Setari Cookie-uri

HPV ! Cine il are sa l stapaneasca ...as fi stupida sa zic ..sanatoasa

Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !
airedemolino
Postat pe 30 Iulie 2009 20:09
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !


Se face de la barbati, e nedetectabila la ei si duce la cancer de col uterin, care-i mortal intr-o proportie uriasa.

Boala din cate stiu eu nu prea are tratament .. deci?
Kathara
Postat pe 30 Iulie 2009 21:13
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:13:27
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !


Se face de la barbati, e nedetectabila la ei si duce la cancer de col uterin, care-i mortal intr-o proportie uriasa.

Boala din cate stiu eu nu prea are tratament .. deci?

kathy fata nu cred ca a stiut ce vrea sa zica
yumy
Postat pe 30 Iulie 2009 21:17
Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

iris_4_ever
Postat pe 30 Iulie 2009 22:39
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-30 22:39:37Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

aha asa e cum zice ea iris
yumy
Postat pe 31 Iulie 2009 07:00
De la: yumalai, la data 2009-07-31 07:00:18
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-30 22:39:37Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

aha asa e cum zice ea iris


Daca astfel de colcluzie ai tras tu...e pana la urma parerea ta. Nu sunt usa de biserica , nu are rost sa zic ceva despre viata mea personala, si nu ma interseaza ce fac altele cu viata lor si de cate ori fac sex sau cati parteneri au. Am intrebat cateva fete care au zis ca au o forma mai usoara , am citit pe net si am vazut ca sunt multe cazuri si ca totul se raspandeste...Si cu ocazia asta am zis sa il fac si eu si sunt ok ( chiar slava cerului) si sunt cu un baiat de 1 an de zile ( nu ca asta ar conta) ...eu eram mai degraba curioasa ce parere aveti voi despre hpv (nu ca am eu un vagin care bubuie de sanatate)....dar a ta....e chiar geniala !
airedemolino
Postat pe 31 Iulie 2009 21:22
Ok, si totusi care-i rostul topicului? Nu ai pus niciun fel de intrebare, nu ai cerut sfaturi.. ci doar ne-ai anuntat ca tu esti sanatoasa (bravo!) si restul nu´s.
Sa fiu sincera.. titlul topicului suna cam...... "Esti bolnava? Lasa, toti murim de ceva pana la urma. Doar ca tu o sa mori prima..."
rashela
Postat pe 31 Iulie 2009 23:56
De la: rashela, la data 2009-07-31 23:56:04Ok, si totusi care-i rostul topicului? Nu ai pus niciun fel de intrebare, nu ai cerut sfaturi.. ci doar ne-ai anuntat ca tu esti sanatoasa (bravo!) si restul nu´s.
Sa fiu sincera.. titlul topicului suna cam...... "Esti bolnava? Lasa, toti murim de ceva pana la urma. Doar ca tu o sa mori prima..."

important e ca n-are hpv! si nici abs. si nici ppl.
geo_x
Postat pe 31 Iulie 2009 23:59
rash....
_oktober_
Postat pe 1 August 2009 00:00
De la: Amariage, la data 2009-07-31 21:22:30
De la: yumalai, la data 2009-07-31 07:00:18
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-30 22:39:37Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

aha asa e cum zice ea iris


Daca astfel de colcluzie ai tras tu...e pana la urma parerea ta. Nu sunt usa de biserica , nu are rost sa zic ceva despre viata mea personala, si nu ma interseaza ce fac altele cu viata lor si de cate ori fac sex sau cati parteneri au. Am intrebat cateva fete care au zis ca au o forma mai usoara , am citit pe net si am vazut ca sunt multe cazuri si ca totul se raspandeste...Si cu ocazia asta am zis sa il fac si eu si sunt ok ( chiar slava cerului) si sunt cu un baiat de 1 an de zile ( nu ca asta ar conta) ...eu eram mai degraba curioasa ce parere aveti voi despre hpv (nu ca am eu un vagin care bubuie de sanatate)....dar a ta....e chiar geniala !


Faptul ca tu nu stii sa scoti in evidenta ce vrei sa transmiti nu e problema mea ,eu nu am facut decat sa rastalmacesc cuvintele tale si atat .

Titlul ales de tine m-a socat si enervat pentru ca nu ma asteptam de la o femeie sa gandeasca asa stricat cum gandesti tu .
Nu stiu ce ai vrut sa scoti in evidenta dar in niciun caz nu arati compasiune fata de femeile care sufera de aceasta boala ,nu ai descoperit un tratament minune impotriva ei si nici nu vrei sa aflii mai multe amanunte despre boala in sine .



iris_4_ever
Postat pe 1 August 2009 05:05
Infectia cu HPV - Virusul Papilloma Uman



HPV este un virus care se transmite usor si determina infectii foarte frecvente. Infectia cu HPV se produce de obicei prin contact sexual, dar uneori chiar contactul cutanat direct cu zona genitala poate fi suficient pentru transmiterea acestuia. Desi prezervativul este eficient in cazul multor boli cu transmitere sexuala si reduce riscul infectarii cu HPV, nu asigura protectie totala, iar de multe ori viata sexuala incepe inainte de folosirea acestuia.



Pana la 80% dintre femei se vor infecta cu HPV de-a lungul vietii, iar 50 % dintre acestea cu tulpini care ar putea produce cancer de col uterin.



