Setari Cookie-uri

FERICIEA-un deziderat al tuturor..

,,Persoanele cele mai fericite nu sunt cele care au ceea ce este mai bun din tot,ci cele care se bucura cel mai mult de ceea ce intalnesc in drumul lor"
Am postat in sectiunea SANATATE deoarece vreau sa va spun cate ceva despre stres...si cate ceva despre fericire...Este bine stiut ca stresul este un factor major in ceea ce priveste imbolnavirea organismului uman...Peste tot vedem oameni tristi,deprimati,suparati,noi insine suntem preocupati foarte mult de cele materiale,peste tot se vorbeste de criza economica,disponibilizari,datorii etc...etc...
Societatea de azi si-a schimbat sistemul de valori,oamenii sunt mai competitivi si mai tentati sa atinga standarde cat mai inalte uitand de RELAXARE.
Expresia ,,sa ne bucuram de micile placeri ale vietii" a devenit invechita.
S-a dovedit prin diverse studii ca micile bucurii sunt esentiale ,ele contribuind la starea de bine a fiecaruia dintre noi.
Cateva metode de a obtine fericirea enumerate de psihologi sunt:
-un mod de gandire tolerant
-sentimente pozitive
-recunoasterea propriilor emotii
-capacitatea de a privi lucrurile din perspectiva celuilalt
Desigur,sunt foarte multe de spus la acest subiect...Intentia mea este sa aflu de la voi ce lucruri marunte va bucura in viata de zi cu zi...Postati macar 3 dintre ele...
Eu,prima:
-o cafea cu iceberg de frisca
-o conversatie cu cineva drag
-cerul instelat ,vara
P.S.Astept comentarii pertinente si la subiect.!


e_v_a
Postat pe 1 Iulie 2009 21:57
Am scris in titlu ,,fericirea" ...am verificat...a disparut o litera...
e_v_a
Postat pe 1 Iulie 2009 21:58
Nikki, fiecare om cauta reteta fericirii in felul lui, nu stiu daca exista o reteta general valabila.
Dar fericirea poate sa ne aduca fiecaruia acel surplus de adrenalina sau de serotonina de care avem nevoie.
Eu recunosc ca am nevoie de adrenalina uneori pentru a fi fericit, si atunci fac toate timpeniile inimaginabile, si sint fericit. Merg cu motorul la limita, sar de pe cele mai dracoase chestii, maninc cele mai oribile dihanii... dar am si nevoie de serotonina la o partida de pescuit in liniste absoluta, sa ascult un Bach sau un Mozart cu boxele la maxim. Si sint fericit.
Sau sint fericit cind sotia mea imi aduce o bomboana cu coniac sau copilul imi pregateste cafeaua.

Parerea mea despre fericire e ca este linga noi tot timpul, dar nu stim sa intindem mina sa o apucam.

Dar trebuie s-o cautam.
brad71
Postat pe 1 Iulie 2009 22:51
http://pozamea.eu/Madalina13_1373.html
kudika025167
Postat pe 16 Iulie 2009 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 9 De la: rahella 14 Iunie 2009 11:58
Ginecologie 3 De la: 90701 28 Septembrie 2009 17:34
FIBROADENOM/MASTOZA FIBROCHISTICA -operatie 1 De la: Clau1996 14 Martie 2014 23:00
Solidaritate 2 De la: ilumax_76 23 Iulie 2011 14:38
Vitamina D3 100.000 si 300.000 ui injecabil 1 De la: kudika475382 22 Noiembrie 2011 09:30