Setari Cookie-uri

eplilare cu crema ...cat e de durabila ?

am intrebat mai multe persoane si niciodata nu am primit un raspuns clar .ce diferenta e intre epilatul cu o crema depilatoare si lama de ras ..stiu ca o crema e mai delicata cu pielea spre deosebire de lama .dar m-ar interesa ca durata ...adica daca utilizez crema o sa am mai mult timp picioarele fine ?
cherry_pie
Postat pe 1 August 2009 11:53
De la: cherry_pie, la data 2009-08-01 11:53:11am intrebat mai multe persoane si niciodata nu am primit un raspuns clar .ce diferenta e intre epilatul cu o crema depilatoare si lama de ras ..stiu ca o crema e mai delicata cu pielea spre deosebire de lama .dar m-ar interesa ca durata ...adica daca utilizez crema o sa am mai mult timp picioarele fine ?


Nu. Practic crema arde parul, iar lama il taie. Radacina ramane aceiasi, deci ritmul de crestere e fix acelasi. Avantaje crema: nu te tai. Dezavantaje: miroase urat, poti avea alergii.
Kathara
Postat pe 1 August 2009 12:05
merci de raspuns .o zi buna sa ai !
cherry_pie
Postat pe 1 August 2009 13:24
Depinde cum si cand folosesti crema.Eu folosesc crema depilatoare pt maini,dar asta dupa ce in trecut m-am facut cu ceara la cosmeticiana.Radacinile s-au slabit si parul creste mai moale si ma epilez la 3 saptamani(cu crema).Lama ingroasa ,poti avea surprize cu fire care cresc cate 2 intr-o radacina.
Pe picioare folosesc aparatul,deci cu crema te pot lamuri cum functioneaza la mine,dar cu precizarea ca inainte m-am epilat cu ceara.M-as mai epila si acum cu ceara,dar imi provoaca o eruptie urata si am renuntat.Folosesc crema,apoi imi dau cu o crema cu arnica si mainile arata f bine.
Succes in gasirea celei mai eficiente metode pt tine!
luyyzz
Postat pe 1 August 2009 15:52
Si ce creme folositi voi? Sunt suficient de bune? Eu sunt putin mai sceptica la capitolul asta, de aceea intreb..Oricum conteaza foarte mult si tipul firului de par
love4me
Postat pe 12 August 2009 08:29
de ce nu incerci un epilator?brown sau philips?si eu sunt sceptica legata de creme,sunt de parere k in timp iti afecteaza pielea,si nu neaparat ma refer la alergii,dar e totusi periculoasa.eu asa cred...ma poti contrazice!cu epilatorul ti se rareste firul de par,creste mai moale,,eventual iti iei o lotiune ptr incetinirea cresterii firului de par,se gaseste la avon sau oriflame,si e f buna,are un miros placut.e adevarat ca epilatorul provoaca mici dureri,dar cu timpul ele dispar.eu sa zic sa incerci,ce ai de pierdut?mult succes!
ella_tody
Postat pe 12 August 2009 08:46
am o piele destul de sensibila care reactioneaza aiurea la epilat .am un aparat f bun pe care l-am si incercat de cateva ori dar ....fac un fel de foliculita ..cred ca asa ii zice .si de aceea vroiam sa stiu despre metode care sa nu fie dure cu pielea (crema ).merci mult de sfaturi .o zi buna tuturor !
cherry_pie
Postat pe 12 August 2009 15:40
legat de creme:nu stiu ce sa zic,ptr k nu am folosit,dar poate sunt creme bune,special create ptr pielea mai sensibila,nu sunt bine informata.depinde f mult de pielea fiecaruia,cine mai stie?si legat de epilator:daca ai astfel de probleme,intr adevar nu e bine sa il mai folosesti,nu am stiut....si inca cv:am scris eu aiurea,nu e brown,ci e braun.scuze!o zi buna!
ella_tody
Postat pe 12 August 2009 19:28
Folosesc epilator..dar in unele zone mi se pare insuportabil de dureros.
love4me
Postat pe 13 August 2009 08:30
De la: love4me, la data 2009-08-12 08:29:11Si ce creme folositi voi? Sunt suficient de bune? Eu sunt putin mai sceptica la capitolul asta, de aceea intreb..Oricum conteaza foarte mult si tipul firului de par

