Setari Cookie-uri

Si totusi...cum e minunea de a naste?

Cand o sa fii pe masa aia de nastere, iti zic ca numai la cum va arata burta ta nu te vei mai gandi. O sa-ti doresti sa scapi mai repede de dureri.
sylvynet
Postat pe 6 Iulie 2009 17:05
Vreau sa spun celor carora le e frica de asa-zisa ruptura de perineu ca nu se mai rupe nimeni in ziua de azi, te taie si te coase, eu una nici nu stiu cand m-a taiat, ca a facut-o in timpul unei contractii iar cand m-a cusut stiu, ca tocmai scapasem de durerile nasterii si trebuia sa stau pe masa sa ma coase, insa nu a durut pt ca tocmai nascusem. E neplacut, clar, dar nu-i capat de lume. Eu am auzit de cazuri ca le-au cusut mai stramte ca inainte
crina_mese
Postat pe 7 Iulie 2009 19:40
Minunea de a naste e asa cum zici o MINUNE! Acum depinde de norocul fiecaruia ! Cind am nascut fetita a fost super se lasase asteptata cam mult asa ca a fost o bucurie cind au inceput contractiile, am avut dureri suportabile, ma speriat faptul ca avea circulara si a trebuit sa asteptam un pic sa o ajute moasa dar sa terminmat cu bine! Baiatul sa nascut prin cezariana nu pentru ca ma speriat nasterea normala ci pentru ca sa incapatinat sa vina cu funduletu,am optat pentru rahianestezie si am a fost super ca lam putut vedea imediat ce lau scos,dar dupa ma omorit faptul ca a trebuit sa stau in pat 24 de ore,(oricum mam ridicat din pat dupa vreo 6 ore)recuperarea a fost mai grea eu avind deja ceva kg in plus inainte de a ramine insarcinata sa prins cam greu da a trecut! Nu e bucurie mai mare sa iti auzi copilasul tipind pentru prima oara ! In ambele cazuri in acele citeva minute( ore) esti nerabdatoare sa il vezi ,te temi sa nu se intimple ceva rau cu bebe,te rogi sa fie sanatos sa se termine totul cu bine!
lalina1980
Postat pe 20 Iulie 2009 17:56
De la: lumimari, la data 2009-07-04 08:28:58 Dak te iubesti suficient si ai un pic de consideratie pt tine,fa-ti un serviciu in cazul in care vei vrea un bebe si vorbeste din timp cu medicul tau pt cezariana.Eu am trecut de doua ori prin nasteri naturale si iti pot spune cu siguranta ca nu vrei sa treci prin asa ceva ! Si am avut parte de personal medical foarte atent si competent,si totusi...Cezariana e mult mai ,,civilizata",nu trebuie sa treci printr-un travaliu ingrozitor, te trezesti din anestezie frumushel,ai timp sa-ti revii o zi macar pana sa-ti dea copilul langa tine,nu rupta ,taiata,cusuta,cand nu poti sta nici in genunchi ca lumea fara sa te treaca trei randuri de lacrimi,iti lasa copilul la 3 ore si trebuie sa ai grija de el,desi nu prea stii nici sa-l tii in brate corect si bebele plange mereu,ar manca dar tu nu ai instalata lactatia,iar la maternitate iti dau 10 ml de lapte doza pe o zi,spunand ca-i de ajuns...Eu personal,a trebuit sa ,,inventez"restul ,cantitatea de lapte suficienta pt a-mi hrani copilul.De ce sa treci prin asa ceva?.Cam asta-i ,imi pare rau ca nu-ti descriu idilic nasterea,pot face asta cred doar femeile care au nascut mai ushor,(exista,cu siguranta).Cand va fi cazu sa devina si fiica mea mamica,o voi sfatui tot la fel,sa evite sa afle pe pielea ei miracolul nasterii naturale si sa opteze pt o confortabila cezariana...

