Setari Cookie-uri

Si totusi...cum e minunea de a naste?

Well...Nu mi-e de-ajuns tot ce-am invatat pana acum, nu mi-e de-ajuns tot ce-am vazut despre experienta unica a nasterii...
Inca n-am avut copii, lucrez in cercetare, si fiecare pas al dezvoltarii prenatale inca din momentul fecundarii, ma fascineaza si ma adanceste intr-un si mai mare mister al creatiunii...
Le-as ruga pe cele ce au trait experienta aceasta, sa incerce sa creioneze un pic momentul nasterii... Cum anume te simti atunci...ce e tragic si ce e magnific...ce e durere si ce e uimire?
anadenisa
Postat pe 18 Iunie 2009 10:32
O sa incerc sa-ti raspund.
- cand ti se spune ca esti insarcinata, esti putin speriata, panicata.
- cand misca copilul, cel putin eu, incepi sa nu mai ai rabdare. Eu ma mangaiam pe burta cand misca.
- durerile nasterii sunt groaznice (daca nasti natural). Dar dupa ce nasti si iti vezi copilul, din punctul meu de vedere asta e adevarata fericire. Simti o duiosie pina la lacrimi. E ceva de nedescris.
- numai dupa ce o sa ai copilul tau o sa=ti dai seama, pentru ca mie oricat mi-au spus alte mame nu am putut simti ceea ce am simtit cand am avut copiii mei.
Sunt cazuri cand mamele daca au baiat si isi doreau fata nici nu vor sa-si vada sau sa-si alapteze copilul. Dar sper ca astea sa fie cazuri din ce in ce mai rare.
lonely_soul
Postat pe 1 Iulie 2009 14:39
Dak te iubesti suficient si ai un pic de consideratie pt tine,fa-ti un serviciu in cazul in care vei vrea un bebe si vorbeste din timp cu medicul tau pt cezariana.Eu am trecut de doua ori prin nasteri naturale si iti pot spune cu siguranta ca nu vrei sa treci prin asa ceva ! Si am avut parte de personal medical foarte atent si competent,si totusi...Cezariana e mult mai ,,civilizata",nu trebuie sa treci printr-un travaliu ingrozitor, te trezesti din anestezie frumushel,ai timp sa-ti revii o zi macar pana sa-ti dea copilul langa tine,nu rupta ,taiata,cusuta,cand nu poti sta nici in genunchi ca lumea fara sa te treaca trei randuri de lacrimi,iti lasa copilul la 3 ore si trebuie sa ai grija de el,desi nu prea stii nici sa-l tii in brate corect si bebele plange mereu,ar manca dar tu nu ai instalata lactatia,iar la maternitate iti dau 10 ml de lapte doza pe o zi,spunand ca-i de ajuns...Eu personal,a trebuit sa ,,inventez"restul ,cantitatea de lapte suficienta pt a-mi hrani copilul.De ce sa treci prin asa ceva?.Cam asta-i ,imi pare rau ca nu-ti descriu idilic nasterea,pot face asta cred doar femeile care au nascut mai ushor,(exista,cu siguranta).Cand va fi cazu sa devina si fiica mea mamica,o voi sfatui tot la fel,sa evite sa afle pe pielea ei miracolul nasterii naturale si sa opteze pt o confortabila cezariana...
lumimari
Postat pe 4 Iulie 2009 08:28
Buna,
Eu urmeaza sa nasc in cateva saptamani pe cale naturala, asta dupa ce am mai nascut o data tot pe cale naturala. Nu poti sa zici ca exista durere mai mare decat cea a nasterii, totusi eu am ales ca a doua nastere sa fie tot asa. Bineintzeles am optat pentru anestezie de data asta, nu stiu cum va fi, dar daca am trecut o data prin asta o mai pot face o data, desi sunt operata de inima, am rezistat, iar cezariana pe mine personal ma inspaimanta mai mult decat nasterea normala (desi nu am facut nici o cezariana). Ideea e ca e ca dupa o nastere normala te simti cea mai puternica femeie din lume si daca poti sa faci asta poti face orice in viata. Iti da o f mare incredere in tine. Cezariana, dupa parerea mea, e pentru cazuri care nu au alta posibilitate, dar se pare ca e o moda sa nasti prin cezariana. Normal ca fiecare femeie decide ce e mai bine pt ea si copilul ei, eu am ales si Cel De Sus mi-a dat si doua sarcini usoare de dus, m-a ajutat sa trec cu bine peste prima nastere si am incredere ca o sa treaca cu bine si a doua.