Crema epilatoare de la Balea e f buna,dar am spus ,o folosesc de ceva timp(pe maini),dupa ce aproape 3 ani ma epilam cu ceara la cosmetica.Eu sunt brunete si firul e mai gros,dar sincer si cu crema nu am probleme,creste mai rar si nu am nevoie de epilare decat la 3 sapt!
luyyzz
Postat pe 13 August 2009 10:41
eu ma epilez si cu crema si cu lama....
Imi place crema deoarece tine un pic mai mult, firele de par se apar cam dupa 2 zile, la epilarea cu lama cam dupa o zi.
Plus ca, daca te epilezi cu crema, nu te iriti spre deosebire de lama sau aparat .
Acum depinde si de firul de par al fiecaruia si de piele. Epilarea cu crema este indicata pt cele care au pielea sensibila.
Am folosit si aparatul de ras insa...m-am iritat si mi-au crescut si multe fire sub piele in urma carora au ramas cicatrici.
Ca si crema, o folosesc pe cea de la Farmec ( sunt 2 una cu aloe vera si una cu musetel ) Amandoua sunt bune si plus ca nici nu sunt scumpe.
Imi place mai mult cea cu musetel deoarece poti sa o indepartezi numai dupa 3 min, cu apa .


cristinik21
Postat pe 13 August 2009 18:01
Crema = 3-4 zile , depinde cat de stresata esti din cauza firelor de par care incep sa devina suficient de vizibile incat sa ai senzatia ca tre sa te epilezi iar .

Ceara = 2-3 saptamani , in functie de cat de rapid iti creste parul

Lama = 2-3 zile

Le-am incercat pe toate asa ca ma pricep

Nu sunt de acord cu faptul ca epilarea cu lama sau crema produce acelasi efect asupra firului de par.
Lama chiar intareste firul de par in schimb crema nu pare sa faca acest lucru .

