Setari Cookie-uri

cum te desparti de o persoana pe care o iubesti dar cu care relatia nu merge

va rog ajutati-ma am o prietena care iubeste un baiat de 8 ani de zile si de acum un an sunt impreuna dar relatia lor nu merge. a ingercat sa se desparta de el dar el evita subictul acesta.si de a continua relatia nu se poate pentru ca nici nu se mai intalnesc ca inainte .abia daca mai vorbesc
marina_9376
Postat pe 17 August 2009 10:12
Daca sa fiu sincera... eu de fiecare data eram initiatoare desppartirilor noastre.... Si se primea tot obisnuit.... ii sunam mai desc... mereu spuneam ca sint ocupata pina ajungeam la tema despartirii si puneam punct... Prietenii pe care i-am avut pina acum nu mi-au ramas prieteni, cu toate ca le propuneam.... Insa in ultimul caz a fost tot invers... l-am refuzat definitiv.... am rupt relatia ce se desfasura de 1 an si ceva.... Dar .... pina in prezent am ramas prieteni, ma ajuta cind am v=nevoie, il ajut eu cu un sfat.... Ne ajutam ca cei mai buni prieteni.... Si cum a esit.... tuturor cu care doream sa raminem prieteni, imi refuzam, dar in cazul cind am blocat prietenia... l-am vazut adevarat.... prieten adevarat...
kudika063658
Postat pe 29 August 2009 00:30
De la: kudika063658, la data 2009-08-29 00:30:11Daca sa fiu sincera... eu de fiecare data eram initiatoare desppartirilor noastre.... Si se primea tot obisnuit.... ii sunam mai desc... mereu spuneam ca sint ocupata pina ajungeam la tema despartirii si puneam punct... Prietenii pe care i-am avut pina acum nu mi-au ramas prieteni, cu toate ca le propuneam.... Insa in ultimul caz a fost tot invers... l-am refuzat definitiv.... am rupt relatia ce se desfasura de 1 an si ceva.... Dar .... pina in prezent am ramas prieteni, ma ajuta cind am v=nevoie, il ajut eu cu un sfat.... Ne ajutam ca cei mai buni prieteni.... Si cum a esit.... tuturor cu care doream sa raminem prieteni, imi refuzam, dar in cazul cind am blocat prietenia... l-am vazut adevarat.... prieten adevarat...


De fapt,ce vrei sa spui?
mitura
Postat pe 29 August 2009 00:34
dându'i un sut fix in c.u.r.
Diavolyta_
Postat pe 29 August 2009 00:41
De la: marina_9376, la data 2009-08-17 10:12:05va rog ajutati-ma am o prietena care iubeste un baiat de 8 ani de zile si de acum un an sunt impreuna dar relatia lor nu merge. a ingercat sa se desparta de el dar el evita subictul acesta.si de a continua relatia nu se poate pentru ca nici nu se mai intalnesc ca inainte .abia daca mai vorbesc



inspira-te din stirile de la ora 5!
greierash_is_back
Postat pe 29 August 2009 00:58
Este foarte simplu sa vorbeasca cu el si sa il intrebe ce parere are despre relatia lor etc..pana ajunge la despartire
hapciucalipta
Postat pe 29 August 2009 15:44
De la: marina_9376, la data 2009-08-17 10:12:05va rog ajutati-ma am o prietena care iubeste un baiat de 8 ani de zile si de acum un an sunt impreuna dar relatia lor nu merge. a ingercat sa se desparta de el dar el evita subictul acesta.si de a continua relatia nu se poate pentru ca nici nu se mai intalnesc ca inainte .abia daca mai vorbesc

