Setari Cookie-uri

Mi-e frica sa mai iubesc!


--------------------------------------------------------------------------------

Buna,sunt Diana am 23 de ani si sunt din Bucureºti. Problema mea este urmatoarea:am cunoscut acum 4 luni la locul de munca(sunt asistenta medicala), pe M,medic pediatru, un tip de 30 de ani care a facut o adevarata pasiune pt mine(asta sustine el...).mi-a spus de cateva ori ca s-a indragostit de mine la prima vedere.... Nu i-am acordat prea multa atentie, am crezut mereu ca e doar o strategie pt a ma cuceri si l-am respins intr-o maniera subtila dandu-i de inteles ca nu ma intereseaza ca potential partener. Problema e ca nu pot avea incredere in el...e genul de tip frumos, libertin si sarmant, caruia femeile îi cad imediat la picioare... Comportamentul lui vizavi de mine e unul de f multa simpatie, e gentil, foarte cald,atent. Uneori il simt foarte sincer,vad din felul in care se comporta ca ma place,dar nu am curajul necesar pt a-i arata ca si eu il plac! Motivul:acum 18 luni m-am despartit,dupa 3 ani de relatie, de cel pe care il consideram "iubirea vietii mele".Totul a fost foarte frumos in primii 2 ani, ma simteam iubita, ocrotita,aveam senzatia ca traiesc un vis! Din pacate ceea ce a urmat a fost un cosmar:infidelitati,jigniri,certuri... Cand m-a lovit pt prima oara,am hotarat sa pun capat acestei relatii(a fost un scandal monstru, un infern pt mine!). El nu a fost de acord si m-a amenintat ca nu voi scapa niciodata de el...luni de zile m-a urmarit, a incercat sa ma intimideze in fel ºi chip,si la un moment dat chiar a incercat sa ma violeze!!! L-am uitat f greu,dar am ramas cu o mare neincredere in barbati si cu o frica de implicare in relatii! Eu si M suntem(mai exact eram) buni colegi, prieteni,in ciuda faptului ca el si-a exprimat direct dorinta de a fi ceva mai mult intre noi! Faptul ca el este un tip atragator, cu succes la femei,plus frica mea de o implicare emotionala ma impiedica sa incerc sa am macar o scurta aventura cu el! Imi este teama sa nu sufar din nou! Lui M i-am dat de inteles ca nu ma intereseaza sa am o relatie cu el( din cauza felului sau instabil de a fi). Reactia sa m-a uimit f mult:s-a intristat brusc,apoi a zis ca nu va mai insista,ca regreta faptul ca nu am incredere in el si ca il judec prea usor! Ulterior am aflat ca i s-a destainut unei colege mai in varsta ca e indragostit de mine si sufera din cauza ca nu-l pot intelege si vedea cum e cu adevarat si ca pt el nu reprezint doar o simpla cucerire... In prezent el e foarte rece,indiferent cu mine, ma evita. Mie tipul imi place, dar imi este teama sa-i arat asta(mai ales in conditiile in care schimba foarte repede tipele). Ce sa fac? Sa-i dau sau nu o sansa? Am nevoie de niste pareri din exterior. Va multumesc mult!
Diana_22
Postat pe 25 Iunie 2009 22:57
acordai o sansa ...iesi de cateva ori cu el...lasa lucruril;e sa evolueze mai incet.
roz5blue6lila7
Postat pe 26 Iunie 2009 10:35
Dupa ce spui M e tipul clasic de Cassanova obisnuit sa-i cada tot muieretul la picioare .Mare grija sa nu pici cam ca musca in plasa paianjenului.Daca el e rece fii si tu la fel.Nu da tu sanse,lasa-l pe el sa se zbata .Nu e obisnuit cu asa ceva ,iar daca nu o va face inseamna ca nu urma sa fii decat inca una la inventar,in Sectiunea "cuceriri usoare".

Postat pe 27 Iunie 2009 16:37
De la: scorpio67, la data 2009-06-27 16:37:34Dupa ce spui M e tipul clasic de Cassanova obisnuit sa-i cada tot muieretul la picioare .Mare grija sa nu pici cam ca musca in plasa paianjenului.Daca el e rece fii si tu la fel.Nu da tu sanse,lasa-l pe el sa se zbata .Nu e obisnuit cu asa ceva ,iar daca nu o va face inseamna ca nu urma sa fii decat inca una la inventar,in Sectiunea "cuceriri usoare".


iti prind bine ochelarii mei?
greierash_is_back
Postat pe 27 Iunie 2009 16:40
De la: greierash, la data 2009-06-27 16:40:26
De la: scorpio67, la data 2009-06-27 16:37:34Dupa ce spui M e tipul clasic de Cassanova obisnuit sa-i cada tot muieretul la picioare .Mare grija sa nu pici cam ca musca in plasa paianjenului.Daca el e rece fii si tu la fel.Nu da tu sanse,lasa-l pe el sa se zbata .Nu e obisnuit cu asa ceva ,iar daca nu o va face inseamna ca nu urma sa fii decat inca una la inventar,in Sectiunea "cuceriri usoare".


iti prind bine ochelarii mei?


