Setari Cookie-uri

Biciuita pentru ca poarta pantaloni...........

Este cazul unei jurnaliste din Sudan care a fost arestata saptamina trecuta deoarece se afla intr-un restaurant si purta cica haine indecente:pantaloni. a purta pantaloni estre interzis de legile islamice.............iar impreuna cu ea au mai fost arestate si alte femei .zece dintre ele fiind pedepsite cu zece lovituri de bici! trei dintre femei au fost retinute (printre care si jurnalista)deoarece situatia lor este mai complexa si trebuie in amanunt discutata!.....................asta am auzit mai devreme la stirile franceze si am ramas muta..............
FRANNNCE
Postat pe 4 August 2009 23:18
Pentru noi e aberant, pentru ei e ceva normal (daca normala se poate numi o astfel de mentalitate).
franziska_eu
Postat pe 5 August 2009 12:19
sincer este peste puterea mea de intelegre cum pot face lucrurile astea doar ca asa spune cartea lor sfinta Coranu.multumesc cerului ca sint nascuta sa fiu libera..........
FRANNNCE
Postat pe 5 August 2009 21:28
Ce stii tu, suntem noi niste incuiate! e un rai pe acolo!
Kathara
Postat pe 5 August 2009 22:51
vezi, mai Monica, daca nu respecta cartea sfanta? daca era saraca jurnalista ca Azorel la aoprt...nu patea asa ceva!
Lulli
Postat pe 6 August 2009 11:59
este crunt ce se intampla acolo!!! dar asta e, la ei femeia e k la noi cu tigancile care dak nu-si asculta barbatu le este aplicat cam acelasi tratament!!!! acolo femeia trebuie sa fie supusa iar cuvantul barbatului e mai presus de orice...e trist dar din pacate adevarat, am vazut in franta asemenea cazuri cand ea era imbracata pana in dinti la 40 de gr iar el era binemersi in pantaloni scurti si tricou...ea era incarcata cu sacose de la magazin si mergea in urma lui si cu cate 2 3 copii ce se tineau de fusta iar el mergea tantos in fata cu mainile in buzunar!!!! e trist dar adevarat si oricum marea majoritate dintre ele refuza orice fel de ajutor!!!
bruneagra25
Postat pe 6 August 2009 12:06
De la: Lulli, la data 2009-08-06 11:59:13vezi, mai Monica, daca nu respecta cartea sfanta? daca era saraca jurnalista ca Azorel la aoprt...nu patea asa ceva!
da mai Luli ai si tu dreptate..........vreau sa zic ca nu incetez sa ma uimesc de atitea fenomene! simbata am sarbatorit ziua lui Kershia (prietena sud africanca) la Miribel si am facut un gratar dupa care am facut plaja la lac.nu mare mi-a fost uimirea cind doua fete faceau baie imbracate si din cind in cind isi aranjau hijabul sa nu se deplaseze.toti ne uitam ca la urs ............si sincer imi inspirau mila mai.......erau afara 38 °.....ce sa mai zic ca am ramas afis!
FRANNNCE
Postat pe 6 August 2009 12:08
De la: Kathara, la data 2009-08-05 22:51:22Ce stii tu, suntem noi niste incuiate! e un rai pe acolo!
mai bine incuiate dar libere..........cit despre rai :fie acolo la ei!
FRANNNCE
Postat pe 6 August 2009 12:10
De la: bruneagra25, la data 2009-08-06 12:06:26este crunt ce se intampla acolo!!! dar asta e, la ei femeia e k la noi cu tigancile care dak nu-si asculta barbatu le este aplicat cam acelasi tratament!!!! acolo femeia trebuie sa fie supusa iar cuvantul barbatului e mai presus de orice...e trist dar din pacate adevarat, am vazut in franta asemenea cazuri cand ea era imbracata pana in dinti la 40 de gr iar el era binemersi in pantaloni scurti si tricou...ea era incarcata cu sacose de la magazin si mergea in urma lui si cu cate 2 3 copii ce se tineau de fusta iar el mergea tantos in fata cu mainile in buzunar!!!! e trist dar adevarat si oricum marea majoritate dintre ele refuza orice fel de ajutor!!!
mie imi spui brunetico? ca eu uneori merg uneori la una din pietile lor deoarece gasesc porumb de fiert,marar si alte chestii ........... si de fiecare data imi vine sa-i iau la bataie pe salbaticii aia care sint cu banu sa plateasca iar ele sclavele cu bagajele si copiii tiris! trist dar adevarat! Duminica era o aglomeratie si o canicula de mureai in pantaloni scurti iar uneia ia cazut de pe cap hijabul .........ce a urmat :un scandal imens si s-au luat la bataie intre ei .......sincer nu stiu cum sa intimplat ca vorbeau in limba lor dar noi am luat-o la sanatoasa si am cumparat legume de la magazin .
FRANNNCE
Postat pe 6 August 2009 12:17
De la: FRANNNCE, la data 2009-08-06 12:17:41
De la: bruneagra25, la data 2009-08-06 12:06:26este crunt ce se intampla acolo!!! dar asta e, la ei femeia e k la noi cu tigancile care dak nu-si asculta barbatu le este aplicat cam acelasi tratament!!!! acolo femeia trebuie sa fie supusa iar cuvantul barbatului e mai presus de orice...e trist dar din pacate adevarat, am vazut in franta asemenea cazuri cand ea era imbracata pana in dinti la 40 de gr iar el era binemersi in pantaloni scurti si tricou...ea era incarcata cu sacose de la magazin si mergea in urma lui si cu cate 2 3 copii ce se tineau de fusta iar el mergea tantos in fata cu mainile in buzunar!!!! e trist dar adevarat si oricum marea majoritate dintre ele refuza orice fel de ajutor!!!
mie imi spui brunetico? ca eu uneori merg uneori la una din pietile lor deoarece gasesc porumb de fiert,marar si alte chestii ........... si de fiecare data imi vine sa-i iau la bataie pe salbaticii aia care sint cu banu sa plateasca iar ele sclavele cu bagajele si copiii tiris! trist dar adevarat! Duminica era o aglomeratie si o canicula de mureai in pantaloni scurti iar uneia ia cazut de pe cap hijabul .........ce a urmat :un scandal imens si s-au luat la bataie intre ei .......sincer nu stiu cum sa intimplat ca vorbeau in limba lor dar noi am luat-o la sanatoasa si am cumparat legume de la magazin .

