Setari Cookie-uri

miopia si laserul

buna..am si eu o intrebare..poate a mai fost subiectul asta si ma repet.. vreau si eu sa stiu daca e cineva pe aici care si- a facut vreo operatie la ochi cu laser..cat a platit? cum a fost? care sunt riscurile? unde a facut-o? ms ms va pup
yesalina
Postat pe 6 August 2009 22:16
Eu mi-am facut in urma cu 6 ani in cluj la optilens si atunci am platit 1000 de euro. Acuma mi se pare ca sunt ok (nu stiu sigur ca nu am mai fost la un control de cativa ani ) desi lucrez in IT si stau cel putin 8 ore cu ochii in monitor. Singura chestie care ma ingrijoreaza este atunci cand conduc noaptea. Am momente cand nu vad ft clar de aceea incerc sa evit condusul cand e intuneric. In rest numa de bine pot sa zic despre operatia asta . Nu doare, dureaza putin, there's no blood . Eu iti recomand sa mergi la un control sa vezi ce iti spun doctorii. Eu am avut hipermetropie destul de mare (+4) si inainte de operatie ziceau ca voi purta ochelari si dupa dar cu dioptrii mult mai mici...dar se pare ca doctorii chiar si-au facut treaba ca de atunci nu am mai purtat nimic.
teolaladora
Postat pe 12 August 2009 10:19
Buna...eu am facut o astfel de operatie in anul 2002, luna mai , la clinica domnului moraru din Bucuresti. Aveam dioptria de -6 la ochiul drept , inainte de nastere, iar dupa nastere aceasta a ajuns la -14. Am facut operatie cu laser ,schimbare de cristalin. Totul a fost oki, de atunci, insa, pt ca ochiul este bolnav in continuare, ( e o boala care genereaza tot timpul o onfectie) am mai facut 2 operatii de polish, si anume operatii de curatare cristalin, operatii ft simple. E ca si cum ti-ai sterge ochelarii aburiti.
succes ! bafta ! sa nu-ti fie teama ! e ft simpla operatia !
nykol33
Postat pe 14 August 2009 16:37
..si inca ceva. Dupa operatie am dioptria -1.5 la ochiul drept. Ochiul stang e sanatos tun. Doar la cel dreptt am avut probleme din nastere.
nykol33
Postat pe 14 August 2009 16:39
si eu am miopie am -4,75 la ambii ochi si am fost la mai multi doctori din bucuresti k sa scap de ochelarii,faza este ca toti mi-au recomandat sa astept varsta de 26 de ani k cica atunci s-ar opri organismul din dezvoltare, timp in care miopia poate sa mai creasca, sau sa astept pana fac primul copil pt k e posibil k la nastere sa creasca daca ai o nastere naturala.ei mi-au zis ca ma opereaza si k voi ajunge sa n u mai port ochelari dar e si posibil k dupa operatie sa pana in varsta de 26 de ani sa imi revina.acum sfatul meu este sa t duci la un control sau mai multe de preferat la medici diferiti si sa iti faco o parere mai concludenta din spusele lor.eu am aj la concluzia k o sa mai astept putin!!
Danutza19
Postat pe 17 August 2009 13:00
si eu am miopie. nu asa de mare. - 1,5 la stangul si - 2 la dreptul, dar desi acu ceva timp ma gandeam serios la operatie m-am cam razgandit...

oricum am 19 ani si mi s-a recomandat sa astept pana la 20 -21 (trebuie si determinat tipul de miopie - daca stagneaza sau nu), dar ar fi faptul ca riscurile nu sunt chiar neglijabile. mie cel putin mi s-a spus la toate clinicile pe la care am fost (in numar de 4 - 2 din bucuresti, 1 la sibiu si 1 la galati) ca pe urma nu imi va fi recomandata nasterea naturala (nu am planuri sa fac copii in viitorul apropiat, dar totusi as prefera sa pot alge cand va fi cazul). in plus chiar daca operatia reuseste, asta nu-mi garanteaza ca miopia nu va reaparea mai ales daca am ochii mai sensibili sau citesc mult / stau mult in fata calculatorului (si dat fiind ca sunt la drept vreau / nu vreau trebuie sa citesc extrem de mult).

