Setari Cookie-uri

L'AMOUR PASSION sau CLUBUL INIMILOR ZDROBITE

salut despre ce este vorba?
kudika070901
Postat pe 25 Septembrie 2009 21:13
Buna. E vorba despre un club sau o cafenea a intalnirii celor care au iubit o data in viata cu pasiune si au suferit o dezamagire, pe care n-au putut sa o uite, desi au trait mai departe si alte iubiri, altfel decat pasiunea care i-a mistuit in trecut. Au mers mai departe, alaturi de altcineva si isi amintesc cum era cand se aflau cu persoana pe care au iubit-o cel mai mult in viata, dar cu care...n-a fost sa fie. Daca ai o opinie despre dezamagirea in dragoste sau din ce cauza apare sau de ce nu se intampla sa fim fericiti cu cine am dori si mereu apar obstacole, etc., poti sa postezi.

Postat pe 26 Septembrie 2009 00:11
Silviutza, m-a impresionat citatul pe care l-ai postat, dar si raspunsul tau. Sunt 2 moduri diferite de a vedea pasiunea. Primul, al celeilalte persoane, apartine cuiva care a pasit pe toate treptele pasiunii si a descoperit ca totul era o himera, existase doar in mintea lui (ei). Acum era in faza de trezire la realitate, in care isi recunoaste eroarea, inchipuirea si intelege ca trebuie sa-si ia ramas bun de la o pasiune bolnava, (ca toate pasiunile), pentru a trai mai departe. Recunoaste ca el (ea) nu existase in mintea celuilalt (obiectul sau subiectul iubirii lui/ei) ci numai isi imaginase ca este iubit. Deci imaginea despre celalalt era falsa, intrucat ne imaginam ca ne privim in ochii partenerului ca intr-o oglinda in care vedem aceleasi sentimente pe care noi le oferim, ca ni se intorc la fel, dar totul e minciuna. Nu suntem iubiti pentru ceea ce suntem, deci trebuie sa ne recunoastem infrangerea, sa trecem totul in contul experientei si sa traim cu golul acesta interior, pana cand va aparea altcineva, desi nimeni nu ne garanteaza ca vom fi iubiti vreodata, asa cum noi iubim, trebuie sa incercam. Al doilea mod de a considera pasiunea e vocea inimii, al tau, care ne impinge sa comitem acte nebunesti pentru persoana iubita, ne sacrificam, oferim totul, fara sa cerem nimic, o traire totala si generoasa, dar care nu ne va rasplati asteptarile niciodata. In timp, vei realiza ca tu esti singura care iubeste total, imaginandu-si ca va intelege si celalalt sacrificiul tau. Curand iti vei da seama ca si tu ai iubit o himera, deoarece Y nu era barbatul vietii tale, a fost un moment din viata ta, pe care acum il platesti cu suferinta. Dar nu este ultimul. Trebuie sa lasi sa treaca faza aceasta in care te autoamagesti ca el te iubeste, pana cand te vei limpezi interior si aburii pasiunii se vor risipi. Atunci vei vedea clar, la fel de clar, ca si persoana pe care ai citat-o si cu care sunt de acord, pentru ca am trecut si eu prin concluzia ei. Dar niciodata nu trebuie sa regreti ca ai iubit in felul acesta, chiar daca a fost o neimplinire. Fiecare experienta isi are rostul ei.

Postat pe 26 Septembrie 2009 00:33
Si eu cred ca ti-ar sta bine cu suvite blonde. Am vazut in avatarul tau ca esti satena, deci poti sa te faci si in blond complet, ca satenelor le sta bine vopsite blond. Important este sa alegi culoarea care iti sta cel mai bine, dar si care simti ca te reprezinta. Si te vei simti mai bine daca schimbi ceva. Merita ca sa te simti frumoasa si cuceritoare, mai ales acum, cand ai devenit vulnerabila, ca stare de spirit.