Infectia cu HPV este foarte des intalnita la femei si la barbati. Totusi, femeile au risc crescut de infectie cu HPV comparativ cu barbatii. Femeile infectate cu HPV vor transmite foarte probabil infectia partenerilor lor sexuali, iar acestia o pot transmite mai departe.



Exista peste 100 de tulpini diferite cunoscute de HPV, impartite in cele cu risc crescut (oncogene sau cauzatoare de cancer) si cele cu risc scazut. Au fost identificate 15 tulpini de HPV oncogene asociate cu leziunile pre-canceroase sau cu cancerul de col uterin. Studiile efectuate arata ca tulpinile oncogene de HPV 16 si 18 cauzeaza aproximativ 70% dintre cazurile de cancer de col uterin in intreaga lume. Atat femeile mai tinere cat si cele mai in varsta sunt expuse riscului de a dezvolta cancer de col uterin, ca o consecinta a unei infectii noi sau a unei reinfectii cu unul din tulpinile oncogene de HPV.



Tulpinile cu risc scazut pot cauza vegetatii anogenitale benigne fara legatura cu leziunile pre-canceroase.





Infectia cu HPV oncogen este cauza cancerului de col uterin



Cancerul de col uterin este o problema majora de sanatate pentru femei. Este o afectiune canceroasa care poate fi determinata de infectia cu HPV.



Infectiile cu tulpini oncogene de HPV nu evolueaza intotdeauna spre cancer; multe dintre infectii sunt eliminate in mod natural de sistemul imunitar in cateva luni de la infectare. Exista unii factori favorizanti recunoscuti ca pot creste riscul de evolutie a unei infectii cu HPV catre cancer, cum ar fi utilizarea pe termen lung a anticonceptionalelor orale, fumatul sau deteriorarea sistemului imunitar.



Cancerul de col uterin poate aparea daca infectia cu HPV oncogen nu este eliminata de catre organism si devine persistenta.
iris_4_ever
Postat pe 1 August 2009 05:13
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-01 05:05:56
De la: Amariage, la data 2009-07-31 21:22:30
De la: yumalai, la data 2009-07-31 07:00:18
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-30 22:39:37Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

aha asa e cum zice ea iris


Daca astfel de colcluzie ai tras tu...e pana la urma parerea ta. Nu sunt usa de biserica , nu are rost sa zic ceva despre viata mea personala, si nu ma interseaza ce fac altele cu viata lor si de cate ori fac sex sau cati parteneri au. Am intrebat cateva fete care au zis ca au o forma mai usoara , am citit pe net si am vazut ca sunt multe cazuri si ca totul se raspandeste...Si cu ocazia asta am zis sa il fac si eu si sunt ok ( chiar slava cerului) si sunt cu un baiat de 1 an de zile ( nu ca asta ar conta) ...eu eram mai degraba curioasa ce parere aveti voi despre hpv (nu ca am eu un vagin care bubuie de sanatate)....dar a ta....e chiar geniala !


Faptul ca tu nu stii sa scoti in evidenta ce vrei sa transmiti nu e problema mea ,eu nu am facut decat sa rastalmacesc cuvintele tale si atat .

Titlul ales de tine m-a socat si enervat pentru ca nu ma asteptam de la o femeie sa gandeasca asa stricat cum gandesti tu .
Nu stiu ce ai vrut sa scoti in evidenta dar in niciun caz nu arati compasiune fata de femeile care sufera de aceasta boala ,nu ai descoperit un tratament minune impotriva ei si nici nu vrei sa aflii mai multe amanunte despre boala in sine .






BBFluturas
Postat pe 1 August 2009 06:17
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-01 05:05:56
De la: Amariage, la data 2009-07-31 21:22:30
De la: yumalai, la data 2009-07-31 07:00:18
De la: iris_4_ever, la data 2009-07-30 22:39:37Cred ca fata a vrut sa scoata in evidenta faptul ca ea nu are nici o forma de hpv spre deosebire de marea majoritate a femeilor intrebate de ea care au .....adica ....restul femeilor sunt curve proaste care si-au tras-o cu cine s-a nimerit iar ea e usa de biserica si de aceea are un vagin sanatos

aha asa e cum zice ea iris


Daca astfel de colcluzie ai tras tu...e pana la urma parerea ta. Nu sunt usa de biserica , nu are rost sa zic ceva despre viata mea personala, si nu ma interseaza ce fac altele cu viata lor si de cate ori fac sex sau cati parteneri au. Am intrebat cateva fete care au zis ca au o forma mai usoara , am citit pe net si am vazut ca sunt multe cazuri si ca totul se raspandeste...Si cu ocazia asta am zis sa il fac si eu si sunt ok ( chiar slava cerului) si sunt cu un baiat de 1 an de zile ( nu ca asta ar conta) ...eu eram mai degraba curioasa ce parere aveti voi despre hpv (nu ca am eu un vagin care bubuie de sanatate)....dar a ta....e chiar geniala !


Faptul ca tu nu stii sa scoti in evidenta ce vrei sa transmiti nu e problema mea ,eu nu am facut decat sa rastalmacesc cuvintele tale si atat .

Titlul ales de tine m-a socat si enervat pentru ca nu ma asteptam de la o femeie sa gandeasca asa stricat cum gandesti tu .
Nu stiu ce ai vrut sa scoti in evidenta dar in niciun caz nu arati compasiune fata de femeile care sufera de aceasta boala ,nu ai descoperit un tratament minune impotriva ei si nici nu vrei sa aflii mai multe amanunte despre boala in sine .