asa ca pentru moment sunt foarte fericita cu solutia gasita: port lentile de contact. sunt extrem de comode si am nevoie de 30 de sec dimineata si 30 de sec seara (devii indemanatic cam dupa 2 sapt - la inceput lacrimezi mai mult si te chinui un pic, apoi te obisnuiesti). mai am o prietena care a ales sa poate lentile tot pt miopie si le-a ales si colorate (asa ca ochii ei caprui au devenit albastri :P) si ii sta tare bine (blonda cu ochi albastri). la mine nu e cazul ca ochii mei naturali sunt verzi, dar fie ca le iei colorate sau nu, sunt lafel de comode si practice. in general si uit ca le port. uneori mai uit sa le dau jos seara :D dar pt ca sunt moi dorm linistita (desi nu e recomandat sa le tin peste 48h).

si pt a trece peste inconvenientul minim de a le pune si scoate dim si seara am purtat si din acela lunare pe care le pui azi si le scoti peste 30 de zile. tot ce trebuie sa faci este sa mai pui picaturi din cand in cand, daca simti o usoara senzatia de uscat sau disconfort, dar admit ca e o usoara diferenta de pret plus ca nu sunt recomandate ochilor foarte sensibili (cazul meu). aici vorbesc de unele de la cibavision parca night&day le cheama (numai stiu sigur).

asa ca legat de operatie, mai bine te mai gandesti cred eu pentru ca lentilele mie chiar mi se par o solutie super (dat fiind ca am tot purtat ochelari de cand eram la gradinita pana am intrat la liceu si ma enervau la culme plus ca deh, la astfel de varste pot reprezenta sursa unor complexe destul de pronuntate), nu prea scumpa si suficient de comfortabila incat sa ma tin de parte de laser (pt moment cel putin)... :)



rodicapisica
Postat pe 17 August 2009 17:32
Si prietenul meu s-a operat la bucuresti, imi scapa acum numele doctorului, avea dioptrii foarte mari...-7 la ambii... si acum are -0,75. Tot asa i-au spus ca o sa poarte ochelari dupa pt ca nu ii vor reduce foarte mult dioptriile dar iata ca s-a intamplat. L-a costat 50 mil acu' 2 ani cu tot cu picaturile de dupa si consultatii. Avea 20 de ani si nu a recidivat. Si eu am astigmatism +2 la ambii ochi si ma tenteaza o operatie, totusi pretul nu e tocmai la indemana...
Rocs
Postat pe 17 August 2009 23:14
Si un prietn de-al meu a facut operati asta...Avea -6 si din cauza k dioptria era foarte mare operatia nu a reusit in totalitate si mai e nevoit sa faca una....Oricum acum a ajuns la -1 si e multumit...El s-a operat in Germania si l-a costat in jur de 1000 de euro
ella_mickyy
Postat pe 18 August 2009 00:19
Bun gasit ... am miopie forte -13 la ochiul drept si -15 la cel stang ,am 35 ani si in urma cu un an si jumatate am fost la 2 clinici din Bucuresti specializate in operatii cu laser ... concluzia a fost : "camera ochiului " sau ceva de genul asta nu permite inca operatia si ar fi indicat sa mai astept si sa revin la consult dupa varsta de 40. Sunt purtatoare de lentile de contact-acum dure,adica de sticla-din 1998 si imi este tare bine cu ele ...Bafta tuturor .
mirela_dragusin
Postat pe 18 August 2009 20:19