Tin sa te contrazic. Am nascut de curand........ mai exact o luna jumate prin cazariana si as prefera de 100......1000 de ori o nastere normala decat cezariana.E urata senzaria dupa anestezie si copilul ti-l da la pat nici dupa 2 ore. Imagineazati abea trezita dupa anestezie sa alaptezi, ai stare de voma si ameteli nu poti sta in picioare, nici dreapta si sa mai si ridici un copil de 3400 cum am nascut-o eu ti-l lasa la pat pana iesi din spital chipurile sa va acomodati unul cu celalalt.Si oricum noi femeile suntem nascute sa suportam orice suferinta.
Senzatia dupa ce ai nascut e minunata suporti orice durere si uiti de toate cand vezi ce pui mic poti aduce pe lume si mai ales cand trec cateva zile si incepe sa ii arate recunostinta k ai grija de ea si o rasfeti. Pimul zambet, prima atingere e minunat sa fii mamik deja ma gandesc la al2lea dar nu pot decat dupa 2 ani Bafta
georgyanna2000
Postat pe 20 Iulie 2009 18:16
Cand vine vorba de sarcina,vine vorba de cel putin doua vieti....nu doar a ta,confortul si fizicul tau...mai e cel putin un sufletel acolo care are nevoie de tine din momentul in care a tras aer in piept prima data...cand optezi pt o anumita modalitate de nastere ar trebui sa iei in calcul si la ce riscuri il expui pe el...vorbeste si cu un neonatolog, ia sa vedem ce spune!
Nu ar trebui sa ne documentam doar despre sarcina si nastere....ci mai ales despre primele ore de viata a bebeului, la cum se adapteaza la viata extrauterina si cum poate influenta aceasta perioada critica optiunea ta in ceea ce priveste modalitatea de nastere....o burtica, un perineu se repara mai usor...
_oktober_
Postat pe 20 Iulie 2009 18:17
De la: lalina1980, la data 2009-07-20 17:56:33Minunea de a naste e asa cum zici o MINUNE! Acum depinde de norocul fiecaruia ! Cind am nascut fetita a fost super se lasase asteptata cam mult asa ca a fost o bucurie cind au inceput contractiile, am avut dureri suportabile, ma speriat faptul ca avea circulara si a trebuit sa asteptam un pic sa o ajute moasa dar sa terminmat cu bine! Baiatul sa nascut prin cezariana nu pentru ca ma speriat nasterea normala ci pentru ca sa incapatinat sa vina cu funduletu,am optat pentru rahianestezie si am a fost super ca lam putut vedea imediat ce lau scos,dar dupa ma omorit faptul ca a trebuit sa stau in pat 24 de ore,(oricum mam ridicat din pat dupa vreo 6 ore)recuperarea a fost mai grea eu avind deja ceva kg in plus inainte de a ramine insarcinata sa prins cam greu da a trecut! Nu e bucurie mai mare sa iti auzi copilasul tipind pentru prima oara ! In ambele cazuri in acele citeva minute( ore) esti nerabdatoare sa il vezi ,te temi sa nu se intimple ceva rau cu bebe,te rogi sa fie sanatos sa se termine totul cu bine!

ai mare dreptate SUPPPEEEERRRRR
georgyanna2000
Postat pe 20 Iulie 2009 18:18
De la: crina_mese, la data 2009-07-06 11:34:31Buna,
Eu urmeaza sa nasc in cateva saptamani pe cale naturala, asta dupa ce am mai nascut o data tot pe cale naturala. Nu poti sa zici ca exista durere mai mare decat cea a nasterii, totusi eu am ales ca a doua nastere sa fie tot asa. Bineintzeles am optat pentru anestezie de data asta, nu stiu cum va fi, dar daca am trecut o data prin asta o mai pot face o data, desi sunt operata de inima, am rezistat, iar cezariana pe mine personal ma inspaimanta mai mult decat nasterea normala (desi nu am facut nici o cezariana). Ideea e ca e ca dupa o nastere normala te simti cea mai puternica femeie din lume si daca poti sa faci asta poti face orice in viata. Iti da o f mare incredere in tine. Cezariana, dupa parerea mea, e pentru cazuri care nu au alta posibilitate, dar se pare ca e o moda sa nasti prin cezariana. Normal ca fiecare femeie decide ce e mai bine pt ea si copilul ei, eu am ales si Cel De Sus mi-a dat si doua sarcini usoare de dus, m-a ajutat sa trec cu bine peste prima nastere si am incredere ca o sa treaca cu bine si a doua.