Postat pe 26 Septembrie 2009 00:38
nu cred ca voi ajunge vreodata la concluzia acelora care considera ca daca nu li se intoarce iubirea cu aceeasi masura cu care ei o dau atunci o vor considera o himera de care tre sa se debaraseze...pt ca i incurca teribil in a si cladi fericirea, nesimtindu se rasplatiti in efortul lor nemaipomenit de a si manifesta certe sentimente intense _sentimente si trairi parca planificate meticulos ,tacticos sa nu dezamageasca si sa umileasca inutil...

nu cred ca voi gindi vreodata ca pasiunea e bolnava atunci cind iti dai iubirea fara sa ceri nimic in schimb_doar sa existe aproape de tine;atunci cind itit oferi inima si sufletul tau pt a fi inevitabil zdrobite...si odata mistuita de o astfel de iubire nu o voi considera niciodata o eroare sau o minciuna si nici ca pe o suferinta meritata ...

iubirea nu e planificare...
iubirea nu e o himera in devenire...
iubirea nu e bolnava...
iubirea nu e o eroare...
si atunci cind e iubirea e frumoasa
iubirea e daruire
iubirea e patimasa
iubirea e mistuitoare

















silviutza_m
Postat pe 26 Septembrie 2009 14:10
alt emoticon vrusei sa pun...
madre mia !!!
en fin
silviutza_m
Postat pe 26 Septembrie 2009 14:14
E foarte nobil sa iubesti, fara sa astepti nimic in achimb, e cel mai frumos lucru care ti se poate intampla, dar ma gandesc ca totusi iubirea e in doi, intre doi parteneri se intampla totul, deci cum sa se produca un miracol al fuziunii si al comunicarii, daca numai unul emana sentimente de tandrete, iar celalalt ii intoarce spatele. E normal si miraculos cand se produce scanteia, flacara intre cei doi, fara reciprocitate insa, totul se consuma de-o singura parte, fara a se atinge scopul ultim, trairea in doi. Asa gandesc eu, pentru ca am cunoscut si fateta de care vorbesti tu si nu o mai doresc. Singurul lucru pe care il doresc acum este sa fiu adorata si venerata de partener, nu sa iubesc eu, crede-ma. Am suferit prea mult in trecut in sensul asta, mi s-au epuizat resursele interioara, dar doresc afectiune din partea celuilalt, pentru ca mi-a lipsit atunci si asta lasa urme. Foarte adanci.

Postat pe 26 Septembrie 2009 18:35
atunci cind se termina iubirea intre doi oameni _din varii motive,e urat a spune si a te sugestiona ca acea iubire a fost o greseala,a fost o minciuna si ca ai vrea sa stergi cu buretele totul ,si ca celalalt implicat il declari ca o himera de care sa te debarasezi ca nu merita efortul tau bine-intentionat ...si ca e de evitat in viitor implicarea sentimentala in o asa pierdere de energie inutila...

daca a fost iubire si s a terminat iti va ramane vesnic in suflet,si in ginduri si nu uiti ca te a schimbat temeinic nu doar te a epuizat de forta inutil si neconvenabil si fara sa te simti rasplatit in vreun fel...


