Setari Cookie-uri

cum sa scap de fetele din jurul lui?

am un iubit de 4 ani, azi ii facem, el este o persoana foarte sociabila si glumeata si iese in evidenta in orice grup de persoane. la inceputul relatiei cu el mi-a indepartat toti prietenii si aproape toate prietenele pentru ca el considera ca o sa ma strice si vroia sa fiu cea mai cuminte fata posibila si a reusit, insa tot nu are incredere in mine nici in momentul de fata, ma rog nu asta este problema, ci faptul ca s-a intamplat de multe ori sa vina vreo fata care sa incerce sa mi-l fure, de vreo 2 ori s-a intamplat cand muncea pe sezonul estival la o terasa din mamaia cu cate o colega de munca , iar acum ca si-a gasit alt loc de munca, unul permanent iar se intampla si faza e ca fata asta e maritata de vreo luna. sa nu mai zic ca de 2 nopti primesc pe fix apeluri de la o fata care ma intreaba de el unde e, cine sunt eu, etc. el imi zice k la telefon e sor-sa care a plecat de acasa acum 2 ani. imi poate spune cineva cum sa reactionez din moment ce el e sincer cu mine si imi zice de fata aia tot ce incearca sa faca(ma refer la cea maritata)?
diana3289
Postat pe 4 Iulie 2009 11:25
ai o relatie de 4 ani si tu nu o cunosti pe sora-sa????
mitura
Postat pe 4 Iulie 2009 11:29
de unde stii ca e sincer cu tine?

nu spun ca face una sau alta, dar eu as fi suspicioasa (si crede-ma, nu sunt deloc genul gelos)
kitty_krieger
Postat pe 4 Iulie 2009 11:43
pe sora lui o cunosc foarte putin pentru ca ea a plecat de acasa de foarte mult timp, iar eu n-am cunoscut-o foarte bine, astfel ca nici nu-i cunosc vocea la telefon, insa a mai sunat intre timp si m-am lamurit eu ca ea era tipa cu apelurile, acum mai nou o suna si pe mama ei si face glume la telefon, iar eu zic ca daca era ca el sa ma minta, ma mintea pana la capat si astfel nu-l mai stresam nici eu cu geloziile si putea sa nu zica absolut nimic in legatura cu colega lui. iar in 4 ani il cunosc foarte bine, mai ales ca noi de 1 an locuim impreuna, si i-ar fi foarte greu sa ma insele avand in vedere acest lucru.
diana3289
Postat pe 5 Iulie 2009 00:35
de ce nu vorbesti cu el... la el este singura explicatie....si normal ca este cineva care incearca sa va desparta...afla ce se intimpla
pamela_1
Postat pe 6 Iulie 2009 09:42
de vorbit, vorbesc cu el, vad ca nimeni nu raspunde la intrebarea topicului.
diana3289
Postat pe 7 Iulie 2009 15:41
Atata timp cat traim *iti intr=o societate intotdeauana va intalni sau vor exista fete in jurul lui,in sensul ca va interactiona cu ele prin natura vietii.
Nu poti schimba asta , este ceva normal!Ceea ce poti schimba este modul tau de a gandi,de a percepe lucrulile.
In spatele geloziei tale se afla teama.frica de a nu=l pierde,de a nu fi parasita in favoarea alteia?
De ce?Din cauza ca nu ai INCREDERE IN TINE!!!
Ne spui despre iubitul tau ca este o persoana sociabila,vesela care poate iesi usor in evidenta.
Dar tu cum esti?Cum te consideri tu?Ce s=a intamplat de cand ai permis ca prietenul tau sa te izoleze,impunandu=ti sa incetezi prieteniile pe care le aveai?El se pare ca are un cerc de prieteni,un anturaj,ceea ce este foarte normal dar tu?Ce te opreste sa nu ai?Il admiri si il privesti pe el ,si ai uitat de tine?