Toate cele bune!!!
crina_mese
Postat pe 6 Iulie 2009 11:34
Nastere usoara!
sylvynet
Postat pe 6 Iulie 2009 11:37
De la: lumimari, la data 2009-07-04 08:28:58 Dak te iubesti suficient si ai un pic de consideratie pt tine,fa-ti un serviciu in cazul in care vei vrea un bebe si vorbeste din timp cu medicul tau pt cezariana.Eu am trecut de doua ori prin nasteri naturale si iti pot spune cu siguranta ca nu vrei sa treci prin asa ceva ! Si am avut parte de personal medical foarte atent si competent,si totusi...Cezariana e mult mai ,,civilizata",nu trebuie sa treci printr-un travaliu ingrozitor, te trezesti din anestezie frumushel,ai timp sa-ti revii o zi macar pana sa-ti dea copilul langa tine,nu rupta ,taiata,cusuta,cand nu poti sta nici in genunchi ca lumea fara sa te treaca trei randuri de lacrimi,iti lasa copilul la 3 ore si trebuie sa ai grija de el,desi nu prea stii nici sa-l tii in brate corect si bebele plange mereu,ar manca dar tu nu ai instalata lactatia,iar la maternitate iti dau 10 ml de lapte doza pe o zi,spunand ca-i de ajuns...Eu personal,a trebuit sa ,,inventez"restul ,cantitatea de lapte suficienta pt a-mi hrani copilul.De ce sa treci prin asa ceva?.Cam asta-i ,imi pare rau ca nu-ti descriu idilic nasterea,pot face asta cred doar femeile care au nascut mai ushor,(exista,cu siguranta).Cand va fi cazu sa devina si fiica mea mamica,o voi sfatui tot la fel,sa evite sa afle pe pielea ei miracolul nasterii naturale si sa opteze pt o confortabila cezariana...


Da si nu... Stiai ca dupa Cezariana ramai cu ditamai burtanu' care nu "trece" decat cu operatie estetica?

Am cateva amice care au vrut sa fie "civilizate" si acum arata departe de silueta lui Venus (spun Venus ca pe atunci erau la moda femeile mai plinutze si cu solduri mai mari). Au niste burti de numa'... chiar daca au slabit...
Crede-ma, ai facut foarte bine nascand natural. Corpul uman e o masinarie perfecta, nici o interventie din afara nu e mai "bine-venita" . Decat cand nu e alta solutie.
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 11:40
Eu inca nu am nascut. Dar mama mea care m-a avut prin cezariana spunea ca femeile care nasteau normal aveau mult mai multe probleme, li se rupea perineul, vai de ele...Inainte sa existe operatia de cezariana multe femei mureau la nastere pt ca unele dintre ele nu puteau.
sylvynet
Postat pe 6 Iulie 2009 11:42
De la: sylvynet, la data 2009-07-06 11:42:54Eu inca nu am nascut. Dar mama mea care m-a avut prin cezariana spunea ca femeile care nasteau normal aveau mult mai multe probleme, li se rupea perineul, vai de ele...Inainte sa existe operatia de cezariana multe femei mureau la nastere pt ca unele dintre ele nu puteau.


Asa e, dar tu vorbesti de acum 100 de ani... Acum, e adevarat, daca nu te intereseaza cum arati, nu-i problema, alegi calea cea mai simpla. Eu insa... asta e, sunt suprficiala, am asa, ambitia sa arat bine si dupa nastere...
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:08
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 11:40:09
De la: lumimari, la data 2009-07-04 08:28:58 Dak te iubesti suficient si ai un pic de consideratie pt tine,fa-ti un serviciu in cazul in care vei vrea un bebe si vorbeste din timp cu medicul tau pt cezariana.Eu am trecut de doua ori prin nasteri naturale si iti pot spune cu siguranta ca nu vrei sa treci prin asa ceva ! Si am avut parte de personal medical foarte atent si competent,si totusi...Cezariana e mult mai ,,civilizata",nu trebuie sa treci printr-un travaliu ingrozitor, te trezesti din anestezie frumushel,ai timp sa-ti revii o zi macar pana sa-ti dea copilul langa tine,nu rupta ,taiata,cusuta,cand nu poti sta nici in genunchi ca lumea fara sa te treaca trei randuri de lacrimi,iti lasa copilul la 3 ore si trebuie sa ai grija de el,desi nu prea stii nici sa-l tii in brate corect si bebele plange mereu,ar manca dar tu nu ai instalata lactatia,iar la maternitate iti dau 10 ml de lapte doza pe o zi,spunand ca-i de ajuns...Eu personal,a trebuit sa ,,inventez"restul ,cantitatea de lapte suficienta pt a-mi hrani copilul.De ce sa treci prin asa ceva?.Cam asta-i ,imi pare rau ca nu-ti descriu idilic nasterea,pot face asta cred doar femeile care au nascut mai ushor,(exista,cu siguranta).Cand va fi cazu sa devina si fiica mea mamica,o voi sfatui tot la fel,sa evite sa afle pe pielea ei miracolul nasterii naturale si sa opteze pt o confortabila cezariana...