silviutza_m
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:43
Depinde de fiecare caz in parte. Eu nu spun ce e frumos si ce e urat, asa cum procedezi tu, intrucat nu am dreptul si nici interesul sa dau verdicte in cazul altora, de pilda al tau. Dar pot sa decid singura daca in cazul meu a fost o "himera" sau ceva real. Cand am spus ca respectivul nu a meritat sa-l iubesc, inseamna ca asa consider eu acum, analizand fara pasiune, deci cu luciditate. Eu nu sunt atat de transanta ca tine in a decide pentru altii ce e frumos si ce e urat. Stiu doar ca atunci ma simteam foarte apasata de situatie si ma simteam intr-un fel constransa sa simt si sa traiesc intr-un anumit fel, fara speranta. Nu-mi mai doresc sa traiesc asa ceva, pentru simplul motiv ca m-as imbolnavi, fizic si psihic, nu cred ca ma poti intelege, dar pur si simplu nu sunt masochista, scuza-ma pentru termen, nu face aluzie la tine, ci la faptul ca suntem totusi fiinte umane, care ne dorim sa traim normal si sa fim fericite. Si tu meriti sa fii fericita, nu sa suferi, dar tu stii evident mult mai bine ce-ti doresti. Tot ce pot sa-ti mai spun este ca acum ma simt libera si ca nu voi deveni niciodata de acum incolo "sclava iubirii", pentru ca nu asta imi doresc. Imi doresc un partener care sa ma iubeasca pe mine, nu dupa care sa tanjesc fara speranta. Si asta nu pentru ca as fi "epuizata total", ci pentru ca nu mai sunt la varsta idealismelor tineretii si nici nu ar fi normal. Sunt o femeie matura, am avut o experienta, pe care nu doresc sa o repet. Si da, exact, in cazul MEU a fost o himera, nu ceva real, o pasiune, deci o simtire irationala, repet, in cazul meu, nu ma refer la tine. A fost o boala, de care m-am vindecat si sunt foarte fericita ca am scapat si ca ma inteleg atat de bine, de uman, de cald si de prieteneste cu actualul partener. Nu l-as da niciodata pentru cel din trecut, pe care credeam ca-l admir atunci. Si o sa-ti spun si de ce, ca sa nu mai judeci, fara sa ma cunosti: a dat dovada de ingratitudine, a mintit, a profitat de niste situatii, a inselat, umbland cu alta femeie, nu m-a ajutat niciodata cu nimic, mi-a ascuns niste lucruri importante, era fals, f. calculat, razbunator, nu i-a pasat niciodata de problemele mele, de siguranta mea, de faptul ca deciseseram sa fim impreuna. S-a dezis de tot ce-a fost frumos sau ar fi putut sa fie frumos intre noi. Nu era decat un tip obisnuit, la urma urmei, pe care, mult timp, l-am idealizat cu naivitate. Ce-as putea sa regret? Nu regret. Ma bucur c-am scapat.

Postat pe 27 Septembrie 2009 02:47
In ceea ce te priveste, este decizia ta ce vrei sa faci, eu si celelalte persoane ne-am spus niste pareri, nimeni nu-ti intelege situatia si starea mai bine decat tine. Tu singura stii ce vrei de la viata. Am dat un raspuns mai lung deoarece te-am simtit agresiva, in momentul in care spuneai ce e frumos si ce e urat, la modul general. Exista niste nuante, exista cazuri si cazuri. Poate ca persoana care vorbea despre himerele pasiunii, si pe care ai citat-o, avea tot dreptul sa se exprime in felul acela, scuza-ma, dar nu tu esti cea care hotarasti definitiv ce ar trebui sa simtim toti, atunci cand am iubit sau inca iubim fara speranta. Si sa stii, cu riscul de a ma repeta, ca sunt de acord cu respectiva/respectivul, dar e opinia mea, nu o impun altora. Fiecare e liber sa simta ceea ce poate, sau ce vrea, sau ce si-ar dori sa se intample.

Postat pe 27 Septembrie 2009 03:02
unde este aceasta cafenea
200559
Postat pe 27 Septembrie 2009 08:04
intru si eu in clubul asta..........caci inca nu am doi ani.......imi ling inca ranile si parca l tot astept.........chiar daca am incetat sa-l mai caut...el nici atat nu ma cauta...............am momente cand imi vine sa strig cat de mult il iubesc..................probabil varsta la care sa intamplat si faptul ca a fost primul barbat din viata mea..................sunt constienta ca mai mult nu se poate deoarec e cu altcineva..aproape c mi a spus o in fata....................dar eu ca o proasta tot sper ca se va intampla ceva....................mie tare dor de el..............poate ca nici nu i potrivit ptr mine.........dar eu cu toate astea il iubesc cum nu am putut iubii pe nimeni....................sunt constienta ca trebuie sa merg mai departe......dar e f greu............
kudika048217
Postat pe 27 Septembrie 2009 08:04
Ma alatur si eu acestui club......asta daca mai vreti sa ajutati pe cineva sa-si adune bucatelele de inima de pe jos.....poate alaturi de voi o sa reusesc sa merg mai departe...sa uit sau sa am curaj sa mai sper.....sa visez ca va veni inapoi sau sa deschid ochii si sa pot sa-mi spun "Gata! s-a terminat!"...
Livia14
Postat pe 27 Septembrie 2009 11:46
Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
kudika000
Postat pe 27 Septembrie 2009 12:16
De la: Livia14, la data 2009-09-27 11:46:45Ma alatur si eu acestui club......asta daca mai vreti sa ajutati pe cineva sa-si adune bucatelele de inima de pe jos.....poate alaturi de voi o sa reusesc sa merg mai departe...sa uit sau sa am curaj sa mai sper.....sa visez ca va veni inapoi sau sa deschid ochii si sa pot sa-mi spun "Gata! s-a terminat!"...


