amar.Poate intr-o zi o sa fie suparat rau de tot pe viata,eventual o sa aiba si o amanta si atunci sa vezi ce dorinta o sa aiba sa ii inchida gura,nici nu vreau sa ma gandesc.Oricum cert e ca nu trebuie sa te gandesti la oamenii de langa tine,care ce o sa barfeasca,gandeste-te la tine ca ti-as luat-o peste cap nevinovata si asta se poate repeta pe viitor.EL a vazut ca l-a iertat o data,de 2 ori,acum ce zice???Lasa ca proasta asta ma iarta si de data asta doar ma iubeste si danseaza dupa cum ii cant eu...Daca e chiar asa de lașã o sã rãmânã cu el ,dar ar fi pacat....alta victimã care nu o intereseaza decat gura targului.Sper totusi sa ia atitudine intr-o zi...
Lady_Gaga9
Postat pe 27 Iunie 2009 14:01
deci s-a rezolvat pana la urma?
greierash_is_back
Postat pe 27 Iunie 2009 14:06
mai bine il parasesti..decat sa-si bata el joc de tine...dand in tine...si nu tine cont de lume...ca ea mereu are ce discuta pe seama tuturor...iti urez bafta!

si alegerea tine de tine..
Katte02
Postat pe 27 Iunie 2009 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog niste sfaturi...sincere 16 De la: kudikale 15 Mai 2012 12:24
Buna Sunt Robert si am 16 ani si sunt un tip extrem de timid 8 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 20:15
credeati ca vam uitat 6 De la: kudika052376 16 Iulie 2009 00:03
Un mesaj sau ..? 24 De la: kudika479740 15 Ianuarie 2012 20:01
Sf Mihail si Gavril 1 De la: mihapic73 5 Noiembrie 2009 22:56