Probabil ..
In titlu am incercat sa fac haz de necaz..dar se pare ca pe unele le am socat...nu sunt dr sa decopar tratamente si leacuri minune si nici savanta nu ma dau...da, ar trebui sa plang ca eu nu am ... da sunt suparata foc... Sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au aceasta boala ( si din cate am citit nu se ia neaparat prin contact sexual , deci cade jos ce ai zis tu ca "toate sunt curve" + ca nici nu am afirmat asa ceva) dar sunt multe persoane care au...Ok nu e necesar sa mai scrieti aici daca am depasit o limita ....
airedemolino
Postat pe 1 August 2009 20:58
De la: Amariage, la data 2009-08-01 20:58:02 In titlu am incercat sa fac haz de necaz..dar se pare ca pe unele le am socat...nu sunt dr sa decopar tratamente si leacuri minune si nici savanta nu ma dau...da, ar trebui sa plang ca eu nu am ... da sunt suparata foc... Sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au aceasta boala ( si din cate am citit nu se ia neaparat prin contact sexual , deci cade jos ce ai zis tu ca "toate sunt curve" + ca nici nu am afirmat asa ceva) dar sunt multe persoane care au...Ok nu e necesar sa mai scrieti aici daca am depasit o limita ....


,, Infectia cu HPV se produce de obicei prin contact sexual,''...de aici am tras concluzia ca persoanele de sex feminin intrebate de tine sunt curve si ti-am explicat si de ce : m-a deranjat titlul !

Nu faci haz de necaz pe o tema sensibila cum e asta .
Imagineaza-ti cum se simte o femeie care merge la medic pentru un control de rutina si descopera ca are boala asta sau imagineaza-ti ca una din prietenele tale se afla in stadiul 2 sau 3 de boala si vezi daca mai ai chef sa faci haz de necaz !

Nu tre sa plangi ca nu o ai si tu dar nici sa razi de cele care au avut nesansa sa o contacteze .

iris_4_ever
Postat pe 2 August 2009 06:34
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !




... BRAVO FATA ... HPV face ravagii romania datorita, in principal, a CURVASARIEI generalizate ... metodele principale de a dobindi HPV sint contactule sexuale cu parteneri multipli si avorturile (prin ranile care se produc obligatoriu) ... mai este un mic amanunt ... CURVARII (adica barbatii) il pot transmite, dar aparent nu sufera de urma acestuia ... deci revenim la vechea problema a FIDELITATII, cu care multe mame de baieti, educate in spiritul bolsevic al omului nou, nu sint de acord ... cred ca nimeni nu este strain de declaratii de genul - si-a scurturat si el scula, s-a descarcat, isi traieste viata, e tinar,... ... cu sloganuri de genul asta s-a cam distrus familia in romania, si se extind o gramada de boli cu transmisie sexuala ... problema este ca multi PAPAGALI sint atit de convinsi ca e un drept sa CURVARASESTI (ca si multe japite care cred ca e de datoria lor sa sar din ... in ... ca sa isi ''traiasca viata'') incit nici nu isi dau seama cind si-au nenorocit sotia (si o parte din amantele cu care se mai intretine) cu un astfel de virus ... pe care poate il avea deja ...
... natura a fost foarte inteligenta, ne-a dat un corp cu un invelis care stie sa se apere de factorii externi dar care devine neputincios atunci cind este atacat din interior ... noi traim cu zeci de mii de virusi in jurul nostru carora le trebuie doar un loc de intrare ca sa se joace cum vor ...
... remediul ... FIDELITATE, STABILITATE, RESPECT RECIPROC, VALORI ... e greu ??? ... e nevoie doar de putin CARACTER pentru a te bucura de toate bucuriile vietii fara sa caziin alte extreme ... pacat ca PAPAGALII nu sint deloc interesati de astfel de aspecte ... deci ruleta ruseasca merge in continuare ...
marco918
Postat pe 2 August 2009 10:54
De la: marco918, la data 2009-08-02 10:54:51
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !




... BRAVO FATA ... HPV face ravagii romania datorita, in principal, a CURVASARIEI generalizate ... metodele principale de a dobindi HPV sint contactule sexuale cu parteneri multipli si avorturile (prin ranile care se produc obligatoriu) ... mai este un mic amanunt ... CURVARII (adica barbatii) il pot transmite, dar aparent nu sufera de urma acestuia ... deci revenim la vechea problema a FIDELITATII, cu care multe mame de baieti, educate in spiritul bolsevic al omului nou, nu sint de acord ... cred ca nimeni nu este strain de declaratii de genul - si-a scurturat si el scula, s-a descarcat, isi traieste viata, e tinar,... ... cu sloganuri de genul asta s-a cam distrus familia in romania, si se extind o gramada de boli cu transmisie sexuala ... problema este ca multi PAPAGALI sint atit de convinsi ca e un drept sa CURVARASESTI (ca si multe japite care cred ca e de datoria lor sa sar din ... in ... ca sa isi ''traiasca viata'') incit nici nu isi dau seama cind si-au nenorocit sotia (si o parte din amantele cu care se mai intretine) cu un astfel de virus ... pe care poate il avea deja ...
... natura a fost foarte inteligenta, ne-a dat un corp cu un invelis care stie sa se apere de factorii externi dar care devine neputincios atunci cind este atacat din interior ... noi traim cu zeci de mii de virusi in jurul nostru carora le trebuie doar un loc de intrare ca sa se joace cum vor ...
... remediul ... FIDELITATE, STABILITATE, RESPECT RECIPROC, VALORI ... e greu ??? ... e nevoie doar de putin CARACTER pentru a te bucura de toate bucuriile vietii fara sa caziin alte extreme ... pacat ca PAPAGALII nu sint deloc interesati de astfel de aspecte ... deci ruleta ruseasca merge in continuare ...