Sa presupunem(dupa cum lasi de inteles) ca anturajul tau de dinante era nesanatos,erau persoane negative,firi diferite,care te trageau in jos.Atunci bine ai facut ca te=ai debarasat de asemenea oameni!
Dar intre timp , de=a lungul anilor nu ai intalnit persoane noi?Nu ti=ai facut un nou cerc de prieteni sau prieteni comuni din anturajul lui?Nu ai familie,colegi,vecini,nu intalnesti oameni noi,oameni cu care poti crea o legatura,cu care poti lega o prietenie,de la care poti invata ceva,cu care poti vorbi in anumite momente,cu care sa te distrezi,sa poti bea o cafea?
Tu de ce nu esti vesela,sociabila,cu zambetul pe buze?Lucrezi,ai proiecte de viitor,ai hobby=uri si activitati externe cuplului?Ai universul tau unde te simti bine cu tine?
Daca nu ai incredere in tine,nu te simti bine cu tine,nu vei avea inceredere nici in el,nu te vei simti dorita de catre el,il vei urmari,ii vei pune tot timpul intrebarile =unde esti?cand vi?de de nu m-ai sunat? unde esti? il vei stresa cu incertitudinile tale pana il vei impinge in bratele alteia...
Nimeni nu te poate aigura ca vei imbatrani alaturi de iubitul tau,cum nici eu nu pot fi sigura ca voi imbatrani alaturi de al meu!Asta e natura vietii,poate ca eu la un moment dat o sa vreau altceva,poate ca el,poate ....Dar pana atunci sau poate ca pana la batranete pot trai IUBIREA sau teama,gelozia,neincrederea.Eu am ales varianta care ma face fericita ,IUBIREA.
Tu ce alegi?
Inainte sa alegi am sa=ti mai spun un singur lucru.
Iubeste=te intai pe tine,lasa=l liber si aveti toate sansele sa imbatraniti impreuna.


ellenitta
Postat pe 10 Iulie 2009 17:45
nu eram intr-un cerc nesanatos, aveam prietene si prieteni chiar de calitate mai buna decat are el. insa din cauza geloziilor lui a trebuit sa ma debarasez de ei, el nu vroia sa fiu influentata decat de el, nu vroia sa mai fie in postura sa-mi zica ei ca-s prea buna pentru el. iar acum am ajuns la un stadiu in care eu nu pot fi nici macar amica cu colegii mei de facultate pentru ca el are impresia ca se dau la mine, iar toate prietenele pe care le am si care au avut mai multe relatii le considera c....., am prietene, am frati, am parinti, si nu prea am timp de ei pentru ca m-am mutat la el, iar ei sunt unde locuiam inainte.

acum va rog daca puteti sa raspundeti la intrebarea topicului.
diana3289
Postat pe 11 Iulie 2009 00:47
Pai tocmai ce=ti raspunsesem....dar daca nu vezi in asta o solutie...
Impusca toate fetele din jurul lui!!!!
ellenitta
Postat pe 11 Iulie 2009 15:39
De la: diana_franch, la data 2009-07-11 00:47:38nu eram intr-un cerc nesanatos, aveam prietene si prieteni chiar de calitate mai buna decat are el. insa din cauza geloziilor lui a trebuit sa ma debarasez de ei, el nu vroia sa fiu influentata decat de el, nu vroia sa mai fie in postura sa-mi zica ei ca-s prea buna pentru el. iar acum am ajuns la un stadiu in care eu nu pot fi nici macar amica cu colegii mei de facultate pentru ca el are impresia ca se dau la mine, iar toate prietenele pe care le am si care au avut mai multe relatii le considera c....., am prietene, am frati, am parinti, si nu prea am timp de ei pentru ca m-am mutat la el, iar ei sunt unde locuiam inainte.

acum va rog daca puteti sa raspundeti la intrebarea topicului.


tu practic vrei sa-i platesti cu aceeasi moneda cumva....pentru faptul ca te-a indepartat de toti prieteni/prietenele....altfel spus, sa faci acelasi lucru pe care el l-a facut....Pai urmeaza-i exemplu.....daca asta-ti doresti....insa ca ideea e cea mai mare prostie
gargaritamica
Postat pe 11 Iulie 2009 15:53
De la: ellenitta, la data 2009-07-10 17:45:28 Atata timp cat traim *iti intr=o societate intotdeauana va intalni sau vor exista fete in jurul lui,in sensul ca va interactiona cu ele prin natura vietii.
Nu poti schimba asta , este ceva normal!Ceea ce poti schimba este modul tau de a gandi,de a percepe lucrulile.
In spatele geloziei tale se afla teama.frica de a nu=l pierde,de a nu fi parasita in favoarea alteia?
De ce?Din cauza ca nu ai INCREDERE IN TINE!!!
Ne spui despre iubitul tau ca este o persoana sociabila,vesela care poate iesi usor in evidenta.
Dar tu cum esti?Cum te consideri tu?Ce s=a intamplat de cand ai permis ca prietenul tau sa te izoleze,impunandu=ti sa incetezi prieteniile pe care le aveai?El se pare ca are un cerc de prieteni,un anturaj,ceea ce este foarte normal dar tu?Ce te opreste sa nu ai?Il admiri si il privesti pe el ,si ai uitat de tine?

