Setari Cookie-uri

casatorie si inscriere la facultate :p

cine ma ajuta si pe mine cu ceva raspunsuri deoarece chiar nu stiu pe cine as putea sa intreb,,,,? in urma casatoriei trebuie sa imi schimb numele din buletin?
adica, sa zic ma casatoresc la inceputul lui iulie si ai mei nu stiu si pe urma trebuie sa ma inscriu la facultate
alt caz: ma insacriu la facultate cu numele meu, dupa ma casatoresc, sunt admisa la facultate dar numele meu e practic altul....
sper sa primesc cat mai multe raspunsuri ca am nevoie de ele....
daca nu am formulat destul de bine voi reformula.....
ale_me_2007
Postat pe 15 Iunie 2009 11:50
in urma casatoriei poti sa iti schimbi numele in al lui,sau invers............ daca ti-l schimbi in al lui,evident trebe schimbat si c.i.
iti poti poti face buletin dupa ce esti admisa la fac.....vei ramane un an cu numele de fata si apoi te duci sa ti-l schimbe,evident dupa ce schimbi c.i
dar dc casat in secret?
heaven_2906
Postat pe 15 Iunie 2009 11:57
Buna... ca o mica gluma, daca si viitorul tau sot este dispus sa faca orice pt buna ta stare, ar putea sa treaca el pe numele tau de familie, asa incat, in cazul tau, sa nu trebuiasca sa survina vreo modificare.... dar luand lucrurile si mai in serios, cred ca ai putea sa iti pastrezi numele daca asta doresti ... insa costa
Pt informatii suplimentare te sfatuiesc sa navighezi putin si pe net..... s-ar putea sa te lamuresti ... succes in toate :)
lady_alyna
Postat pe 15 Iunie 2009 11:57
ce costa daca vreau sa imi pastrez numele? tre referi la bani, nu?
ale_me_2007
Postat pe 15 Iunie 2009 12:20
Ok, poate am inteles eu gresit. dar ai spus ca parintii tai nu stiu??? Nu stiu ca tu te vei marita?
In fine... nu asta e problema
Ca sa iti raspund la ceea ce cred eu ca ai intrebat... Pentru a termina facultatea nu are absolut nicio relevanta cu ce nume incepi si cu ce nume inchei. Diploma de licenta va fi intotdeauna pe numele cu care ai inceput facultatea. M-am casatorit in anul 4, am dat examenele obisnuite scriindu-mi numele de fata si in paranteza numele dupa casatorie. Dar diploma nu a facut nicio referire la noul nume ci numai la cel cu care m-am inscris.
Acum, daca nu asta era problema ta.. reformuleaza, te rog.. pentru ca eu chiar nu vad nicio problema.
rashela
Postat pe 15 Iunie 2009 12:32
Mda...ce de probleme,

In primul rand la facultate te inscrii cu numele din diploma de Bacalaureat si asa o sa ramai tot timpul facultatii,chiar daca iti schimbi numele, in facultate te vei semna si iti vei scrii pe lucrari numele de fata.clar.daca te vei casatori pe timpul facultatii,duci o copie a certificatului de casatorie si o sa apari ceva de genul-numele de fata si in paranteza numele dupa casatorie.
Deci in facultate indiferent ce vei face tot cu numele de fata vei ramane, asa se procedeaza.
deci asta nu-i un impediment asa de mare,
problema e de ce vrei sa te casatoresti pe ascuns?
iar daca ai vre-o 19 ani faci cea mai mare greseala din viata ta.
DeliaD
Postat pe 18 Iunie 2009 22:27
Arde cumva?????? mai bine te gandesti daca vrei intr-adevar sa faci pasul spre casatorie! daca esti hotarata, iti poti pastra numele de fata, fara nici un cost suplimentar, spunand asta la primarie unde se depun actele si unde te va si intreba daca vrei sa treci pe numele sotului sau nu. dar eu zic sa te mai gandesti si sa analizezi situatia
Minciuna are picioare scurte! nimic cladit pe minciuna si ascunzisuri nu dureaza
no_more
Postat pe 19 Iunie 2009 07:51
De la: ale_me_2007, la data 2009-06-15 11:50:06cine ma ajuta si pe mine cu ceva raspunsuri deoarece chiar nu stiu pe cine as putea sa intreb,,,,? in urma casatoriei trebuie sa imi schimb numele din buletin?
adica, sa zic ma casatoresc la inceputul lui iulie si ai mei nu stiu si pe urma trebuie sa ma inscriu la facultate
alt caz: ma insacriu la facultate cu numele meu, dupa ma casatoresc, sunt admisa la facultate dar numele meu e practic altul....
sper sa primesc cat mai multe raspunsuri ca am nevoie de ele....
daca nu am formulat destul de bine voi reformula..... [/quo