Sunt mult prea dureroase despartirile... Nu pot sa te sfatuiesc sa mai speri sau sa nu mai speri deoarece nu stiu exact care a fost motivul separarii... in schimb, imi dau seama prin ce treci
kudika000
Postat pe 27 Septembrie 2009 12:18
nolwenn
scuzele mele !!!
nu am vrut sa fiu transanta si nici sa dau verdicte general valabile...imi pare tare rau ca asa a parut punerea opinieie mele ...
eu nu vreau sa lezez nimanui libertatea de a simti si de a decide cum crede de cuviinta...si nici in a se exprima conform principiilor dobindite de a lungul timpului...
fiecare reactioneaza diferit in fata a aceloras tip de probleme si de situatii...chiar si iubirea
mi se pare normal sa actionam si sa reactionam diferit in fata problemelor vietii...
inca o data primeste scuzele mele daca am suparat ...nu am intentionat absolut deloc...
silviutza_m
Postat pe 27 Septembrie 2009 15:47
De la: silviutza_m, la data 2009-09-27 15:47:26nolwenn
scuzele mele !!!
nu am vrut sa fiu transanta si nici sa dau verdicte general valabile...imi pare tare rau ca asa a parut punerea opinieie mele ...
eu nu vreau sa lezez nimanui libertatea de a simti si de a decide cum crede de cuviinta...si nici in a se exprima conform principiilor dobindite de a lungul timpului...
fiecare reactioneaza diferit in fata a aceloras tip de probleme si de situatii...chiar si iubirea
mi se pare normal sa actionam si sa reactionam diferit in fata problemelor vietii...
inca o data primeste scuzele mele daca am suparat ...nu am intentionat absolut deloc...
E ok silviutza, nu eram suparata, ci poate putin intrigata. Asa cum ti-am spus, te inteleg, privind din punctul meu de vedere de atunci, cand iubeam fara speranta. Si eu reactionam ca tine. Deosebirea este ca la mine s-a petrecut demult, in urma cu 10 ani, deci e normal sa fiu detasata. Am trait f. multe experiente frumoase, dupa aceasta dezamagire, de-aia nu o mai doresc. Da r tu ai dreptatye acum, in faza in care esti, e drept sa gandesti asa. E normal. Deci nu se pune problema de scuze. Pe de alta parte, fostul meu iubit era afemeiat si farseur, frivol cu toate femeile, nu serios si loial ca Y al tau. Deci 2 tipuri diferite de oameni. Stai linistita, te inteleg. Faci exact ce trebuie. Eu iti doresc sa-ti gasesti linistea si fericirea, intr-un fel, candva, peste cateva luni sau cativa ani. Totul se schimba. Inclusiv noi.

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:18
De la: kudika057034, la data 2009-09-27 08:04:15unde este aceasta cafenea
Pe acest topic, pe care discutam despre probleme de sentiment si dezamagiri in dragoste, incercand sa trecem mai usor peste ele. Bun venit in Club!

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:21
De la: kudika048217, la data 2009-09-27 08:04:48intru si eu in clubul asta..........caci inca nu am doi ani.......imi ling inca ranile si parca l tot astept.........chiar daca am incetat sa-l mai caut...el nici atat nu ma cauta...............am momente cand imi vine sa strig cat de mult il iubesc..................probabil varsta la care sa intamplat si faptul ca a fost primul barbat din viata mea..................sunt constienta ca mai mult nu se poate deoarec e cu altcineva..aproape c mi a spus o in fata....................dar eu ca o proasta tot sper ca se va intampla ceva....................mie tare dor de el..............poate ca nici nu i potrivit ptr mine.........dar eu cu toate astea il iubesc cum nu am putut iubii pe nimeni....................sunt constienta ca trebuie sa merg mai departe......dar e f greu............
Fii binevenita in Clubul Inimilor Zdrobite, si toti ceilalti care au intrat pe topic. Ce sa zic, stiu ca e greu, pot sa treaca si 2 ani, sau 3, depinde de fiecare. Nu, nu cred ca te poate iubi, daca e deja cu altcineva, inseamna ca e nedemn de tine si trebuie sa mergi mai departe, chiar daca doare. In curand va rasari soarele si pentru tine, pentru ca toti avem dreptul sa iubim si sa fim iubiti si fericiti. Fii constienta ca meriti mult mai mult decat ti-ar oferi o asteptare nesfarsita a unuia cu care nu te potyrivesti, dovada ca e cu altcineva si nu pare sa te regrete de loc. Nu te merita. Putea sa fie mai delicat si sa aiba o discutie lamuritoare cu tine. sa-ti spuna ce anume nu i-a placut. Din pacate sentimentele nu se pot controla si intotdeauna unul trebuie sa sufere. Dar stai linistita si revino-ti, ca roata se intoarce, pana la urma si va fi bine si pentru tine, poate chiar mai bine decat daca ramaneai cu el.