Da ai dreptate,el este genul de barbat care lanseaza o propunere si apoi asteapta initiativa din partea tipelor. Tocmai de aceea nu inteleg de ce insista atat de mult. E incapatanare, orgoliu sau chiar tine la mine.... habar nu am!!!!!
Diana_22
Postat pe 28 Iunie 2009 15:53
De la: Diana_22, la data 2009-06-28 15:53:25
De la: greierash, la data 2009-06-27 16:40:26
De la: scorpio67, la data 2009-06-27 16:37:34Dupa ce spui M e tipul clasic de Cassanova obisnuit sa-i cada tot muieretul la picioare .Mare grija sa nu pici cam ca musca in plasa paianjenului.Daca el e rece fii si tu la fel.Nu da tu sanse,lasa-l pe el sa se zbata .Nu e obisnuit cu asa ceva ,iar daca nu o va face inseamna ca nu urma sa fii decat inca una la inventar,in Sectiunea "cuceriri usoare".


iti prind bine ochelarii mei?
Diana_22
Postat pe 28 Iunie 2009 17:33
fii in continuare cum ai fost si pana acum... daca intradevar va dori sa fie cu tine va mai incerca..un barbat nu se lasa asa usor cand isi doreste ceva
darlading
Postat pe 28 Iunie 2009 17:35
De la: Diana_22, la data 2009-06-28 17:33:05
De la: Diana_22, la data 2009-06-28 15:53:25
De la: greierash, la data 2009-06-27 16:40:26
De la: scorpio67, la data 2009-06-27 16:37:34Dupa ce spui M e tipul clasic de Cassanova obisnuit sa-i cada tot muieretul la picioare .Mare grija sa nu pici cam ca musca in plasa paianjenului.Daca el e rece fii si tu la fel.Nu da tu sanse,lasa-l pe el sa se zbata .Nu e obisnuit cu asa ceva ,iar daca nu o va face inseamna ca nu urma sa fii decat inca una la inventar,in Sectiunea "cuceriri usoare".


iti prind bine ochelarii mei?


--------------------------------------------------------------------------------

Aseara am iesit impreuna,am luat masa apoi am mers la el(la insistentele lui, cica vroia sa vorbim intr-un cadru intim,fara sa fim deranjati de nimeni)). Mi-a spus ca insemn mult pt el si e capabil sa-mi demonstreze acest lucru, ca e dispus sa astepte sa ne cunoastem mai bine,sa fim pt inceput doar prieteni,... A mai spus ca s-a indragostit la prima vedere de mine si desi intial si-a dorit doar o aventura,pe parcurs a realizat ca nu simte doar o simpla atractie fizica,ca ii place felul meu de a fi etc.
M-a intrebat apoi ce simt eu pt el si i-am spus ca sunt confuza,ca ma atrage,dar nu sunt sigura ce anume simt pt el(a fost o mica minciuna nevinovata), ca nu sunt pregatita pt o relatie...am vorbit putin de fosti/ foste(i-am spus pe scurt povestea mea, fara a intra in detalii... ). A inteles reticenta mea, ca e constient de faptul ca nu prezinta credibilitate,dar s-a aratat putin dezamagit de faptul ca nu am putut sa vad dincolo de aparente, ca nu am realizat faptul ca e sincer... Mi-a marturisit faptul ca au trecut ani buni de cand nu a mai spus unei femei ca o iubeste, ca toate acele tipe au fost doar simple aventuri, fara promisiuni si sentimente de ambele parti....Am stabilit sa fim doar prieteni pt inceput, fara alte implicatii. Acum urmeaza sa vedem ce se va intampla...
Nu stiu ce va fi (daca va fi)... dar ii voi acorda totusi o sansa,e mult prea stresant pt mine sa neg ce simt pt el.Sper sa nu regret
Diana_22
Postat pe 28 Iunie 2009 17:36
este foarte bine ca ai trecut peste acea relatie din trecur..(si eu am trecut printr-o relatie mai groaznica)......dar e posibil ca acest baiat sa fie unul potrivit pt tine....dar se poate sa nu fie?! daca chiar iti plce de el incearca,dar nu ii arata ceea ce simti cu adevarat pt el pt ca altfel,poate mai tarziu vei regreta
steffy91
Postat pe 28 Iunie 2009 17:52
De la: steffy91, la data 2009-06-28 17:52:07 este foarte bine ca ai trecut peste acea relatie din trecur..(si eu am trecut printr-o relatie mai groaznica)......dar e posibil ca acest baiat sa fie unul potrivit pt tine....dar se poate sa nu fie?! daca chiar iti plce de el incearca,dar nu ii arata ceea ce simti cu adevarat pt el pt ca altfel,poate mai tarziu vei regreta