acum un an si jumatate m-am operat la acelasi ochi de miopie(-12) si strabism si ma simt foarte bine. Operatia am facut-o in Turcia si m-a costat 2000 de euro. Am descoperit aceasta clinica pe internet din intamplare. Incepusem sa am probleme cu vederea, am consultat mai multe clinici din Bucuresti, unde toti medicii au spus ca nu se mai poate face nimic pentru vederea mea. Am citit pe mai multe forumuri si asa am gasit o clinica in Turcia unde toti cei care au fost acolo erau f multumiti. Am luat legatura cu cei care s-au operat acolo, am luat legatura cu medicii de acolo, mi-au spus ce se poate face si m-am programat pentu operatie. Costul operatiei in raport cu rezultatul obtinut este f mic.Pot sa vorbesc la superlativ despre tot ce se intampla acolo. Mi-au redus dioptriile atat de mult incat nu mai am nevoie de ochelari, iar strabismul nu mai exista. Eram ingrozita cand ma uitam in oglinda si vedeam ca ochiul imi aluneca tot timpul intr-o parte. Si acum tin legatura cu ei, au ramas in sufletul meu si o sa ii tin minte toata viata mea pt tot ce au facut pt mine, sunt f deschisi, prietenosi, si sinceri. Intra pe www.eyestar.us. Daca vrei mai multe detalii putem sa vorbim pe mess: id-ul mei grig_rodica, sau pe mail grig_rodica@yahoo.com.
grig_rodica
Postat pe 19 August 2009 12:00
acum un an si jumatate m-am operat la acelasi ochi de miopie(-12) si strabism si ma simt foarte bine. Operatia am facut-o in Turcia si m-a costat 2000 de euro. Am descoperit aceasta clinica pe internet din intamplare. Incepusem sa am probleme cu vederea, am consultat mai multe clinici din Bucuresti, unde toti medicii au spus ca nu se mai poate face nimic pentru vederea mea. Am citit pe mai multe forumuri si asa am gasit o clinica in Turcia unde toti cei care au fost acolo erau f multumiti. Am luat legatura cu cei care s-au operat acolo, am luat legatura cu medicii de acolo, mi-au spus ce se poate face si m-am programat pentu operatie. Costul operatiei in raport cu rezultatul obtinut este f mic.Pot sa vorbesc la superlativ despre tot ce se intampla acolo. Mi-au redus dioptriile atat de mult incat nu mai am nevoie de ochelari, iar strabismul nu mai exista. Eram ingrozita cand ma uitam in oglinda si vedeam ca ochiul imi aluneca tot timpul intr-o parte. Si acum tin legatura cu ei, au ramas in sufletul meu si o sa ii tin minte toata viata mea pt tot ce au facut pt mine, sunt f deschisi, prietenosi, si sinceri. Intra pe www.eyestar.us. Daca vrei mai multe detalii putem sa vorbim pe mess: id-ul mei grig_rodica, sau pe mail grig_rodica@yahoo.com.
grig_rodica
Postat pe 19 August 2009 12:01
buna, eu am facut operatie la ochi anul trecut in octombrie la OCULUS in Bucuresti. Operatia a durat 10 minute pentru ambii ochi, n-am simtit absolut nimic. pentru preturi si pentru a vedea cum se face exact operatia intra aici www.eye.ro
Multa bafta!
stroica
Postat pe 21 August 2009 15:14
eu la varsta de 6 ani aveam -4.75 la dreptul si -5.75 la stangul si dupa 10 ani acum am -1.25 la dreptul si 2.75 la stangul...


