Setari Cookie-uri

La ce e bun Steriletul?

Buna...poate ma ajutati sa inteleg si eu un lucru...am fost cu mama mea la medic, la control ginecologic( si nu unl oarecare...unul dintre cei mai renumiti si mai expensive medici din timisioara), ea era speriata ca are fibrom...dupa o serie de analize medicul i-a spus ca nu are fibrom ci doar un nodul de 17 mm, si ca poate sa stea linistita ca nu trebuie operat, pentru o alta problema( menstruatia prelungita si la perioade mai scurte) i-a prescris steriletul MIRENA.

Eu stiu ca MIRENA se foloseste de catre femeile care nu doresc copii ca metoda de contraceptie si nu ca metoda curativa...DACA ESXISTA CINEVA CARE A MAI FOLOSIT ACEASTA METODA PENTRU HEMORAGIILE ABUNDENTE SI PRELUNGITE DIN TIMPUL MENSTRUATIEI ROG SA MA INFORMEZE....SAU DACA A AUZIT CINEVA DESPRE ACEASTA METODA DE TRATAMENT.....mai mentionez ca mama mea are 46 de ani si ca in cativa ani presupun ca ar trebui sa intre la menopauza.

Ps: daca stie cineva cam cat costa acest dispozitiv si care sunt riscurile?
ellyssa
Postat pe 24 Iunie 2009 10:53
hmmm k la orice sterilet sunt riscuri...nu am auzit de aceasta metoda dar incearca sa vezi ce gasesti pe internet despre acest sterilet sau mai cereti si o a doua parere la un alt medic....eu una merg la doctorul minculita si e fff bun...
bruneagra25
Postat pe 24 Iunie 2009 10:57
Salut! Mama are fibrom, a avut toata viata ciclu abundent.Are 53 de ani, are simptome de menopauza, doar ca uterul nu i s'a resorbit cu totul, ii mai vine ciclul cam de 2 ori pe an.Cand era putin mai tanara ca mama ta, adica pe la 44-45 de ani, i'a prescris medicul niste anticonceptionale.Nu i'a reglat nimic, in schimb a luat in greutate ( mama a fost toata viata ei slaba ). Apoi, la hemoragii,un medic i'a dat "Ergomet" fiole, le lua pe cale orala, insa i'a afectat varicele, provocandui dureri mari din cauza coagularii sangelui. Dar ii stopa hemoragia.Eu, in schimb, am aceeasi problema.Iau de vreo 2 ani anticonceptionale si e ok, am avut si eu hemoragie , am folosit "Ergomet", bineinteles, la sfatul medicului , si nu a functionat. Depinde de organism.In ceea ce priveste steriletul, iti sugerez sa te informezi foarte bine, desii cred ca nu ar fii nici o problema, privind dorinta de a face copii...poate provoca sterilitate din cate stiu.
godesshera
Postat pe 24 Iunie 2009 11:00
Crede-ma ca la acest medic care i-a recomandat mirena era a 3-a parere, si mai rau e ca nu stim ce sa mai facem, pentru ca fiecare medic ne-a spus cu totul aceltceva..
ellyssa
Postat pe 24 Iunie 2009 21:50
De la: ellyssa, la data 2009-06-24 21:50:57Crede-ma ca la acest medic care i-a recomandat mirena era a 3-a parere, si mai rau e ca nu stim ce sa mai facem, pentru ca fiecare medic ne-a spus cu totul aceltceva..


Cauta pe google pe Dna Adriana Vlad din Deva.
A aparut si-n revista AS.
Apelati la ea cu absolut toata incredrea.
Sunati-o doar sambata ca sa vorbiti direct cu dumneaei.
Ajuta naturist.
Pachetele le trimite prin posta cu plata ramburs.
Cunosc 2 femei care s-au vindecat cu ajutorul Dnei Vlad. Si acum se bucura din nou de viata!
Tot ea o sa va mai dea un sfat despre sterilet.
Dar atata timp cat exista o problema, montarea lui nu este deloc recomandata.
Sanatate!
90701
Postat pe 9 Iulie 2009 11:14
Draga mea,
Eu am 47 de ani si ieri am fost la control si mi s-a indicat acest sterilet. Eu am al treilea sterilet, cu cupru, nu Mirena, a carei perioada de valabilitate expira anul acesta .Si eu am un fibrom, mai mare ca al mamei tale (e de 5 cm). Si eu am fost speriata cand am aflat intamplator ca il am, dar medicii mi-au spus ca din moment ce am aflat intamplator despre el, nu am hemoragii sa stau linistrita. Nu exista tratament. Eu am afost a ieri la al 2-lea control, dupa ce am aflat ca am fibromul, pt ca nu stiam cum va evolua. Din fericire nu si-a modificat aspectul, adica nu a crescut.
Deci, sa revin. Doctorul mi-a spus ca imi recomanda Mirena si la obiectiile mele ca nu prea as vrea sa intervin cu hormoni in organism mi-a spus ca elibereaza o cantitate infima de progesteron si ca nu este niciun pericol. Dimpotriva, mi-a spus ca regleaza cantitatea ciclului care la mine a fost intotdeauna destul de abundent si datorita organismului meu (in perioada in care nu am avut sterilet) dar si datorita steriletului pe care il am. Evident ca mi-a spus ca imi va pune orice sterilet doresc, deoarece problema mea era sa nu ma trezesc cu o sarcina nedorita.
Am postat acest mesaj cu amanunte ca sa stii ca se recomnda acest tip de sterilet. Sper ca ti-am fost cumva de folos.
emilia367
Postat pe 10 Iulie 2009 19:39
Ah!...Inca ceva! Si mie imi spunea ba de fibrom ba de nodul fibromatos si am intrebat ce e totusi...Raspunsu a fost ca este acelasi lucru...
emilia367
Postat pe 10 Iulie 2009 19:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gripa de sezon - prevenire si tratament 2 De la: deni234 29 Martie 2010 17:34
Medic ginecolog care sa aiba cunostinte de sexologie 1 De la: kudika_930493 10 August 2013 16:01
pentru cine poate da o mana de ajutor 1 De la: baiat_anonim 26 Octombrie 2009 21:18
Pentru cresterea si redobandirea fermitatii sanilor 2 De la: 97468 14 Martie 2014 23:03
cancer de colon si fisura intestinala 9 De la: kudika_33865 21 August 2013 12:59