Am renuntat la a ma mai epila cu ceara din motive financiare ( aici costa 120 $ un epilat ceea ce mi se pare enorm de mult ) asa ca am inceput sa folosesc crema depilatoare .
In 4 luni nu am obs ca firul de par sa se intareasca sau sa se modifice in vreun fel iar in privinta iritatiei ....aia apare indiferent de ce metoda folosesc
iris_4_ever
Postat pe 13 August 2009 18:33
Eu ma epilez cu crema pe maini, deoarece am incercat cu ceara si fac o iritatie foarte urata (practic ceara smulge firul de par, lasa porii pielii goi si se fac cosuri astfel). Efectul epilarii cu crema tine cam 3-4 zile, dupa care firul de par incepe sa se vada. Partea buna e ca pielea nu se irita si ramane moale si catifelata dupa epilare; in plus nu miroase ciudat, ca alte creme, lasa un miros placut (crema pe care o folosesc apare si in reclame tv-folosesc varianta roz-pt. piele sensibila, are si un dispozitiv din plastic pt. indepartarea parului). Sunt foarte multumita de ea.
o_pisika
Postat pe 14 August 2009 09:39
si eu am incercat cam toate astea..desi majoritatea femeilor, fetelor prefera lama ca termini mai rapid..creste foarte repede firu de par si a mai zis cineva ca iti cresc 2 fire in locu unuia si este adevarat.
Cu crema sa sti ca sunt mici diferente..ti se ingroasa putin firul de par.Nu am incercat ceara dar cred ca nu mai am mult pana sa folosesc una..e obositor cu crema si cu lama creste prea repede.
Epilatorul e dureros dar m-am obijnuit si cam 2-3 saptamani dureaza depinde si cat de repede iti cresc firele de par.
kudika052657
Postat pe 14 August 2009 19:45
epilarea cu crema dureaza cam 2-3 zile , dar firele de par cind dau nu sunt aspre pentru ca se ard si in profunzime , nu foarte mult , dupa ce te razi cu lama parul creste mai repede , mai des si este foarte aspru . Ti-as recomanda sa te depilezi cu ceara sau cu depilatorul , atunci parul incepe sa creasca dupa 2 saptamini.
kudika054783
Postat pe 15 August 2009 10:20
Cea mai buna alegere va ramane intotdeauna ceara de unica folosinta iar cea mai proasta
alegere lama...crema e undeva la mijloc..nici cea mai buna nici cea mai proasta;)Mie
una imi place sa ma epilez o data si bine si sa nu stau in fiecare zi sa duc grija parului din
anumite zone ptr ca am alte probleme mai importante...ar fi un blestem sa fiu nevoita sa
folosesc lama!de 4 ani ma fac cu ceara si st cea mai fericita..si nu numai eu..ci si pielea mea:P
Ruxy_nr_1
Postat pe 15 August 2009 15:08
De la: Ruxy_nr_1, la data 2009-08-15 15:08:31Cea mai buna alegere va ramane intotdeauna ceara de unica folosinta iar cea mai proasta
alegere lama...crema e undeva la mijloc..nici cea mai buna nici cea mai proasta;)Mie
una imi place sa ma epilez o data si bine si sa nu stau in fiecare zi sa duc grija parului din
anumite zone ptr ca am alte probleme mai importante...ar fi un blestem sa fiu nevoita sa
folosesc lama!de 4 ani ma fac cu ceara si st cea mai fericita..si nu numai eu..ci si pielea mea:P
cu crema te tine mai mult decat cu lama adica in loc de o zi , 4-5(pe pielea mea-testat)
Ruxy_nr_1
Postat pe 15 August 2009 15:11
Eu optez pentru epilatul cu ceara si cu crema...de la epilator mi-am facut pe picioare o serie de bubite care sunt ft inestetice vara:(... Recomand crema de la Farmec:epilare in 3 minute, este ft buna, creste dupa 4-5 zile, e mai buna si decat veet-ul
moongirl
Postat pe 16 August 2009 17:14
pai eu ma faceam cu lama...si nu am observat o crestere abundenta a parului
acum ma fac cu epilatorul si am destul de multe fire pe sub piele si raman bubite timp de 24 ore dar poti avea surpriza ca dupa cateva epilari sa te trezesti cu niste punctulete mov care trec in cateva luni dar mai am surpriza sa ma fac cu epilatorul si sami creasca in 2 sau 3 zile dar nu peste tot ci pe anumite portiuni
eu am luat o crema mai de mult(nu vreau sa ii dau numele)si era destul de renumita si nici nu era expirata si miam luat si eu una si iertati-mi expresia dar mirosea insuportabil a besinisi am stat si am suportato 10 minute si nu sa intamplat nimicba mai mult mi sa inrosit pielea si au aparut o gramada de bubite usturatore...
si in rest una foarte buna este cea de la farmec este super eficenta si accesibila la pretla fel sunt si benzile farmec
Fructis
Postat pe 17 August 2009 10:40
Afla cum am slabit 5 kg ,
si am scapat de celulita fara dieta sau efort fizic : www.super
slimnew.webs.com
dyane_
Postat pe 17 August 2009 12:27
c pot eu sa zic...referitor la lama...nici sa nu te gandesti,iar cat despre crema depilatoare..e buna,deoarece nu provoaca dureri..asta doar in cazul in care nu t alegi cu o iritatie dupa...dar in general e buna...in special aia pentru piele senisibila...
eu folosesc veet pt piele sensibila...dar nu pot s zic ca sunt ffff multumita de rezultate....caci vreo 2 zile e perfect..n ai nicio problema ,dar apoi... si trebuie sa t epilezi cam de doua ori pe saptamana...dar na...acum depinde de timpul de crestere al firului de par...in fine..cam nasoala treaba...,dar in rest e bine..
in schimb ai putea folosi epilatorul..e bun..mai ales dupa ce t obisnuiesti cu durerea...,iar cat despre ceara...trebuie sa fii fff atenta...asta in cazul in care t epilezi acasa...e groaznic..mai bine mergi la un salon!!totusi..eu zic sa incerci crema...!!...te-am poopat...si multa bafta..in continuare!!
ellynna
Postat pe 18 August 2009 12:17
dao sa ai picioarele fine pana cand o sa-ti creasca iar parul asta insemnand 3 zile,crema iti face picioarele foarte fine si e mult mai buna decat bigu. asta e parerea mea cel putin. oricum dintr-e toate chiar aca nu dface pielea fina cea mai buna e ceara
lidiabella
Postat pe 18 August 2009 14:19
eu prefer ceara fierbinte si de obicei ma las pe mana unei cosmeticiene..doare cam tare dar dupa un timp ajungi sa te obisnuiesti. plus ca rezultatele sunt de durata.