stiu cum e ...imi e si mila de ele dar din pacate nu le poti schimba mentalitatea la nici care nici ele nu se vor schimba si cu atat mai putin ei....
bruneagra25
Postat pe 6 August 2009 13:06
Habar n-aveti voi de subtilitatea chestiunii.
Am citit io un articol intr-o revista pentru muieri de pe aici, stati asa sa va explichez:
Cica paru' lor e ca o bijuterie. Nu poa' sa-l vaza, asheaa... orishicine. Cica - si citez: "Atunci cand un barbat cere mana unei fete trebuie sa stie ca nici un alt barbat nu i-a vazut paru'" (sa mor io ca asa vorbea. Si era o ea, si era tanara, ca sa fie clar!)

Eu una o singura intrebare as fi avut pentru aia de batea campii si dealurile: Nenica, si cum asta, nevazutu' parului va asigura voua o casnicie mai buna? Mai multa intelegere si respect?
Si aici sunt foarte liberali, apropo... Adica sunt de la ninja (alea cu fatza acoperita) pana la alea de poarta pantaloni mulati de nu se pot asheza, dracului, tricouri mulate de tzipa; da' cu broboada pe cap, nenica!
Evident, sunt si cele ne-acoperite, ne-nimica (in special libaneze, sirience si iranience... dar daca stam sa ne gandim... nici unii dintre cei de mai sus nu sunt arabi sadea... Unii sunt fenicieni, altii persi... Ma rog, o dau in diverse...)