Mersi..cred ca esti singura care m a inteles ce am vrut sa zic...Cu toate ca n am pomenit ca acele fete ar fi " curve" mai ales ca imi sunt amice ...si la TITLU am pus "as fi stupida sa zic.."sanatoasa"" deci ar trebui sa fie o contradictie in titlu nu ? ...Dar sa las deoparte titlu socant , si in ce am scris, am zis, ca nu stiu cum de a ajuns hpv ul sa fie atat de raspandit ( inainte era hiv) , ca multe femei au si nu stiu cum s a ajuns la asta, sincer, si daca boala nu se trateaza e dezastru, poate fi fatal . Si da, sunt chiar fericita ca nu am asa ceva, sunt fericita ca nu am nici tbc, ca nu am nici meningita, nici hepatita nicio alta boala ! Ma bucur pt mine ca sunt sanatoasa !! Dar aici trebuie scris totul mota-mo sau sa fi extrem de explicita sa nu jignesti oarecum anumite ..domnisoare, doamne...Uneori un pic de umor nu strica in viata asta de rahat !
O zi buna si cam asta ar fi tot referitor la cea pe care am jignit o , scocat o sau mai stiu eu ce ....o rog sa nu mai scrie...nu am nevoie de explicatile ei si nici eu nu ma vad obilgata sa ma justific ...
airedemolino
Postat pe 2 August 2009 15:33
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-02 06:34:54
De la: Amariage, la data 2009-08-01 20:58:02 In titlu am incercat sa fac haz de necaz..dar se pare ca pe unele le am socat...nu sunt dr sa decopar tratamente si leacuri minune si nici savanta nu ma dau...da, ar trebui sa plang ca eu nu am ... da sunt suparata foc... Sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au aceasta boala ( si din cate am citit nu se ia neaparat prin contact sexual , deci cade jos ce ai zis tu ca "toate sunt curve" + ca nici nu am afirmat asa ceva) dar sunt multe persoane care au...Ok nu e necesar sa mai scrieti aici daca am depasit o limita ....


,, Infectia cu HPV se produce de obicei prin contact sexual,''...de aici am tras concluzia ca persoanele de sex feminin intrebate de tine sunt curve si ti-am explicat si de ce : m-a deranjat titlul !

Nu faci haz de necaz pe o tema sensibila cum e asta .
Imagineaza-ti cum se simte o femeie care merge la medic pentru un control de rutina si descopera ca are boala asta sau imagineaza-ti ca una din prietenele tale se afla in stadiul 2 sau 3 de boala si vezi daca mai ai chef sa faci haz de necaz !

Nu tre sa plangi ca nu o ai si tu dar nici sa razi de cele care au avut nesansa sa o contacteze .


Ciudat ..chiar o prietena mi a zis ca are asta si am si citat o ! A zis : La dracu ! Eh daca o am sa o stapanesc sanatoasa nu ? A ras de necazu ei, a incercat sa glumeasca chiar daca nu e o veste tocmai buna. Si ea mi a zis :Hai du te sa l faci si tu ! Sa vedem tu o sa fi marfa la spital ? Totul e haz de necaz, toul e o incercare de a depasi anumite crize, momente din viata, totul e sa stii cum sa faci asta,,,Sa ajungi sa fi deprimat ? Sau sa incerci sa depasesti totul fiind pozitiva ? Si ...verisorul meu are leucemie...daca l ai auzi cata autoironie zace in el cat umor are cat "rade de boala" te ar da peste cap ...chiar daca numai el stie cat sufera...Copilul la o prietena ( Spania) s a nascut fara laba piciorului si copilul poarta proteza, face sport si face haz de necaz de ..."situatie" sa zic asa..si ti as da n mii de cazuri stimata domnisoara ! Dar aici vbeam de Hpv...o boala ca oricare boala...pt ca nu exista boala buna sau rea nu ? Toate iti pot fi fatale tratate sau nu..Cam asta ar fi de spus...
airedemolino
Postat pe 2 August 2009 15:46
De la: Amariage, la data 2009-08-02 15:33:19
De la: marco918, la data 2009-08-02 10:54:51
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !




... BRAVO FATA ... HPV face ravagii romania datorita, in principal, a CURVASARIEI generalizate ... metodele principale de a dobindi HPV sint contactule sexuale cu parteneri multipli si avorturile (prin ranile care se produc obligatoriu) ... mai este un mic amanunt ... CURVARII (adica barbatii) il pot transmite, dar aparent nu sufera de urma acestuia ... deci revenim la vechea problema a FIDELITATII, cu care multe mame de baieti, educate in spiritul bolsevic al omului nou, nu sint de acord ... cred ca nimeni nu este strain de declaratii de genul - si-a scurturat si el scula, s-a descarcat, isi traieste viata, e tinar,... ... cu sloganuri de genul asta s-a cam distrus familia in romania, si se extind o gramada de boli cu transmisie sexuala ... problema este ca multi PAPAGALI sint atit de convinsi ca e un drept sa CURVARASESTI (ca si multe japite care cred ca e de datoria lor sa sar din ... in ... ca sa isi ''traiasca viata'') incit nici nu isi dau seama cind si-au nenorocit sotia (si o parte din amantele cu care se mai intretine) cu un astfel de virus ... pe care poate il avea deja ...
... natura a fost foarte inteligenta, ne-a dat un corp cu un invelis care stie sa se apere de factorii externi dar care devine neputincios atunci cind este atacat din interior ... noi traim cu zeci de mii de virusi in jurul nostru carora le trebuie doar un loc de intrare ca sa se joace cum vor ...
... remediul ... FIDELITATE, STABILITATE, RESPECT RECIPROC, VALORI ... e greu ??? ... e nevoie doar de putin CARACTER pentru a te bucura de toate bucuriile vietii fara sa caziin alte extreme ... pacat ca PAPAGALII nu sint deloc interesati de astfel de aspecte ... deci ruleta ruseasca merge in continuare ...