Sper ca nu te-ai casatorit inca,dar ceea ce nu inteleg eu,daca parinti tai nu stiu,cum vei face sa imparti aceleasi lucruri,acelasi timp cu sotul tau?Crezi ca este o joaca sa fi casatorit,e un lucru care nu poate fi ascuns,mi se pare aiurea o casatorie in care mama sa nu ma ia in brate si sa-mi doreasca tot binele din lume si sa ma indrume.Crede-ma ai sa regreti.eu una acu ceva ani de zile,am avut un prieten,trebuia sa ne casatorim cu acordul familiilor,ne-am despartit am facut pace iar primul lucru propus de el a fost sa ne casatorim pe ascuns,la care eu am refuzat radical,pt ca nu imi e rusine sa iubesc si sa o arat lumii,iar daca iubesc persoana gresita,prefer sa o faca pe fata,pt ca mai apoi,mai bn imi spune mama si cei apropiati ti-am spus eu ,decat sa ma duc la ei sa le spun m-am maritat si peste 2 ani sa le bat la usa cu bebele in mana cu viata distrusa si divortata.

Te rog gandeste-te bine inainte sa te mariti.
Ele_ely
Postat pe 23 Iunie 2009 21:50
De la: DeliaD, la data 2009-06-18 22:27:52Mda...ce de probleme,

In primul rand la facultate te inscrii cu numele din diploma de Bacalaureat si asa o sa ramai tot timpul facultatii,chiar daca iti schimbi numele, in facultate te vei semna si iti vei scrii pe lucrari numele de fata.clar.daca te vei casatori pe timpul facultatii,duci o copie a certificatului de casatorie si o sa apari ceva de genul-numele de fata si in paranteza numele dupa casatorie.
Deci in facultate indiferent ce vei face tot cu numele de fata vei ramane, asa se procedeaza.
deci asta nu-i un impediment asa de mare,
problema e de ce vrei sa te casatoresti pe ascuns?
iar daca ai vre-o 19 ani faci cea mai mare greseala din viata ta.
kudika025094
Postat pe 1 Iulie 2009 01:37
De la: Ele_ely, la data 2009-06-23 21:50:04
De la: ale_me_2007, la data 2009-06-15 11:50:06cine ma ajuta si pe mine cu ceva raspunsuri deoarece chiar nu stiu pe cine as putea sa intreb,,,,? in urma casatoriei trebuie sa imi schimb numele din buletin?
adica, sa zic ma casatoresc la inceputul lui iulie si ai mei nu stiu si pe urma trebuie sa ma inscriu la facultate
alt caz: ma insacriu la facultate cu numele meu, dupa ma casatoresc, sunt admisa la facultate dar numele meu e practic altul....
sper sa primesc cat mai multe raspunsuri ca am nevoie de ele....
daca nu am formulat destul de bine voi reformula..... [/quo

Sper ca nu te-ai casatorit inca,dar ceea ce nu inteleg eu,daca parinti tai nu stiu,cum vei face sa imparti aceleasi lucruri,acelasi timp cu sotul tau?Crezi ca este o joaca sa fi casatorit,e un lucru care nu poate fi ascuns,mi se pare aiurea o casatorie in care mama sa nu ma ia in brate si sa-mi doreasca tot binele din lume si sa ma indrume.Crede-ma ai sa regreti.eu una acu ceva ani de zile,am avut un prieten,trebuia sa ne casatorim cu acordul familiilor,ne-am despartit am facut pace iar primul lucru propus de el a fost sa ne casatorim pe ascuns,la care eu am refuzat radical,pt ca nu imi e rusine sa iubesc si sa o arat lumii,iar daca iubesc persoana gresita,prefer sa o faca pe fata,pt ca mai apoi,mai bn imi spune mama si cei apropiati ti-am spus eu ,decat sa ma duc la ei sa le spun m-am maritat si peste 2 ani sa le bat la usa cu bebele in mana cu viata distrusa si divortata.

Te rog gandeste-te bine inainte sa te mariti.
kudika025094
Postat pe 1 Iulie 2009 01:38
casa de piatra si copii de fier!
greierash_is_back
Postat pe 1 Iulie 2009 01:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa renunt la el ? 17 De la: kudika_971494 29 August 2014 14:29
imi este cu adevarat prietena? 2 De la: kudika_3447 3 Martie 2012 14:01
Probleme cu familia 24 De la: cine_cineva 25 Ianuarie 2010 16:16
Fetelor, am nevoie de sfaturi urgente 23 De la: myssnatacha 26 Iulie 2010 11:56
Ce parere aveti despre saloanele de infrumusetare corporala? 2 De la: anastasia_m 17 Ianuarie 2010 08:32