Da si nu... Stiai ca dupa Cezariana ramai cu ditamai burtanu' care nu "trece" decat cu operatie estetica?

Am cateva amice care au vrut sa fie "civilizate" si acum arata departe de silueta lui Venus (spun Venus ca pe atunci erau la moda femeile mai plinutze si cu solduri mai mari). Au niste burti de numa'... chiar daca au slabit...
Crede-ma, ai facut foarte bine nascand natural. Corpul uman e o masinarie perfecta, nici o interventie din afara nu e mai "bine-venita" . Decat cand nu e alta solutie.


imi pare rau ca te contrazic doruletz am nascut de doua ori si ambele nasteri au fost prin cezariana(pe cale naturala nu s-a putut) dar n-am ramas de loc cu ditamai burtoiul doar cu o cicatrice abea vizibila

in ceea ce priveste senzatzia pe care o ai atunci cand devi mamica nu pot decat sa spun ca nu poate fi descrisa in cuvinte
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 12:13
Pe bunee? Ai burtica frumoasa?
Inseamna ca se poate!
Stiu ca cicatricea abia se vede... Cati ani ai?
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:17
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 12:17:02Pe bunee? Ai burtica frumoasa?
Inseamna ca se poate!
Stiu ca cicatricea abia se vede... Cati ani ai?


multzi doruletzule de ce ma intrebi?
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 12:20
Pentru ca si ele erau mai putin tinerele cand au nascut... si nici eu nu o sa fiu vreo floare de primavara (tinand seama ca bebe-ul de doar proiect) si ma gandeam... poate la fetele tinere se retrage mai bine burtica... Cat aveai cand ai facut cezarienele?
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 12:26:19Pentru ca si ele erau mai putin tinerele cand au nascut... si nici eu nu o sa fiu vreo floare de primavara (tinand seama ca bebe-ul de doar proiect) si ma gandeam... poate la fetele tinere se retrage mai bine burtica... Cat aveai cand ai facut cezarienele?


prima la 21 de ani iar cea de-a doua la 30 de ani..................la cea de-a doua au fost complicatzii destul de urate dar se pare ca cineva acolo sus ma iubeste si am trecut cu bine peste toate iar rezultatul este o mandretze de pui blond cu ochii albastri
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 12:28
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 12:26:19Pentru ca si ele erau mai putin tinerele cand au nascut... si nici eu nu o sa fiu vreo floare de primavara (tinand seama ca bebe-ul de doar proiect) si ma gandeam... poate la fetele tinere se retrage mai bine burtica... Cat aveai cand ai facut cezarienele?

citeam ce spuneai tu si voiam sa te contrazic... intr-adevar conteaza varsta, metabolismul, stilul de viata
am doua prietene care au nascut prin cezariana si una din ele si-a revenit la forma initiala, una inca e in curs de slabire (inca alapteaza) si da semne promitatoare; una a nascut la 26 de ani, una la 27 si ambele fac sport (cand apuca ce-i drept)
kitty_krieger
Postat pe 6 Iulie 2009 12:31
Sa-ti traiasca amandoi, sa fie fericiti si sa-ti aduca doar surprize minunate

M-ai cam pus pe ganduri... eu deja ma obisnuisem cu ideea ca o sa nasc normal si chinuitor, pentru ca - desi sunt lunga - sunt ingusta in solduri...
Adica ma gandeam macar sa incerc nastere normala, stii... Daca nu iese, abia atunci sa recurgem la ceza... de fapt, cred ca tot la ideea asta raman... Cat despre ruptura de perineu (in caz ca apare), aia se repara/coase, si nu-ti mai da probleme dupa, nu?
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:35
Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!
Kathara
Postat pe 6 Iulie 2009 12:57
De la: Kathara, la data 2009-07-06 12:57:35Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!