Deci: paru' nu se arata asa, la oricine, da? Ca sa fie clar!

Cre' ca v-am mai povestit de alea care erau pe plaja cu blugi d-aia stramtii, DOUA tricouri suprapuse (e o moda la astea, "emancipatele", isi pun tricou cu maneca lunga si peste, maieu in culoare contrastanta), broboada (d-aia de lana, cred), infasurata peste clipsuri de par d-alea inalte, cu floare cat bostanu' sa creaza lumea ca are tone de par sub broboada)...
Stiti ce temperatura era afara? Pa'shape de grade!!!!
Dor_a
Postat pe 6 August 2009 13:50
Stiti scena (o vedem deseori in jurul nostru) in care el ii rupe oasele ei, in casa (sau in strada) si cand intervine un oarecare ea il ia la bataie.. pentru ca se baga? pentru ca e barbatul ei si are voie sa dea in ea.
De multe ori m-am gandit cum suporta, Dumnezeule!? Si tot eu mi-am raspuns.. cum poti face diferenta intre bine si rau cand esti crescuta a accepta raul... ca fiind ...bine? Sunt mai mult decat convinsa ca aceste femei nu pot trai altfel.. nu au cum, nu stiu. A se intelege ca ma refer la exemplele date de voi... nu la ceea ce a povestit France..
Numai si pentru faptul ca le aduc intr-o alta lume.. (lume pe care ei o blameaza) obligandu-le insa traiul din orient.. e cumplit si de neinteles.
rashela
Postat pe 6 August 2009 14:41
Wtf??? ce mentalitate din neolitic , doamneeeeeee criminala carte coranul asta , oricum eu stiu cazul unui medic (femeie ) din cadrul trupelor noastre in Afganistan , aceasta apropiindu-se sa ajute niste copii a fost cat pe ce sa fie linsata de barbati ca era femeie in pantaloni , Doamne am ramas socat
blue07scorpion
Postat pe 6 August 2009 21:57
eu inteleg ca ne nastem cu o religie sau alta...cel putin la inceputul vietii nu putem sa ne-o alegem noi...dar cand esti deja matur, cand intelegi cat rau iti poate face, tot acolo te tragi! tot aia e mai buna, desi te rupe barbatul in batai....cum poooot gandi unii asa?!
Lulli
Postat pe 7 August 2009 09:36
De la: Lulli, la data 2009-08-07 09:36:29eu inteleg ca ne nastem cu o religie sau alta...cel putin la inceputul vietii nu putem sa ne-o alegem noi...dar cand esti deja matur, cand intelegi cat rau iti poate face, tot acolo te tragi! tot aia e mai buna, desi te rupe barbatul in batai....cum poooot gandi unii asa?!


Cum poti intelege ca iti face rau cand nu ai "termenul" de comparatie?
Sunt 40 de grade aici la ora 7 seara. As umbla goala daca as putea.. Le vad cu fustele pana la glezne si cu baticul in cap... si mi-e mila. Desigur, asa cum se spunea mai sus.. ei sunt cu pantaloni scurti, au baruri unde se racoresc... cu sucuri si aer conditionat. N-am idee de unde provin arabii din Spania, banuiesc...... doar banuiesc ca sunt majoritari din Maroc. Nu am vazut niciodata o femeie fara acele boarfe lungi. si acel val. Dar e cumplit doar pentru mine.. Pentru ca eu pot face diferenta. Ele nu.
rashela
Postat pe 7 August 2009 09:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Asortarea hainelor 16 De la: kudika_pudika 5 Aprilie 2011 21:42
vine primavara nu va aranjati ??? 3 De la: mahy33 26 Martie 2010 19:23
FF IMPORTANT!!! 1 De la: iacinta 12 Martie 2010 16:43
www.donatella.ro - rochii frumoase 1 De la: kudika088302 21 Februarie 2010 20:49
Caut voluntara pentru marirea sanilor 1 De la: kudika416196 1 August 2011 03:16