Toate cele bune!!!

SATI TRAIASCA BEBELE
georgyanna2000
Postat pe 20 Iulie 2009 18:21
Cele care cred ca taietura de la cezariana e mai practica, omeneasca si mai stiu eu cum....surpriza, sa vedem ce si mai ales cate straturi se taie la o operatie si cate la o epiziotomie! Mare diferenta!
_oktober_
Postat pe 20 Iulie 2009 18:24
De la: georgyanna2000, la data 2009-07-20 18:21:20
De la: crina_mese, la data 2009-07-06 11:34:31Buna,
Eu urmeaza sa nasc in cateva saptamani pe cale naturala, asta dupa ce am mai nascut o data tot pe cale naturala. Nu poti sa zici ca exista durere mai mare decat cea a nasterii, totusi eu am ales ca a doua nastere sa fie tot asa. Bineintzeles am optat pentru anestezie de data asta, nu stiu cum va fi, dar daca am trecut o data prin asta o mai pot face o data, desi sunt operata de inima, am rezistat, iar cezariana pe mine personal ma inspaimanta mai mult decat nasterea normala (desi nu am facut nici o cezariana). Ideea e ca e ca dupa o nastere normala te simti cea mai puternica femeie din lume si daca poti sa faci asta poti face orice in viata. Iti da o f mare incredere in tine. Cezariana, dupa parerea mea, e pentru cazuri care nu au alta posibilitate, dar se pare ca e o moda sa nasti prin cezariana. Normal ca fiecare femeie decide ce e mai bine pt ea si copilul ei, eu am ales si Cel De Sus mi-a dat si doua sarcini usoare de dus, m-a ajutat sa trec cu bine peste prima nastere si am incredere ca o sa treaca cu bine si a doua.

Toate cele bune!!!

SATI TRAIASCA BEBELE

Bine inteles dak ai nascut
georgyanna2000
Postat pe 20 Iulie 2009 18:26
De la: anadenisa, la data 2009-06-18 10:32:00Well...Nu mi-e de-ajuns tot ce-am invatat pana acum, nu mi-e de-ajuns tot ce-am vazut despre experienta unica a nasterii...
Inca n-am avut copii, lucrez in cercetare, si fiecare pas al dezvoltarii prenatale inca din momentul fecundarii, ma fascineaza si ma adanceste intr-un si mai mare mister al creatiunii...
Le-as ruga pe cele ce au trait experienta aceasta, sa incerce sa creioneze un pic momentul nasterii... Cum anume te simti atunci...ce e tragic si ce e magnific...ce e durere si ce e uimire?