Eu vreau burtica plata
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 12:58
De la: Kathara, la data 2009-07-06 12:57:35Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!


nascand prin cezariana recuperarea este mult mai grea si mai anevoioasa daca as fi avut de ales cred ca as fi nascut pe cale naturala
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 12:59
Asta stiu, dar oricum nu aveam de gand sa alerg maratonul. Decat sa mi se faca vaginul suvite, ba chiar si anusul putin, prefer ceva mai civilizat si mai controlat.
Kathara
Postat pe 6 Iulie 2009 13:01
Stiti ce nu inteleg eu? Cum Dumnezeu reusesc actritzele de la Hollywood sa arate bestial la 2 luni dupa nastere? tinand seama ca o luna juma' esti lauza, si nici nu te poti gandi la dieta... Daca ai avut cezariana, nu-ti poti pune corset sa "strangi" burtica la loc... Deci, cum?

Fac chirurgie plastica imediat?
Dor_a
Postat pe 6 Iulie 2009 13:02
De la: Kathara, la data 2009-07-06 13:01:54Asta stiu, dar oricum nu aveam de gand sa alerg maratonul. Decat sa mi se faca vaginul suvite, ba chiar si anusul putin, prefer ceva mai civilizat si mai controlat.


apropo de nasterea controlata la prima cezariana am optat pentru cei mai buni medici si ca o ironie la cea de-a doua cezariana sa-mi spuna ca mi-au gasit uterul cusut de peretele abdominal
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 13:05
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 13:02:38Stiti ce nu inteleg eu? Cum Dumnezeu reusesc actritzele de la Hollywood sa arate bestial la 2 luni dupa nastere? tinand seama ca o luna juma' esti lauza, si nici nu te poti gandi la dieta... Daca ai avut cezariana, nu-ti poti pune corset sa "strangi" burtica la loc... Deci, cum?

Fac chirurgie plastica imediat?

multe fac lipoaspiratie (vezi V Beckham), dar sa stii ca se poate purta brau dupa cezariana (bine, nu stiu exact in ce conditii)
kitty_krieger
Postat pe 6 Iulie 2009 13:24
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-06 13:24:45
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 13:02:38Stiti ce nu inteleg eu? Cum Dumnezeu reusesc actritzele de la Hollywood sa arate bestial la 2 luni dupa nastere? tinand seama ca o luna juma' esti lauza, si nici nu te poti gandi la dieta... Daca ai avut cezariana, nu-ti poti pune corset sa "strangi" burtica la loc... Deci, cum?

Fac chirurgie plastica imediat?

multe fac lipoaspiratie (vezi V Beckham), dar sa stii ca se poate purta brau dupa cezariana (bine, nu stiu exact in ce conditii)


si in privintza asta parerile sunt impartzite ................mie una mi s-a spus sa nu folosesc asa ceva sa las muschii sa lucreze ei purtand brau muschii sunt relaxatzi
anybody
Postat pe 6 Iulie 2009 13:27
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-06 13:24:45
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 13:02:38Stiti ce nu inteleg eu? Cum Dumnezeu reusesc actritzele de la Hollywood sa arate bestial la 2 luni dupa nastere? tinand seama ca o luna juma' esti lauza, si nici nu te poti gandi la dieta... Daca ai avut cezariana, nu-ti poti pune corset sa "strangi" burtica la loc... Deci, cum?

Fac chirurgie plastica imediat?

multe fac lipoaspiratie (vezi V Beckham), dar sa stii ca se poate purta brau dupa cezariana (bine, nu stiu exact in ce conditii)


eu una nu am purtat asa ceva dupa operatie...maica-mea ma certa tot timpul si-mi spunea ca am sa raman cu burta, dar nu am purtat si nici nu am burta. si am fost imensa(vreo 30 kg lute-n timpul sarcinii)....
cristi_nne
Postat pe 6 Iulie 2009 13:34
De la: anybody, la data 2009-07-06 12:59:17
De la: Kathara, la data 2009-07-06 12:57:35Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!


nascand prin cezariana recuperarea este mult mai grea si mai anevoioasa daca as fi avut de ales cred ca as fi nascut pe cale naturala


depinde de fiecare organism in parte. eu la o luna caram 5,6 kg. in plus carutzul nu mi-l urca nimeni...luam cu tot cu copil...asa ca vezi??? depinde de fiecare in parte. verisoara mea , in schimb, a cam stat in pat dupa cezariana. cred ca depinde si in ce forma esti...
cristi_nne
Postat pe 6 Iulie 2009 13:38
De la: Dor_a, la data 2009-07-06 12:58:37
De la: Kathara, la data 2009-07-06 12:57:35Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!