Mersi..cred ca esti singura care m a inteles ce am vrut sa zic...Cu toate ca n am pomenit ca acele fete ar fi " curve" mai ales ca imi sunt amice ...si la TITLU am pus "as fi stupida sa zic.."sanatoasa"" deci ar trebui sa fie o contradictie in titlu nu ? ...Dar sa las deoparte titlu socant , si in ce am scris, am zis, ca nu stiu cum de a ajuns hpv ul sa fie atat de raspandit ( inainte era hiv) , ca multe femei au si nu stiu cum s a ajuns la asta, sincer, si daca boala nu se trateaza e dezastru, poate fi fatal . Si da, sunt chiar fericita ca nu am asa ceva, sunt fericita ca nu am nici tbc, ca nu am nici meningita, nici hepatita nicio alta boala ! Ma bucur pt mine ca sunt sanatoasa !! Dar aici trebuie scris totul mota-mo sau sa fi extrem de explicita sa nu jignesti oarecum anumite ..domnisoare, doamne...Uneori un pic de umor nu strica in viata asta de rahat !
O zi buna si cam asta ar fi tot referitor la cea pe care am jignit o , scocat o sau mai stiu eu ce ....o rog sa nu mai scrie...nu am nevoie de explicatile ei si nici eu nu ma vad obilgata sa ma justific ...


Bravo tie , l-ai inteles pe marco mai mult de o gramada .
Te superi pe mine ca-ti fac prietenele curve in schimb te bucuri ca te intelege marco care da vina pe femei ca-si lasa barbatii sa-si scuture scula

Vezi ca ,,curvarsarie'' este un cuvant la fel de urat ca cel folosit de mine doar ca este generalizat si data viitoare cand mai deschizi un topic nou intreaba-te daca esti in stare sa citesti ce scrie alti utilizatori sau nu pentru ca nu e suficient sa spui sa nu mai scrie cineva .
Ai nevoie de mai multe explicatii nu doar de ale mele si ti-am dat explicatii in speranta ca vei intelege ceva dar de unde nu e , nici d-zeu nu cere !
iris_4_ever
Postat pe 2 August 2009 16:45
De la: Amariage, la data 2009-08-02 15:46:30
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-02 06:34:54
De la: Amariage, la data 2009-08-01 20:58:02 In titlu am incercat sa fac haz de necaz..dar se pare ca pe unele le am socat...nu sunt dr sa decopar tratamente si leacuri minune si nici savanta nu ma dau...da, ar trebui sa plang ca eu nu am ... da sunt suparata foc... Sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au aceasta boala ( si din cate am citit nu se ia neaparat prin contact sexual , deci cade jos ce ai zis tu ca "toate sunt curve" + ca nici nu am afirmat asa ceva) dar sunt multe persoane care au...Ok nu e necesar sa mai scrieti aici daca am depasit o limita ....


,, Infectia cu HPV se produce de obicei prin contact sexual,''...de aici am tras concluzia ca persoanele de sex feminin intrebate de tine sunt curve si ti-am explicat si de ce : m-a deranjat titlul !

Nu faci haz de necaz pe o tema sensibila cum e asta .
Imagineaza-ti cum se simte o femeie care merge la medic pentru un control de rutina si descopera ca are boala asta sau imagineaza-ti ca una din prietenele tale se afla in stadiul 2 sau 3 de boala si vezi daca mai ai chef sa faci haz de necaz !

Nu tre sa plangi ca nu o ai si tu dar nici sa razi de cele care au avut nesansa sa o contacteze .


Ciudat ..chiar o prietena mi a zis ca are asta si am si citat o ! A zis : La dracu ! Eh daca o am sa o stapanesc sanatoasa nu ? A ras de necazu ei, a incercat sa glumeasca chiar daca nu e o veste tocmai buna. Si ea mi a zis :Hai du te sa l faci si tu ! Sa vedem tu o sa fi marfa la spital ? Totul e haz de necaz, toul e o incercare de a depasi anumite crize, momente din viata, totul e sa stii cum sa faci asta,,,Sa ajungi sa fi deprimat ? Sau sa incerci sa depasesti totul fiind pozitiva ? Si ...verisorul meu are leucemie...daca l ai auzi cata autoironie zace in el cat umor are cat "rade de boala" te ar da peste cap ...chiar daca numai el stie cat sufera...Copilul la o prietena ( Spania) s a nascut fara laba piciorului si copilul poarta proteza, face sport si face haz de necaz de ..."situatie" sa zic asa..si ti as da n mii de cazuri stimata domnisoara ! Dar aici vbeam de Hpv...o boala ca oricare boala...pt ca nu exista boala buna sau rea nu ? Toate iti pot fi fatale tratate sau nu..Cam asta ar fi de spus...