Ce sa zic pe perioada sarcini nu am avut probleme. Nu pofte nu varsaturi decat un pic la inceput unde am inteles k sunt gravida in rest Ultima luna nu mai ai rabdare sa il scoti mai repede, sa il vezi, sa il ti in brate, sa ii numeri degetutele de la maini si la picoruse cum am facut eu :)e minunat dupa cateva luni cand incepe sa iti "vobeasca" sa iti arate cat de mult te iubeste.
georgyanna2000
Postat pe 20 Iulie 2009 18:31
Merci, inca nu am nascut, da iti multumesc pentru urari. Si voua va doresc sa fiti sanatosi si sa cresteti mari si frumosi!
crina_mese
Postat pe 22 Iulie 2009 13:05
Momentul nasterii este intreadevar o minune dar poti sa spui asta doar cand iti vezi copilul si il tii in brate.Momentele dinainte pot spune ca au fost groaznic de dureroase,nu iti doresti altceva decat sa se termine odata cu durerile alea insuportabile.Eu am nascut natural fara epidurala sau alt ajutor de acest gen;am avut contractii 12 ore sie rau din ce in ce mai dureroase.Cand a iesit minunea de fetita din burta am simtit ca e cel mai placut lucru din viata,cea mai mare usurare.Dupa nastere nici o injectie nu mi se mai parea dureroasa,totul este o nimica toata.Au trecut 4 luni de atunci insa amintirea acelor momente este proaspata.Bineinteles ca bucuria pe care mi-o oera zi de zi cand rade si ma mangaie este inegalabila si incomparabila.
vio87
Postat pe 9 August 2009 13:30
Am nascut prin cezariana, acum 7 saptamani ...dupa o noapte intreaga de travaliu ma rugam sa vina 7 dimineata, termenul limita dat de doctorita moment in care m-ar fi bagat la cezariana. Cand m-a luat moasa sa ma pregateasca de operatie ma simteam asaaa de usurata, desi initial nici nu vroiam sa aud de cezariana

Imediat dupa nastere aveam ditamai burta, dar acum s-a retras mult..inca mai am un pic de burtica, sper ca in timp sa scap de ea: timp e 6 luni, din cate stiu, nu am voie sa fac sport, iar dieta nu pot sa tin pt ca alaptez..port doar centura abdominala (cand imi amintesc sa o pun, lol) si sa vedem.

Pot spune totusi ca eu , personal, as fi preferat sa nasc normal, pentru ca recuperarea nu se compara...anestezia e intr-adevar neplacuta, la fel toate senzatiile de dupa operatie...iar eu nu am stat deloc cu bebe in camera - n am vrut.

muslim
Postat pe 11 August 2009 16:37
Cand am ajuns in post travaliu , mi-au facut injectii si mi-au dat perfuzii sa ma ajute la dilatatie . Dar eram atat de inhibata , incat nu ma dilatam , aveam doar 2 degete .Copilul voia deja sa iasa , cum altfel sa explic ... Era momentul iar ei mi-au sugerat cezariana . Spuneau ca ne vom chinui mult si eu si copilul daca voi naste normal . Ca el putea sa iasa cu capul tuguiat . Nu am vrut insa . Apoi am auzit ca una a facut pe desteapta ca mine si din cauza fortarii , copilul a facut o hemoragie si a ramas cu o pata pe creier .
Am nascut prin cezariana si a fost groaznic o vreme dupa . Detaliile sunt infricosatoare . 24 de ore nemiscata , prima data cand m-au ridicat din pat era ca si cum as invata sa pasesc din nou , eram galbena galbena la fata . M-au trimis acasa cu operatia deschisa 2 cm . Mama m-a dus la o infirmiera de la chirurgie estetica si ea m-a pansat timp de doua luni , si m-a vindecat . Puteam sa fac peritonita , din cauza medicului care a sugerat sa ma panseze mama acasa , nesteril , si plus el spunea ca curge grasimea de acolo , cand colo era puroi . Mama lucra in spital , de aceea am nascut in ro , altfel nici nu ma gandeam , si asa imi pare rau cu toti banii pe care i-am dat .
Am spus atunci ca altu nu mai nasc . Dar apoi totul a trecut . Nu am avut nevoie de nici un bisturiu . Burta mea s-a tras frumos , operatia nici nu se vede din chilot tanga , nu am nici o urma . Nici nu am avut , nici o vergetura . La inceput ma ungeam cu creme scumpe , apoi am folosit doar crema de galbenele naturala , aceea unsuroasa . Si m-am uns de la 3 luni incepand . intr=una . Totul e ca atunci cand se intinde pielea sa fie mereu hidratata . M-am ingrasat de la 50 la 82 de kg . Am iesit din spital cu 70 kg si abia peste un an , am slabit pana la 55 inapoi , dar fara dieta . Mama spunea ca in 9 luni pui pe tine , in 9 dai jos . Am mancat ca o sparta , si stiam ca e mult 32 de kg in plus , dar nu am facut mai ales atunci diete .
Nasterea naturala nu stiu cum e , prin urmare . Dar stiu cum sunt durerile prenatale . Durerile de nastere , cand incepi sa ai contractii . Nu sunt placute , mie mi s-au parut insuportabile . Nu se poate explica , mie mi-au spus multe inainte cum e , dar pana nu am fost in situatie , nici nu mi-am putut imagina .
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 23:07
pentru banii care iai dat nu se merita sa mai nasti in romania, eu am noroc ca locuiesc in italia de ceva ani si urmeaza sa am un bebe abia suntem la inceput avem cateva sapt. si totusi o sa optez pt cezariana deoarece doctorii de aici sunt niste persoane incredibile mai ales cu femeile insarcinate, pt ei copii sunt sfinti!!
kudika504969
Postat pe 10 Iulie 2012 23:42
Mai bine spus:minunea dupa ce crestem copiii abia atunci realizam daca facuram un lucru bun s-au nu
Eu una sant multumita si sant fericita cu ei deocamdata
Titanika
Postat pe 11 Iulie 2012 07:26