se spune ca sunt situatii in viata in care nu trebuie sa t sfatuiesti cu cei apropiati...sunt subiectivi...probabil de aceea sunt in voga psihologii....Sunt placut surprinsa ca vrei sa o ajuti...singura care se poate ajuta este ea...
pacifista
Postat pe 29 August 2009 16:30
sh eu sunt cu un baiat d un an jumate,dar ne cunoastem d 3 ani,el sh-a dorit sa fie cu mn d la inceput,dar eu n mi-am dorit asta,sh insistand i-am acordat o sansa dupa 2 ani,sh la inceput ne-am inteles f bn,insa cu timpul s-au schimbat lucrurile intre noi,ne certam mai des,dar d fiekre data knd ne certam ne sh impakm,acum o sapt am hotarat k e definitiv,k e mai bn asa,doar k n pot sa il uit,il iubesc in continuare sh as da orice k sa fiu cu el,dar in acelasi timp as da orice sa trec peste acest moment sh sa imi vad d viata mea,c sa fc?c ma sfatuiti?va rog ast rasp vostru
kudika056203
Postat pe 30 August 2009 15:39
De la: kudika056203, la data 2009-08-30 15:39:49sh eu sunt cu un baiat d un an jumate,dar ne cunoastem d 3 ani,el sh-a dorit sa fie cu mn d la inceput,dar eu n mi-am dorit asta,sh insistand i-am acordat o sansa dupa 2 ani,sh la inceput ne-am inteles f bn,insa cu timpul s-au schimbat lucrurile intre noi,ne certam mai des,dar d fiekre data knd ne certam ne sh impakm,acum o sapt am hotarat k e definitiv,k e mai bn asa,doar k n pot sa il uit,il iubesc in continuare sh as da orice k sa fiu cu el,dar in acelasi timp as da orice sa trec peste acest moment sh sa imi vad d viata mea,c sa fc?c ma sfatuiti?va rog ast rasp vostru


E destul de complicat ceea ce zici... Esti sigura ca il iubesti? Un an jumatate inseamna ceva, te obisnuiesti cu persoana, faceti lucruri impreuna si e normal ca dupa despartire sa iti lipseasca asta. Mai asteapta putin si decide-te; o pauza e binevenita oricand si cel mai bine ar fi ca momentan sa-ti limpezesti putin gandurile si sa vezi ce inseamna de fapt pt tine. Dca il iubesti nu renunta. Iubirea inseamna acceptare si daruire. Si daca primesti acelasi lucru si de la persoana care o iubesti, e cel mai frumos dar pe care il puteti primi de la viata
Kudika228
Postat pe 31 August 2009 11:54
da sunt f sigura k il iubesc,dar sh as vrea sh n as vrea sa ma impac cu el,mi-as dori sa ma impac cu el doar pt k mi-e greu sh pt k il iubesc,dar n mi-as dori asta pt k s-a arunkt in bratele la alta,sh pt asta sunt dispusa sa n il iert,sh mi-e f greu,vreau doar sa depasesc acest moment,dar fara sa vreau aflu kte ceva despre el kre ma doare,sh stiu k n ii pasa d mn chiar dk el zice k n e adevarat,dar asta mi-a aratat,el zice k n are nik cu acea fata,dar prin tot c a facut sh prin comportament arata k e ceva intre ei,stau mereu sh plang,sh ma consum,sh el se distreaza cu ea,aseara am aflat k sunt impreuna d knd ne-am certat sh k pleak impreuna la munte,sh face multe lucruri kre p mn ma dor sh kre imi fac rau,c sa fc k sa n il mai iubesc asa mult?c sa fc k sa il uit?sa n imi mai pese d el?am mai luat pauze,sh ne-am impakt,dar d data asta nmai vreau sa ma impac cu el,pt k desh imi doresc asta,o sa ma gandesc kt rau mi-a facut,iar pt indiferenta sh nepasarea cu kre m-a tratat sh pt k s-a dus la prima kre i-a iesit in kle n il voi ierta,dar c sa fc cu iubirea asta kre ma omoara? c sa fc cu sentimentele mele pt el?c sa fac cu suferinta asta kre ma chinuie?k tot timpul ma gandesc la el,c sa fac?
kudika056203
Postat pe 31 August 2009 22:44
am trecut si eu prin asta...am stat cu un baiat aproape 4 ani..si acum imi este mult mai bine fara el...practic mi`am dat seama k este doar obisnuinta..nici macar iubire...ma facuse sa cred ca daca nu ar fi el...nu statea nimeni nu mine...acum sunt fericita...am gasit pe altcineva care ma apreciaza la adevarata mea valoare...si a fost chiar usor sa`i zic "pa!"...exact cand i`a fost lumea mai draga si cand credea ca totul decurge din ce in ce mai bine....si cu ocazia asta i`am arata ca lucrurile nu stau cum crede el...gandeste`te la tine...si la cum iti este tie bine...succes!
catalynaaa
Postat pe 31 August 2009 23:49
iubirile astea sunt de mai multe feluri .. ca sa cunosti persoana si sa vezi daca exista iubire adevarata este ....sa locuiesti im[preuna....degeaba ai un iubit de mai multui anii ce este o pierdere de timp...si bau? descoperi ca nu este iubire este asa din obisnuita ...sau teama de a nu fii singur sau singura
viata este ...asa cum este....dar iubirea este ceva unic...te face sa traiesti....sa mergi mai deparete si vezi mai astfel ...mai usor ...daca exista iubirea adevarata....vezi ca nu merge...las-l.....si cauti ?
dapyne
Postat pe 1 Septembrie 2009 07:28
De la: kudika056203, la data 2009-08-31 22:44:47da sunt f sigura k il iubesc,dar sh as vrea sh n as vrea sa ma impac cu el,mi-as dori sa ma impac cu el doar pt k mi-e greu sh pt k il iubesc,dar n mi-as dori asta pt k s-a arunkt in bratele la alta,sh pt asta sunt dispusa sa n il iert,sh mi-e f greu,vreau doar sa depasesc acest moment,dar fara sa vreau aflu kte ceva despre el kre ma doare,sh stiu k n ii pasa d mn chiar dk el zice k n e adevarat,dar asta mi-a aratat,el zice k n are nik cu acea fata,dar prin tot c a facut sh prin comportament arata k e ceva intre ei,stau mereu sh plang,sh ma consum,sh el se distreaza cu ea,aseara am aflat k sunt impreuna d knd ne-am certat sh k pleak impreuna la munte,sh face multe lucruri kre p mn ma dor sh kre imi fac rau,c sa fc k sa n il mai iubesc asa mult?c sa fc k sa il uit?sa n imi mai pese d el?am mai luat pauze,sh ne-am impakt,dar d data asta nmai vreau sa ma impac cu el,pt k desh imi doresc asta,o sa ma gandesc kt rau mi-a facut,iar pt indiferenta sh nepasarea cu kre m-a tratat sh pt k s-a dus la prima kre i-a iesit in kle n il voi ierta,dar c sa fc cu iubirea asta kre ma omoara? c sa fc cu sentimentele mele pt el?c sa fac cu suferinta asta kre ma chinuie?k tot timpul ma gandesc la el,c sa fac?