as vrea si eu sa fac o operatie dar mi s-a spus si mie sa o fac pe la 21-22...abia astetp sa ajung la acea varsta:)
buzulici
Postat pe 27 August 2009 18:37
am uitat sa mentionez ca am si astigmatism ....
buzulici
Postat pe 27 August 2009 18:43
Ziua buna la toata lumea,
As vrea sa impartasesc experienta mea tututor persoanelor care poarta ochelari.Inca de la varsta de 14 ani port ochelari , am avut dioptrii de +2 la ambii ochi pana la varsta de 17 ani, dupa care au crescut , ajungand pana la varsta de 28 ani , stabilizandu-se pana la +5 sferic cu astigmatism 1 la dreptul ,iar la stangul +4,50 cu 0,75 astigmatism.Nu am putut suporta lentilele de contact , de aceea a trebuit sa port ochelari tot timpul .Si asa am ajuns sa caut pe internet cum pot scapa de ochelari, studiind majoritatea clinicilor atat din Romania, cat si cele din strainatate.Am ales cateva clinici care mi s-au parut interesante , studiind site-ul lor si site-urile de forumuri in domeniu din Ungaria si Turcia. Ma interesa in primul rand sa fie un doctor foarte bun si cu experienta in ceea ce face , si in al doilea rand laserul , sa fie unul rapid si bun.Am trimis cateva mailuri ,asadar la cateva clinici .Cel mai rapid ,eficient , complet si amabil raspuns a venit din partea echipei Eyestar din Istanbul. Florentina,persoana de contact a clinicii pentru romani a fost mai mult decat disponibila sa-mi raspunda la toate intrebarile mele sacaitoare.M-a ajutat foarte mult faptul ca a fost langa mine din momentul poposirii mele in clinica pana am plecat.Mi-a aranjat incepand de la rezervare avion, cazare pana la control, operatie ,etc … ce m-a costat la clinica a fost in total 1090 euro si a inclus operatia, examinarile ,medicamentele pe care le-am folosit timp de 1 luna (picaturi) , garantie pe viata , plus transferul de la aeroport la clinica /hotel si retur .
Inca de la aeroport m-a intampinat soferul clinicii , m-au condus la clinica si unde au urmat toate examinarile si discutia cu chirurgul. ( Dr. Cezmi K.)In urma discutiei cu dansul ,am fost mai mult decat sigura ca sunt pe maini bun.La ora 10.30 a inceput controlul care a durat in jur de 70 min.Dupa control , mi s-a spus ca sunt apta pentru laser, si sa ma intorc la ora 14.00 pentru operatie.De mentionat , un lucru interesant faptul ca nu se afla nici un turc pacient in clinica.Doar nemti multi, norvegieni ,bulgari si binenteles romani.Dupa examinare m-am dus am mancat ceva , dupa care m-am intors la ora 14.00.Operatia in sine a durat in jur de 20 minute cu totul , dupa care am mai asteptat cam 40 min si apoi m-au trimis la hotel.Operatia in sine nu a fost dureroasa, am simtit doar o mica presiune in momentul pregatii flapului.Dupa aceea , laserul si ce a urmat a fost floare la ureche.Totusi timp de cateva ore dupa operatie imi lacrimau ochii foarte mult si simteam ca am nisip in ochi. Am luat un somnifer si am adormit imediat.A doua zi cand m-am trezit deja vedeam diferenta.Este intr-adevar diferenta…Vreau cu aceasta ocazie sa multumesc echipei Eyestar pentru amabilitatea si profesionalismul , sunt foarte fericita ca am ales sa fac tratamentul laser in Istanbul la ei.A fost ca o vacanta pentru mine, nicidecum nu am simtit ca am avut o problema medicala .A fost o experienta extraordinara care mi-a indeplinit cea mai puternica dorinta : de a vedea fara ajutorul ochelarilor.Felicitari intregului staf de la Eyestar pentru tot ceea ce fac ei aoclo ,pentru toti oamenii pe care-i faceti fericiti ,printre care ma numar si tot si eu.Pentru intregul profesionalism , pentru ospitalitate, servici si tot ceea ce va diferentiaza de ceilalti, mii si mii de felicitari.
Va recomand tuturor aceasta clinica.Sunt minunati .daca aveti intrebari contactati-ma la roxy.me81@gmail.com.Numele meu este Roxana Dubina.
Sanatate , numai bine va doresc !
kudika332670
Postat pe 27 Noiembrie 2010 14:27
abia saptamana trecuta fica mea de 13 ani mi-a spus ca nu vede bine cu un ochi.am facur repede un control la un oftalmolog,are peste 10 dioptrie la un ochi(nu vede aproape nimic cu acesta)iar cu celalalt vede foarte bine.ce ne-a speriat este faptul ca medicul a spus ca nu se poate face mai nimic in cazul asta.astept cu nerabdare sfaturi de la cei cu probleme asemanatoare! multumesc!
nicolae73
Postat pe 19 Februarie 2013 11:20
Buna, de la varsta de 6 ani pana la 10, ai folosit ochelari? lentile? ai facut ceva de au scazut? multumesc
kudika_1035427
Postat pe 25 Ianuarie 2019 18:14
Buna, de la varsta de 6 ani pana la 10, ai folosit ochelari? lentile? ai facut ceva de au scazut? multumesc
kudika_1035427
Postat pe 25 Ianuarie 2019 18:16
Buna, de la varsta de 6 ani pana la 10, ai folosit ochelari? lentile? ai facut ceva de au scazut? multumesc
kudika_1035427
Postat pe 25 Ianuarie 2019 18:16
eate mesaj pentru Buzulici
kudika_1035427
Postat pe 25 Ianuarie 2019 18:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as vrea un piercing in spranceana dar.... 2 De la: DiavolytaTa 10 Aprilie 2009 19:00
PRODUSE COSMETICE SI DE INGRIJIRE REFAN 1 De la: kudika001841 10 Martie 2009 13:10
bunavointa 1 De la: miulet 10 Decembrie 2008 19:42
UN VOT PENTRU UN BEBE MIC 1 De la: ADINA255 7 Noiembrie 2009 13:22
Afacerea anului 2009 1 De la: gabcristi 3 Februarie 2009 12:17