crema depilatoare nu folosesc decat in situatii de urgenta cand trebuie sa ma epilez neaparat si n-am timp sa ajung la o cosmeticiana. .iti recomand totusi creme depilatoare de la Elmiplant. Cele de la Veet sau alte firme de genul asta nu mi se pare foarte bune..adica..cele de la Elmiplant au rezultate mai durabile, parul incepe sa creasca mai tarziu decat daca folosesc Veet sau de la alte firme.
Karenina
Postat pe 18 August 2009 14:40
am incercat si lama, si crema, si ceara, si aparat :)... la crema poate nu m-a dus pe mine capul ce sa fac cu ea, dar n-am fost deloc multumita , iar lama e eficienta cand ma grabesc.pana acum, cel mai mult imi placea aparatul, doar k de la o vreme imi cresc firele pe sub piele si e cam aiurea.plus k mai mult le rupe decat le smulge si am un aparat destul de bun. nu mai stiu ce sa fac,k am firul negru,desi nu-s bruneta si e enervant tare daca incepa sa creasca repede.
pls,help
gugutzag
Postat pe 18 August 2009 19:27
Nu prea e durabila epilarea cu ceara. Este mai mult o nevoie de moment.Cand nu ai alta varianta.
Raluca_SA
Postat pe 10 Septembrie 2009 20:40
cu ceara e cel mai bine.
kudika069703
Postat pe 19 Septembrie 2009 23:05
De la: cherry_pie, la data 2009-08-01 11:53:11am intrebat mai multe persoane si niciodata nu am primit un raspuns clar .ce diferenta e intre epilatul cu o crema depilatoare si lama de ras ..stiu ca o crema e mai delicata cu pielea spre deosebire de lama .dar m-ar interesa ca durata ...adica daca utilizez crema o sa am mai mult timp picioarele fine ?

Ca durata: in 3-4 zile a crescut la loc (la fel ca lama).avantajul e ca nu risti sa ramai cu mici taieturi ca atunci cand te faci cu lama...
simonycik
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:09
De la: cherry_pie, la data 2009-08-01 11:53:11am intrebat mai multe persoane si niciodata nu am primit un raspuns clar .ce diferenta e intre epilatul cu o crema depilatoare si lama de ras ..stiu ca o crema e mai delicata cu pielea spre deosebire de lama .dar m-ar interesa ca durata ...adica daca utilizez crema o sa am mai mult timp picioarele fine ?


eu iti recomand epilarea cu ceara. prima data ii dureros da dupa ce mai vii ii foarte ok. cu crema nu tine cu ceara tine foarte mult.lasa si aparatul de epilare si crema. cat de bune is? vreo 4% da cu ceara 97%.....succes!
iulia069834
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:50
M-am epilat multi ani cu crema de la elmiplant,imi lasa pielea fina,nici nu mai era nevoie de balsam ulterior,parul creste mai fin,nu atat de des ca la lama.In prezent utilizez si aparatul de epliat pentru ca nu am nicio problema cu durerea dar si crema cand ma grabesc
annna_larysssa
Postat pe 7 Decembrie 2009 18:46
Eu am folosit un produs numit "hair no more" e foarte bun adica o sa ajung la o epilare definitiva in timp.Parur creste din ce in ce mai greu si mai rar pana nu mai apare deloc.Va las id meu daca vreti ceva detalii andadanda17@yahoo.com
Andadanda
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
heeeelllpppp nu mai suport atata par! 65 De la: ad__83 28 Iulie 2011 17:32
Cu ce va epilati in zona anusului , la femei! 63 De la: anageo25 19 Septembrie 2011 17:11
Epilare definitiva cu tratamentul crema Epilar 22 De la: lacrimma2010 20 Noiembrie 2013 12:30
refuzul....de a te simti bine?? 11 De la: geo_tz 31 Decembrie 2008 17:27
epilatul inghinal 329 De la: cristinutza012000 22 Iunie 2016 15:27