Aduicerea pe lume a unui copil este,lasand la o parte disconfortul adus de nastere,,si va ramane o binecuvantare de la Domnul,,este o minune si atat..Fericita este femeia,care poate darui viata vietii insasi!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Iulie 2012 07:46
De la: Titanika, la data 2012-07-11 07:26:10Mai bine spus:minunea dupa ce crestem copiii abia atunci realizam daca facuram un lucru bun s-au nu
Eu una sant multumita si sant fericita cu ei deocamdata



Mandria e un pacat. Dar mandria de a fi parinte este cel mai dulce sentiment. Faptul de a tine capul sus cand spui :Da, este copilul meu !! E mult de lucru, sunt multe nopti nedormite, multe ganduri, dar satisfactia e mare .
GHEISA_
Postat pe 11 Iulie 2012 07:55
De la: kudika504969, la data 2012-07-10 23:42:38pentru banii care iai dat nu se merita sa mai nasti in romania, eu am noroc ca locuiesc in italia de ceva ani si urmeaza sa am un bebe abia suntem la inceput avem cateva sapt. si totusi o sa optez pt cezariana deoarece doctorii de aici sunt niste persoane incredibile mai ales cu femeile insarcinate, pt ei copii sunt sfinti!!


Sarcina cat mai usoara si un copil sanatos!
kudika_10817
Postat pe 11 Iulie 2012 08:20
E greu de spus in cuvinte prin ce treci in momentul nasterii, dar cert este ca e unul dintre cele mai unice si speciale sentimente din viata si toate durerile si chinul(daca este cazul) sunt uitate in momentul in care iti pun in brate copilul.
In acel moment simti cum te usurezi de toata povara nasterii si nimic altceva nu-ti poate aduce o bucurie mai mare.
kudika_34998
Postat pe 16 Mai 2013 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o intrebare... 9 De la: andreeaeirimia 3 August 2009 14:14
PpAaRrTtYy... 55 De la: fante_de_dorobanti 31 August 2010 12:31
nedumerire 27 De la: zur 20 Ianuarie 2012 08:53
Oare sarcina?? 3 De la: cornelush_healthy 1 Octombrie 2012 09:24
saliva excesiva in timpul sarciniS 2 De la: iulia069834 11 Noiembrie 2009 20:05