Sa presupunem(dupa cum lasi de inteles) ca anturajul tau de dinante era nesanatos,erau persoane negative,firi diferite,care te trageau in jos.Atunci bine ai facut ca te=ai debarasat de asemenea oameni!
Dar intre timp , de=a lungul anilor nu ai intalnit persoane noi?Nu ti=ai facut un nou cerc de prieteni sau prieteni comuni din anturajul lui?Nu ai familie,colegi,vecini,nu intalnesti oameni noi,oameni cu care poti crea o legatura,cu care poti lega o prietenie,de la care poti invata ceva,cu care poti vorbi in anumite momente,cu care sa te distrezi,sa poti bea o cafea?
Tu de ce nu esti vesela,sociabila,cu zambetul pe buze?Lucrezi,ai proiecte de viitor,ai hobby=uri si activitati externe cuplului?Ai universul tau unde te simti bine cu tine?
Daca nu ai incredere in tine,nu te simti bine cu tine,nu vei avea inceredere nici in el,nu te vei simti dorita de catre el,il vei urmari,ii vei pune tot timpul intrebarile =unde esti?cand vi?de de nu m-ai sunat? unde esti? il vei stresa cu incertitudinile tale pana il vei impinge in bratele alteia...
Nimeni nu te poate aigura ca vei imbatrani alaturi de iubitul tau,cum nici eu nu pot fi sigura ca voi imbatrani alaturi de al meu!Asta e natura vietii,poate ca eu la un moment dat o sa vreau altceva,poate ca el,poate ....Dar pana atunci sau poate ca pana la batranete pot trai IUBIREA sau teama,gelozia,neincrederea.Eu am ales varianta care ma face fericita ,IUBIREA.
Tu ce alegi?
Inainte sa alegi am sa=ti mai spun un singur lucru.
Iubeste=te intai pe tine,lasa=l liber si aveti toate sansele sa imbatraniti impreuna.




Sunt deacord cu tine
gargaritamica
Postat pe 11 Iulie 2009 15:53
Hotului de hot ii e frica.Si eu am un partener de care se tin scai femeile dar m-am straduit sa-i ofer ce isi doreste ca sa nu aiba nevoie de altele .Sper sa fi reusit.

Postat pe 16 Iulie 2009 16:31
pai tu vrei sa te razbuni pe el parca..........punel si tu in situatia in care trebe sa renunte la prietenii lui pentru tine si vezi dk o face. dk te iubeste cu adevarat no sa renunte la tine.
fa-ti prietene noi si dai ocazia sa le cunoasca cat mai bine ca sa vada in ce cerc te invarti.
pai dk locuiti impreuna poti sai mai controlezi telefonu din cand in cand sa vezi cine il suna si dk ai dubii, copiaza nr si suna cand esti singura sa vezi cine ii.
nu poti sa faci sa nu se mai uite fetele dupa el mai ales dk e dragut. dk nui interesat de ele tot pentru tine va avea ochi.
SPER SA TE AJUTE SFATURILE MELE.
lorelay_pitik
Postat pe 16 Iulie 2009 16:53
Sincer daca el este asa cum ne'ai spus noua....cred ca ar trebuii sa iti pui intrebarea "cum scap de el?"
si eu am avut o relatie exact in genul asta a durat 4 ani si jumatate perioada in care nu a avut incredere in mine si se gandea ca il insel dar el era vinovatul....la facultate aveam catziva amici logic ca era gelos.....de prietene la fel.....ca toate sunt umblate .....intr'un final m'am convins ca daca mai raman cu el ma ratez de tot.....si acum sunt super ok
TAKE CARE OF U si gandeste'te bine ce vrei sa faci
emy4aly
Postat pe 24 Iulie 2009 10:07
mai draga, fetele astea incercau sa te ajute... iti raspund eu la intrebare, sec, ia-i un parfum care sa miroasa a C.A.C.A.T. ..... efect garantat!!!
crissa_909
Postat pe 24 Iulie 2009 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Monstrul de langa noi 165 De la: unombun 18 August 2014 23:45
colega de serviciu e obsedata de el 90 De la: seldinger 19 Ianuarie 2011 11:38
Sunt obsesiva? 87 De la: Creata24 27 Decembrie 2010 15:03
Gelozie sau amageala de sine. 8 De la: lalina61 11 Iunie 2013 23:54
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 10 De la: tamasmargo 28 August 2009 00:55