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:30
De la: Livia14, la data 2009-09-27 11:46:45Ma alatur si eu acestui club......asta daca mai vreti sa ajutati pe cineva sa-si adune bucatelele de inima de pe jos.....poate alaturi de voi o sa reusesc sa merg mai departe...sa uit sau sa am curaj sa mai sper.....sa visez ca va veni inapoi sau sa deschid ochii si sa pot sa-mi spun "Gata! s-a terminat!"...
Livia, imi pare rau de ceea ce ti se intampla, nu mi-ai dat detalii despre problema ta, dar banuiesc prin ce treci, stiu din proprie experienta. Ani de zile de neliniste, de incertitudini, de intrebari fara raspuns. Nu exista raspuns in dragoste sau in esecul ei. Exista doar faptele, rezultatele concrete: te iubeste, deci alege sa fie cu tine, si te place asa cum esti, nu incearca sa te schimbe. Nu te iubeste, e cu altcineva, nu te cauta, te evita la telefon, eventual isi schimba numarul sau raspunde noua prietena, cand suni, nu doreste sa clarifice lucrurile cu tine, o scalda, nu simte nevoia sa te vada, etc., semne f. evidente ca nu e potrivit pentru tine. Lasa sa treaca durerea, cat va fi sa dureze, realizeaza-te profesional, calatoreste, fa cunostinte noi, fa fapte bune, adopta un animalut, etc. Incearca sa traiesti independent de el, si demonstreaza-i ca nu mai ai nevoie de el, ca esti fericita si mandra de tine si iti iubesti viata asa cum este: PERFECTA fara EL.

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:39
De la: kudika000, la data 2009-09-27 12:16:31Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
Du-te si fa-ti facultatea, in orasul in care trebuie sa pleci, daca te iubeste, te va cauta, te va suna, va veni sa te vada, te va duce cu el, etc., daca insa nu te iubeste, va gasi scuze ca sa nu mai dea semne de viata, va gasi pe altcineva, in scurt timp, apoi va face tot posibilul sa nu mai fie de gasit. Unii barbati sunt lasi in astfel de situatii, pentru ca au inima mai slaba decat noi. In toate situatiile astea de fapt cel care iubeste, chiar fara speranta, pe cineva care prefera sa-i intoarca spatele, decat sa comunice, cel care iubeste, deci, este de fapt invingatorul moral. Pune-l la incercare, daca nu esti sigura de sentimentele lui. Vezi cum reactioneaza dupa ce pleci. Daca reactioneaza. Mult noroc!

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:48
Va ofer tuturor cate o cafeluta fierbinte si va doresc o seara linistita si cat mai frumoasa, chiar daca niste norisori ne cam ingreuneaza moralul. Fiti optimiste. Si maine e o zi. Pupici.

Postat pe 27 Septembrie 2009 16:52
De la: Nolwenn, la data 2009-09-27 16:48:24
De la: kudika000, la data 2009-09-27 12:16:31Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
Du-te si fa-ti facultatea, in orasul in care trebuie sa pleci, daca te iubeste, te va cauta, te va suna, va veni sa te vada, te va duce cu el, etc., daca insa nu te iubeste, va gasi scuze ca sa nu mai dea semne de viata, va gasi pe altcineva, in scurt timp, apoi va face tot posibilul sa nu mai fie de gasit. Unii barbati sunt lasi in astfel de situatii, pentru ca au inima mai slaba decat noi. In toate situatiile astea de fapt cel care iubeste, chiar fara speranta, pe cineva care prefera sa-i intoarca spatele, decat sa comunice, cel care iubeste, deci, este de fapt invingatorul moral. Pune-l la incercare, daca nu esti sigura de sentimentele lui. Vezi cum reactioneaza dupa ce pleci. Daca reactioneaza. Mult noroc!