Deja ti-ai raspuns singura la intrebari. Ai motivele pt care nu ar trebui sa mai continui si stiu ca e dureros dar trebuie sa treci peste. Iti trebuie vointa multa. E bine sa ai o perioada in care sa te gandesti la relatie, sa constientizezi ce s-a intamplat si apoi sa incerci sa treci mai departe. Iesi cu prietenii, vorbeste cu persoane care chiar te apreciaza - asta iti va creste increderea in tine si vei deveni mai increzatoare si mai sigura pe ceea ce faci. Gaseste-ti lucruri care sa-ti placa si ocupa-ti timpul cu ele. Faptul ca si-a gasit imediat alta ( ceea ce s-a intamplat si in cazul meu dupa despartirea de omul pe care l-am iubit mai mult decat propria-mi viata ) arata faptul ca nu e demn de tine si de iubirea ta. Si cel mai important, arata-i ca esti o persoana puternica si sigura pe tine...baietii se simt foarte bine cand stiu ca au o persoana care ii iubeste si care sufera. Nu-i da satisfactia asta
Kudika228
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scriitori preferati ? 74 De la: druscuta 21 Februarie 2014 18:05
România 2050 6 De la: catyboy69 18 Ianuarie 2010 11:05
pasarele? norisori? fat frumos? 2 De la: rania15 10 Noiembrie 2014 15:28
vorbind de realitate 3 De la: carm777 23 Octombrie 2007 19:41
si pana la urma... ? 1 De la: tommygirl 1 Iunie 2007 14:55