1.Boala asta de care zici tu ca e o boala ca oricare alta poate produce cancerul. Tie cancerul ti se pare o gluma?

2. Faptul ca tu esti sanatoasa e o veste imbucuratoare, dar asta nu inseamna ca vei sanatoasa toata viata. Exista sanse ca la un moment dat sa te infectezi si tu. Si sa vedem atunci daca esti capabila sa faci haz de necazul tau, ca de al altora am vazut ca poti. Si sa nu-mi spui ca nu o sa te infectezi nicioadta fiindca o sa ai intotdeauna o relatie stabila. Asta nu garanteaza sanatatea. Nu esti tot timpul langa partenerul tau, nu stii ce poate face.

3. Haz de necaz se face cand e vorba de tine, daca te amuzi pe seama a ceea ce li se intampla altora, care iti mai sunt si apropiati, nu e vorba de haz de necaz, ci de rautate si cruzime.

4. Faptul ca varul tau face haz de necaz din nu stiu ce motiv nu inseamna ca toti oamenii se pot amuza de nenorocirile care li se intampla, sau si mai si, ca nu-i deranjeaza ca altii sa se amuze pe seama lor.

beyonce_indragostita
Postat pe 2 August 2009 16:48
De la: Amariage, la data 2009-08-02 15:46:30
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-02 06:34:54
De la: Amariage, la data 2009-08-01 20:58:02 In titlu am incercat sa fac haz de necaz..dar se pare ca pe unele le am socat...nu sunt dr sa decopar tratamente si leacuri minune si nici savanta nu ma dau...da, ar trebui sa plang ca eu nu am ... da sunt suparata foc... Sunt convinsa ca sunt multe persoane care nu au aceasta boala ( si din cate am citit nu se ia neaparat prin contact sexual , deci cade jos ce ai zis tu ca "toate sunt curve" + ca nici nu am afirmat asa ceva) dar sunt multe persoane care au...Ok nu e necesar sa mai scrieti aici daca am depasit o limita ....


,, Infectia cu HPV se produce de obicei prin contact sexual,''...de aici am tras concluzia ca persoanele de sex feminin intrebate de tine sunt curve si ti-am explicat si de ce : m-a deranjat titlul !

Nu faci haz de necaz pe o tema sensibila cum e asta .
Imagineaza-ti cum se simte o femeie care merge la medic pentru un control de rutina si descopera ca are boala asta sau imagineaza-ti ca una din prietenele tale se afla in stadiul 2 sau 3 de boala si vezi daca mai ai chef sa faci haz de necaz !

Nu tre sa plangi ca nu o ai si tu dar nici sa razi de cele care au avut nesansa sa o contacteze .


Ciudat ..chiar o prietena mi a zis ca are asta si am si citat o ! A zis : La dracu ! Eh daca o am sa o stapanesc sanatoasa nu ? A ras de necazu ei, a incercat sa glumeasca chiar daca nu e o veste tocmai buna. Si ea mi a zis :Hai du te sa l faci si tu ! Sa vedem tu o sa fi marfa la spital ? Totul e haz de necaz, toul e o incercare de a depasi anumite crize, momente din viata, totul e sa stii cum sa faci asta,,,Sa ajungi sa fi deprimat ? Sau sa incerci sa depasesti totul fiind pozitiva ? Si ...verisorul meu are leucemie...daca l ai auzi cata autoironie zace in el cat umor are cat "rade de boala" te ar da peste cap ...chiar daca numai el stie cat sufera...Copilul la o prietena ( Spania) s a nascut fara laba piciorului si copilul poarta proteza, face sport si face haz de necaz de ..."situatie" sa zic asa..si ti as da n mii de cazuri stimata domnisoara ! Dar aici vbeam de Hpv...o boala ca oricare boala...pt ca nu exista boala buna sau rea nu ? Toate iti pot fi fatale tratate sau nu..Cam asta ar fi de spus...


Stii care e diferenta ?
Una e sa faca haz de necaz o persoana bolnava si alta e sa te apuci tu ,sanatoasa fiind , sa faci haz de necazul unui om bolnav asa ca nu te chinui sa-mi dai mie exemple pentru ca stiu exact ce spun atunci ma apuc sa scriu ceva pe forum spre deosebire de tine.



iris_4_ever
Postat pe 2 August 2009 16:50
De la: Amariage, la data 2009-07-31 21:22:30Si cu ocazia asta am zis sa il fac si eu si sunt ok ( chiar slava cerului) si sunt cu un baiat de 1 an de zile ( nu ca asta ar conta) ...eu eram mai degraba curioasa ce parere aveti voi despre hpv (nu ca am eu un vagin care bubuie de sanatate)....dar a ta....e chiar geniala !


Nu conteaza ca esti cu un baiat de un an. Puteai sa fii cu el de 10 si sa fii infecatata. Asta pe langa faptul ca devii penibila expunandu-ti viata intima pentru a arata ca esti cuminte(sau din orice alt motiv). Poate ne spui ca te si mariti in curand, asta ca sa duci penibilitatea la maxim.