Eu vreau burtica plata
nu te speria dora ,ca chiar daca e nastere normala sau cezariana tot ramai cu burta de exemplu:sora mea are un copil si a nascut normal si are o burtica mai mare ca a mea,iar io am 2 cezariene, si arat mai bn ca ea bineinteles cu mare efort
kudika030058
Postat pe 6 Iulie 2009 13:40
De la: anadenisa, la data 2009-06-18 10:32:00Well...Nu mi-e de-ajuns tot ce-am invatat pana acum, nu mi-e de-ajuns tot ce-am vazut despre experienta unica a nasterii...
Inca n-am avut copii, lucrez in cercetare, si fiecare pas al dezvoltarii prenatale inca din momentul fecundarii, ma fascineaza si ma adanceste intr-un si mai mare mister al creatiunii...
Le-as ruga pe cele ce au trait experienta aceasta, sa incerce sa creioneze un pic momentul nasterii... Cum anume te simti atunci...ce e tragic si ce e magnific...ce e durere si ce e uimire?


sa nasti normal....nu stiu cum este...dupa ce mi-am vazut copilul cand l-am nascut am tzinut-o intr-un jelit pana mi-au adus copilul in terapie...dupa operatie,stai in terapie 24 ore sau ,daca sunt probleme, 48 sau mai mult...depinde cum iti revii.
jelitul.....aici e urs...datorita schimbarilor hormonale si ce se mai petrece cu tine...eu una aveam program seara de seara de jelit...din ce cauza ?? nu stiam nici eu...dar jeleam de ziceai ca coine stie ce belea daduse peste mine groaznica
in rest...numai ai treaba cu nimeni...cand tzii mogaldeatza in maini si te uitzi la el....nu-ti mai trebuie nimic frate.....
cristi_nne
Postat pe 6 Iulie 2009 13:49
De la: cristi_nne, la data 2009-07-06 13:38:39
De la: anybody, la data 2009-07-06 12:59:17
De la: Kathara, la data 2009-07-06 12:57:35Eu cred ca optez pentru cezariana, n-am chef sa se rupa chestii prin interiorul meu. Mai bine o taietura chirurgicala, et voila!


nascand prin cezariana recuperarea este mult mai grea si mai anevoioasa daca as fi avut de ales cred ca as fi nascut pe cale naturala


depinde de fiecare organism in parte. eu la o luna caram 5,6 kg. in plus carutzul nu mi-l urca nimeni...luam cu tot cu copil...asa ca vezi??? depinde de fiecare in parte. verisoara mea , in schimb, a cam stat in pat dupa cezariana. cred ca depinde si in ce forma esti...
woaw si acum nu ai probleme? nu te doare?nu te ustura?si io pana la 4 luni nu faceam nimik decat mancare si tot parca ma mai inteapa cateodata
kudika030058
Postat pe 6 Iulie 2009 13:50
Dora , si daca o sa-ti ramana burta,ce? Faci o operatie estetica de liposuctie si gata...faci sport,abdomene...Asta depinde si de conformatia fiecarei femei. Unele femei pun mai mult pe burta kg,altele pe fund. La cum sunt medicii din Romania, ca n-au suflet deloc si te lasa sa te chinuiesti mult pana nasti...mai bine cezariana. Eu va doresc la toate sa va gasiti un medic bun. Daca vede ca nu puteti naste ,sa va taie imediat pe burta. Dar pt asta trebuie NEAPARAT sa vorbiti inainte.
sylvynet
Postat pe 6 Iulie 2009 16:58
Actritele de la Hollywood rezolva totul cu bisturiul, desi se jura ca nu , si zic ca au tinut tot felul de diete, au facut nu stiu ce complicate exercitii de sport... De aia arata fenomenal la doua luni dupa ce au nascut.
sylvynet
Postat pe 6 Iulie 2009 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amniocenteza 5 De la: AntiVantului_Felix_1 30 Martie 2011 00:28
Sarcina si vitaminele 36 De la: kudika_973629 24 Noiembrie 2014 12:23
vreau sa raman gravida 33 De la: geo_g 26 Septembrie 2012 23:00
ventricul lateral ;corn posterior ;12.41 plus talusvalgus drept,piciorequin stang 3 De la: danyela_angela 5 Mai 2010 19:58
:-s 171 De la: mimi_ca29 21 Ianuarie 2011 22:56