Oricum am de gand sa vin acasa in fiecare weekend... Dar mi`e frica.. Daca spune ,,De ce sa o astept eu pe aia, sa ma vad cu ea odata la 2 - 3 saptamani, cand pot sa stau cu una care e langa mine si pe care o pot vedea zilnic"... A fost acum o ora pe la mine si mi`a zis sa`l pup pentru ultima data ca dupa aceea plec... De atunci nu ma pot opri din plans...
kudika000
Postat pe 27 Septembrie 2009 19:57
si eu am inima zdrobita..nu reusesc nici macar la 52 de ani sa deosebesc minciuna de adevar..traiesc o adevarata drama..
erika9
Postat pe 28 Septembrie 2009 08:46
"
De la: erika9, la data 2009-09-28 08:46:28si eu am inima zdrobita..nu reusesc nici macar la 52 de ani sa deosebesc minciuna de adevar..traiesc o adevarata drama..
"

daca ai vrea sa dai niste detalii ar fi un bun inceput in a pricepe si noi despre ce vorbesti...ca ne ai bagat intr o ceata totala ...
si sa stim ulterior ce sa te sfatuim _un sfat prinde bine oricind si oricui...
silviutza_m
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:07
De la: kudika000, la data 2009-09-27 19:57:21
De la: Nolwenn, la data 2009-09-27 16:48:24
De la: kudika000, la data 2009-09-27 12:16:31Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
Du-te si fa-ti facultatea, in orasul in care trebuie sa pleci, daca te iubeste, te va cauta, te va suna, va veni sa te vada, te va duce cu el, etc., daca insa nu te iubeste, va gasi scuze ca sa nu mai dea semne de viata, va gasi pe altcineva, in scurt timp, apoi va face tot posibilul sa nu mai fie de gasit. Unii barbati sunt lasi in astfel de situatii, pentru ca au inima mai slaba decat noi. In toate situatiile astea de fapt cel care iubeste, chiar fara speranta, pe cineva care prefera sa-i intoarca spatele, decat sa comunice, cel care iubeste, deci, este de fapt invingatorul moral. Pune-l la incercare, daca nu esti sigura de sentimentele lui. Vezi cum reactioneaza dupa ce pleci. Daca reactioneaza. Mult noroc!


Oricum am de gand sa vin acasa in fiecare weekend... Dar mi`e frica.. Daca spune ,,De ce sa o astept eu pe aia, sa ma vad cu ea odata la 2 - 3 saptamani, cand pot sa stau cu una care e langa mine si pe care o pot vedea zilnic"... A fost acum o ora pe la mine si mi`a zis sa`l pup pentru ultima data ca dupa aceea plec... De atunci nu ma pot opri din plans...
N-ar fi exclus sa cedeze in fata altei fete, cat timp esti tu plecata, si asta chiar daca te iubeste, poate avea o aventura fara urmari, adica fara sa rupa relatia cu tine, desi este ceva impardonabil ca un barbat sa insele, cand iubeste pe cineva, pe astia nici nu-i consider barbati adevarati. Ideea era ca nu e obligatoriu sa-si gaseasca pe altcineva, pentru o relatie serioasa, eventual pentru o aventura. Dar daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa vina la tine la facultate, sa vada cum o duci, nu sa se resemneze si sa accepte o alta fata, numai pentru ca tu esti prea departe si prea mult timp plecata din oras. Asa iti vei da seama cat si daca tine la tine. Trebuie sa-l testezi, caci oricum acum se decide soarta relatiei voastre si acum se dovedeste cat de serios e.