De la: Amariage, la data 2009-08-02 15:33:19 Ma bucur pt mine ca sunt sanatoasa !! Dar aici trebuie scris totul mota-mo sau sa fi extrem de explicita sa nu jignesti oarecum anumite ..domnisoare, doamne...Uneori un pic de umor nu strica in viata asta de rahat !
O zi buna si cam asta ar fi tot referitor la cea pe care am jignit o , scocat o sau mai stiu eu ce ....o rog sa nu mai scrie...nu am nevoie de explicatile ei si nici eu nu ma vad obilgata sa ma justific ...


Daca te bucuri ca nu ai HPV rezulta in mod logic ca daca l-ai avea ai fi nefericita. Deci nu ai fi capabila sa faci haz de necaz. Si atunci de ce razi de situatia altora? Si repet: faptul ca nu ai acum nu inseamna ca nu vei avea niciodata.

Poate ca nu am vazut eu bine, dar parca initial titul era : "Hpv cine il are sa-l stapaneasca sanatoasa", nu " as fi stupida sa zic sa-l stapaneasca sanatoasa". Ma rog, se poate sa fie lipsa mea de atentie.
beyonce_indragostita
Postat pe 2 August 2009 16:59
Acum 15 ani am avut o colega ,virgina dar cu probleme genitale asa ca a mers la un control gincologic.
In urma controlului a trebuit sa suporte o operatie de extirpare a unei mici regiuni,operatie simpla care nu ar fi trebuit sa fie periculoasa , NU a fost, doar ca peste cateva luni a trebuit sa refaca operatia .
In 8 luni de zile i-au scos aparatatul genital iar intr-un an a murit , d-zeu sa o odihneasca in pace .

Stii care e partea comica aici ? ca la controlul intial nu a reiesit ca ar avea cancer , doar o mica excrecenta care se poate trata prin inalaturare , o excrecenta pe care ar fi putut=o stapani sanatoasa nu

Prietena mea a dat nastere unui baietel acum 8 luni de zile , o frumusete de copil de care e foarte mandra dar pe care nu stie daca va apuca sa-l vada cum creste .
De ce ? pentru ca luna trecuta a reiesit ca are hpv gradul 3,acum ramane de vazut cat de tratabil este sau nu .

De o luna de zile prietena mea nu mai este om , tot timpul cu gandul la ce va fi , cum va decurge boala si daca va fi in stare sa o depaseasca sau nu.
A slabit 12 kg de atunci si tu vrei sa faci haz de necaz ?
Ti-as rupe capul daca te-as prinde ,si crede-ma ca esti prima persoana care beneficiaza de aceasta declaratie .
Nu numai ca ai gresit prima data exprimandu-te aiurea dar continui in stupiditatea ta alimentata mai nou de catre marco.

iris_4_ever
Postat pe 2 August 2009 17:21
De la: iris_4_ever, la data 2009-08-02 17:21:08Acum 15 ani am avut o colega ,virgina dar cu probleme genitale asa ca a mers la un control gincologic.
In urma controlului a trebuit sa suporte o operatie de extirpare a unei mici regiuni,operatie simpla care nu ar fi trebuit sa fie periculoasa , NU a fost, doar ca peste cateva luni a trebuit sa refaca operatia .
In 8 luni de zile i-au scos aparatatul genital iar intr-un an a murit , d-zeu sa o odihneasca in pace .

Stii care e partea comica aici ? ca la controlul intial nu a reiesit ca ar avea cancer , doar o mica excrecenta care se poate trata prin inalaturare , o excrecenta pe care ar fi putut=o stapani sanatoasa nu

Prietena mea a dat nastere unui baietel acum 8 luni de zile , o frumusete de copil de care e foarte mandra dar pe care nu stie daca va apuca sa-l vada cum creste .
De ce ? pentru ca luna trecuta a reiesit ca are hpv gradul 3,acum ramane de vazut cat de tratabil este sau nu .

De o luna de zile prietena mea nu mai este om , tot timpul cu gandul la ce va fi , cum va decurge
boala si daca va fi in stare sa o depaseasca sau nu.
A slabit 12 kg de atunci si tu vrei sa faci haz de necaz ?
Ti-as rupe capul daca te-as prinde ,si crede-ma ca esti prima persoana care beneficiaza de aceasta declaratie .
Nu numai ca ai gresit prima data exprimandu-te aiurea dar continui in stupiditatea ta alimentata mai nou de catre marco.


Da, nu ai citit cu atentie titlul si te ai aruncat ca o ...ma rog...Nu am schimbat nici macar un cuvant din ce am scris pana acum nici in ce am zis nici in titlu.
airedemolino
Postat pe 2 August 2009 20:34
Nu, fata draga, asa e! Important e ca tu esti sanatoasa ... si ca vei ramane sa stapanesti lumea.
I´m the best, f.u.ck. the rest!!!

Daca nu mai doresti reactii pe topicul asta, uita de el.
Apropo, nu ne-ai spus ce zodie esti si daca te potrivesti cu iubitul tau.
rashela
Postat pe 2 August 2009 20:48
De la: Amariage, la data 2009-08-02 20:34:26 Da, nu ai citit cu atentie titlul si te ai aruncat ca o ...ma rog...Nu am schimbat nici macar un cuvant din ce am scris pana acum nici in ce am zis nici in titlu.


S-a aruncat ca o ce ? ca o.... ..lupoaica la carne frageda pentru ca wolfy e cea care i s-a parut ca a citit altceva fata de ce ai scris si nu eu asa ca te puteai abtine de la a ma cita daca tot doresti inchiderea subiectului.