Nu, voi incerca sa evit pe cat posibil sa-i arat ce simt! Sunt constienta ca ar fi o greseala, Mai intai trebuie sa fiu 100% sigura ca merita sansa asta!
Diana_22
Postat pe 28 Iunie 2009 18:13
Am vorbit acum cateva zile cu tipa careia i s-a confesat M( i-a vorbit acesteia despre faptul ca ma place cu adevarat si ca nu rerezint doar o aventura pt el....e vorba de o tipa dr. de 60 de ani care il cunoaste de la varsta de 18 ani s care imi este profesoara la facultate sunt in anul 3 la Medicina. e foarte discreta, nu e genul care umbla cu barfe si intrigi, e o pers de incredere).... mi-a spus sa nu-mi fie teama sa ma implic intr-o relatie cu el, ca tine cu adevarat la mine... Am intrebat-o daca a vorbit cu el(aveam oarecum indoieli, credeam ca el i-a spus tipei sa ma convinga) ....A spus ca nu, ca este evident si pt un orb ce sentimete are acesta pt mine,ca niciodata nu l-a vazut pe M. atat de interesat de o tipa,ca e prima oara cand el ii spune asa ceva. Posibil sa fie adevarat, posibil ca nu... cine stie??? Am stablit sa avem o relatie mai lejera(fara implicatii prea mari pt inceput)... timpul va decide daca va fi ceva sau nu ....
In plus,ieri am aflat un amanunt din trecutul lui M. care realmente m-a socat profund: la 24 ani a fost f indragostit de o fata,era pe punctul de a se casatori cu ea(mai ales ca gagica astepta un copil, chipurile cu el. Ulterior a aflat ca ea mintise, i-a spus chiar adevaratul tata al copilului. ). Bineinteles M. a parasit-o , s-au certat ,au ramas multe resentimente din partea lui...si de atunci el nu s-a mai implicat in absolut nicio relatie serioasa . Toata povestea am aflat-o dintr-o sursa sigura, deci nu sunt povesti...De altfel de cateva zile am senzatia ca vrea sa-mi spuna ceva si nu indrazneste ....oare despre asta e vorba ....si daca da, de ce nu indrazneste???? Cel putin sunt mult mai linistita ca stiu chestia asta... inteleg mult mai bine ce se intampla cu el. in ultimele zile comportamentul lui a fost foarte ciudat, ma uimesc foarte mult unele reactii pe care le are atunci cand suntem singuri(are ezitari,se pierde putin cu firea,uneori chiar pare putin timid?????). Oare ce sa inteleg din atitudinea lui? Voi ce parere aveti? Eu sincer nu stiu ce sa mai cred.....
Diana_22
Postat pe 9 Iulie 2009 00:05
Auzi, degeaba zici tu de doctorita de 60 de ani si ca nu stiu ce.In ziua de azi toata lumea poate minti si daca are 100.Incredere in putini oameni poti sa ai.Ar trebui sa vb odata direct cu el despre chestia care ai aflat-o si despre orice sau ti-e frica, ca te respinge?Un om care te iubeste nu te respinge orice ai zice.Esti foarte nesigura pe tine.Recapata incredere ca suntem in Romania si nu ne permitem sa fim slabi.
therapsong2
Postat pe 9 Iulie 2009 00:18
De la: therapsong2, la data 2009-07-09 00:18:30Auzi, degeaba zici tu de doctorita de 60 de ani si ca nu stiu ce.In ziua de azi toata lumea poate minti si daca are 100.Incredere in putini oameni poti sa ai.Ar trebui sa vb odata direct cu el despre chestia care ai aflat-o si despre orice sau ti-e frica, ca te respinge?Un om care te iubeste nu te respinge orice ai zice.Esti foarte nesigura pe tine.Recapata incredere ca suntem in Romania si nu ne permitem sa fim slabi.

Pai tocmai ca nu cred ca m-ar respinge.... Astept insa sa-mi spuna el despre asta fiindca subiectul e destul de delicat.... Oricum comportamentul lui sugereaza ca ma place, dar ezita foarte mult si nu stiu de ce....Mersi pt rasp.
Diana_22
Postat pe 9 Iulie 2009 00:28
incerarca sa fii mai mult timp cu el de proba;)
kudika050245
Postat pe 9 Iulie 2009 21:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
need help 2 De la: kalevalla 18 Februarie 2009 02:16
S.O.S.- salvati-mi viata! 33 De la: kudika006275 10 Aprilie 2009 12:43
Indragostita de profesor 156 De la: Black_Lips 16 Martie 2012 14:54
alyna_brunetabr 6 De la: Barbie30 13 Septembrie 2010 23:20
nu mai stiu ce sa fac....am nevoie de un sfat 12 De la: putinkova 22 Martie 2010 21:51