Postat pe 28 Septembrie 2009 15:38
De la: Nolwenn, la data 2009-09-28 15:38:41
De la: kudika000, la data 2009-09-27 19:57:21
De la: Nolwenn, la data 2009-09-27 16:48:24
De la: kudika000, la data 2009-09-27 12:16:31Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
Du-te si fa-ti facultatea, in orasul in care trebuie sa pleci, daca te iubeste, te va cauta, te va suna, va veni sa te vada, te va duce cu el, etc., daca insa nu te iubeste, va gasi scuze ca sa nu mai dea semne de viata, va gasi pe altcineva, in scurt timp, apoi va face tot posibilul sa nu mai fie de gasit. Unii barbati sunt lasi in astfel de situatii, pentru ca au inima mai slaba decat noi. In toate situatiile astea de fapt cel care iubeste, chiar fara speranta, pe cineva care prefera sa-i intoarca spatele, decat sa comunice, cel care iubeste, deci, este de fapt invingatorul moral. Pune-l la incercare, daca nu esti sigura de sentimentele lui. Vezi cum reactioneaza dupa ce pleci. Daca reactioneaza. Mult noroc!


Oricum am de gand sa vin acasa in fiecare weekend... Dar mi`e frica.. Daca spune ,,De ce sa o astept eu pe aia, sa ma vad cu ea odata la 2 - 3 saptamani, cand pot sa stau cu una care e langa mine si pe care o pot vedea zilnic"... A fost acum o ora pe la mine si mi`a zis sa`l pup pentru ultima data ca dupa aceea plec... De atunci nu ma pot opri din plans...
N-ar fi exclus sa cedeze in fata altei fete, cat timp esti tu plecata, si asta chiar daca te iubeste, poate avea o aventura fara urmari, adica fara sa rupa relatia cu tine, desi este ceva impardonabil ca un barbat sa insele, cand iubeste pe cineva, pe astia nici nu-i consider barbati adevarati. Ideea era ca nu e obligatoriu sa-si gaseasca pe altcineva, pentru o relatie serioasa, eventual pentru o aventura. Dar daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa vina la tine la facultate, sa vada cum o duci, nu sa se resemneze si sa accepte o alta fata, numai pentru ca tu esti prea departe si prea mult timp plecata din oras. Asa iti vei da seama cat si daca tine la tine. Trebuie sa-l testezi, caci oricum acum se decide soarta relatiei voastre si acum se dovedeste cat de serios e.


Ai dreptate...insa imi doresc nespus de mult ca totul sa fie bine... Cand eram la scoala ne vedeam in fiecare zi...acum o sa ne vedem doar in weekend... Va fii foarte greu...si e un an de suportat asta
kudika000
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:47
Buna tuturor,la mine in ianuarie se vor implini 2 ani de cand m-am despartit de fostul logodnic, de atunci nu am gasit o pers de care sa ma pot atasa si care sa imi placa...citind postarile voastre m-a apucat melancolia si l-am sunat, nu l-am mai vazut de vreo 3 luni-intamplator ne-am intalnit la mare,coincidenta...nu stiu de ce nu pot sa trec peste, de ce nu pot sa fiu fericita sau macar vesela asa cum eram inainte.Simt ca nu mai am puteri macar sa fiu optimista,nu suport sa fiu singura, nici acum nu m-am obisnuit.Toata lumea imi zice sa am rabdare insa mi se pare a naibii de greu...in schimb am invatat din greseliile din trecut, de asta ma bucur,dar sentimentele mele au ramas inca acolo.Orice pers intalnesc, parca am ghinion, ba are pe altcineva ba nu se poate indragosti si prefer sa nu ma leg la cap daca nu ma doare.Tot ce imi ramane e sa visez ca va veni pers care ma va face fericita si pe care o voi face fericita..O zi placuta
LOREDANATERPAC
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:27
De la: silviutza_m, la data 2009-09-28 14:07:56 "
De la: erika9, la data 2009-09-28 08:46:28si eu am inima zdrobita..nu reusesc nici macar la 52 de ani sa deosebesc minciuna de adevar..traiesc o adevarata drama..
"

daca ai vrea sa dai niste detalii ar fi un bun inceput in a pricepe si noi despre ce vorbesti...ca ne ai bagat intr o ceata totala ...
si sa stim ulterior ce sa te sfatuim _un sfat prinde bine oricind si oricui...
Asa este, erika9, silviutza are dreptate; daca ne-ai da niste detalii sa ne facem o idee, am putea sa te ajutam cu parerile noastre in asa fel incat sa iei ceea ce simti ca te inspira mai mult din sfaturile primite si poate te vei simti nai bine sau chiar vei gasi o solutie.