Data viitoare vezi pe cine citezi si abtine-te de la a-mi mai trimite mesaje private ca nu ma intereseaza sa primesc sfaturi cum sa nu fiu deranjata de ce se scrie pe forum

Daca aveai bunul simt sa-ti recunosti greseala atunci nu am mai fi avut discutia asta iar subiectul ar fi fost ingropat demult asa cum se pare ca iti doresti sa se intample .

Intre timp insa , vad ca, consideri ca mai ai cate ceva de adaugat asa ca nu te mai mira ca mai sunt si alte persoane care simt nevoia sa adauge ceva
iris_4_ever
Postat pe 2 August 2009 23:14
De la: Amariage, la data 2009-08-02 20:34:26 Da, nu ai citit cu atentie titlul si te ai aruncat ca o ...ma rog...Nu am schimbat nici macar un cuvant din ce am scris pana acum nici in ce am zis nici in titlu.


Asta cu "nu ai inteles nimic din ce am scris" nu tine la mine, sincer. Inteleg lucruri mult mai grele decat ai putea tu scrie vreodata. Intre timp tu nu ai inteles ca am spus ca nu stiu sigur daca ai modificat titlul, ca necitirea adecvata poate fi o scapare, o lipsa de atentie din partea mea. In al doilea rand, ti-am scris mult mai multe replici, nu doar cea pe care ai ales-o ca sa ma ataci.

Bottom line, prietenele tale au o problema de sanatate care s-ar putea dovedi foarte grava si tu nu numai ca nu esti alaturi de ele, dar razi pe forumuri de situatia lor. Stii tu cum se zpune, a friend in need is a friend indeed. Nu vei niciodata prietena nimanui, crede-ma.

Apoi ai sugerat ca daca tu esti sanatoasa, treaba asta se intampla fiindca esti cuminte. Iar eu ti-am spus ca asta se intampla fiindca ai avut noroc. Statistic vorbind, pana la 50 de ani 80% dintre femei vor contacta un virus care in 50% din cazuri va produce cancerul de col uterin.

Ti-am mai spus ca esti penibila fiindca vorbesti de viata ta intima/personala pe forum.

Sper ca acum iti va fi mai usor sa intelegi.
beyonce_indragostita
Postat pe 7 August 2009 18:05
ma intreb care este rostul acestui topic??ne laudam singuri ca am avut noroc sa nu contactam boli?este cel mai badaran mod de exprimare a conceptului"sunt mai bun ca tine,pt ca am fost norocoasa"!
da,stiu ca bolile cu transmitere sexuala presupun"predispozitia"unor persoane de a trata propria sexualitate mai libertin,marteneri multipli,lipsa protectiei,bla-bla-bla-insa aceste aspecte nu sunt valabile pt fiecare in parte:unele persoane au schimbat partenerii ca pe ciorapi si nu au,altele au...o alta categorie a persoanelor fidele,care s-au infectat de la partenerul infidel ...altele care s-au protejat dar prezervativul nu le-a oferit o protectie 100%...deci totul depinde si de sansa personala
si chiar daca repet ce au mai spus si alte persoane,este foarte cinic si crud din partea ta sa-ti exprimi "bucuria"ca nu ai acest virus,prin intermediul acestui topic public, facand"haz"de problemele existentiale ale altora!!!sa faci haz de cancer?Doamne in ce lume traim???
ce ne mai ramane?facem un topic si pt cancerul de san?

kritzia
Postat pe 4 Octombrie 2009 07:59
De la: Kathara, la data 2009-07-30 21:13:27
De la: Amariage, la data 2009-07-30 20:09:30Nu stiu cum se face de aceasta boala Papiloma lu naiba a ajuns atat de raspandita. Daca intreb o femeie daca si a facut control zice DA, SI AM ! Sunt de multe tipuri dar cat m am interesat la dr si pe Google e de speriat. O gramada de lume are asa ceva si netratata boala ...e dezastru ! Am vazut si cateva poze ( mi s a intors stomacul pe dos) si e groznic ce iti poate produce acest virus... Eu l am facut recent si sunt slava cerului !


Se face de la barbati, e nedetectabila la ei si duce la cancer de col uterin, care-i mortal intr-o proportie uriasa.

Boala din cate stiu eu nu prea are tratament .. deci?


FUNNY U SAY THAT BITCH. U GOT HERPES . SO WHAT IS THE CURE FOR THAT ??? STUPID WHORE. GO GET UR MOUTH AND PUSSY CHECKED BEFORE U TALK SHIT BITCH
FuckYouBitch
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:59
"FUNNY U SAY THAT BITCH. U GOT HERPES . SO WHAT IS THE CURE FOR THAT ??? STUPID WHORE. GO GET UR MOUTH AND PUSSY CHECKED BEFORE U TALK SHIT BITCH"
ce vocabuler mon cher! da' uitandu-ma la poza aia de la avatar cred ca vb in cunostinta de cauza.
PS. ai vrut sa ne testezi, daca stim lb engleza?
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:08
mai...da' Kudika asta nu sesizeaza ce poze se pun la profil????
greierash_is_back
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help,spuneti ce regim alimentar exista pt hepatita B 15 De la: kudika317390 27 August 2010 20:34
Despre excrocii din modeling 3 De la: roxxxanna 30 Octombrie 2009 20:26
heeelllp 55 De la: Elyaa 16 Iulie 2011 22:02
... 9 De la: ironia 11 Februarie 2011 09:49
Alãturi de mine va rog,HPV 2 De la: Marinralucaelena 16 Mai 2016 14:50