Postat pe 28 Septembrie 2009 18:18
De la: kudika000, la data 2009-09-28 15:47:01
De la: Nolwenn, la data 2009-09-28 15:38:41
De la: kudika000, la data 2009-09-27 19:57:21
De la: Nolwenn, la data 2009-09-27 16:48:24
De la: kudika000, la data 2009-09-27 12:16:31Pot intra si eu in acest club? In momentul de fata ma simt ingrozitor, parca mi`ar lua cineva inima si mi`ar taia`o in mii si mii de bucatele... De ce? Pentru ca il iubesc enorm de mult cu toate ca nu stiu ce simte el pentru mine...sau daca macar simte ceva... In ultimul timp lucrurile nu au fost prea roz intre noi si colac peste pupaza, marti trebuie sa plec in alt oras la facultate! Sunt praf...
Du-te si fa-ti facultatea, in orasul in care trebuie sa pleci, daca te iubeste, te va cauta, te va suna, va veni sa te vada, te va duce cu el, etc., daca insa nu te iubeste, va gasi scuze ca sa nu mai dea semne de viata, va gasi pe altcineva, in scurt timp, apoi va face tot posibilul sa nu mai fie de gasit. Unii barbati sunt lasi in astfel de situatii, pentru ca au inima mai slaba decat noi. In toate situatiile astea de fapt cel care iubeste, chiar fara speranta, pe cineva care prefera sa-i intoarca spatele, decat sa comunice, cel care iubeste, deci, este de fapt invingatorul moral. Pune-l la incercare, daca nu esti sigura de sentimentele lui. Vezi cum reactioneaza dupa ce pleci. Daca reactioneaza. Mult noroc!


Oricum am de gand sa vin acasa in fiecare weekend... Dar mi`e frica.. Daca spune ,,De ce sa o astept eu pe aia, sa ma vad cu ea odata la 2 - 3 saptamani, cand pot sa stau cu una care e langa mine si pe care o pot vedea zilnic"... A fost acum o ora pe la mine si mi`a zis sa`l pup pentru ultima data ca dupa aceea plec... De atunci nu ma pot opri din plans...
N-ar fi exclus sa cedeze in fata altei fete, cat timp esti tu plecata, si asta chiar daca te iubeste, poate avea o aventura fara urmari, adica fara sa rupa relatia cu tine, desi este ceva impardonabil ca un barbat sa insele, cand iubeste pe cineva, pe astia nici nu-i consider barbati adevarati. Ideea era ca nu e obligatoriu sa-si gaseasca pe altcineva, pentru o relatie serioasa, eventual pentru o aventura. Dar daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa vina la tine la facultate, sa vada cum o duci, nu sa se resemneze si sa accepte o alta fata, numai pentru ca tu esti prea departe si prea mult timp plecata din oras. Asa iti vei da seama cat si daca tine la tine. Trebuie sa-l testezi, caci oricum acum se decide soarta relatiei voastre si acum se dovedeste cat de serios e.


Ai dreptate...insa imi doresc nespus de mult ca totul sa fie bine... Cand eram la scoala ne vedeam in fiecare zi...acum o sa ne vedem doar in weekend... Va fii foarte greu...si e un an de suportat asta
Totusi daca va vedeti in fiecare week end tot e un lucru bun, saptamana trece repede si nu cred sa fie el atat de slab, incat sa nu reziste cate 5 zile, pana vii tu. Am impresia ca te mai nelinisteste ceva, in relatia voastra, dinainte de a se pune problema sa pleci la facultate. Cum va intelegeati inainte?

Postat pe 28 Septembrie 2009 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj Permanent By Cristina Sarbu 1 De la: feghea 2 Noiembrie 2009 23:37
Farduri de ochi bune?ce folositi?si ce creme hidratante pt ten acneic folositi? 30 De la: Liteon 13 August 2009 15:27
Produse cosmetice-Preturi Avantajoase 5 De la: mikky09 8 Februarie 2014 18:15
make-up ieftin la dvs acasa 1 De la: anielamakeupartisst 27 Aprilie 2009 01:28
yves rocher 4 De la: Metal_spell 14 Ianuarie 2010 06:56